Сергій Жадан, письменник: Натхнення вигадали люди, які не люблять працювати

26 липня 2018 р.

Український письменник Сергій Жадан побував у студії радіо НВ і розповів про те, що для нього час, вірші, щастя, та чому важливо знімати українське кіно.

Про щастя

Я над цим працюю. Для мене це не є якась константа, для мене це процес, і я думаю, людина, яка говорить, що вона сьогодні щаслива, навряд чи вона завтра не буде мати якихось інших настроїв і якихось інших сумнівів стосовно цього. Мені дуже сподобалася думка одного із ваших дописувачів, який написав, що щастя у самореалізації. От я з цим абсолютно згоден, навіть я би сказав, що моє розуміння щастя полягає саме у реалізації.

Фото: facebook.com/pg/serhiy.zhadan

Про час

Навіть коли все розплановано, на превеликий жаль, не встигаєш все зробити. У нашого гурту Жадан і собаки є така ідея – клонуватись як-небудь, зробити другий склад, як був у Ласкового мая.

Щодо письма, натхнення вигадали люди, які не люблять працювати. Найкраще пишеться зранку, звичайно. Як писав Тарас Прохасько: “Нас немає, зірвати будильник”. Найкраще самому прокинутися. Я собі планую: “Завтра зранку прокидаюся і починаю писати”. Якщо погано почуваюсь чи голова болить, то не пишу. Я незалежна людина, я незалежний письменник, я ні на кого не працюю, я працюю лише на себе, тому весь мій час належить мені. Відповідно, всі мої гроші теж належать мені.

Але я дуже організована людина і тому я розумію, що є якісь такі дедлайни, які сам собі виставляєш.

 

Фото: facebook.com/pg/serhiy.zhadan

 

Про кіно

Зараз на фінальному етапі фільм Дике поле, знятий за моєю книгою Ворошиловград. Зараз там останні штрихи, останні деталі допрацьовуються, і з восьмого листопада він іде в прокат. Ми його називаємо Істерн. Наскільки я розумію, це слово вигадав Ярослав Лодигін, наш режисер. Можливо, він десь його взяв, але ми приписуємо це слово йому.  Я бачив робочу версію. Було би погано, якби я сказав, що мені сподобалося, це означає, що я абсолютно не критичний. Мені було страшенно цікаво, я думаю, що це буде несподіваний для багатьох фільм.

Для людей, які не читали книжку, це все буде дивно, це все буде щось нове. А для тих, хто читав, я думаю, вони там будуть шукати якісь аналогії. Відповідно, щось вони знайдуть, а щось не знайдуть.

Мені, як автору, ясна річ, хотілося, щоби все екранізувалося, щоби все йшло на екранах. Йдеться не так про популяризацію власної творчості, як про українське кіно, про його розвиток, про те, щоб українці ходили, дивилися вітчизняний продукт.

Але немає такої закономірності, тому що у нас, наскільки я розумію, ринку як такого ще немає, все це лише формується. Формується власноруч нашими руками, нашими зусиллями, нашим ентузіазмом. Тому кожен успіх українського кіно – це невеличка цеглинка в побудову нормальної країни.

 

Фото: facebook.com/pg/serhiy.zhadan

 

Про гроші

Я, на жаль, не можу підтвердити слова письменників, які говорять, що українським письменникам ніхто нічого не платить. Людина, яка добре працює, очевидно має добре заробляти. Треба просто вставати зранку і сидіти писати, а не сидіти у Фейсбуці і плакати, що тобі ніхто не платить. І треба не більше, а краще писати. Треба просто працювати, ставитися відповідально і дисципліновано до своїх обов’язків.

 

Фото: facebook.com/pg/serhiy.zhadan

 

Про вірші

У мене тиждень тому був вечір у Києві, куди прийшло близько шести сотень людей, які купили квитки, щоби послухати вірші. Вони слухали вірші, я читав вірші. Просто вірші, які я пишу, викладаю у Фейсбук.

І я вважаю, це дуже хороша публіка, дуже відкрита, дуже щира, люди, з якими приємно мати справу.

 

Фото: facebook.com/pg/serhiy.zhadan

 

 

Про книги

Я написав нову книжку. Так, 125-ту, називається Антена, книга віршів. І запрошую усіх на презентацію. 14 вересня у Києві, в Будинку офіцерів, буду радий всіх бачити.

Насправді це важлива книга для мене, 80 нових віршів, які були написані впродовж останніх двох років. І книга має бути цікавою, тому що її оформив харківський художник Гамлет Зінківський. Наша міська харківська легенда. Він розмалював півміста, він вуличний художник, а крім того він багато займається концептуальним мистецтвом.

 

   Фото: facebook.com/pg/serhiy.zhadan

 

Про Сєнцова

Ми усі слідкуємо за Олегом, слідкуємо за нашими політв’язнями, намагаємося якось на це впливати, про це говорити, привертати увагу до цього питання. Скажімо, ми як письменники, що ми можемо? Можемо писати, що ми і робимо. Ситуація ж доволі патова, зрозуміло, мені принаймні, що російська влада навряд чи піде на вирішення вимог, на прийняття цієї позиції, яку зайняв Олег, і що в цьому випадку робити – незрозуміло. Ми десь місяць тому тут, у Києві, зустрічалися зі Штайнмаєром, президентом Німеччини, якраз теж я йому поставив питання: “Що ви думаєте з цього приводу?” І він доволі чесно сказав, що він не бачить вирішення цього питання, що навряд чи Росія піде на поступки.

Мені здається, якщо він залишиться живим, це принаймні варіант продовження боротьби. Розглядати смерть людини як перемогу – це дуже важко. У будь-якому разі, мені здається, дуже важливо, щоб Олег залишився живим і залишився з нами.

 

 

 

 

 

Джерело: Радіо НВ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under "2014-2020", Жадан Сергій

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s