Ернст Ульріх фон Вайцзеккер, почесний президент Римського клубу: Уявіть, що більшість столиць Європи піде під воду

13 грудня 2019 р.

Екостійкість — головний тренд цього року. І, здається, ця мода надовго. Учені б’ють тривогу: глобальне потепління, зникнення видів рослин і тварин, забруднення атмосфери, проблеми світового океану — все це може призвести до того, що зникнуть цілі континенти. Як зміни клімату впливають на економіку і що робити, щоб зберегти природу, The page розповів Ернст Ульріх фон Вайцзеккер, учасник Міжурядової групи Програми ООН з навколишнього середовища і почесний президент Римського клубу – своєрідного «мозкового центру», що об’єднує провідних вчених, політиків і фінансистів, які прогнозують світові процеси.

 

— Зараз екологія — це тема номер один у світі. Які проблеми в цій сфері ви б назвали основними і як вони впливають на економіку?

— Сьогодні наш світ прийнято називати «повним світом». Економіст Герман Дейлі, колишній фінансовий директор Світового банку, стверджував, що ми повинні розрізняти «порожній світ» і «повний світ». Саме «повний світ» так чи інакше руйнує природу. Я наведу приклад. Можна розрахувати вагу трьох хребетних на Землі: людей (ми ставимося до підтипу хребетних), худоби і диких тварин. Вгадайте, які результати? 30% загальної ваги на планеті складаємо ми, люди. Не слони, а всі люди. Слони, можливо, 0,5%. Худоба, яку ми вбиваємо та потім їмо, складає 67%, а це означає, що для диких тварин залишаються тільки три відсотки. Ви можете собі це уявити? Це неймовірно!

Медіа (переважно) розповідають про зміну клімату. Але є ще одна проблема — руйнування різноманітності форм життя. Це потрібно припиняти, інакше нічого не залишиться.

Людство руйнує природу. Це і є визначення «повного світу». Медіа (переважно) розповідають про зміну клімату, але є ще одна проблема — руйнування різноманітності форм життя. Що це означає для економіки? Економіку було винайдено давно і ось як: способом відібрання у природи всіх її цінностей і подальшим їх використанням, а також споживанням. Це потрібно припиняти, інакше нічого не залишиться. Так, ще залишається багато вугілля, але якщо ми його спалимо, то проблеми клімату тільки посиляться.

Ми повинні перейти на циклічну економіку — використовувати тільки те, що може бути використане повторно (з деякими винятками, звісно). Не можна по-старому просто витягати з природи ресурси, щоб задовольнити потреби людини. Шахтарські роботи потрібно припиняти. Це коротко про основну проблему.

Можна підійти до питання більш детально і поговорити про клімат. У нас було достатньо і дощів, і сонця, і рослин — все було добре. А зараз — різке збільшення температури по всьому світу. Цього літа в Південній Америці горіли ліси – тисячі квадратних кілометрів у вогні. Подібне відбувалося в Сибіру, а також у Канаді. Це викликано змінами клімату, які, в свою чергу, стали результатом людської діяльності. Фермери в Південній Америці просто спалили ліси, щоб звільнити місце для розміщення худоби.

Але ще більше насторожує те, що близько 7% результатів глобального потепління залишається в повітрі або на землі, а решта 93% йдуть в океани. Поки що найбільшу шкоду глобальне потепління завдає океанам. Уявіть, що це означає для льодів Гренландії або Антарктики. Просто уявіть, що лід Гренландії відколюється і йде в океан. Міста, як-от Санкт-Петербург, підуть під воду. Це більшість столиць Європи.

Уявіть, якщо рівень води підніметься бодай на 5 метрів. У нас буде приблизно мільярд біженців.

В Азії ситуація ще гірша. Тут 50 міст-мільйонників, у деяких проживають 10 млн людей – наприклад, в Шанхаї. Всі ці міста розташовані на узбережжі. Уявіть, якщо рівень води підніметься бодай на 5 метрів. У нас буде приблизно мільярд біженців. Ми з політичної точки зору не зможемо розподілити таку кількість біженців. Кліматичні зміни стали однією з найважливіших проблем. Будапешт, Лондон, багато міст Німеччини оголосили про екстрену кліматичну ситуацію. Крім США. Президент цієї країни відмовляється вчитися. Він згодовує людям брехню і пишається цим. Це ж неймовірно!

— Згодна.

— Гаразд, я багато говорю, а ви мовчите.

— Наступне логічне питання: що робити?

— Існують три різні стратегії, які підсилюють одна одну. Перша полягає в заміні вугілля, нафти і газу відновлювальною енергією. Я був членом Парламенту, коли ми ініціювали тарифи, вигідні для виробників сонячної, вітряної, біомасовою та гідроенергією. Успіх був величезним. Спочатку у нас було 8% виробників водної енергії і 1% виробників сонячної та вітряної енергії. А зараз — 30%. І зростання триває. Це одна стратегія. Щоправда, зараз дуже багато петицій від розгніваних містян, які виступають проти додаткових вітрових електростанцій в Німеччині.

— Чому так?

— Їм не подобаються вітрогенератори – занадто багато шуму, псують пейзаж, гинуть птахи. Не знаю, що ще назвати. Що стосується цієї стратегії, то ми вже майже в кінці шляху. Щодо водної енергії – вже завершили побудову всіх установок у Європі (навряд чи тут можна знайти додаткове джерело енергії води). Поновлювані джерела енергії підтримують усі.

Моя сім’я живе в будинку, який навіть у найхолодніші зими не вимагає багато енергії. Утеплення запобігає витоку тепла, а вентиляція теплообміну підігріває свіже повітря. Це один з прикладів теплоефективності.

Друга стратегія полягає в ефективності. Моя сім’я живе в будинку, який навіть у найхолодніші зими не вимагає багато енергії. Це так зване пасивне домоволодіння. У будинку відмінне утеплення та вентиляція теплообміну, за допомогою якої тепле повітря з житлових кімнат нагріває свіже повітря, яке входить у приміщення. Тому свіже повітря надходить у житлові кімнати, і воно вже більш-менш тепле. Хіба це не чудово?

Утеплення запобігає витоку тепла, а вентиляція теплообміну підігріває свіже повітря. І це один приклад із сотні, який допомагає значно підвищити теплоефективність. На обігрів будинку не потрібні ні вугілля, ні нафта, ні газ. Третя стратегія — це достатність. Це про те, що вам, наприклад, не потрібно летіти в Тенеріфе на вікенд, а можна залишитися вдома.

— А як же ситуація з «Північним потоком – 2»? Німеччина будує магістральний газопровід з Росії, і це стара, відновлювальна енергія. Виходить, те, що погано для природи, добре для бізнесу. Як рятувати планету та заробляти гроші?

— Останні розрахунки показують, що, відповідно до європейських умов, вугільна, газова і нафтова індустрії не приносять прибутку, а навпаки – є збитковими. Частково це відбувається через кампанії відмови від застарілих енергоносіїв. Клієнти думають: «О ні, клімат більш важливий». Одвічні суперечності клімату та економіки начебто зникають, тому що люди більше не зацікавлені в цьому. А сонячна індустрія перебуває в стані розквіту. Те ж саме з ефективністю.

Стартапи сьогодні проводять діджиталізацію, яка в цілому кліматично-нейтральна. Плюс у нас є джерела відновлюваної енергії та ефективне їх використання. Тобто з’являється певна гармонія. Але в кожній країні по-різному. Польща ще живе по-старому: вони хочуть палити вугілля, а це псує клімат; тому вони не погоджуються на зобов’язання. У Німеччині все простіше. Ісландія, Австрія, Швейцарія прискорено рухаються до відмови від впливу на клімат. До речі, не тільки північні країни. Наприклад, це робить і Коста-Ріка.

— Тобто це залежить від економіки? В успішних країн тут все добре і навпаки?

— Я завжди пропоную ось що: змінити політичні підходи в країні таким чином, щоб негативний вплив на клімат робило країну бідною, а благотворний вплив – багатою. Сьогодні все навпаки. Країни багатіють, негативно впливаючи на клімат, а бідніють, піклуючись про природу. Найращий політичний засіб — це кліматична податкова реформа: повільне підвищення цін на енергію та повільне зниження непрямої ціни на людську працю, що для нас дуже добре.

 

 

 

 

 

Розмовляла Яна Панюшкіна

 

 

 

 

Джерело: The page

Залишити коментар

Filed under "2014-2020"

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s