Марта Фаріон, голова Комітету міст-побратимів Чікаго-Київ: Український модерн 1910 − 1930 років

20 липня 2006 р.

Українська громада у Сполучених Штатах Америки перебуває в очікуванні відкриття грандіозної виставки українського модернізму початку ХХ століття. Незважаючи на величезну зайнятість, пов’язану з організацією виставки, голова Комітету міст-побратимів Чікаго-Київ та одночасно й Організаційного комітету цієї виставки пані Марта Фаріон люб’язно погодилася розповісти про подію, що на нас очікує найближчими днями.

– Пані Марто, розкажіть читачам часопису більш детально про роботу очолюваного Вами Комітету, адже відомо, що його діяльність не обмежується лише рамками справ, котрі мають стосунок лише до міст-побратимів Чікаго-Київ.

– Ви маєте цілковиту рацію. Робота Комітету стосується багатьох аспектів нашого життя. Ми займаємося питаннями охорони здоров’я, куль-тури та мистецтва, освіти та спорту. Підтримуємо тісні контакти з науковцями та вченими. Не оми-наємо жодних проблем, які можуть допомогти нашим братам в Україні. Працівники нашого Комітету завжди охоче йдуть на контакт, як з українською громадою, так і представниками американської сторони. І все це робиться, щоб допомагати Україні та підносити її імідж в американському середовищі.

Комітет міст-побратимів Чікаго-Київ, який працює під егідою мерії міста Чікаго, має вже доволі довгу історію. Ми вже існуємо шістнадцять років і за цей час відбулося багато цікавих акцій. Я хотіла б нагадати про найголовніші з них. Цікаво, що всі вони пов’язані з українською Незалежністю.

Наш Комітет постав у 1991 році, коли була проголошена Незалежність України. Першим головою Комітету був Юліян Куляс, а з 1994 року мер Чікаго Ричард Дейлі призначив на цю посаду мене. Вже на святкування п’ятилітнього ювілею ми спровадили київський камерний оркестр, який виступав у Гренд-Парку. На концерт прийшло багато тисяч людей. Це вперше у центрі міста свят-кувалася Незалежність України, а про нашу українську державу заговорили на повен голос у Чікаго. Після цієї акції мер міста Річард Дейлі прийняв рішення щорічно відзначати у центрі міста День Незалежності України з організацією офіційного прийому для української громади.

З нагоди десятої річниці Незалежності України у мерії відбулися урочисті святкування і саме тоді наш Комітет розпочав освітянську Програму шкіл-побратимів. До нас приїхала велика група українських педагогів на чолі з керівником Управління освіти міста Києва. Ця співпраця активно розвивається й сьогодні.

У квітні минулого року наш Комітет організував величний прийом на честь чемпіона світу з боксу Віталія Кличка.

У цьому році ми святкуємо 15 річницю української Незалежності. І на всіх нас чекає цікава подія, до організації якої знову причетний Департамент культури міста Чікаго та Комітет міст-побратимів.

– Усі хто цікавиться мистецтвом, напевно, вже знають, що в суботу, 22 липня, в Чікаго, відкривається виставка українського модернізму. Це вперше ми можемо стати очевидцями такої події. Розкажіть більш детально про неї.

– Подія, про яку ви щойно сказали, справді на-лежить до незвичайних у житті української діаспори Америки. З нагоди 15-ої річниці Незалежності України Комітет міст-побратимів Чікаго-Київ організував грандіозну виставку українського модернізму початку ХХ століття. Вперше в історії українсько-американських взаємин у Сполучених Штатах Америки виставлятимуться твори з фондів Національного Музею в Києві. Хочу зазначити, що ця виставка отримала підтримку як Адміністрації Президента, так і Кабінету Міністрів України. Це найбільша виставка українського мистецтва за роки української Незалежності.

Над реалізацією цього проекту ми вже дуже довго працюємо і незабаром шанувальники українського авангардного мистецтва матимуть змогу побачити та оцінити кращі твори українських майстрів пензля цього жанру.

20 липня в приміщенні чіказького Культурного центру відбудеться офіційне відкриття цієї виставки, а починаючи з 22 липня й до 15 жовтня цього року всі бажаючі можуть переглянути експозицію виставки.

– Твори яких художників можна буде по-бачити на цій виставці?

– Художники, представлені на виставці, відомі усьому світові. Казимир Малевич, Олександра Екстер, Давид Бурлюк включно з Олександром Архипенком, та інші, не потребують зайвих характеристик. Місцеві газети, зокрема, “Chicago Tribune” та “Chicago Sun-Times”, почувши про організацію цієї виставки, відразу зголосилися писати про неї. Я б хотіла тільки пояснити, що це роботи українських модерністів, написані у період 1910-1930 років. У переважній більшості, автори цих робіт були знищені сталінським режимом за те, що відважилися вийти з-під контролю тоталітарного режиму та відмовилися зректися своїх мистецьких та політичних поглядів.

Судячи з термінів екпозиції, вона триватиме майже три місяці. Що супроводжуватиме виставку українського модернізму?

Поряд з виставкою, організовано ряд різноманітних мистецьких програм. У серпні, в центрі міста, протягом трьох днів відбуватиметься кіно-фестиваль українських фільмів та пройдуть два концерти світочів українського музичного мистецтва, де виконуватимуться твори Балея та Лято-шинського. Виступить зі своїм сольним концертом й Олександр Слободяник. В період виставки пройде панель-дискусія на тему “Національна ідентичність та її роль у мистецтві”.

Ще раз хочу зазначити, що ця виставка під-тримана на найвищому рівні, як у місті Чікаго, так і в Україні

– Хто був ініціатором цієї виставки?

– Ініціатива вийшла від Національного музею мистецтва в Україні, в особі його директора Анатолія Мельника, котрий звернувся до американської сторони з пропозицією організувати таку виставку на американській землі. Цю пропозицію підтримала Американська Фундація Мистецтв у Вашингтоні. Три роки назад вони почали пере-говори у цій справі. Було багато складнощів різноманітного характеру. Це пов’язано з тим, що багато питань, як організаційного, так і фінансового характеру, було б важко зреалізувати без допомоги американської сторони. Важко навіть уявити астрономічні суми страхівки на ці мистецькі твори, а також величезні фінансові видатки, пов’язані з їх транспортуванням до Сполучених Штатів Америки. Коли проект набрав чіткіших обрисів Американська Фундація Мистецтв у Вашінгтоні звернулася до мерії Чікаго та Комітету міст-побратимів із проханням допомогти в організації та проведенні виставки у нашому місті.

– Хто фінансово підтримав цю виставку?

– У Чікаго ми маємо дуже багато потужних спонсорів, які завжди охоче відгукуються на потреби нашого Комітету.

– Чи серед спонсорів мистецького проекту є українські бізнесмени?

– Повинна сказати, що серед фінансових донорів нашої виставки є й українські компанії, які активно, з перших днів, долучилися до реалізації цього проекту. Зокрема, Олесь Наконечний та Роман Попович, які очолюють компанію UA-TV, відразу дуже потужно фінансово підтримали цю виставку. Я була приємно здивована їхньою громадянською позицією та глибоким розумінням необхідності підтримати цей мистецький захід. І що найцікавіше – вони, незважаючи на значні кошти, які вклали у виставку, не ставили жодних вимог до організаторів.

Отримавши фінансове “зелене світло” від цих спонсорів, ми активно взялися до роботи. Про це я говорю перш за все для того, щоб у нашій громаді знали й зрозуміли, що серед нас є успішні бізнесмени, котрі думають не лише про власне збагачення, а щедро діляться своїми коштами для про-слави української культури та мистецтва.

– Хто ще так потужно підтримав Ваш проект?

– Після того, як компанія UA-TV підставила рамено для нашої підтримки, ми звернулися до фірми “Hyatt Corporation”, яка, як нам стало відомо, у вересні-жовтні відкриватиме готель у столиці України, Києві. Ми знали, що компанію цей проект може зацікавити, адже вони хочуть займатися серйозним бізнесом в Україні, тому участь у нашому проекті популяризуватиме ім’я компанії в українській державі на найвищому рівні.

– Чи отримали ви допомогу від тих українських організацій, які завжди є з нашою громадою під час подібних імпрез?

– Ми намагалися так попровадити цей проект, щоб якомога менше обтяжувати нашого постійного спонсора Кредитову Спілку “Самопоміч”, без якої, напевно, не обходиться жоден мистецький проект. Але в останню хвилину, коли відчули, що для реалізації нашої ідеї може забракнути коштів, ми звернулися відразу до двох установ, що протягом 15 років української Незалежності підтримують усі проекти Комітету міст-побратимів Чікаго-Київ. Я маю на увазі Українсько-Американську Федеральну Кредитову Спілку “Самопоміч” та Українську Фундацію “Спадщина”. І вони охоче відгукнулися на наше прохання й без вагань прийшли з фінансовою допомогою.

Зокрема, наша Кредитівка “Самопоміч” спонсоруватиме 20 липня офіційне відкриття та урочистий прийом з цієї нагоди.

Окрім того, ми маємо ще двох спонсорів – фізичних осіб, котрі, незважаючи на солідне фінансове вливання у мистецький проект, побажали зберегти своє ім’я в таємниці.

– Кого з відомих осіб ми зможемо побачити на урочистому відкритті виставки українського модернізму?

– На відкриття виставки з Києва приїдуть міністр культури України Ігор Ліховий, генеральний директор Національного музею мистецтв України Анатолій Мельник та визнаний у всьому світі знавець авангардного мистецтва і модернізму Дмитро Горбачов. З Вашингтону на відкриття завітає Надзвичайний та Повноважний по-сол України у США Олег Шамшур, а з Нью-Йорку – представник України в Організації Об’єднаних Націй Валерій Кучинський. Окрім того, серед гостей буде дуже багато відомих осіб американського істеблішменту: представників культури та мистецтва, політичних та громадських діячів, керівників чіказької мерії та штату Іллінойс.

– Скільки коштуватиме вхід на виставку українського модернізму?

– Вхід на цю виставку – безкоштовний, як на офіційне відкриття, так і впродовж її роботи. Так що запрошуємо всіх, хто любить та цінує мистецтво. Ви матимете чудову нагоду побачити най-кращі шедеври модерного жанру початку минулого століття. І я певна – розчарованих не буде.

– Що б Ви ще хотіли додати, пані Марто, з приводу організації виставки?

– Перш за все, я хочу від імені усіх українців та організаторів цього проекту подякувати мерові нашого міста Ричарду Дейлі та його дружині за все, що вони зробили, щоб ця виставка відбулася у Чікаго та пройшла на високому рівні.

У жовтні минулого року панство Дейлі по-бували в Україні, зустрічалися з президентом держави Віктором Ющенком та київською міською владою. Їм дуже сподобався Київ, його архітектура та мешканці. Після відвідин мером Чікаго української столиці “процес пішов” гігантськими кроками. І сьогодні я від імені причетних до організації цього проекту запрошую всіх шанувальників мистецтва до чіказького Культурного центру на виставку українського модернізму 1910-1930 років.

– У які дні та години працюватиме виставка?

– Виставка працюватиме щоденно з 9:00 години ранку до 5:00 години пополудні у приміщенні чіказького Культурного центру за адресою: 78 East Washington Street, що біля Мілленіум Парку. З Української околиці дуже легко дістатися до цього місця. Сподіваюся, що з транспортом не буде жодних проблем для бажаючих відвідати цю виставку.

– Дякую Вам за цікаву розповідь, пані Марто, і до зустрічі на відкритті виставки.

 

 

 

 

 

Джерело: Час і події

Залишити коментар

Filed under "2001 - 2010"

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s