Про що розповів Порошенко в інтерв’ю Financial Times

р.

Фото World Economic Forum

Головні тези інтерв’ю президента України Петра Порошенка американському виданню Financial Times.

FT: Немає сумнівів, що Україна починаючи з 2014 року здійснила масштабні реформи. Однак на міжнародному рівні виникли побоювання, що в окремих галузях прогрес у плані реформ уповільнився, зокрема виникли проблеми зі створенням Антикорупційного суду, через що МВФ відклав надання Україні чергового траншу.

Петро Порошенко: Останні півроку були надзвичайно активними в Україні в плані реформ, навряд чи ви знайдете ще таку країну у світі, де було б зроблено так багато.

З вересня 2017 року в нас проводиться реформа освіти – змінюємо радянський стиль у навчанні на більш західний, інтерактивний.

Друге – реформа охорони здоров’я, іноді дуже болісна і непопулярна. Політики не раді робити непопулярні речі, але ми не можемо більше приймати стару систему.

Значна частина цієї медичної реформи стосується реформи сільської медицини та запровадження телемедицини. В Україні близько 14 млн людей живуть у селах, і вони абсолютно не мають доступу до системи охорони здоров’я. Я був автором реформи сільської медицини, і я сумніваюся, що хтось може уявити, наскільки це важливо.

Ми проводимо реформи не для МВФ, а для українського народу і майбутнього моєї держави. І я пишаюся тим, що МВФ зазначив, що за три роки мого президентства ми зробили більше реформ, ніж у попередні 25 років.

Далі – пенсійна реформа. Ніхто не вірив, що для неї буде достатньо політичної волі відійти від пенсійної системи популістського стилю до системи, яка б мотивувала людей платити офіційні зарплати, а не підтримувати сірі.

Приватизація. Протягом 25 років моя країна чекала нового закону про приватизацію, який встановлював би абсолютно нові стандарти приватизації, прозорі правила, можливість для інвестора використовувати британську правову систему, якщо він відчуває себе комфортно з цією позицією. Неможливо продати будь-який великий об’єкт приватизації без західних радників.

У нас була абсолютно залежна та корумпована судова система. Уявіть собі, що за дуже короткий проміжок часу парламент підтримав конституційну реформу судової системи. Ми повністю перезапустили всю судову систему, і новий Верховний Суд вже розпочав свою роботу.

Ми запускаємо величезний пакет антикорупційних заходів. Перш за все, ми представили абсолютно незалежну організацію – Національне антикорупційне бюро.

Тепер у нас є кримінальні справи проти міністрів, чиновників, депутатів, у тому числі членів правлячої коаліції. 1692 випадки корупції було розглянуто в суді тільки в 2017 році. Парламент підтримав перше читання закону про боротьбу з корупцією, ініційованого президентом. У нас є майже конституційна більшість на підтримку моєї ініціативи.

Про що розповів Порошенко в інтерв’ю Financial Times

president.gov.ua

FT: Але законопроект про боротьбу з корупцією не повністю відповідає вимогам МВФ і Венеціанської комісії.

П. П: Висновки Венеціанської комісії носять рекомендаційний характер. Якщо хтось може уявити, що іноземні донори будуть створювати українські суди, це суперечить конституції, бо тільки український народ може творити український парламент, українську судову систему й український уряд.

FT: Але якщо вони є кредиторами країни, то в них є певні права.

П. П: Коли парламент підтримає мій законопроект (про антикорупційний суд. – Mind) майже конституційною більшістю, у нас є можливість для обговорення в парламенті і внесення поправок.

Сьогоднішнє голосування було підтримано всіма нашими міжнародними партнерами. За правилами українського парламенту в нас є два тижні, щоб підготувати будь-які поправки, моє прохання до парламенту – зробити це якомога швидше, обговорити рекомендацію Венеціанської комісії.

Моя позиція відповідає конституції. Навіщо? Тому що я є гарантом конституції і не можу допустити, щоб наступного ж дня хтось пішов у Конституційний Суд і призупинив дію закону.

FT: Якщо в законопроект будуть внесені поправки в парламенті, ви підпишете його з будь-якими поправками?

П. П: Не з усіма, а тими, які відповідатимуть Конституції.

FT: Як щодо незалежності суддів і їх відбору?

П. П: Я абсолютно за незалежний статус суддів, незалежний від влади, незалежний від тиску, незалежний від політичних діячів, незалежний від іноземних донорів. Насправді антикорупційний суд є лише в декількох країнах Європи. Але я прийняв рішення, якщо це необхідно для довіри, і не міжнародної довіри, а довіри українського народу.

FT: Нещодавно ви сказали, що жодна іноземна установа або інша країна не повинна диктувати Україні закони.

П. П: Ні, я з радістю дослухаюся до радників.

FT: Але, якщо МВФ надає фінансування, чи не мають вони права встановлювати умови для такого фінансування, як у будь-якій ситуації, коли банк дає кредит?

П. П: Це не так. У нас є меморандум про співпрацю з МВФ. І ми робимо реформи не для МВФ, а для українського народу і майбутнього моєї держави. Я пишаюся тим, що для боротьби з корупцією ми ввели систему електронних декларацій, яка не існує більше ніде у світі. 1,2 млн українських чиновників заповнюють її і пояснюють, де вони отримали своє багатство. Чи є таке в Сполучених Штатах чи Великобританії? Ні.

FT: Але сам український народ, схоже, поки не відчуває змін. Що ви про це думаєте?

П. П: Я намагаюся реалізувати наймасштабнішу програму реформ, яка коли-небудь була в цій країні. Звичайно, не все йде гладко. Я виграв президентські вибори з високим рейтингом довіри, але я не збирався бути популістом, тому відверто сказав людям, що ми збираємося зробити болісну реформу, що і робили в останні чотири роки.

Ми починали з мінус 15% зростання ВВП, більше 12% дефіциту бюджету, 50% інфляції, майже збанкрутілими резервами в розмірі $5 млрд.

Попередній уряд витрачав мільярди доларів на те, щоб штучно підтримувати фіксований обмінний курс. Сьогодні він плаваючий, це важливе досягнення. Але чи задоволені цим люди? Ні.

Ми очистили банківську систему від значної кількості банків-банкрутів.

Яка раніше була основна проблема для інвесторів? Відшкодування ПДВ. Чи можете ви уявити, що рік тому ми встановили автоматичну електронну компенсацію ПДВ без будь-яких корумпованих грошових потоків?

Минулого року ми повернули $1,5 млрд, які вкрав у українського народу попередній президент. Ми анулювали абсолютно невигідний газовий контракт з Росією, підписаний у 2009 році, це було рішення мого уряду піти до суду для цього.

Росія маніпулює, тиснучи на Україну через високі ціни на газ. Люди незадоволені тим, що вони повинні платити в три рази більше за газ. Але я сказав: добре, якщо не я, ніхто не зможе цього зробити.

Бачите, ми робимо це до виборів, тоді як всі інші є просто популістами. Люди незадоволені цими тарифами та іншими речами, але я говорю прямо, так, як воно є.

FT: Але наскільки високою є ймовірність того, що на наступних виборах обиратимуть все-таки популістів?

П. П: Я просто працюю по 7 днів на тиждень і стараюся зробити найкраще, що я можу для моєї країни, про вибори в мене немає часу думати. Чесно кажучи, я не прийняв рішення, чи буду брати участь у виборах. Це буде залежати від того, скільки буде зроблено в цьому році.

Ми витрачаємо величезну суму не тільки на реформу армії. Наприклад, дорожні роботи. У 2015 році у нас було 10 млрд грн, у  2016 році – $20 млрд; у 2017 році – $30 млрд, у 2018 році – $50 млрд. І все робиться при абсолютно новій державній системі закупівель, що дозволяє врятувати десятки мільярдів доларів. Ось чому ми збільшили місцеві бюджети в сім разів під час децентралізації.

Про що розповів Порошенко в інтерв’ю Financial Times

president.gov.ua

FT: Ви не впевнені, що будете брати участь у президентських виборах, та що, як на ваше місце прийде якийсь популіст?

П. П: Обіцяю, що зроблю відповідальний вибір і не дозволю нікому зруйнувати те, чого досягли я і моя команда та український народ. Не забувайте, що ми живемо в умовах гібридної війни з Росією.

FT: Стосовно Росії – «Нафтогаз» виграв важливу справу в Стокгольмському арбітражі, але «Газпром» так просто з цим не погодився і знизив тиск у газових трубах. Якою буде ваша відповідь?

П. П: Це дуже серйозно, це не лише справа про штраф у $4,6 млрд, який «Газпром» має виплатити Україні. Це показує, що з Росією, яка взагалі не поважає міжнародні закони, не можна мати справу в принципі. Ми отримали рахунок, оплатили його – але газ не був поставлений. Росія має відповісти за це в судовому порядку.

Ми почали, за моїм дорученням, негайну консультацію між Україною, Єврокомісією та Росією. Тому що Україна має залишитися надійним транзитером газу, і ми не дозволимо нікому це змінити. Ми збільшили кількість газу, який купуємо в Європі.

FT: Якщо Росія не заплатить, чи будете ви вилучати російські активи?

П. П: Це питання до «Нафтогазу», і, безумовно, вони будуть використовувати всі правові інструменти, які мають, з підтримкою президента та уряду.

У нас теж є свої зобов’язання. Наприклад, ми повинні купувати не менше 4 млрд куб. м російського газу на рік, при цьому українці запитують, чому ми купуємо в країни-агресора газ. Але ми робимо саме те, що наказує суд.

І якщо Росія не підкоряється рішенням суду, то це буде порушенням правил міжнародної торгівлі. Точно так само Росія повністю зруйнувала всю глобальну систему безпеки. Коли один з постійних членів Ради Безпеки ООН стає агресором, такий орган неефективний. І у нас залишається тільки одна ефективна система – НАТО.

FT: Чи вважаєте ви, що Росія втручатиметься в українські вибори і чи готова Україна протидіяти цьому?

П. П: Ми намагаємося зробити все можливе, але нам знадобиться досвід наших німецьких і французьких колег, які розробили законодавство проти фейкових новин.

Росіяни використовують величезну армію провокаторів і агентів у соцмережах. Тому я заборонив російські телеканали та соціальні медіа, тому що вони використовуються для пропагандистської війни.

FT: Ви запропонували план введення миротворців на Донбас. У російського президента Путіна свій погляд на миротворців. Чи є шанси, що ці ініціативи стануть базою для вирішення конфлікту?

П. П: Миротворці потрібні на Донбасі для імплементації Мінських угод. Як взагалі можливо, наприклад, провести там місцеві вибори, якщо там залишатиметься повно російських військових? Як там можуть взяти участь українські партії без підтримки ЗМІ, без свободи слова і зібрань?

Тому миротворці під егідою ООН повинні зайняти всю окуповану територію, роззброїти незаконні російські формування і взяти під контроль лінію кордону, щоб нові російські загони не проникали на територію.

FT: На вашу думку, чи може Путін, якщо його переоберуть 18 березня, погодитися вивести війська з Донбасу?

П. П: Якщо ти президент країни, яка перебуває в стані війни, то обов’язково маєш бути оптимістом. У 2014-му було ще важче. Але ми за ці три з половиною роки побачили, що західні санкції – дуже ефективний механізм, який рано чи пізно стане мотивацією для Путіна сісти за стіл переговорів.

 

 

 

 

 

Джерело: Mind

Залишити коментар

Filed under Порошенко Петро, Президент України

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s