Віталій Кличко, мер Києва: Хтось каже їсти часник, хтось каже пити горілку, а я кажу — слухайте лікарів

19 березня 2020 р.

Віталій Кличко не словом, а ділом підтримує всі поради фахівців: використовує санітайзер, вітається, не потискаючи руку, а як боксер, ніби торкаючись кулаком. Ми розмовляли на відстані щонайменше 1 метр один від одного, а перед тим на вході в мерію нам зміряли температуру та дали протерти руки дезінфектором. В ексклюзивному інтерв’ю The page мер Києва розповів про карантин та допомогу бізнесу, який змушений піти на цей карантин; про готовність міста до можливого спалаху коронавірусу та про те, як не заразитися COVID-19 і як розрізнити фейки.

 

— Чому Київ став першим містом, яке ухвалило вжити таких суперзаходів? Адже у нас на той час не було жодного офіційно підтверженого випадку COVID-19.

— Я щодня спілкуюся з моїми іноземними колегами, з мерами європейських міст, міст-побратимів. Ми бачимо, що сьогодні відбувається в Італії, Німеччині, Іспанії. І яких заходів вживають там. Будемо прямою мовою казати, що вони проґавили той момент, коли можна було локалізувати розповсюдження цієї небезпечної інфекції. Тому ми не стали чекати випадків спалаху коронавірусу і вжили превентивних заходів для того, щоб не допустити розповсюдження вірусу. Не будемо забувати, що цю інфекцію ще не вивчили, вакцини від неї немає. Відомо лише те, що вона розповсюджується набагато швидше, ніж інші, більш агресивно, ніж грип чи інші ОРЗ. Те, що ми зробили, зараз вже повторюють інші європейські міста. Тому на сьогоднішній день я можу сказати, що випадків не так багато, як порівняти з іншими містами Європи. Я переконаний, що це завдяки превентивним заходам.

— А як ви вважаєте, обмежувальні заходи продовжаться і після 3 квітня?

— Сьогодні це неможливо прогнозувати. Ми дивитимемося, як розвиватиметься ситуація. Якщо не буде поширення цієї інфекції, то зможемо пом’якшити превентивні заходи. Якщо буде розповсюдження інфекції (а ми знаємо, що вже три випадки захворювання на коронавірус у місті Києві є), то ми продовжимо заходи для того, щоб не допустити розповзання хвороби.

— Зараз закривається дуже багато невеликих бізнесів. Чи буде якась підтримка від мерії чи від держави? Чи можна якось заспокоїти малий та середній бізнес?

— Як обіцяли, ми знайшли механізм підтримки, і я підписав проєкт рішення Київради про зменшення фінансового навантаження на малий і середній бізнес, який працює в столиці і який сьогодні є найбільш вразливим. Місто надасть 50% знижки на сплату за оренду майна – до 31 липня. А не платитимуть підприємці вже починаючи з 11 березня. Я переконаний, що депутати на найближчому засіданні — 26 березня — підтримають таке рішення. Зазначу, в столиці майже 900 тисяч квадратних метрів нежилих приміщень, основну частину яких орендує малий та середній бізнес.

Те саме рішення, що ухвалив парламент, не порадившись з місцевими владами, призведе до непрогнозованих фінансових наслідків для місцевих бюджетів. Бо 100% надходжень за оренду землі в громадах залишалося в бюджетах міст і містечок. І, власне, формувало їхній бюджет.

Однозначно треба було порадитися з місцевою владою, як це робити, а потім приймати закон. Верховна Рада зробила вкрай небезпечні кроки. Я як голова асоціації міст України звертався до президента для того, щоб він цей законопроєкт не підписував, щоб його відправили на доопрацювання. Але, на жаль, президент закон підписав.

І це може призвести до колапсу в деяких містах. Ще раз хочу наголосити, що податок на землю є однією з ключових складових надходжень до бюджетів маленьких міст.

— Заспокойте якось людей щодо транспорту.

— Не будемо забувати, що ключовою складовою передачі інфекції є персональний контакт. Ми з вами зараз проводимо інтерв’ю і розмовляємо на відстані метр-півтора. Зараз треба максимально обмежити соціальні контакти, не дати можливості цій інфекції розповсюджуватись. Ми знаємо, наскільки заповнений комунальний транспорт, і тому це може бути однією з ключових складових передачі цієї інфекції.

Ми розуміємо, що обмеження пересування містом – це дуже незручно. Але наше завдання, щоб вірус не розповсюджувався стрімко. І одна з рекомендацій міжнародних експертів, наших колег з Уханя зокрема, – це обмеження соціальних контактів. Тому я закликаю киян з розумінням до цього ставитися та залишатися вдома.

— Тобто розрахунок на те, що менше людей їздитимуть на роботу?

— Ми однозначно запустили дублюючі маршрути, які транспортуватимуть пасажирів, враховуючи всі наші можливості. Проте ми однозначно маємо зробити такі превентивні заходи для того, щоб не було масового захворювання.

Я хочу підкреслити, що робота громадського транспорту сьогодні мотивована одним: перевозити киян, яким справді необхідно їхати на роботу. Це лікарі, працівники продуктових магазинів та підприємств, що не можуть зупинитися, бо забезпечують життєдіяльність міста.

Сьогодні в ситуації, коли тимчасово не працює метро, міська влада створює дублюючі маршрути громадського наземного транспорту – вздовж гілок метро. Ми посилюємо кількість транспорту на спальні райони. Також ведемо переговори з приватними перевізниками щодо залучення їхнього рухомого складу на маршрути в місті.

Але, на жаль, деякі приватні компанії, що вже працюють у місті, зменшують кількість транспорту на маршрутах, що обслуговували. Я вважаю, що це недопустимо в такій ситуації!

— Дайте, будь ласка, якісь конкретні поради: що робити, щоб захиститися?

— Я переконаний у тому, що кожен з нас вже ці поради отримав. Насамперед, треба максимально знизити соціальні контакти та спілкування. Щодо привітань, то не раджу зараз вітатися класично. Хтось, можливо, ліктем, хтось, можливо, як боксери, доторкнувшись один до одного кулаками. Щодо порад треба зазначити, що тут багато «імпровізацій». Хтось каже їсти часник, хтось каже пити горілку, хтось — щось інше. Я хотів би звернутись до людей: будь ласка, спирайтесь на офіційні поради виключно фахівців, лікарів, а не тих людей, які взагалі не мають ніякого відношення до системи охорони здоров’я.

Цей вірус ще не вивчений, лікарі ще не можуть прогнозувати наслідки хвороби. Поки немає вакцин, поки науковці не можуть чітко сказати, що це за вірус і які наслідки він може давати, наше завдання — зменшити можливість розповсюдження цього вірусу. Ми ні в якому разі не хочемо, щоб в Україні була така ситуація, як в Італії, де проґавили моменти. Зараз там колапс медичної системи, яка не може впоратися з великою кількістю людей, які захворіли. Така сама ситуація (хоч і трошки менша) в Іспанії. У Німеччині за один день захворіло понад 500 людей. Ця інфекція розповсюджується з геометричною прогресією, якщо вчасно її не припинити, не обірвати цей ланцюг.

Фото: The Page

Фото: The Page

Віталій Кличко, Яна Панюшкіна

— В Києві лікарні готові, тести є?

— На сьогодні підготовлено сім базових лікарень, де є інфекційні відділення (три лікарні для дорослих, три лікарні для дітей і одна лікарня для вагітних). В інфекційних відділеннях підготовлено майже 500 ліжок. Якщо буде потреба, то ми зможемо додатково подвоїти кількість ліжок у лікарнях. Підготовлені апарати штучної вентиляції легень. Також у Києві вже є понад 5 тисяч експрес-тестів на коронавірус. Наступного тижня очікуємо ще понад 100 тисяч експрес-тестів. Прохання до всіх, хто користується громадським транспортом, носити маску.

— А де їх узяти?

— У Київ сьогодні надійшли 62 тисячі медичних масок, що придбало місто. Наступного тижня ми розраховуємо отримати ще понад 100 тисяч масок, виготовлення яких ми замовили на українських підприємствах. Їх шиють. Також замовили маски за кордоном.

Наявні маски столична влада сьогодні поширює у лікарнях серед медичних працівників, на комунальних підприємствах, забезпечує ними поліцію та ті підприємства, від роботи яких залежить життєдіяльність міста.

Шалений ажіотаж не тільки в Києві, але й у всьому світі. Я спілкуюся з багатьма колегами, друзями, які живуть і працюють у Сполучених Штатах, Німеччині, Австрії – аналогічна ситуація в усьому світі. Люди вимітають не тільки продукти харчування – шалений попит також на медичні засоби захисту, на маски зокрема.

— Може, робити самим з марлі, як ми колись в школі робили?

— Якщо у вас є можливість, залишайтесь вдома. Якомога менше контактів з іншими людьми — це є ключовою запорукою того, щоб не отримати та не розповсюджувати COVID-19.

— Щодо фейків. Впродовж цієї доби я чула, що гелікоптери літали і щось розкидували по місту; що людям, які хворіють, не роблять тести взагалі. Можете розказати, як відрізнити правду від брехні?

— Багато такої «інформації» на Facebook. Кожна людина, яка взагалі не має відношення до медицини, починає давати поради. Користуйтесь, будь ласка, виключно офіційною інформацією з офіційних джерел. Все інше – від лукавого. В інтернеті багато різних фейків. Як посадовець і людина, яка несе відповідальність, я спираюсь на думку фахівців та надаю офіційну інформацію. Різні засоби лікування, багато «порад», оголошення, що гелікоптерами дезінфікують місто, – все це не має ніякого відношення до правди! Це фейки, не звертайте на них увагу.

— А який найбільший фейк щодо вас ви чули за цей час?

— Що Кличко такий великий і могутній, що його така маленька інфекція не візьме. Я хочу сказати, що тут не має значення ні зріст, ні стать. У цьому контексті ще треба згадати фейк про те, що тільки китайці хворіють, а у європейців якась інша імунна система. Не має значення колір шкіри, національність, кордони. Цей вірус може доторкнутися до кожного. Але для того, щоб цього не сталося, потрібно виконувати ключові правила гігієни та дотримуватися фахових порад.

— Давайте назвемо ті джерела, з яких люди можуть отримувати інформацію.

— Фейсбук-сторінка МОЗфейсбук-сторінка Київської міської державної адміністраціїмеріїофіційний сайт мера та сторінка у фейсбук. Тільки з офіційних джерел ви можете отримати офіційну інформацію, за яку ми несемо відповідальність.

 

 

 

 

 

Розмовляла Яна Панюшкіна

 

 

 

Джерело: The page

Залишити коментар

Filed under "2014-2020", Кличко Віталій

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s