Петро Порошенко: Каталонія та Україна постраждали від російських фейків

5 червня 2018 р.

Президент України Петро Порошенко під час свого вчорашнього офіційного візиту до Іспанії встиг не лише поспілкуватися із представниками бізнес-кіл країни, а й дати інтерв’ю іспанському виданню El Pais. Основним меседжем Порошенка іспанцям було застереження: кремлівська «гігантська машина фейковий новин, з якої давно знайома Україна, не перестане виконувати своє призначення – дестабілізувати Захід», пише заступник головного редактора El Pais Давид Аландете

Серед іншого Порошенко розказав в інтерв’ю, що обговорив з новим головою іспанського уряду Педро Санчесом такі питання, як «підтримка Іспанією європейських прагнень України» і «чітка підтримка сильної України новим головою уряду Іспанії», а також «підтримку Іспанією єдності України, що відкидає будь-який сепаратизм».

Попередній іспанський уряд рішуче підтримав Україну проти російських дій. Чи буде ця підтримка продовжена?

Без сумніву, це є меседж, який нам передали сьогодні. Так само, як ми підтримуємо єдність Іспанії, глава уряду підтримує територіальну цілісність України, зокрема відмову визнати незаконну анексію Криму та захистити територіальну єдність моєї країни на Сході. Ми досягаємо дуже ефективної координації та взаєморозуміння, я дуже задоволений зустріччю з новим главою уряду.

Таким чином, Санчес підтримав продовження санкцій проти Росії?

Ми впевнені, що Іспанія та всі інші країни Європейського Союзу і надалі підтримуватимуть нас у нашому проханні про виведення російських військ та артилерії з Східної України та звільнення заручників. Ми не можемо ігнорувати цю агресію. Кілька днів тому завершилося наше розслідування щодо збиття літака MH17 у 2014 році, під час якого ми отримали докази того, що саме Росія збила літак, убивши 298 осіб.

Україна була випробувальним майданчиком  для фальшивих новин, які потім застосовувалися на Заході?

Весь світ  є випробувальним майданчиком для російської політики фальшивих новин. Були на виборах у США, референдумі Brexit у Сполученому Королівстві, кризі незалежності Каталонії та, звичайно ж, під час російської анексії Криму. Президент Владімір Путін сказав: «Там немає росіян». На українській суверенній території нелегально було 60 тис. російських солдат! Це була правда!

Говорити правду – центральна концепція в журналістиці. Російські ЗМІ, такі як Russia Today і Sputnik, зазвичай говорять про громадянську війну в Україні. Чи правда, що є громадянська війна?

Це фальшиві новини, розповсюджені Росією, з кампаніями сотень мільйонів доларів, вкладених в RT і Sputnik, інструмент Росії, щоб впливати на демократичні країни. Подивіться, вони використовують такі демократичні інструменти, як вільна преса, вільні вибори, демократія для створення нестабільності!

RТ і Sputnik порівняли нинішню ситуацію в Україні з нацистською Німеччиною і стверджували, що український парламент прославляє фашизм.

Просто: не вірте російським ЗМІ. Це є проста відповідь, тому що ми були тими, хто найбільше постраждав під час Другої світової війни. У нас є генетична пам’ять про фашизм. Маючи на увазі це, ми наблизились до європейської сім’ї. З огляду на це, Росія продовжує свою політику фальшивих новин, включаючи звинувачення у фашизмі. Ці звинувачення дуже небезпечні для демократії, і ми повинні боротися з цією проблемою фальшивих новин.

Коли Путін переміг на виборах у березні, rерівник телеканалу Russia Today Маргарита Сімонян,  вітаючи його назвала «вождем». Це слово використовувалося, зокрема, у зверненнях до Сталіна. Сьогодні постать Сталіна возвеличується в Росії?

Сталін несе відповідальність за геноцид в Україні, за голод, який саме він спричинив. Загинули вісім мільйонів людей. Сталін був таким самим тираном, як Гітлер. А тепер Росія зображує його в телевізійних програмах, біографіях, фільмах та інших пропагандистських оборудках як героя нашого часу. Це надзвичайно небезпечно. Росія напала на Україну саме тому, що нам неприйнятна навіть думка залишатися в рамках Радянського Союзу чи Російської імперії. Зверніть увагу на те, що Путін вважає найбільшою трагедією двадцятого століття не Другу світову війну або Голокост, а розпад СРСР. На мою думку, головному редактору RT відомо, що слово «вождь» російською мовою тотожне німецькому  «фюрер».

Минулого року обвинувачення в нацизмі створило кризу дезінформації в Іспанії. Роман Зозуля – футболіст, гравець другої ліги, мав перейти до клубу «Райо Вальєкано», але російські та інші ЗМІ, які перебували під їхнім впливом, у своїх публікаціях називали його фашистом, писали, що він вживає нацистські вітання. Це були сфальсифіковані новини, однак під їх тиском Зозуля втратив контракт. Чи це був спосіб атакувати також і Україну?

Це добре фінансована, добре організована машина професійного розповсюдження фальшивих новин. Пан Зозуля добре відомий в Україні, але він би не потрапив до головних ЗМІ Іспанії, якби це не було підготовлено тією машиною дезінформації. Коли почалися напади на Зозулю, це стало головною новиною для російських ЗМІ. Власники та вболівальники команди повірили тій неправдивій інформації. Зозуля нічого поганого не зробив. Він лише захищав свою Батьківщину, свою країну, як будь-який інший патріот.

У 2015 році вісім іспанців були заарештовані після повернення зі Сходу України, де вони воювали на проросійському боці. Вони називали себе антифашистами, казали, що воюють з «четвертим рейхом».

Хочу подякувати іспанському уряду за співпрацю у цьому питанні. Ці ультранаціоналісти прибули в Україну нелегально, щоб убивати невинних українців. Це неприпустимо, це є злочином. Росія відправляє снайперів, які щоденно вбивають українців – як військових, так і цивільних осіб. Неважливо, що ці злочинці мають іспанський паспорт. Вони залишаються злочинцями. Я дуже задоволений тим, як іспанська влада розслідувала цю справу.

Були критичні висловлювання на адресу українського уряду за інсценування смерті російського дисидента Аркадія Бабченка. Чи насправді це було необхідно?

Хіба ви б хотіли, щоб російські спецслужби дійсно вбили цього журналіста? Метою його вбивства було дестабілізувати Україну. Продемонструвати, що українська влада не може контролювати ситуацію у своїй країні. Наша спецслужба розкрила це і показала, що ми боремося проти вбивства. Злочинець був заарештований і найближчим часом буде повідомлено, звідки надходили гроші та накази, а також списки журналістів, яких планували вбити. Якщо ми хочемо захистити свободу преси, якщо ми хочемо захистити журналістів, ми змушені застосовувати такі методи боротьби. У будь-якому разі, цей наказ давав не президент, а спеціальний прокурор. І я підтримую мої спецслужби, якщо вони захищають журналіста, якщо вони рятують життя журналіста.

Переклад Главком

Джерело: El Pais

Залишити коментар

Filed under Порошенко Петро

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s