Купи мак – вшануй погиблих у Великій війні. Студентська акція «Мак пам’яті»

19 листопада 2019 р.

Вже традиційно цьогоріч на факультеті Історії, політолоії і міжнародних відносин в рамках Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника відбулася благодійна акція «Мак пам’яті» приурочена завершенню Першої світової війни. Такий захід є непоганою можливістю пригадати факти минулого не тільки з точки зору світової трагедії, а з боку події, що кардинально змінила історичний процес та світову історію загалом. Окрім пам’ятної мети, акція мала й благодійну спрямованість. Спеціально для сайту vezha.org ми розвідали, в чому ж суть студентської акції.

 

ЛІЛІЯ ЩЕРБІН

Кандидат історичних наук, доцент кафедри Всесвітня історія, організатор благодійної акції «Мак пам’яті»

– Перш за все, чим ініційоване сьогоднішнє дійство і куди будуть спрямовані зібрані кошти?

 Традиційна акція відбувається із 2014 року, коли ми вперше організували цей захід в зв’язку із завершенням Першої світової війни і підписанням Комп’єнського перемир’я. Це європейська традиція, яка з 1919 р. відзначається у всіх європейських країнах, також в Сполучених Штатах Америки та Канаді. Цьогоріч кошти спрямовані від цієї акції будуть надані комунальному підприємству «Пам’ять» для встановлення хреста на цвинтарі Першої світової війни у селі Верхній Майдан.

 

– Чи представлені на благодійній акції солодощі вироблені за рецептами XX століття? Чи тут присутня домашня випічка?

 В нас є домашня випічка, яка виготовлена за рецептами ХХ століття, зокрема горіхове печиво, рецепт якого надала мені родина подруги, це давній рецепт тих часів. Також в нас цього року представлено кілька цікавих локацій. Це фотозони, які є символами цієї акції із маками пам’яті, це також і січовий стрілець, тобто його реконструкція. А ще є артефакти часів Першої світової війни, які зібрані та надані студентами нашого факультету, які цікавляться тематикою Першої світової війни.

– Чи дійсно мак пам’яті став пам’ятною датою для факультету?

 Так, зважаючи на те, що такий захід відбувається традиційно із 2014 року, тому можна вважати традиційним. Я думаю, вони запам’ятовуються нашим студентам. До речі, декілька колишніх наших студентів, які працюють в школах, ініціювали такі заходи у своїх навчальних закладах. І нам дуже приємно, що ця традиція виходить за межі нашого факультету.

 

МАРТА ПАНЬК

Студентка 5 курсу Факультету історії, політології і міжнародних відносин

– Як давно ти відзначаєш благодійну акцію «Мак пам’яті»? Таке дійство відбувається кожного року і яке твоє враження від нього?

 Я вже святкую п’ять років від тоді як поступила. Враження – тільки позитивні, думаю, як і в багатьох тут присутніх.

 

– Що тобі найбільше подобається в сьогоднішньому дійстві?

 Солдати у формі (сміється). Це дійсно класно, що можна пригадати те, що відбувалося колись. З одного боку показати це в позитивному настрої, пам’ятаючи та згадуючи.

– Присутні сьогодні в дуже гарних костюмах. Що вони символізують?

 Загалом, після закінчення Першої світової до початку Депресії, це були люди фактично розчаровані, тому хочеться танцювати та співати – це  якраз і символізує костюм.

 

СВІТЛАНА ЛАСЯК

Студентка VI курсу факультету історії, політології і міжнародних відносин

– Загалом, як студенти факультету готувались до благодійної акції?

 Студенти готуються заздалегіть, починають ще наприкінці жовтня. Займаються пошиттям маків пам’яті, готують фотозону із інсталяцією воїнів. Цього року особливістю є те, що дівчата одягнулися у плаття та використали образи 20-х років XX століття в стилі гестбі. Також це випікання солодощів, для того, щоб привернути увагу людей. Студенти використовують навіть квести, відбувається перегляд фільмів для атмосферності заходу.

 

 –Чим відрізняється традиція вшанування маку пам’яті в різних країнах?

Відрізняється тим, що навіть символи вшанування цієї пам’ятної дати є різними. Наприклад, для англо-саксонської традиції і також бельгійської традиції вшанування Першої світової війни є власне символ – мак пам’яті. А от французька традиція має свій знак – це волошка, яка є символом французької армії особливо через те, що колір форми цих солдатів в роки Першої світової війни змінився на темно-синій.

– Чому «Мак пам’яті» має значення для українців?

 Має значення через те, що власне тут проходив Східний фронт бойових дій під час Першої світової війни і тут відбувалися вагомі події для нашої історії. Це не тільки Світова війна, але й події УНР та ЗУНР, тому власне, така акція дозволяє нам показати протяжність нашої історії і причетність її у сукупності разом із світовою історією.

 

 

 

 

 

 

Розмовляла Сюзанна Мотрук

 

 

 

 

Джерело: Вежа

 

Залишити коментар

Filed under "2014-2020"

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s