Олексій Антипович: Питання для українців вирішене: єдина державна мова – українська

23 лютого 2018 р.

Фото: expert4.media

Питання української мови могло б підвищити рейтинг президента.

Про це в інтерв’ю розповів керівник соціологічної групи “Рейтинг”, соціолог, аналітик суспільно-політичних процесів в Україні Олексій Антипович.

Ваші дослідження показують, що 60 відсотків громадян країни виступають за те, що має бути одна державна мова — українська. Як ситуація змінилася після Революції гідності?

– Однозначно в Україні є підтримка єдиної державної мови. Зменшується кількість людей, які колись підтримували надання російській такого ж статусу. Фактично ці люди відмовляються від другої державної російської і обирають єдину державну українську. Ситуація з мовою в Україні вирішена з точки зору громадян. Це питання вже не таке актуальне, болюче і не таке розділяюче. Російською спілкуються тільки Одеська, Харківська області і Донбас. Решта регіонів – або українською, або обома мовами. Тому навряд чи політики, особливо на фоні війни з Росією, зможуть використовувати питання надання статусу другої державної російській мові під час виборів.

Понад 170 народних депутатів, провідні митці, науковці, правозахисники, члени ініціативної групи “Першого грудня”, Світовий Конгрес українців, три екс-президенти України — Кравчук, Кучма і Ющенко – звернулися до президента Порошенка з пропозицією проголосити 2018-й Роком утвердження державної мови.

Відгуки людей на цю ініціативу – різні. А президент свою позицію не висловлює. Мовчить. Чому, на вашу думку?

– Це рішення абсолютно адекватне і нормально могло б бути сприйняте суспільством. Могло б підтримати чи підвищити рейтинг глави держави. Ніяких загроз йому не несе. Згадаймо тему декомунізації за президентства Порошенка. При всій її дражливості для певних категорій, які сумують за Радянським Союзом, і взагалі для українців, які не хочуть змін і є достатньо консервативними, – цей процес не зустрів якогось спротиву. Держава рухається вперед, рішення виконуються.

Це стосується і мови. Якщо б таке рішення було прийняте президентом Порошенком, це б підтримало або утвердило певну частину електорату, зокрема Західної та Центральної України, у своїй прихильності до нього.

Це може зашкодити його рейтингу?

– Не може. Зараз актуальні економічні проблеми, а основне — тема війни.

Проблема утвердження державної мови є однією з найважливіших на цьому етапі розвитку країни чи належить до другорядних?

– Реально це питання другорядне. Номером один у державі називають проблему війни на Донбасі, номером два — питання корупції та хабарництва у владі і третьою проблемою — необхідність економічного зростання, покращення матеріального становища, безробіття. Серед особистих проблем фігурують високі тарифи, ціни.

Але водночас мовне питання другорядне й тому, що для свідомості українців воно вирішене: єдина державна – українська мова. Так обирає більшість громадян у більшості регіонів.

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s