Іван Плющ, депутат: Коаліцію слід створювати із Партією регіонів

14 грудня 2005 p.

Гостем студії Бі-Бі-Сі в п’ятницю, 16 грудня був Іван Плющ, колишній голова Верховної Ради, депутат парламенту, почесний голова Партії вільних селян і підприємців.

Розмова йшла, зокрема, про ситуацію у помаранчевій команді, про майбутні парламентські вибори, кадрову політику у державі.

Бі-Бі-Сі: Рік тому ви захоплювалися чинним президентом і заявляли, що “всенародний лідер Віктор Ющенко не лише декларує, але й живе за Біблією”. Тепер ви, можливо, й перебуваєте у таборі Ющенка, але не у його команді, як і багато інших політиків. Що змінилося за цей рік?

І.Плющ: Це цілком закономірні процеси, об’єктивні, хоча сама суть їх – суб’єктивна. Нічого не сталося. Я був і лишаюся прихильником того, що колишня влада, яка не мала прихильності народу, мала відійти і передати повноваження іншим політичним силам. Заслуга Ющенка у тому, що він був всенародним лідером, з яким український народ пов’язував зміни на краще. Тому я не вважаю, що усі, хто прийшов на Майдан, прийшли відстоювати Ющенка. Вони казали “ні” тій владі. Так, за рік виконати обіцянки Майдану практично неможливо. Але якщо проаналізувати форми і методи діяльності влади, – я багато у чому не поділяю їх, і тому дистанціювався від команди Ющенка. Але я ніколи не розчаровувався у тому, що ми робили рік тому, і не розчарувався у самому Вікторі Ющенку.

Бі-Бі-Сі: В одному із своїх нещодавніх інтерв’ю ви говорили доволі критично про деяких політиків із Народного союзу Наша Україна і заявляли, що саме на ваш блок – “Народний блок Костенка-Плюща” – мав би опиратися президент. Але ви також на з’їзді Партії вільних селян та підприємців закликали порозумітися із Партією регіонів і саме з цією політичною силою створювати у парламенті коаліцію. Ваш заклик до однопартійців кілька тижнів тому лунав так: “Припиніть роздмухувати – “Регіони щось не наше”. Це наше, наше! Якщо ми й далі будемо собачити “Регіони”, а “Регіони” – націоналістів – то що ж воно буде? Так ми будемо лити воду на той млин, що називається “роздерти Україну на Схід і Захід”. Треба ж все ж таки думати, що нам потрібна “смичка” цих частин України. А “Регіони” одержать більшість там, де й одержували – на Сході. Тому треба з “Регіонами” думати про те, щоб створювати коаліцію у майбутньому парламенті”.

І.Плющ: Я пам’ятаю, що я казав і сьогодні це підтверджую. Я зустрічався із Віктором Януковичем у лютому цього року. І після цього я мав тривалу зустріч із Віктором Ющенком і говорив, що після інаугурації він став всенародним президентом. Я казав, що вибори закінчилися, Ющенко став президентом, але це не означає, що ті, хто за нього не голосував, люди іншого гатунку чи стандарту. Тому я й сьогодні вважаю, що ті політики, які заявляють, що “ніякої співрпавці із Партією регіонів”, що це непрогресивна, неконструктивна сила, – я цього не поділяю. Є політична сила, що має певний рейтинг, довіру народу. Коли сьогодні Партія регіонів є першою у змаганнях, не рахуватися з нею– це бути приреченим на те, що у майбутній Верховній Раді буде надзвичайно важко створити коаліцію, яка б взяла зобов’язання законодавчо супроводжувати те, що було задекларовано президентом Ющенком.

Запитання телефоном із Тернополя: Пане Іване, навіщо ви блокуєтеся з Українською народною партією, адже у багатьох людей виникають сумніви, що ваш блок пройде 3-відсотковий бар’єр. Є загроза, що ви, такий маститий політик, не потрапите до парламенту.

І.Плющ: УНП – це вагомий осколок тієї політичної сили, яка з 90-х років була рушійною силою, двигуном під час виборювання незалежності України. Так сталося, що та політична сила розкололася на дві – Українську народну партію і Народний рух України. І я сьогодні симпазитую цій політичній силі, бо вона залишилася у політикумі і несе послідовно націоналону ідею, принципи національної відданості. Це проукраїнська сила, яка протягом 15-ти років не змінювала своїх політичних переконань.

Запитання телефоном зі Львова: Я бажаю вам успіху на виборах, але вірогідність розпорошення сил дуже велика, а “правиця” мала б бути представлена у парламенті обов’язково. Чи не більш раціонально було б піти на вибори разом із блоком Ющенка?

І.Плющ: По-перше, я би хотів, щоб усі зрозуміли, що “блоку Ющенка” немає і не може бути. Я у лютому цього року, до проведення березневого з’їзду НСНУ говорив Віктору Ющенку, що авральними методами формується політична партія. Я казав, що я невірю, що ця партія буде сформована і посяде гідне місце на виборах. На жаль, я не помилився.
Подивіться, який же це “блок Ющенка”? У 2002 році і під час президентських виборів був блок і була коаліція. Але після цього не хто інший, як Віктотр Андрійович запропонував створити партію, в авральному порядку до Палацу спорту були звезені делегати з усієї України. Були листи, телефонні двінки, де люди скаржилися, що ті, хто носив синьо-білий шарф, одягли помаранчевий і приїхали створювати партію Народний союз Наша Україна. Давайте будемо відверті: Народний союз Наша Україна як політична партія не відбулася. Зараз свторена коаліція шести партій. Але як це розуміти – ці партії у березні пішли в одну політичну силу, а у грудні – вони ж створили коаліцію? Тому я думаю, що якби у березні формувалася саме коаліція, а не партія, – я не знаю, як би повелася УНП. Але тоді мова не йшла про коаліцію, а про партію зразка КПРС.

Телефонний дзвінок із Павлограда: Пане Іване, не розпорошуйте сили, об’єднайтеся із Юлею!

Бі-Бі-Сі: Про “Нашу Україну” ми вже поговорили, тепер подібне запитання про блок Тимошенко.

І.Плющ: Ви знаєте, що коли утворювали НСНУ як партію, то Юлія Тимошенко там була у президії, у робочих органах партії. І не Плющ же брав за руки Юлію Володимирівну та Володимира Литвина і запевняв український народ, що йдемо на вибори разом. То я не знаю, чому немає їхнього блоку. І чому саме УНП і ті, хто утворив блок Костенка-Плюща “розпорошують сили”, як каже слухач, а не бачать, що Юлія Володимирівна йде окремим блоком і ніби- то й не розтягує коаліції і не розпорошує голосів. Тому я думаю, що головне – треба бути у політиці послідовним і відповідати за проголошені гасла.

Запитання електронню поштою із Сум: Іване Степановичу, як виглядає, між Вами і Ющенком пробігла величезна кішка, і у цьому суть, а не у владі, яку ви критикуєте. Зізнайтеся, що все ж таки між вами сталося?

І.Плющ: Між нами нічого не пробігало. Але я, маючи досвід роботи і у виконавчих структурах, і в законодавчому органі, не думав, що ми по-різному розумітимемо суть демократії. Суть демократії полягає у розподілі влади. І тому я скажу, що ця кішка бігала давно. Коли Віктор Андрійович Ющенко твердо стояв на позиції, що влада, яка не має довіри народу, не має права проводити політичну реформу, що реформа, яку запропонувала попередня влада, не відображає думку народу і не покращить ситуацію у державі, а потім напередодні третього туру виборів він погодився на те, щоб така реформа була проголосована, – то для мене це було не зрозуміло. Це був тимчасовий результат, але за нього доведеться ще довго розраховуватися. І друге. Ті форми і методи, які запропонував Віктор Ющенко по розбудові політичної партії Народний союз Наша Україна, – вони були нереальні і я знову повторюю, що я виявився правий. Партії Народний союз Наша Україна не відбулося. Я не можу сліпо підтримувавти ті дії, які чинить оточення президента. Але є й інша сторона “кішки”. Ви ж знаєте, що Віктор Андрійович декларував до 24 серпня включно, що уряд Юлії Тимошенко – найефективніший і найуспішніший, і виставляв йому найвищу оцінку. А вже 5 вересня сказав, що це уряд, який привів Україну не туди, і попросив його піти у відставку. Так не буває. Віктор Ющенко молодий президент, але він має ставати зрілим президентом.

Запитання телефоном із Боярки: Мене як учасника революції дуже турбує невиконання лозунгу майдану “Бандитам – тюрми!”. У мене запитання до вас як до учасника перемовин у ті критичні дні. Чи існувала негласна домовленість між Віктором Ющенком і Леонідом Кучмою про непереслідування екс-президента та його команди в обмін на незастосування сили до учасників революції?

І.Плющ: Я був учасником усіх переговорів, що відбувалися у листопаді-грудні минулого року, у тому числі переговорів між Віктором Ющенком і Леонідом Кучмою. За обопільною домовленістю, і Леонід Кучма тоді дав тверді запевнення, що поки він президент, ніяких рішень про застосування сили до учасників Майдану не буде. Не вимагаючи ніяких гарантій в обмін. Це вже потім з’явилися звинувачення на адресу Ющенка, що ніби-то він давав якісь гарантії. Я запевняю вас, що тоді він посів як ніколи тверду, розумну і послідовну позицію і продемонстрував, що він знає ціну ухвалюваним рішенням. Я вважаю, що і Ющенко, і Кучма виявили тоді громадянську мужність, і саме тому ми досягли тих результатів, які маємо сьогодні.

Бі-Бі-Сі: Зараз багато йдеться про те, що майбутні парламентські вибори – це вибори майбутнього прем’єр-міністра України – з огляду на втілення конституційної реформи. Заочне змагання за це крісло вже почалося, а от на вашу думку, між ким точитиметься боротьба за крісло спікера Верховної Ради?

І.Плющ: Я вважаю, що розмови про те, що народ обиратиме прем’єр-міністра, не мають під собою ніяких підстав. Бо зараз ми навіть не можемо уявити, якою ж буде коаліція у майбутньому парламенті. Ми знаємо лише, що жодна політична сила, що братиме участь у перегонах, не набере більшості голосів, і коаліція створюватиметься шляхом складних переговорів.
Щодо голови парламенту, то це також сьогодні не вірне тлумачення, що, мовляв, після впроваження реформи спікер стає головною особою в державі. Демократія у тому, що є розподіл повноважень. І повноваження парламенту після реформи залишаться тими ж, що і зараз, окрім додаткового – формування Кабінету Міністрів.
Оскільки ми не можемо чітко спрогнозувати, та й ще рано це робити – якою буде коаліція, тому й не можемо твердити про те, хто буде прем’єром, а хто спікером.

Бі-Бі-Сі: Але зараз лунають прогнози, що головна боротьба за спікерське крісло розгорнеться між Олександром Мороз та Володимиром Литвином. Як ви все ж таки вважаєте, у кого більше шансів?

І.Плющ: Як на мене, на сьогодні більші перспективи має Олександр Мороз, оскільки Соцпартія має більш стабільний електорат. Але він далеко не достатній для того, щоб соціалістам бути фундаторами майбутньої коаліції і претендувати на посаду спікера.

Запитання телефоном із Кременчука: Чи здатен наш президент витримати тиск, який чинить Росія на Україну, у питаннях газу?

І.Плющ: Якщо відповідати одним словом, – здатен. Звичайно, україно-російські відносини у питанні постачання газу в Україну, вони не з’явилися учора, не з’явилися сьогодні, вони – довгострокові. І ви знаєте, що протягом оcтанніх двох років йшла мова про створення консорціуму з використання газотранспортних мереж. Я не був прихильником такого консорціуму, бо вважав, що якщо створювати, то від родовища газу до споживання. А пропонувалося чомусь створювати лише на ту частину транспортної мережі, що проходить територією України. Тому я думаю, що це збіг обставин – зміна влади і нова кон’юктура на ринку енергоносів. Тому Віктору Ющенку і Володимиру Путіну доведеться ухвалювати непрості рішення. Збільшення ціни на газ відбудеться, це вже зрозуміло, але в якому розмірі, – це залежить від переговорів.

Бі-Бі-Сі: Багато слухачів запитує, чи не забагато депутатів у Верховній Раді – 450? Можливо, варто зменшити чисельність парламенту і чисельність мільйонерів у ньому? І, до речі, ви мільйонер?

І.Плющ: По-перше, я вважаю, що чисельність 450 депутатів – оптимальна для такої країни, як наша. Деякі держави, менші за чисельністю, мають навіть більші парламенти.
По-друге, я не мільйонер. Незабаром усі кандидати у депутати зобов’язані подати до Центвиборчкому декларації про доходи. Ці декларації не будуть секретними, тому кожен громадянин зможе поцікавитися доходами кандидатів. Не довго чекати, до1 січня ці матеріали будуть у ЦВК.

Бі-Бі-Сі: У вас є дача?

І.Плющ: Дача є, державна і приватна.

Бі-Бі-Сі: На якій машині ви їздите?

І.Плющ: Державний автомобіль – “Тойота”, власна – “Жигулі 2107”.

Бі-Бі-Сі: Ви за те, щоб депутатам платили нові величезні пенсії, навколо розміру яких зараз так багато суперечок у суспільстві?

І.Плющ: Я скажу, що депутати потрапили у русло. Коли була ухвалена закрита постанова Кабінету Міністрів про підвищення зарплати, з якої нараховується пенсія, депутати про це не знали. Через два місяці голова парламенту змушений був підписати розпорядження і прирівняти депутатів до тієї сітки оплати праці. Зробив це уряд Юлії Тимошенко. Не знаю, чи за згодою президента, чи ні.

Запитання телефоном із Харкова: Якби була змога повернутися у минуле, що б у житті ви зробили не так?

І.Плющ: По-іншому зовсім мало що можна було зробити, але можна було зробити краще. Після парламентських виборів 2002 року були усі підстави створити парламентську коаліцію за рахунок блоків “Наша Україна” і “За єдину Україну”, і це була б парламентська більшість у понад 300 депутатів, і тоді парламент міг би більш ефективно працювати. Цього не сталося. “Нашу Україну”, яка набрала четверту частину голосів виборців, відправили в опозицію, а ті, що зібрали так звану більшість, засвідчили, що їхня ефективність рівна нулю.

 

 


 

 

 

 

Джерело: ВВС

Залишити коментар

Filed under "2001 - 2010"

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s