Валерія Коломієць, замміністерка юстиції: Як перезавантажать Мін’юст і чого чекати держслубовцям (повна розмова)

11 листопада 2019 р.

Про специфіку посади, перезавантаження системи Мін’юсту та чи будуть масові звільнення співробітників відомства, розповіла в ексклюзивному інтерв’ю 24 каналу заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць.

 

Незавидна посада

На посаду заступника міністра юстиції, мабуть, було багато охочих. Як вам вдалось обійти конкурентів?

Не знаю, чи було багато бажаючих обійняти цю посаду, оскільки робота дуже складна. Напевно, нікого не попереджають, наскільки вона складна, допоки людина не погодиться. Насправді, мене запросив міністр.

Він запропонував цю посаду з огляду на те, що я розбираюсь у системі безоплатної правової допомоги. Адже з першого дня з нею співпрацювала в якості адвоката-тренера. Міністр потребував фахівця, який знає роботу системи зсередини.

Хто така Валерія Коломієць? Заступниця міністра юстиції. Відповідальна за виконання рекомендацій Євросоюзу щодо лібералізації візового режиму, за питання реформування системи адвокатури та процесуального законодавства. Виконує обов’язки щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Раніше працювала адвокатом, тренером-модератором з обміну досвідом між адвокатами, які надають безоплатну правову допомогу.

До котрої вас можна застати на роботі?

Відповідно до Кодексу законів про працю в мене робочий день починається о 9:00 і завершується о 18:00. Насправді, буває по-різному. Я більше люблю працювати допізна. Що мене здивувало, під час другого тижня роботи в кабінет прийшов співробітник міністерства, який тут давно працює, і я його запитала: ви вже довго працюєте в міністерстві, тому скажіть, коли я зможу працювати? Мені без посмішки людина відповіла: розумієте, Валеріє, ви працюєте після 18-ї, вночі або у вихідні. А з 9 до 18 – у вас зовсім інша робота – зустрічі, наради, спілкування… Спочатку я здивувалась, а з часом зрозуміла – так і є.

Валерія Коломієць, замміністра юстиції
Робота в Мін’юсті дуже складна / Фото пресслужби Міністерства юстиції

Що найбільше здивувало на новій посаді?

Якось міністр викликав керівників усіх територіальних управлінь, тоді ще був ексочільник міністерства Петренко і вся його команда… Так от, коли чинний міністр зайшов у приміщення, всі встали. Це здивувало. Тоді міністр Малюська сказав: сподіваюсь, це було востаннє. Я працювала, скажімо так, у вільній професії – адвокатом, і для мене було дивно, що люди виявляють свою повагу наче в школі.

Необхідні зміни

Що потрібно змінювати на ввіреному вам напрямі роботи?

Функціонал. Це питання, яке постійно вирішуємо, працюємо над перезавантаженням системи міністерства і територіальних управлінь. Фактично їх розформовуємо і створюємо нові. Ці зміни необхідно продумувати, адже питання пов’язане з усім Кабміном.

Чому?

Це держава в державі: величезний апарат, де працюють тисячі людей по всій країні. Змінювати потрібно наступне: коли ти починаєш проводити ревізію цієї діяльності, часто стикаєшся з тим, що деякі фахівці дублюють функції один одного. Подекуди дублювання роботи відбувається в різних міністерствах. Наприклад, управління, яке займається представництвом у судах Мін’юсту і КМУ.

Днями радилась з прем’єр-міністром Олексієм Гончаруком, міністром юстиції Денисом Малюською та Дмитром Дубілетом і запропонувала їм створити єдину юридичну службу уряду. Для чого нам потрібні різні юрслужби? Тому в мене й виникла ідея об’єднати ці відділи. Ми й надалі намагатимемось робити такі речі.

Валерія Коломієцт, замміністра юстиції
На стуруктуру міністерства очікують зміни / Фото пресслужби Мін’юсту

Оптимізація штату

Ви говорили про оптимізацію. Йдеться про скорочення штату співробітників міністерства?

Фактично ми переробляємо структуру під цілі, прописані в програмі уряду. Приміром, є судова робота, то чому вона розкидана по всьому Мін’юсту, краще зібрати людей в один орган. Тобто ми оптимізуватимемо цей процес. Або чому у нас є кілька департаментів, які працюють, скажімо так, за одним напрямом. То давайте їх об’єднаємо в один директорат. Масових звільнень не буде.

Днями президент підписав закон щодо захисту прав власності. Як захищатимуть власників?

Насправді, президент дуже зацікавлений у захисті прав власності. Скоро проводитиметься велика нарада під його головуванням, де буде обговорено всі способи боротьби з рейдерством. Зараз продумується багато механізмів та законопроектів, аби припинити історії, коли людина зранку прокидається і розуміє, що не є власником свого ж майна.

 

До міністерства часто приходять люди задля лобіювання власних інтересів?

Цікаве питання. Приміром на Фейсбуці мені пишуть незнайомці й починають скаржитись на невиконання виконавчих проваджень, або що в них виникли інші проблеми. Звертаються від імені людей, які перебувають в СІЗО, що їм потрібне лікування… Але це аж ніяк не представники великого бізнесу. Чи можна такі звернення вважати лобізмом – відкрите питання.

На вашу думку нам потрібен закон про лобізм?

Особисто я – “за” закон про лобіювання. Це явище має бути унормовано. Правила гри повинні бути чітко прописані. Знаю, у нас є люди, зацікавлені в ухваленні цього закону. Вважаю, це нормально. Державно-приватне партнерство передбачає діалог між державою, людьми і бізнесом.

Хто така Валерія Коломієць? Заступниця міністра юстиції. Відповідальна за виконання рекомендацій Євросоюзу щодо лібералізації візового режиму, за питання реформування системи адвокатури та процесуального законодавства. Виконує обов’язки щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Раніше працювала адвокатом, тренером-модератором з обміну досвідом між адвокатами, які надають безоплатну правову допомогу.

На адресу Мін’юсту лунали звинувачення щодо арбітражних керуючих, мовляв, декого з них незаконно звільнили…

Прокоментувати, що когось було незаконно позбавлено свідоцтва – не можу. В такому разі вони, вірогідніше за все, звертались в суди, тому правильніше було б більше говорити про конкретні справи і рішення.

Нещодавно головувала на засідання дисциплінарної комісії, де було позбавлено свідоцтва на право займатися саме цією діяльністю. Навіть мені здалося, що це, мабуть, виглядає занадто жорстко. Проте для прийняття саме такого рішення були вагомі причини.

Валерія Коломієць, застіпниця міністра юстиції
 Доводиться приймати кардинальні рішення / Фото пресслужби Міністерства юстиції

Приміром, арбітражний керуючий під час перевірки має надати документи, щоб ми дослідили, наскільки він компетентно і експертно робить свою справу. Якщо людина не подає документи, минає кілька місяців, повторна перевірка і знову документи не подаються – до такого фахівця виникає багато питань. Де-факто Міністерство юстиції бачить, як арбітражний керуючий, у якого є не одне підприємство у процедурі банкрутства, жодним чином себе не проявляє. Вірогідніше за все, поки відбуваються засідання, і ми нічого не робимо, підприємство розпродується. Адже, якщо людина не показує документів, можна припустити – відбуваються якісь схеми. Як наслідок, арбітражний керуючий повністю ігнорує вимоги законодавства і свої обов’язки. Чи можна говорити, що його звільнили несправедливо? Ні!

Або інший варіант, приходить арбітражний керуючий і не може відповісти на питання, які підприємства у нього перебувають у стані банкрутства. З високою долею вірогідності можна припустити – він номінально виконує свої функції. Це жахлива історія, яку я побачила, коли засідала у комісії.

Як можна виправити ситуацію?

Положення щодо перевірок арбітражних керуючих – і є вихід із ситуації. Звісно, арбітражні керуючі не задоволені міністерством і починають розповідати про зловживання з нашого боку або корупційні схеми.

Оскільки Кодекс з процедур банкрутства вже вступив в дію, ми переробляємо всю нормативку. Для мене не є проблемою сісти і вичитати цей порядок та викреслити можливі корупційні складові. Особисто я не знаю про існування жодної кримінальної справи, яка б стосувалась таких речей.

Валерія Коломієць, заступниця міністра юстиції
Кодекс з банкрутства доводимо до ідеалу / Фото пресслужби міністерства юстиції

Банкрутство по-новому

Які новації запроваджує нещодавно ухвалений Кодекс про банкрутство?

Змінюється багато чого. Цікаво, що ще кодекс не вступив у дію, як вже почали подавати законопроєкти про внесення змін до нього. Насправді, там є що переробляти, і це вже робиться. У нас працює робоча група, куди увійшли судді, науковці, арбітражні керуючі, депутати… Вони разом працюють над концептуальними змінами до кодексу.

Практики намагаються довести до ідеалу цей кодекс. Один з позитивних моментів – банкрутство фізичних осіб. Це можливість для людини, яка свого часу законно взяла кредити і потрапила в складну фінансову ситуацію, зняти з себе борги. Проте, хочу наголосити – цей метод не дозволяє зловживати. В чому раніше могла бути схема: людина взяла в кредит 1 мільйон доларів, згодом ці гроші зникли. Натомість, позичальник приходить і заявляє про бажання розпочати процедуру банкрутства, тобто щоб де-факто йому списали борги. Так це не працюватиме. Бо декларації цієї людини та її родичів перевірятимуть.

Цей механізм створений, щоб допомогти тим, хто опинився в скрутній ситуації, але водночас не дозволити обкрадати банки чи державу.

Як відбуватиметься ця перевірка?

В кодексі прописано кілька етапів перевірок. Передовсім, йдеться про дослідження декларації за кілька років до того, як людина оголосила себе банкрутом. Плюс я хотіла б, щоб ми не забували про кримінальне провадження.

Якщо людина оголошує себе банкрутом, ми повинні перевірити, чи справді це складна ситуація і їй потрібно допомогти віддати борги і розпочати життя з нової сторінки, або це просто спосіб невиконання договору і уникання відповідальності.

 

 

 

 

Розмовляла Ірина Поліщук

 

 

 

 

Джерело: 24

Залишити коментар

Filed under "2014-2020"

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s