Оля Задорожня, тренер: Як правильно схуднути і в чому секрет дієт

16 лютого 2018 р.

Весна вже на носі, тож варто думати про легкі сукні та відпочинок на пляжі. Та чи варто, щоб швидко схуднути, випробовувати на собі різноманітні дієти, аби бути у гарній формі до літа?

Персональний тренер, майстер спорту з фехтування на шпагах та кандидат наук з фізичного виховання та спорту Ольга Задорожня в ексклюзивному інтерв’ю поділилась з сайтом “24” порадами – чому не варто захоплюватись дієтами, як правильно і ефективно втрачати зайву вагу і чи безпечно займатись спортом з відео.

Додамо, окрім того, Оля є майстром спорту з фехтування на шпагах, доцентом кафедри теорії спорту та фізичної культури Львівського державного університету фізичної культури.

Також вона понад 6 років була членом національної збірної з фехтування на шпагах. У її спортивній скарбничці – срібні медалі з чемпіонатів світу та Європи, численні перемоги та призові місця на чемпіонатах України та міжнародних турнірах.

Персональний тренер Ольга Задорожна
Оля понад 6 років була членом національної збірної з фехтування на шпагах

Трохи познайомимо тебе з нашими читачами – чим ти займалась до тренерства? З чого почалась твоя любов до спорту?

Я взагалі все життя в спорті, тож, як кажуть, “колишніх спортсменів не буває”. Адже людина завжди дотична до цього, їй цього не вистачає. Я з 7-8 років займалась фехтуванням. Закінчила у 21 рік університет і з фехтуванням попрощалась.

Їздила постійно на змагання, представляла країну в складі збірної команди України понад 6 років. Трішки світ об’їздила, але сказати, що щось дуже бачила – не можу, бо, зазвичай, це був зал і вокзал. Тож в один чудовий день я зрозуміла – все, спорту мені вистачило, хочеться рухатись далі.

Я залишилась працювати в університеті на кафедрі. Спорт нікуди не зник, але це треба було якось трансформувати. Мені завжди подобались танці, а цього я була позбавлена протягом усієї спортивної кар’єри, бо часу на це не було. Тож мене зацікавив фітнес.

Твої батьки теж спортсмени?

Так, вони теж фехтувальники, у тата я тренувалася. Батько з матір’ю познайомилися в залі десь в 14-15 років, тож що таке фехтування – я давно знала. Пригадую, коли мені було 3 роки, ми пішли в Парк культури, я вирішила пофехтувати з бджолою – в результаті вона мене вжалила. Це, напевне, був мій перший поєдинок.

Мама завжди переживала, завжди підтримувала. В нас всі дискусії в залі починались і вдома закінчувались. До речі, дуже мало батьків хочуть, щоби їхні діти тренувалися в них, адже не всі витримують такий запал емоцій.

Фітнес-тренер Ольга Задорожня

Чим полюбляєш займатися окрім спорту?

Напевне нічого такого, чого б не любили інші люди – подорожі, музика, книги, спілкування з друзями.

Хобі? Я дуже люблю танцювати, і коли я занурилася з головою у фітнес, то якось так сталося, що всі хобі трансформувалися у мою діяльність – працюючи, я відпочиваю.

Останні кілька років заняття спортом набули неабиякої популярності. До слова, фахівці кажуть, що разом з цим змінилась і краса тіла – за новими стандартами, тіло має бути підкачаним і рельєфним. Як виник і з чим пов’язаний такий бум?

Мені здається, що в історії розвивається все по спіралі.

Сьогоднішній культ красивого тіла можна порівняти з канонами краси тієї ж Давньої Греції, де він мав спеціальну назву “калокагатія”. Тоді це був не просто культ, а основний принцип життя – гармонійний розвиток духовної і фізичної сфери.

А щодо сьогодення, коли в моду увійшли так звані “фіто-няшки”, не знаю, на скільки це здОрово і здорОво, зараз це один із трендів, але з часом він, скоріш за все, трансформується у ще щось нове.

Якщо порівнювати з модою – пропорції тіла постійно змінюються. Раніше цінувалися худорляві жінки, зокрема, як Кейт Мосс, а зараз в тренді і моделі plus-size, а от на дуже худорлявих починають вводити заборони. Не факт, що через років 5 знову ж таки пропорції тіла зміняться.

Останнім часом соцмережі заполонили блоги фітнес-тренерів? Чи безпечно займатись спортом, використовуючи відеоуроки?

Все залежить від досвіду, адже є багато моментів, які має безпосередньо показати тренер – що і де людина під час тренування має відчувати.

Бо під час однієї і тієї ж вправи люди можуть мати різні відчуття. Комусь достатньо одного заняття, а комусь вийде включити потрібні м’язи на п’яте заняття. Таких нюансів на відеоуроках нема, тож, в певній мірі, це може бути навіть небезпечно.

Має зберігатись фізіологічна амплітуда рухів у суглобах. І це залежить від тілобудови людини, у кожного свої особливості, тому тільки тренер може визначити, що є безпечним, а що ні.

Відеоуроки – я до цього ставлюся двояко. Якщо це людина зі стажем, професіонал – а таких тренерів є багато, вони хочуть нести в маси свої знання – безперечно так, треба.

Але треба фільтрувати, бо є багато людей, які, не маючи фахової освіти, на собі пробують, і їм здається, що так правильно. Не завжди це є доречно. До всіх відеоуроків треба ставитися з обережністю.

Оля Задорожна розповіла про тренди у спорті

Ще один тренд – фітнес-гумки. Вони справді такі ефективні, як розповідають у соцмережах?

Далеко не усі тренди, які популярні у соцмережах, насправді ефективні. Це як років 10 тому з’явились такі метелики, які треба наклеїти на живіт і вони “накачають” прес.

Загалом є певний перелік базових і додаткових вправ, які завжди роблять перед, під час і після тренування.

Переважно виробники спорттоварів постійно вигадують щось нове, але загалом, це лише додатковий аксесуар. Це як з діловим костюмом – ти до нього одягнеш блузку чи топ, інші сережки. Доповнивши костюм конкретними деталями, ти можеш йти на концерт чи на роботу. Так, це ефективно, але чим більше різноманіття – тим краще.

Взагалі будь-яку програму треба міняти хоча б раз на 1-2 місяці. Адже організм пристосовуєтесь до нових умов. І завдяки цьому відбувається збільшення можливостей людини.

Для того, щоб був прогрес, завжди потрібно давати завдання, які людина може робити, при цьому, підвищуючи планку – щоб вона прагнула більшого. Елемент новизни має бути завжди.

До речі, ще один з трендів. В Італії зараз активно застосовують “краб” – маленька така платформа з ручками, на якій можна виконувати дуже різноманітні вправи.

Якої думки про всілякі дієти, зокрема, кетоз, який особливо полюбляють зірки (споживаючи жири, згоряють жири в організмі)?

Дієту має розробляти лише спеціаліст, тому що він відштовхується від обміну речовин в організмі людини, її тілобудови, від наявності якихось патологій.

Будь-яка дієта – це стрес для організму. Організм дуже розумний, якщо його помістити в незвичні стресові умови, він завжди пристосовується – він перебудовує свою діяльність, але коли його повернути у звичне середовище, він ще не забув про стресові умови – створює такий собі резерв, щоб це компенсувати. Тому й багато людей після жорстких дієт продовжують набирати вагу.

Окрім того, є певна калорійність раціону, нижче якої опускатися не варто (близько 1200 калорій). Якщо споживати дуже мало їжі – організму не вистачає поживних речовин і він знову включає аварійний режим. Він зменшує швидкість обміну речовин і скеровує всі свої ресурси лише на забезпечення життєво важливих функцій, процесів. Тому що основне його завдання – виживання.

Ефективніше піврічне схуднення – по 2-3 кілограми на місяць

Ефективніше піврічне схуднення – по 2-3 кілограми на місяць

Як тільки це закінчується, він починає надолужувати. Тому краще не захоплюватись дієтами, а просто слідкувати за здоровим харчуванням – харчуватися 5-6 разів на день, щоб підтримувати функцію метаболізму.

І не вірте дієтам, які за тиждень обіцяють “мінус” 5-15 кілограм. Чому? Все просто: щоб спалити 1 кілограм чистого жиру, організму потрібно витратити близько 6-7 тисяч калорій. Тепер рахуємо: якщо бігати зі швидкістю 10 кілометрів за годину, то за цей час людина спалить приблизно 600 калорій.

Скільки таких годин треба, щоб спалити 7 тисяч калорій? 10 годин, не кожна людина витримає таке навантаження.

За рекомендаціями дієтологів, найбільший дефіцит калорій на день може становити 300-400 калорій. Тож значно легше худнути за допомогою корекції раціону, ніж завдяки фізичним навантаженням. А 300 калорій – це одна булочка в день і вже “мінус” 300 калорій з раціону.

Всі зміни, які досягають поступово – вони довше утримуються. Тож краще налаштовуватись на піврічне схуднення – по 2-3 кілограми на місяць.

Що стосується темпів скидання ваги. Є люди, які за перший місяць можуть і 5 кілограмів скинути. Але переважно, такі показники є через виведення зайвої рідини з організму. Вода затримується в організмі з різних причин: алкоголь та сіль затримують, є певні продукти, які теж затримують.

У клітині не дарма існує гомеостаз – водно-сольовий баланс не просто так існує. Чим більше солі потрапило, тим більше організм хоче збалансувати це.

Фото Тетяни Вільчинської та з особистого архіву тренера.

Розмовляла Юліана Вінтюк

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s