Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України: Очікуємо, що президент затвердить медреформу до кінця року

14 грудня 2017 р.

Сполучені Штати й міжнародні фінансові інституції, такі як МВФ і Світовий банк, вважають медичну реформу в Україні критично важливою, на рівні з антикорупційними змінами в державі. Через це немає сумніву, що в західних столицях підтримуватимуть її запровадження, поки кожен українець не почне отримувати якісне медичне обслуговування. Про це, а також про особливості медреформи розповіла в ексклюзивному інтерв’ю Укрінформу в американській столиці виконуючий обов’язки міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун.

НА ЗАХОДІ ПОВНІСТЮ ПІДТРИМУЮТЬ МЕДРЕФОМУ В УКРАЇНІ

– Пані Уляно, ви вже кілька днів перебуваєте з візитом у Вашингтоні. З ким відбулися зустрічі? Наскільки в США звертають увагу на зміни в медичній галузі в Україні? 

– Загалом, у США приділяють дуже багато уваги власній системі охорони здоров’я – тут відбувається безліч розмов на телебаченні, в Конгресі, в Білому домі. У США є розуміння, що охорона здоров’я є дуже важливою складовою державної політики. В Україні ж багато років це питання не було пріоритетним. Люди не говорили про це, й протягом 25 років система не змінювалась. Але зараз це стало пріоритетом.

У Вашингтоні ми провели багато зустрічей – від конгресменів і сенаторів до представників Держдепартаменту, Світового банку і МВФ. Всі хотіли з нами зустрітися, бо тут розуміють, що реформа системи охорони здоров’я, фінансування охорони здоров’я в Україні є вагомим для самих українців, але також це критично важливо в масштабах цілої країни.

Ми мали окрему зустріч у Світовому банку, який раніше виділив позику $250 млн – працюємо з ними вже три роки, щоби втілювати реформи. Ми спілкувалися з МВФ, який визначив цільові орієнтири в нових вимогах до системи охорони здоров’я в Україні. Це дуже важливо. Відбулися зустрічі в Державному департаменті, в тому числі, з представниками USAID, щоб вони надалі підтримували наші реформи й фінансово, й політично.

Крім того, цікаві зустрічі пройшли з тими людьми, які організували роботу системи Medicare (охорона здоров’я населення – ред.) в Сполучених Штатах Америки. Вони мають ефективну систему контролю за якістю надання медичних послуг та дають можливість пацієнтам оцінити процес лікування. Ми би хотіли перейняти цей досвід у нашій системі охорони здоров’я. Це буде нова національна служба здоров’я, яка стане оператором коштів, слідкуватиме за якістю надання медичних послуг.

– Ви сказали про Світовий банк, МВФ, Держдепартамент. Чи готові вони надалі допомагати Україні в запровадженні медичної реформи?

 

– Перше запитання, яке ми чуємо від кожного з них: “Що ми можемо зробити для того, чим вам допомогти?” Вони повністю підтримують наші реформи й наголошують, що реформи у сфері охорони здоров’я і в боротьбі проти корупції для них є дуже важливими й пріоритетними в плані підтримки України, оскільки це змінює на інституційному рівні те, як країна розвиватиметься далі.

Зміни в медичній галузі – це свого роду антикорупційна реформа. Бо якщо ми зможемо реформувати найбільш корумповану систему в Україні – систему охорони здоров’я – ми зможемо робити й інші кроки в боротьбі з корупцією.

ХАБАР ЛІКАРЮ – ПРОЯВ КОРУПЦІЇ

– Ви згадали про корупцію. Вона існує навіть у відносинах лікар-пацієнт. Як боротися з хабарями в українських лікарнях, які й пацієнти, і лікарі, здебільшого сприймають як подяку за надані послуги?

– У мене відбулася розмова з одним таксистом у Києві на цю тему. Я не користуюся службовою машиною й дуже часто беру таксі, їду на метро або йду пішки. Дуже часто таксисти впізнають у мені міністра й починають спілкуватися зі мною про медичні реформи.

Один водій віком 50-55 років поставив мені приблизно таке саме запитання: “Я відчуваю, що повинен віддячувати своєму лікареві, бо знаю, що він дуже мало заробляє”. Я відповіла, що це неправильно, лікарі мають надавати людям допомогу безкоштовно, бо це їхній обов’язок, а подібні “вдячності” просто створюють корупцію. Він зізнався, що й діти, яким вже по 20-25 років, кажуть йому те саме. Тому, я думаю, що наша молодь, наше майбутнє, розуміє, що цього не потрібно робити.

Нова система оплати буде забезпечувати наших лікарів гідною зарплатою, щоб вони не шукали додаткових коштів на прожиття. Коли лікарі підпишуть контракт, що отримуватимуть оплату від Національної служби здоров’я, вони не зможуть брати “вдячності” від пацієнтів. Якщо це відбуватиметься, їх каратимуть штрафом і можливо навіть розриватимуть контракт.

Але проблема, про яку ви згадали, іноді є більшою. Деколи лікарі просто відмовляються надавати послуги, поки пацієнт не заплатить гроші з власної кишені. Це вимагання коштів, і є корупційним злочином, не менш серйозним, ніж у інших сферах.

Тому, щоб подолати проблему хабарів у медичній сфері, потрібно зробити дві речі. По-перше, лікар має отримувати гідну зарплату. По-друге, потрібно провести з населенням роз’яснювальну роботу й переконати їх, що лікарю не треба віддячувати, держава вже гарантує йому оплату за медичні послуги.

ЩО ВІД РЕФОРМИ УКРАЇНЦЯМ

– Про медичну реформу в Україні багато говорять, відбуваються фахові дискусії. Чи могли б ви зі свого боку назвати хоча би кілька прикладів, що в ній має приємно здивувати українців?

– Насамперед, пацієнти матимуть право обирати свого лікаря – не того, якого їм нав’язує система, наприклад, за місцем проживання. Медики також будуть зацікавлені у більшій кількості своїх пацієнтів. Дуже важливо, щоб з’явився цей зворотній зв’язок.

По-друге, кошти будуть “ходити” за пацієнтом. Тобто, людина сама обирає лікарню, й туди потім спрямовуватимуться фінансування. Лікарі й лікарні будуть зацікавлені у пацієнтах, щоб надавати їм адміністративні й медичні послуги, щоб люди хотіли приходити саме до цього закладу. Наприклад, замість того, щоб чекати годинами на лікаря в поліклініках, можна записуватися на конкретний час на реальний прийом. Замість того, щоб пацієнту бігати по трьох-чотирьох кабінетах чи навіть закладах, треба створити більш ефективну систему надання послуг. Все має бути в одному місці, щоб людям було зручно.

По-третє, послуги надаватимуться безкоштовно. Пацієнт має відчути захист від фінансового удару по родині, якщо хтось захворіє. За статистикою, близько 640 тис. родин щороку опиняються у фінансовій скруті через те, що хтось захворів, і вони шукають гроші, позичають, продають машини й навіть квартири, щоб заплатити за лікування у своїй сім’ї. Замість цього, держава гарантуватиме, що ці кошти будуть покриті державним страхуванням, і пацієнт не повинен боятися цього.

– Тобто, українці не муситимуть платити додатково, щоб отримувати лікування?

– Ні, ми беремо ті кошти, які вже вкладені в бюджет, в охорону здоров’я. Ми створюємо оператора, який підписуватиме договори з медичними закладами або лікарями. Це буде оператор, який перераховуватиме кошти від Казначейства напряму в лікарню. Тобто, ми усуваємо всіх посередників між коштами за медичні послуги й тими, хто ці послуги надає. Буде оплачуватися все напряму, не через міністерство чи місцеву владу або чиновників.

– Але ж критики реформи наголошують саме на тому, що українці тепер будуть змушені платити додаткові внески. 

– Це люди, які або не прочитали законопроект, або ніколи не слухали того, що ми розповідаємо по реформі. Там дуже чітко прописано, що кошти, які зараз вкладені в бюджет, які надходять від наших податків, будуть по-іншому розподілені. Вони йтимуть на оплату медичних послуг замість того, щоб витрачатися на забезпечення існування окремих медичних закладів. Але це кошти, які вже вкладені до бюджету – немає додаткових податків чи додаткових платежів.

ЗАЛИШИЛАСЬ ОДНА ІНСТАНЦІЯ – ПРЕЗИДЕНТ

– Коли президент підпише прийнятий у Раді законопроект, яким би ви хотіли бачити подальший розвиток реформи, в ідеалі? Й, водночас, до яких можливих складнощів ви готуєтесь зараз?

– Нам потрібно близько шести місяців (після того як документ підпише президент – ред.), щоб підготувати нову систему фінансування. Треба створити Національну службу здоров’я – нового оператора, треба призначити керівника на конкурсній основі. Потрібно завершити роботу над системою eHealth (забезпечує електронну базу в системі охорони здоров’я – ред.) Потрібно перевести всі медичні заклади первинної ланки на автономну основу, щоб вони стали некомерційними структурами.

Сподіваємося, що ближчими днями, до кінця року, президент затвердить закон, після чого нам знадобиться приблизно шість місяців, щоб підготувати нову систему. Ми сподіваємося, що від 1 липня почнеться процес переходу первинної ланки на нове фінансування, що відбуватиметься поступово до кінця року. Ми вже врахували це в бюджеті на наступний рік.

ЯК БОРОТИСЯ З ПІДРОБКОЮ ЛІКІВ

– Ще одна серйозна проблема в Україні – це підроблені ліки. Часто замість дорогих пігулок в аптеках можна купити в кращому випадку харчові добавки. Як подолати цю проблему?

 

– Насамперед, якщо таке трапилось, у нас є спеціальна система, яка працює через Державний експертний центр, де лікар або пацієнт повинні надати інформацію, щоб ми могли її перевірити. Якщо ліки є підробленими або не працюють належним чином чи є побічні ефекти, потрібно провести перевірку. Це називається “жовта картка”. Зараз ми чуємо багато розмов про нібито підроблені ліки, але ми не маємо доказів, щоб розслідувати кожен випадок.

Крім того, зараз ми ведемо діалог з ПРООН (Програма розвитку ООН – ред.), щоб створити систему електронного складу. Тобто, з того моменту, коли ліки прибувають в Україну, перетинають наш кордон, на них має бути нанесений спеціальний код, який можна відслідковувати до самого пацієнта. Навіть, ще до того, як купити, пацієнт міг би перевірити по цьому коду, що ліки є справжніми. Якщо ми зможемо це зробити, то знатимемо, що їх ніхто не підробляє.

РЕФОРМА МАЄ БУТИ НЕЗВОРОТНОЮ

– Минулого місяця ви і ваша команда отримали нагороду Американської торгової палати “Вибір бізнес-спільноти 2017”. Наскільки така підтримка допомагає в просуванні реформи, чи готові ви боротися далі?

– Підтримка від бізнес-спільноти для нас є дуже важливою, бо це означає, що міжнародний і український бізнес підтримують медичні реформи. Ми відчуваємо, що йдемо по правильному шляху, і це гарний знак.

Крім того, бізнес зацікавлений у своєму розвитку на українському ринку. Це стосується, передусім, виробників продукції медичного призначення. Вони бачать, що після реформи інвестиції в українську систему охорони здоров’я будуть надійними.

Чи готові ми йти далі? Ми прийшли у міністерство, щоб змінити систему, й зробили деякі дуже важливі кроки. В тому числі, у Верховній Раді прийнятий основоположний законопроект, відбувається процес зміни в інституціях, існують програми, які вже складені (наприклад, “Доступні ліки), працює мережа кардіологічних центрів для людей. Ми бачимо, що зміни відбуваються, і ми йдемо вперед. Ми залишаємося в міністерстві, працюємо й будемо боротися за життя кожного українського пацієнта, допоки політичні умови дозволять нам працювати. Через два роки відбудуться вибори, прийде новий уряд. За цей час ми хочемо збудувати якнайміцніший фундамент для реформ, щоб вони були безповоротними, і система охорони здоров’я могла лише вдосконалюватися.

 

 

 

 

Розмовляв Ярослав Довгопол, Вашингтон

 

 

 

 

Джерело: Укрінформ

 

Залишити коментар

Filed under Супрун Уляна

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s