Денис Малюська, міністр юстиції: Як у Мін’юсті “зникали” сотні документів (повна розмова)

11 грудня 2019 р.

Про протидію рейдерству, запуск ринку землі, роботу Міністерства, “чорні нотаріуси”, реєстрацію шлюбів та українські в’язниці – читайте у першій частині інтерв’ю 24 каналу з міністром юстиції Денисом Малюською.

 

Про боротьбу з рейдерством

Як ви плануєте боротися з цією проблемою?

Ми плануємо, що до того, як ми відкриємо ринок землі, рейдерства не буде. Принаймні не буде на тому рівні, на якому це відчувають громадяни.

Тобто за рік ви плануєте?

Швидше. Насправді, системного рейдерства, тобто рейдерства як бізнесу, яким заробляли окремі групи впливу чи юристи, вже немає. І це ми чітко відчуваємо за результатами діяльності нашої антирейдерської комісії.

Усі скарги, які зараз розглядаються такою комісією – це період до того, як було обрано уряд (90% скарг). І 10% скарг – це ті дії, які були вчинені реєстраторами до того, як набрав чинність закон про захист права власності, який ми розробляли.

мін'юст малюска
Денис Малюська бореться з рейдерством / Фото: 24 канал

Реєстратори КПшок, ДПшок, які, власне, і використовувались у якості інструменту в більшості рейдерських захоплень. Цього вже немає. У нас ще є значний відрізок часу для того, щоб ми зачистили ринок від залишків осіб, які все ще намагаються по-дрібному пошахраювати в реєстрах.

Проблеми на відкритті ринку землі не буде. Інша справа, що, можливо, в когось виникнуть якісь нові ідеї, схеми на старті відкриття ринку землі. Але ми до того будемо повністю готові. В нас уже істотно реформована антирейдерська комісія та швидкий розгляд скарг. Я думаю, що з точки зору рейдерства там проблем не буде. Там будуть інші проблеми.

Нещодавно ви опублікували пост у фейсбуці, в якому написали про те, що знайшли ящик із листами, які намагалися від вас приховати. Що було в тих листах?

Ящики. І заради справедливості зазначу, що абсолютна більшість, майже всі документи, які там ховалися, це практика старого Мін’юсту, ще до мого призначення міністром. Але і знайшли свіжі документи, які приховали, зокрема, і від мене. Практика була надзвичайно популярна. Все, що якось шкодило різноманітним схемам чи шахрайствам, у яких були зацікавлені працівники Мін’юсту різноманітних департаментів, воно приховувалося.

Просто для того, щоб Мін’юст зайвий раз не світив, не оформляв чи не був вимушений публічно коментувати які-небудь схеми чи негативні результати. Це стосувалося реєстраційних дій, виконавчих проваджень. Весь цей масив ящиків із документами ми аналізуємо, аналізують правоохоронні органи.

Побачимо, чи зможемо ми ще щось зараз отримати цікаве, якось допомогти громадянам, які не отримали відповідей чи реакції на свої скарги. Але так, це трапилося. Більше того, скажу, що, за чутками, такі практики існували ледь не в кожному міністерстві.

Це просто випадковість чи, навпаки, наша дотошність, що ми змогли знайти такі ящики саме в нас. Це залишки старої бюрократії, з якими ми поки що маємо справу.

Тобто, від попереднього міністра їх теж приховували?

Звичайно. Це ж якраз була частина тих практик, з якими ми зараз вдало боремось.

А де їх знайшли, і взагалі як це відбулося?

Їх знайшли в архіві. Наскільки я розумію, це була частина тих матеріалів, які поки що не встигли знищити. Це далеко не вся кореспонденція, яка була прихована від документообігу міністерства. Частина якась, яка ще залишилась. Чи лінь було, чи не встигли поки що забрати, приховати, знищити під час зміни влади. Факт той, що воно там є, воно задокументовано.

Цікава історія. Там на кожному документі був фільтр, відповідно вся вхідна кореспонденція проходила перегляд і на верхньому правому куті ставився мінус. Якщо стояв мінус, цей документ просто зникав, відповідно офіційно в міністерство не потрапляв.

малюська мінюст
Від міністра приховували документацію / Фото: 24 канал

Оці документи з мінусами ми якраз знайшли в ящиках. Більше того, електронного документообігу в міністерстві не існувало, і канцелярії на прийняття документів теж не було. Тобто, якщо хтось приносив документи, він кидав їх у ящик без жодних гарантій, що з ящику воно потрапить в систему Мін’юсту, а не буде приховане.

Стара історія про те, як можна гратися з документообігом. Цього вже немає. В нас вже є електронний документообіг, працюють канцелярії, які ставлять відмітку про отримання документів. Тобто, ми вже перейшли на прозорі механізми своєї роботи.

Чи шукаєте ви інші такі листи?

Всередині приміщення Мін’юсту таких листів більше немає, але якщо їх хтось знайде, ми будемо вдячні і зацікавлені в тому, щоб їх отримати. Повірте, нам є що розгрібати. У нас є величезні масиви, наприклад, скарг в антирейдерську комісію, які ніде не обліковувались, не фігурували.

Ми навіть уявлення не мали про їхній реальний обсяг. Лише зараз ми змогли їх зібрати всі разом, порахувати і запровадити облік. Вийшло до 800 справ. І ми уявлення не мали, що в нас такий обсяг, і їх ще треба розглянути.

Про “чорних нотаріусів”

Як будуть боротися в Міністерстві з проблемою “чорних нотаріусів” (коли без відома переписують власність)?

Більшість з чорних нотаріусів вже відключена від реєстрів. Вони вже не здійснюють реєстраційні дії. Але, звичайно, не всі. Перший крок, який ми зробили, ми подали законопроєкт, який відключив комунальні підприємства від реєстрів.

Саме в цих підприємствах концентрувалося найбільше так званих “чорних реєстраторів”. На жаль, їх всіх вичистити з ринку за один раз ми не змогли. Невелика частина змогла мігрувати в сільські ради і стала реєстраторами на рівні сіл та селищ.

Ми їх також намагаємося вичистити з ринку двома способами. Перший: це коли вони залучаються до якоїсь рейдерської чи квазірейдерської дії, де вони порушують законодавство. Тоді ми їх позбавляємо статусу реєстратора. Або ж інший спосіб – це проведення перевірок, моніторингів.

міністрество юстиції рейдери
Феміда у кабінеті міністра / Фото: 24 канал

Тобто поступово ми все це виправляємо і згодом жоден “чорний нотаріус” не буде працювати. Окрім того, ринок отримав гарний меседж.

Що ви скажете про ідею зі сповіщенням, коли власники отримують на телефон повідомлення, що з їхньою власністю щось відбувається. Чи це працюватиме?

Це вже працювало, але воно не дуже допомагало у боротьбі з рейдерством. Це платна послуга. Вона працювала так: якщо ваш об’єкт продали, то вам на телефон приходить сповіщення. Але сенс у цьому сповіщенні невеликий. Ну, дізналися ви, що вже не є власником. І що далі?

Зараз встановлені нові механізми, які ми пілотуємо на окремих нотаріусах. У майбутньому ми хочемо зробити так, аби нотаріус, який вчиняє якісь реєстраційні дії, має проводити декілька рівнів аунтифікації. Так само, як це відбувається з кредитними картками.

Тобто не достатньо буде просто ввести номер, а потрібно буде пройти багаторівневу перевірку. Ми це зараз запроваджуємо. І це має стати додатковою гарантією від хакерів, які отримують дані електронних ключів нотаріусів, і від їхнього імені вносять незаконні реєстраційні дії. Також ми запроваджуємо цифровий підпис.

Про реєстрацію та розірвання шлюбу нотаріусами

У нотаріусів з’явилася додаткова функція. Тепер вони можуть укладати шлюб і допомагати з розлученням.

З’явиться. Наразі її ще немає. Але ми не бачимо жодних перепон, аби не надати нотаріусам такі повноваження. Чому ні? Це буде зручніше для громадян.

Тобто це буде швидше? Не потрібно буде ставати у черги, аби розписатися?

Умови щодо часу реєстрації шлюбу залишаться однаковими як для РАЦСів, так і для нотаріусів. Але останні будуть більш гнучкими, адже їх є дуже багато. Тим паче, коли є змагання за клієнта – це завжди означає поліпшення сервісу.

Щодо вартості – ця тема не пропрацьована. Але я думаю, що ми зупинимося на ринковій ціні і самі нотаріуси визначатимуть вартість своїх послуг. Я вважаю, що проблем із завищеними цінами не повинно бути.

Про в’язниці

Ви хочете зменшити кількість в’язниць і створити такі собі платні СІЗО. Що це таке і як вони мають працювати?

Скорочення кількості в’язниць однозначно треба робити. У нас їх занадто багато і вони не заповнені. Частину з них ми передамо на приватизацію, частину – Збройним силам, решту – будемо консервувати. Думаю, десь на третину мережа в’язниць зменшиться. У нас не так багато ув’язнених.

Щодо приватних СІЗО ми маємо ідею. У нас є слідчі ізолятори у кожному великому місті. Всі вони перебувають у дуже занедбаному стані. У нас, напевно, немає жодного СІЗО, в якому б дотримувалися європейські стандарти. Як правило, це або жахливі, або наджахливі ситуації.

Частину приміщень взагалі не можна використовувати для тимчасового перебування людей. Ситуація вкрай складна і грошей у бюджеті на це немає. Ідея полягає у тому, що у випадку СІЗО держава має єдиний інтерес – щоб людина була доступною для слідства. Простими словами – щоб вона не втекла.

міністерство юстиції сізо
У міністра є ідея, як зробити приватні СІЗО / Фото: 24 канал

У держави немає мети перевиховати цих людей, чи карати їх. Бо людина, яка перебуває у СІЗО, по факту не винна з точку зору закону. Відповідно ніщо не забороняє цим людям оплатити своє комфортне перебування у СІЗО.

У такий спосіб доступ до цих осіб зберігатиметься, вони нікуди не втечуть. Водночас вони зможуть оплатити собі більш-менш комфортне перебування. Грошей на будівництво таких готелів у держави немає, але ми пропонуємо залучити бізнес. На нашу думку, це досить непоганий варіант, адже будуть забезпечені і права громадян, і буде створене додаткове джерело отримання податків.

Про приватні суди

Ви писали про таку ідею як приватні суди, які могли би конкурувати з державними й виносили б некорупційні рішення.

– Приватні – це такий зворот, що був використаний для загалу. Мова йде про арбітражі та третейські суди. Так, вони й зараз є, однак усі вони функціонують далеко від того стану, яким би можна було пишатися чи який би серйозно впливав на інвестиційний клімат.

Третейські суди – це недержавні суди, які вирішують суперечки між громадянами або юридичними особами України. В них майже немає права розглядати якісь серйозні справи. Все, що стосується корпоративних прав, нерухомості – вони розглядати не можуть. Відповідно, до них мало хто звертається. Арбітражі суди теж мають чимало недоліків. Зараз у нас функціонує два арбітражі. Теж функціонал обмежений, списки арбітрів закриті. Є куди рости, якщо порівнювати з арбітражами у Стокгольмі, в Парижі, у Лондоні, у Відні. Не порівняти.

Ми плануємо, що зможемо допомогти запровадити тут арбітраж на рівні кращих європейських країн. Ми допоможемо матеріально. Мін’юст готовий надати і приміщення, і допоможе забезпечити оперативне та ефективне виконання рішень такого арбітражу.

Ми вже досить скоро розпочнемо переговори з іноземними арбітрами, які могли б тут працювати. Крім того, ми зараз опрацьовуємо точкові зміни в законодавстві, які змогли б дозволити вже у наступному році відкрити такий авторитетний арбітраж.

Тільки-но ми продемонструємо ринку, що у нас працюють незалежні й фахові арбітри, які не беруть хабарів, – це радикально змінить ситуацію щодо найважливіших і гучних справах, які розглядаються зараз в Україні. З’явиться конкуренція з державними судами. Це природно призведе до зменшення рівня корупції й до поліпшення інвестиційного клімату. Нас підтримують і бізнес-спільнота, і наші міжнародні партнери.


Денис Малюська – міністр юстиції

Про кабінет міністра юстиції

Денисе, вам сподобався ваш кабінет, коли вперше сюди потрапили?

Сподобався. Єдине, що мені не сподобалося – це двері. Вони автоматично зачинялися. А так – прекрасна кімната. Трішки завелика як для мене, але значно комфортніше ніж кабінети, які я бачив, наприклад, на Грушевського.

Працюєте за робочим столом?

Працюю за робочим столом. Але не надто зручно, як для мене. Я полюбляю працювати в горизонтальному положенні – напівлежачі з ногами біля телефонів.


“Полюбляю працювати в горизонтальному положенні”, – Малюська


Зона відпочинку міністра юстиції

Це кімната відпочинку. Єдине, що я тут роблю – обідаю. До речі, перед інтерв’ю не встиг закінчити свій обід.

У вас таке правильне харчування!

Готую самостійно. На всю сім’ю.

Ви готуєте?

Я. Тут готувати не складно. Це тільки каша і помідори.


Обід Дениса Малюськи

У вас можливо є якісь коронні страви?

Ні. Тільки каша.

А є ще якісь кімнати?

Є санвузол і душ.

Душ?

Душ. Загалом, все що потрібно міністру для гарного життя чи для гарної роботи.

Про сім’ю, відпочинок і поєднання з роботою

Коли переглядала ваш фейсбук, мені ваша родина нагадала родину Кулеби – така європейська, відкрита. У вас доволі багато світлин з сімєю. До слова, у вас аж четверо дітей. Це, напевно, складно?

Мегаскладно, але вже немає жодного з них, якому би було менше трьох років. Чим більше дітей, тим більше вони один за одним слідкують. Старші проводжають менших, хтось комусь допомагає з домашньою роботою. Спочатку було вкрай складно. Зараз трохи простіше. Між ними всіма різниця в три роки – не настільки багато, щоб їм було зовсім нецікаво один з одним.


Родина Дениса Малюська

А ви зараз знаходите час, щоб з ними спілкуватися?

В автомобілі, коли їдемо з дому в школу.

Ви завозите їх до школи?

Так. І найменшого з дитсадка забираю я. Садочок працює допізна і він у сусідній будівлі. Мені якраз ідеально в кінці робочого часу підходить його забрати, якщо немає надто пізніх нарад.

Ви спеціально підібрали такий садочок?

Ні-ні. Всі четверо дітей у цьому садочку навчалися. Я вже туди ходжу 11 років.

Ви наперед знали, що будете міністром?

Ні (сміється). Не підозрював.

Як ви зазвичай проводите вільний час?

Вільного часу останні місяці немає взагалі.

А раніше?

По-різному. Полюбляли подорожувати. Останній рік ми часто бували закордоном. Але насправді часу, щоб зібратися прям зовсім-зовсім разом – вкрай мало. Діти дуже активні, вони постійно десь на якихось різноманітних заняттях, на канікулах – у таборах. Їх вдома практично немає. Хіба що на якихось івентах, днях народження всі разом збираємося.

Поряд садочок, діти до вас приходять на екскурсію?

Забігають. Власне, і школа, де вони вчаться, теж у кварталі звідси. Іноді трапляється. Охорона чомусь пропускає їх – не знаю, чому. Треба буде з ними переговорити (сміється).

Але періодично сюди заскакує якась дитина з речами своїми щось розповісти або гроші взяти щось поїсти, або рюкзак важкий залишити. Кілька разів на тиждень таке трапляється. Зручно насправді. І теж школа не підібрана спеціально. З першого класу мої діти всі там вчаться.

Я у вас помітила дуже цікаві браслети. Розкажете?

Просто браслети.


“Мені старша донька нещодавно сплела кілька штук браслетиків”, – Малюська

Не на память?

Ні, не на пам’ять. В мене четверо дітей, і ми перебуваємо на одній хвилі. Мені старша донька нещодавно сплела кілька штук браслетиків, я їх причеплю, можливо, десь на вихідних. Ще в них є корисна функція. Часто на Заході, іноді в нас під час нарад роздають різноманітні іграшки, щоб погратися – аби руками щось робити, аби ручки не ламати. А я їх дістаю (браслети – 24 канал) і граюся трішки.

У вас така доволі міністерська сім‘я. Ваша дружина працює заступницею міністра цифрових трансформацій. Як так сталося одночасно?

Мені цікаво, чи взагалі таке раніше траплялося. Ми абсолютно різними шляхами йшли до своїх призначень. Ба більше, якщо моє призначення було більш-менш зрозумілим і проговореним, і у цьому рішенні ми не сумнівалися, то коли вже мова йде про мою дружину… Ми кілька тижнів не могли визначитися. Тому що їй Михайло (Федоров – 24 канал) запропонував посаду, але ми розуміли, що це буде вкрай важко.

Вона працювала до цього з командою Михайла і з його колегами, це був її напрям. Але це відриває обох батьків від сім’ї істотно. Складно. Але єдине, що рятує – це те, що їх багато. Їх четверо, і вони один за одним якось примудряються слідкувати та допомагати. За найменшим піклуються або бабусі, або няні.


Малюська розповів про те, як поєднувати роботу та сім’ю

У вас перед тим, як стали міністром, були зовсім інші плани. Ви взагалі збиралися переїжджати з родиною в Білорусь.

Було таке. Я, дійсно, вже працював у Мінську більшу частину свого робочого часу. І так, рано чи пізно, ближче до осені, потрібно було б переїжджати. Це було вкрай складно. Я постійно перебував у відрядженні. І я повністю відривався від сім’ї.

Третю частину інтерв’ю читайте незабаром на сайті 24 каналу.

Дивіться повне інтерв’ю з міністром юстиції Денисом Малюською

 

Про зарплату міністра юстиції

Скільки отримує міністр юстиції?

Усі попередні місяці було по 16 тисяч з копійками. Але от останній місяць ми домовилися про надбавки. Багато з міністрів отримали надбавки. У мене вже приблизно 29 тисяч гривень.

Вам достатньо такої суми?

Ні.

Скільки мало би бути? Запитую, адже знаю: ви сказали, що якщо зарплати буде не достатньо для того, щоби прожити, то ви не залишатиметеся на цій посаді.

З такою низькою зарплатою, яка в мене була в перші місяці – це 16 тисяч – за моїми розрахунками, мені мало б вистачити прожити рік. В мене, слава Богу, є з попередньої роботи нормальні заощадження: пенсійні… Це була міжнародна організація, тому я сплачував не у місцевий пенсійний фонд, а у Штатах акумулювалися кошти.

А так – мої витрати стандартні щомісячні істотно більшими були. Не менше за 100 тисяч на місяць я раніше витрачав. Відповідно, зараз ми витрачаємо менше, намагаючись економити. Але все одно це – вкрай складно. Якщо зарплата не підніметься хоча б до 80 тисяч – надовго мене не вистачить. Менше – це не довготривала історія працевлаштування. Четверо дітей потребують грошей.


Які зарплати отримали інші міністри за листопад / Інфографіка 24 каналу

А що вам кажуть? Вам готові підняти зарплати?

Так, звичайно. Є консенсус всередині уряду. І ба більше, навіть міжнародні інвестори, які вкладають гроші в Україну, постійно нас про це питають. Адже розуміють: уряд, який отримує мізерну заробітну плату, живе коштом чогось іншого. Це можуть бути лише хабарі або додаткові неформальні витрати під якісь зобов’язання.

Ми так не працюємо. Відповідно у нас немає іншого виходу, окрім як підвищувати заробітну плату. І це буде однозначно сприйнято як позитивний сигнал для іноземних інвесторів. Це буде кроком, аби повірити, що в Україні нарешті працює нормальний уряд, і є розуміння, на що вони живуть і як вони проводять свій час.

Про реформи як секс

У вас доволі хороше почуття гумору. У вас колись вийшла стаття спільно з прем’єр-міністром, де ви порівнюєте реформи із сексом. Ваші реформи, які будете проводити, можете порівняти з сексом?

Це гарний секс. Це однозначно. Тому що не знаю, як мої колеги в уряді, я отримую величезне задоволення від того, чим я займаюся.


Денис Малюська – міністр юстиції / Фото 24 каналу

Це швидкий секс?

Багато хто б хотів, щоб це був швидкий. У нас багато “друзів”, щоб це був швидкоплинний. Але насправді ми підійдемо до цього питання якісно. І я думаю, що ми протримаємося набагато довше, ніж будь-хто з наших опонентів.

Бліц запитання від глядачів

Коли в Україні буде юстиція без корупції та не на замовлення?

Вже вона є. Можна вітати з тим, що істотної корупції вже немає. Існує дрібна корупція на рівні дрібних виконавців, до яких ми ще не дотягнулися. І я підозрюю, що вона залишиться протягом кількох років, але це не корупція на топовому рівні й навіть не корупція на середньому рівні.

Коли зникне безчинство у виправних колоніях? Зокрема, згадують місто Бердянськ.

У Бердянську нічого особливого немає у порівнянні з іншими. Це взагалі жахлива система, і зміниться вона через кілька років. Не раніше. Це складна інфраструктурна історія. Для цього треба міняти персонал, установи відбування покарань, законодавство, практики, перевиховувати тих, хто займається з ув’язненими. Це роки.

Але з гарних новин – це те, що ми точно розуміємо, як цієї мети досягти. У розрізі кількох років буде відчутно істотний результат.


“Істотної корупції вже немає”, – Малюська

Коли буде накладено арешт на українське майно в Криму, яким користуються росіяни?

А навіщо його арештовувати? І так зрозуміло, що воно наше, і що ми маємо його повернути. Будь-які квазіюридичні дії, які відбуваються з цим майном на тимчасово окупованих територіях, з точки зору українського законодавства. Не мають жодного юридичного значення.

Як ви прокоментуєте нехтування законом про очищення влади стосовно голови ОП Андрія Богдана?

Ой, складна історія. Багато обговорювалась. Чесно кажучи, з того моменту, коли я став міністром, це питання ніде не порушувалося, не обговорювалося. Не дискутувалося. Тому що сталася зміна назви АП на ОП. Це була історія, в яку були залучені мої попередники. Але з точки зору нормального функціонування апарату, я в цій історії якихось великих проблем не бачу. Окей, мало бути ухвалено рішення про можливість чи неможливість перебування на посаді влітку. Влітку це питання якимось чином було врегульовано законно, незаконно – нехай суд вирішує.

Ще вас запитували, чи ви гей, але мені здається, що це питання взагалі у вашій ситуації трішки недоречна.

Ні, чекайте (сміється, – 24 канал). Треба залишати завжди ж трохи загадки, не можна отак взяти й розкритися. Нехай глядачі здогадуються.

 

 

 

Розмовляла Альона Чернецька

 

 

 

 

Джерело: 24

Залишити коментар

Filed under "2014-2020"

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s