Адвокат Нелі Штепи: Свідчення Ірми Крат допомогли суду зробити переоцінку справи

21 вересня 2017 р.

Екс-мер Слов’янська Неля Штепа, яку обвинувачують у посягання на територіальну цілісність України, вийшла з Харківського СІЗО. Тріумфальне відео того, як жінка після трьох років у СІЗО виходить на волю, на своїй сторінці в Facebook опублікувала активістка Ірма Крат. За рішенням Ленінського райсуду Харкова, колишньому міському голові змінили міру запобіжного заходу на домашній арешт, одягли електронний браслет і з вимогою регулярно з’являтися на судових засіданнях відпустили додому.

«Справа Штепи» тягнеться із середини липня 2014-го року, коли її заарештували за обвинуваченням у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей) і ч. 1 ст. 258-3 (створення терористичної групи чи організації) Кримінального кодексу України. Однією з причин арешту і пред’явлення тяжких обвинувачень стали дії тепер вже колишнього міського голови Слов’янська улітку 2014-го року. Тоді в захопленому озброєними бойовиками українському місті Штепа за допомогою російського телебачення звернулася до президента Путіна з проханням «зайти» до Слов’янська. Пізніше на суді вона зізналася, що зробила це через погрози з боку озброєних терористів, але наразі це не допомогло їй уникнути відповідальності. Сторона обвинувачення просить суд про довічне ув’язнення, сторона захисту наполягає на повному виправданні. Останнім часом Неля Штепа скаржилася на умови утримання в СІЗО, навіть написала листа зі скаргами міністру юстиції Павлу Петренку. На початку вересня адвокати Штепи опублікували фото з синцями на тілі жінки. У застосуванні сили звинувачують одного з працівників СІЗО.

За час розгляду «справи Штепи» змінилося кілька суддів і судів. Раніше справу слухали в Червонозаводському райсуді Харкова. Але там змінилися дві колегії суддів: під головуванням Дениса Чудовського (його було звільнено за порушення присяги) та Віктора Єжова (його було відведено через відкриття проти нього кримінального провадження за фактом сприяння терористичному угрупованню). У середині травня цього року захист домігся відведення колегії суддів Комінтернівського райсуду Харкова на чолі з Оксаною Маньківською, яка також слухала «справу Штепи». Так цю справу було направлено на повторний розподіл суддів. Але 23 травня Апеляційний суд Харківської області повернув справу екс-мера Слов’янська Нелі Штепи у Комінтернівський райсуд Харкова.

Напередодні сьогоднішнього судового засідання, яке розпочалося близько 12:00, Олександр Шадрін, один із трьох адвокатів обвинуваченої, спростував «Главкому» зникнення Нелі Штепи після переведення під домашній арешт, назвав ключового свідка у справі, а також пояснив, чому для захисту важливо ще раз допитати Сергія Таруту.

21617945_1928602204072352_2213664615910302601_n

Адвокат Олександр Тананакін, Неля Штепа та адвокат Олександр Шадрін

Цієї ночі українські медіа повідомили, що Неля Штепа після переведення під домашній арешт не приїхала до свого будинку в селищі Званівка, а нібито кудись зникла. Де саме перебуває ваша підзахисна?

Де саме я не можу сказати в цілях її безпеки. Можу лише сказати, що вона перебуває за тією адресою, яка визначена ухвалою суду.

Хто її забрав із зали суду і відвіз додому?

Її забрав конвой, який потім передав Штепу до рук Нацполіції. Потім якось вирішили питання про доставку її додому.

Як вдалося добитися переведення під домашній арешт з урахуванням того, що проти Штепи порушено кримінальну справу за тяжкою статтею, а прокурор вимагає довічного ув’язнення?

Це довга і копітка робота зі збору доказів, які стосуються як неналежного надання медичної допомоги, так і умов утримування у СІЗО. Ми отримали два рішення суду на національному рівні, які не було виконано. У зв’язку з цим ми звернулися до Європейського суду з прав людини, який запитав в уряду інформацію про стан здоров’я і інформацію про невиконання рішення зокрема Жовтневого райсуду Харкова від 14 серпня цього року. З урахуванням того, що вже допитані свідки сторони звинувачення, був допитаний свідок сторони захисту Ірма Крат, суд учора був змушений ухвалити рішення про переведення Нелі Штепи під домашній арешт. Наскільки я знаю, сьогодні Неля Ігорівна братиме участь у судовому засіданні, вона не порушила запобіжний захід, не зникла (Неля Штепа дійсно приїхала до Харкова і взяла участь у судовому засіданні. – «Главком»).

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fshadrin.sasha%2Fposts%2F1480976075285061&width=500

Скільки пані Штепа перебувала за ґратами?

3,5 роки.

Кілька тижнів тому ви опублікували фотографії Нелі Штепи з синцями. Хто її бив?

Ці дії вчиняла людина на прізвище Щербаков (у медіа повідомлялось, що співробітника СІЗО офіцера Щербакова, після побиття Штепи нібито перевели до іншої колонії. – «Главком»). З цього приводу кримінальне провадження розслідується у Новобаварському відділку поліції Харкова (Новобаварський відділ поліції ГУНП в Харківській області. – «Главком») Але враховуючи те, що стороні звинувачення не вигідно проводити ефективне розслідування цих злочинів, то сумніваюсь, що цю справу розслідуватимуть швидко.

Ваша підзахисна тривалий час не була вдома. Чи все майно Нелі Штепи ціле?

Вона тільки-но вийшла (з СІЗО). Якщо у неї є інформація про крадіжки, то вона зможе поділитися зі ЗМІ.

Чим Неля Штепа планує займатися, перебуваючи під арештом вдома?

Перш за все, мабуть, намагатиметься поліпшити свій стан здоров’я.

Раніше повідомлялося про те, що з минулого року мали бути допитані близько 30 свідків сторони захисту. Чи вже допитані ці люди, кого ви можете назвати?

Зараз судовий розгляд у «справі Штепи» розпочинається практично з початку. Близько 45 свідків з боку захисту проходитимуть у справі. Нині якраз займаємося тим, щоби організувати їхню доставку до суду або забезпечити їхню участь у режимі відео конференції. Суд постановив встановити зв’язок зі Слов’янським судом, насамперед, таким чином будуть допитані люди, у яких немає засобів і часу для приїзду до суду (суд у «справі Штепи» відбувається у Харкові. – «Главком»). Кого саме так буде допитано, я поки не знаю. Якщо Неля Ігорівна приїздитиме до Харкова на суди, то зможе взяти із собою декількох людей. Можливо, адвокат Дмитро Марченко зі Словянська допомагатиме в організації допиту місцевих свідків.

Що маєте на увазі під тим, що суд розпочинається з початку?

Маю на увазі, що в Ленінському райсуді почався розгляд із початку (наприкінці травня 2017 року справу Штепи передали з Комінтернівського до Ленінського райсуду міста Харкова. Окрім того відбувся відвід суддів. Через це, а також з причини зміни підсудності справу почали розглядати заново. – «Главком»).

Кого вважаєте головним свідком у справі?

Головний свідок – це Ірма Крат, яка була сотником Майдану, тобто в неї явно проукраїнські погляди (саме російські медіа називають Ірму Крат «сотником Майдану», представницею «жіночої сотні Майдану». Влітку 2014-го року вона з декількома журналістами потрапила до полону. За деякий час вийшла на брифінг з представниками так званого «народного ополчення Донбасу» і зробила скандальні заяви, зокрема про те, що не бачила російських військових на Донеччині. – «Главком»). Вона разом із Нелею Штепою була в полоні, тому її свідчення заслуговують на довіру. Вона була свідком усіх цих подій, тортур, та й самого факту перебування у полоні Нелі Штепи. Можливо, те, що її допитали, стало однією з головних підстав для суду зробити переоцінку цієї справи. Тобто в суду з’явилися інші обставини, які пролили світло на цю справу.

На одному із судових засідань свідчив Сергій Тарута (очолював Донецьку ОДА у 2014 році), з яким ваша підзахисна консультувалася, як поводитися у Слов’янську, коли в ньому орудували озброєні люди. Наскільки важливим свідком є Тарута?

Важливим. Не буде зайвим для сторони захисту його ще раз допитати, якщо він підтверджує свідчення Нелі Штепи.

Як надовго затягнеться розслідування справи, якщо розгляд розпочинали по-новому?

Будемо сподіватися, що тепер не будемо прив’язані до конвойного графіку, Неля Ігорівна поліпшить стан здоров’я, все це означає, що розгляд справи відбуватиметься швидше.

За станом здоров’я пані Штепа може брати участь у судових засіданнях?

Поки стан здоров’я задовільний, на певному рівні його вдалося стабілізувати. Звичайно, вона потребує додаткового і спеціалізованого лікування. Принаймні вона вже не перебуває у нелюдських умовах СІЗО без гарячої води. Нині в неї застуда, вона «сидить» на антибіотиках. Звичайно, це може впливати на сприйняття судового процесу. Але попри це вона ж не ухиляється, не лягла на стаціонар чи ще кудись. У неї є наміри приїжджати на суди (до Харкова).

Під час переведення під домашній арешт Неля Штепа тримала український прапор, співала гімн. Ця піар-акція була запланованою?

Ну, чому ж. І вчора (20 вересня) і позавчора (19 вересня) на судових засіданнях вона була з цим прапором. Ніхто ж не знав, що її переведуть (під домашній арешт. – «Главком»). Для нас це було несподіванкою. Хоч ми і підготували це клопотання, за яким її перевели, але не плекали особливих надій, що суд ухвалить таке рішення. Ми ж відчуваємо, наскільки великим є тиск на суд.

Хто саме тисне на суддів?

Наприклад, на суддю Єжова (переведеного свого часу з Макіївки – «Главком»), відкрили кримінальне провадження (суддя Червонозаводського райсуду Харкова Віктор Єжов, який був головуючим у «справі Штепи», наприкінці січня 2017-го року взяв самовідвід, оскільки проти нього було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 258-3 КК України (сприяння діяльності терористичної організації. – «Главком»). Це справжній подарунок стороні захисту в плані доказу факту тиску на суд.

 

 

 

 

Розмовляв Михайло Глуховський

 

 

 

Джерело: Главком

 

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s