Мередіт Монк: Ритуал та ефект творчої думки у форматі 3D

7 вересня 2017 р.

9 вересня на ГОГОЛЬFESTі в Києві можна буде повчитися розуміти одне одного без слів.

Вчора, 6 вересня 2017 року, ми святкували 25-річчя дипломатичних відносин України й Америки. Саме завдяки цій події та підтримці Посольства США в Україні, маємо можливість побачити на 10-му фестивалі ГОГОЛЬFEST у Києві дивовижний перформенс Мередіт Монк «Celebration Service», створений як синтез вокалу, танцю, театру. «На запрошення керівника вокального ансамблю Alter Ratio Ольги Приходько до співпраці долучаться режисер Том Богдан і хореограф Еллісон Істер, які є представниками Meredith Monk / The House Foundation for the Art» безпосередніми учасниками ансамблю Мередіт Монк. У проекті задіяні провідні українські митці в сфері contemporary art: вокальний ансамбль Alter Ratio (керівник – Ольга Приходько), Sed Contra Ensemble (керівник – Андрій Мерхель), джазова співачка Назгуль Шукаєва, художник по світлу та сценограф Дмитро Костюмінський, відео-арт та віджеїнг від групи BlckBox» – таку першу інформацію я прочитала в офіційному анонсі заходу. А також отримала запрошення відвідати American House, де мала пройти презентація непересічної мистецької події.

…За відчиненими дверима аудиторії на мене чекало мугикання, тупіт ніг, дивні жести і рухи цілком пристойних людей, які, повскакувавши зі своїх стільців, завзято зображували щось на зразок новорічних ігор з Дідом Морозом у дитячому садочку. З’ясувалося, що роль Діда Мороза і його харизматичної Снігуроньки належала американським гостям – режисерові Тому Богдану і хореографу Еллісон Істер. Вони наочно демонстрували присутній аудиторії, у який спосіб народжувався перформенс, і в чому його головна ідея та унікальність. Ситуація захопила мене настільки, що час спілкування пролетів як мить, що залишив по собі ще декілька питань. З ними я й підійшла до відомої диригентки і керівниці ансамблю Alter Ratio Ольги Приходько, яка запросила гостей та була модератором цієї зустрічі.

 

 

 

  •  Олю, що ж врешті відбулося? – класичний музикант перетворився на «людину  як музичний інструмент»?

Скоріше, як інструмент для спілкування – з собою, зі світом, з оточенням. І, відповідно, як інструмент для зображення абсолютно всіх звуків, якими насичений наш світ. Це основний принцип перформенсу Мередіт Монк. Звук йде через тіло і через рух. Звук тотально пов’язаний з тим, що ми думаємо, що ми відчуваємо, що хочемо показати і донести до слухача. Тому звук, вокал і танець є абсолютно неподільними. Все з’єднується, і в тому унікальність цього перформенсу. Бо кожний музичний рух пов’язаний з рухом тіла, з пластикою, і з рухом думки. Навіть більше того – ми свідомо спрямовуємо цю енергію на кожного слухача, і даруємо звучання як дар нашого спілкування.

 

  • Але ж зазвичай будь-яке спілкування – це імпровізація. Як взагалі таке можна підготувати?

– Це звучить як імпровізація, але насправді все дуже точно структуровано. Все грамотно композиційно збудовано, музика нотована, і кожен вокаліст чітко знає, що він співає і як взаємодіє на сцені з іншими співаками. Пластика актора достеменно повторює музичний рух мелодії – якщо мій голос йде вгору, то й тіло тягнеться вгору, якщо голос йде вниз, то й тіло йде за ним. Якщо в мелодії є стрибки і різкі рухи – моє тіло теж повторює різкі рухи.

 

Вокальний ансамбль Alter Ratio (керівник – Ольга Приходько).

 

  • Тобто, всі рухи акторів – постановочні?

Так, це народжувалося з імпровізації, але зараз – це точно виважений результат. Всі рухи придумані композитором – самою Мередіт Монк. Іх втілення – не одномоментна імпровізація. Це послідовна попередня робота хореографа і режисера, які працюють з нами.  Вони детально відтворюють цей продукт, цей ритуал: голос, рухи, мізансцени, сценографія, світло, фарби, костюми. Кожна дія продумана і повністю перенесена в наш, український ґрунт.

 

  • Яка мета такої всеосяжної візуалізації?  Для чого створюється цей дивний ефект «творчої думки в форматі 3D»? Можливо, то є спроба відтворити первісний,  ідеальний синкретизм мистецтва?

– Я думаю, що насправді для Мередіт Монк це просто пошук того, як побачити в розмаїтті – єдність. Ми всі різні, у нас абсолютно різні культури, але при цьому ми всі одне ціле. Бо ми люди, які намагаються відкритися одне одному, знайти спільну мову і якось зрозуміти іншого, не дивлячись на різницю побуту, релігій, світоглядів, мов, і так далі. До речі, протягом перформенсу Монк взагалі не використовує жодного слова чи вербальні фрази! Як правило, це просто звуки – Гей! Йо! О! – або інші вигуки. Текстів – немає! Тому що мови тіла, мови музики і наших намірів – цього цілком достатньо, аби порозумітися і відкритися одне одному!

То ж, відкриваймося! Старт – 9 вересня 2017 р, субота, 19.00, ВДНГ, м. Київ

 

 

 

Розмовляла Анна Архипова

 

 

 

Джерело: Культпростір

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s