Андрій Сніцар, лікар: Вірус кору кілька годин живе в ліфті або іншому закритому приміщенні

6 квітня 2019 р.

Фото: htps://www.facebook.com/

Епідемія кору вирує третій рік не лише в Україні. У деяких європейських країнах захворюваність і смертність навіть вище. Вірус стає агресивнішим, їм частіше і важче хворіють дорослі, розповідає Gazeta.ua головлікар Сумської інфекційної лікарні Андрій Сніцар.

 

– Вважається, що вірус кору мало мутує. Але в останні три роки епідемії в Європі — висока смертність, повторна захворюваність і неспрацювання вакцинації — ставлять його стабільність під питання і змушують шукати інші причини ситуації, що склалася. В європейських країнах летальність від кору в процентному співвідношенні до хворих вище, ніж в нашій країні. В Україні з початку року зареєстровано понад 33 тисяч випадків кору та 14 смертей. Одна з причин такої поширеності — рух проти щеплень в цивілізованих країнах.

Наскільки загальний імунітет людини може протистояти зараженню?

Шансів не захворіти у людини без виробленого імунітету практично немає — заразність у кору на рівні вітрянки, індекс контагіозності 80-100% (з 10, що контактували, захворіють 8-10). Вірус кілька годин живе в ліфті або іншому закритому, непровітрюваному приміщенні, на поручнях у транспорті або на купюрах. І поширюватися в квартири сусідів по вентиляції.

Навіщо щеплюватися повторно, якщо вакцинація може не спрацювати?

Коли людина щеплена і захворіє, хвороба протікає легше. Зараз деякі медики рекомендують третє щеплення в дорослому віці. Дізнатися напевно, чи є імунітет (антитіла IgG) до кору, які повинні були виробитися після вакцинації в дитячому віці або самої хвороби, можна за аналізом крові в сучасній лабораторії. Вакцинуватися краще в перші дві доби після контакту з хворим – в цьому випадку щеплення може вберегти від хвороби.

 

За якими симптомами можна визначити, що людина захворіла саме на кір?

Вірус пристосувався поширюватися заздалегідь — людина починає заражати оточуючих за один-два дні до появи у неї перших симптомів, коли він активно контактує з іншими людьми. У перший день хвороба починається, як будь-яке ГРЗ. Може бути температура 38-39, кашель, нежить, біль у горлі, млявість і ломота в тілі. На другий день приєднуються почервоніння очей, світлобоязнь, збільшення лімфовузлів, кашель і нежить стають продуктивними, вологими. На щоках зсередини можуть з’являтися плями, що нагадують розсипану манку, які сам хворий навряд чи помітить — це прерогатива лікаря. З третього-четвертого дня хвороби з’являється рожево-червона плямиста висипка, зазвичай без свербіння. Спочатку на обличчі і шиї (1-й день), після (2-й день) тулуб і руки. На третій день — ноги. Етапність висипань дуже характерна для кору, і на цій стадії діагноз вже не викликає сумнівів — на відміну від перших днів.

В умовах епідемії лікаря і хворого слід в першу чергу підозрювати кір, а не шукати причини висипу в роті у стоматолога, червоного горла — у лора, запалених лімфовузлів – у хірурга, а висипу — у алерголога або дерматолога. Будь-яка “алергія” на тлі ГРВІ повинна бути підозріла на кір. Висновок: думати про кору і підозрювати її, бути насторожі потрібно з перших днів. Краще нехай вона потім не підтвердиться, ніж поводитися необдумано.

 

А як себе вести при підозрі на кір?

По-перше, по можливості, влаштувати вдома карантин: не ходити на роботу, не відправляти дітей до школи і в дитячий сад, не брати гостей. Думаю, якщо пояснити роботодавцю (вчителю, вихователю, друзям) ризики, вас зрозуміють і підуть на зустріч. Ваш союзник в цьому — сімейний лікар. Ходити в поліклініку на огляд і аналізи з тієї ж причини небажано – викликайте лікаря додому або зв’язок телефоном (вайберу, скайпу і т.п.).

Ускладнення в перші 3-4 дні рідкісні, а там висип з’явиться або не з’явиться, стане ясніше. Збиваємо нестерпно високу температуру — індивідуально у кожного, в ідеалі до 39 не збивати — п’ємо більше рідини, харчування — за бажанням.

 

Чи варто боятися ускладнень кору?

Корові ускладнення вкрай небезпечні. З’являються до кінця першої — з другого тижня хвороби. Найчастіше це пневмонія або енцефаліт (запалення мозку), які і призводять до летальних наслідків. У першому випадку хвора людина відчуває біль в грудях при диханні, брак повітря, задишку при незначному фізичному навантаженні або навіть у спокої, іноді помічає кров в мокроті. При енцефаліті починається моторошний головний біль, блювота, втрата свідомості, судоми. Може триматися температура 40 градусів.

При важкому перебігу кору необхідно лікуватися в стаціонарі. Хоча препаратів від самого вірусу не існує, але лікарі зможуть підвищити життєстійкість організму так званою патогенетичною і симптоматичною терапією. При появі схожих симптомів — терміново сповістити свого доктора, “швидку” – і в інфекційний стаціонар.

 

Як зрозуміти, що знайомий, який перехворів, уже не заразний?

Висип при кору тримається приблизно тиждень, людина залишається заразною (але значно менше, ніж у перші дні хвороби) в перші чотири дні висипань. Ті, хто контактували з ним, можуть захворіти через 7-21 день. Іноді буває кір і без висипу — коли у щеплених людей захворювання розвивається, але в атиповій формі. У таких випадках лікарям складно діагностувати хворобу, і її можна виявити тільки за допомогою аналізу.

У тих, хто перехворів на кір, пару тижнів може відчуватися слабість і втома.

Аби підтримати організм під час хвороби, як слід харчуватися?

Як при грипі — легкою для перетравлення їжею, здебільшого вуглеводною: кашами, картопляним пюре, фруктами, овочами, за переносимості — молочним. М’ясо і гриби, жирне і смажене, спеції і копченості краще виключити, як і магазинні води і соки.

Рясне пиття обов’язкове — нехай вірус виводиться з організму природним шляхом. Це має бути чиста вода, узвар, неміцний чай з лимоном, трав’яні відвари, домашні компоти. З цією ж метою варто не допускати запорів.

Залишити коментар

Filed under "2014-2020"

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s