Володимир Буряк, мер Запоріжжя: Найперспективніше для ФК “Металург” – бути муніципальним

24 травня 2017 р.

Опубліковане днями в мережі Facebook повідомлення мера Запоріжжя про рішення створити у місті новий футбольний клуб з назвою “Металург”, у середовищі фанатів і людей, які просто цікавляться футболом, породило масу питань, чуток і домислів. Та й не дивно. По-перше, українські муніципальні клуби, а саме такий планує створити міська влада Запоріжжя, успішністю, м’яко кажучи, не вирізняються.

По-друге, в Запоріжжі вже є три футбольні клуби: луганська “Зоря”, яка базується в місті з 2014 року, і цілих два місцевих “Металурги”. Один перебуває в стадії ліквідації через проблеми з фінансуванням, а другий, показуючи сумнівні успіхи в другій лізі, періодично заявляє про фінансові складнощі.

При цьому, в свідомості більшості запоріжців нинішня міська влада тісно пов’язана з МК “Запоріжсталь”, що входить в СКМ Ріната Ахметова, при згадці про якого в контексті футболу виникає лише одна асоціація – “Шахтар” (Донецьк). Втім, зрозуміло, питань менше не стає. За відповідями на них Укрінформ звернувся до першоджерела інформації – мера Запоріжжя Володимира Буряка.

– Володимире Вікторовичу, звідки з’явилася ідея створити в Запоріжжі муніципальний футбольний клуб “Металург”?

– Футбол у Запоріжжі має давню і славну історію. Заснований у 1935 році, “Металург” десятиліттями збирав повні стадіони. Його ігри були для уболівальників подією, яку з нетерпінням чекали і потім тижнями обговорювали. Клубом пишалися. За “Металург” уболівали. Його гравці потрапляли до збірної України, грали у відомих європейських клубах. Зараз цього, на жаль, немає. І цього Запоріжжю не вистачає. А значить це треба робити. І, хочу звернути увагу, що рішення про створення футбольного клубу не було спущено мені “зверху”. Рішення було прийнято на підставі звернень мешканців міста: людей, яким небайдужий футбол, людей, які раніше грали в цьому клубі, і батьків спортсменів дитячої школи, яким потрібно і важливо, щоб у Запоріжжі футбольний клуб був.

Минулого року депутатський корпус Запорізької міськради підтримав легендарну школу – ДЮСШ “Металург”: ми прийняли її на баланс і забезпечили тренерам і персоналу ту мінімальну зарплату, яку можна було забезпечити в рамках бюджету міста Запоріжжя на рівні з 19 іншими комунальними ДЮСШ різних напрямків, які у нас є. Тим самим ми зберегли дитячий спортивний клуб “Металург”, і зараз у дітей є можливість до 17 років професійно зростати і розвиватися.

Але виникає закономірне питання: що далі? Не всі ж зможуть грати десь за кордоном, в “Шахтарі”, київському “Динамо” або інших клубах української Прем’єр-ліги. Будемо чесні: у кожного свій рівень – хтось, дійсно, талановитий футболіст, а хтось має хист до чогось іншого, але пішов у футбол. Тож де цим хлопчикам, які вже витратили на футбол 10 років, продовжувати кар’єру?

Відповіді на це питання зараз немає. А щоб ця відповідь з’явилася, у Запоріжжя повинна бути своя команда. Команда, яка дасть дітям, коли вони виростуть, можливість “зачепитися” і з часом отримувати гідну зарплату. По суті, трохи розширюючи міське комунальне підприємство, ми сьогодні створюємо майбутні робочі місця для пацанів, які зараз з м’ячиком по полю бігають. Створюємо умови для того, щоб свого часу один, другий, третій, засвітившись в другій лізі національної першості, змогли перейти в першу лігу, а може й вище. Щоб ці діти, коли виростуть, мали можливість забезпечити собі майбутнє. І це – найголовніше. Саме заради цього у нашої дитячої спортивної школи майбутнє повинно бути!

– Чому саме муніципальний клуб у форматі комунального підприємства?

– Сказати, що спочатку була ідея створити муніципальний клуб не можна – це не так. Спочатку міська влада йшла шляхом не допустити, щоб футбольний клуб у Запоріжжі канув в Лету. Були дуже тривалі переговори з професійним футбольним клубом “Металург”. Але… ми не знайшли жодних точок дотику. Я не буду нікого засуджувати: у кожного своє розуміння життя. Сьогодні професіональний футбольний клуб “Металург”, як відомо, перебуває на стадії ліквідації.

Що стосується комунального підприємства, то рішення про його створення, звичайно ж, не було спонтанним. Я взагалі ніколи не підходжу ні до якого питання за принципом “А чи не замахнутися мені на Вільяма Шекспіра?”. Така форма вималювалася в результаті тривалої системної підготовчої роботи, яка велася більше року.

Ми всебічно вивчали це питання: були у Федерації футболу, були в Професіональній футбольній лізі, були в Житомирі, Тернополі та Дніпропетровську, щоб зрозуміти, яка модель найбільш доцільна. І виходячи із зібраної інформації і чинного українського законодавства (Бюджетного, Податкового кодексів і всього іншого), прийшли до висновку про те, що це має бути комунальне підприємство. Тому що саме така модель дає нам можливість на законних підставах фінансувати клуб з бюджету міста. А це дуже важливо, тому що дає клубу гарантію фінансової стабільності: будучи власністю громади, він не буде залежати від чийогось “сьогодні – хочу, а завтра – не хочу”. Буде в кріслі мера знаходитися Буряк чи буде інший міський голова – клуб залишиться, не опиниться у ситуації: немає грошей або бажання їх давати – немає клубу. А приклади такі в українському футболі, на жаль, є.

– І в скільки обійдеться запоріжцям муніципальний футбольний клуб?

– Якщо на сесії міськради рішення буде прийнято, то бюджет клубу до кінця року складе близько 4,7 млн грн. Ця сума прорахована з урахуванням не тільки зарплат та інших поточних витрат, але й із урахуванням необхідних “стартових витрат” на придбання форми тощо. Надалі фінансування становитиме 7-8 мільйонів гривень на рік. При цьому гроші будуть перераховуватися з бюджету не на футбольний клуб, як такий, а на комунальне підприємство, в структурі якого, крім ФК, буде і тренувальна база на Великому Лугу, і стадіон “Славутич-Арена”, і комплекс по вул. 12 квітня, де зараз працює дитяча футбольна школа. Його будівлі та споруди сьогодні перебувають на балансі у професіональному клубі “Металург”, але я впевнений, що ми все-таки знайдемо можливість повернути їх у власність міста. Відповідні переговори вже ведуться.

– Муніципальний “Металург” буде третім клубом з такою назвою в Запоріжжі. Якими є стосунки з двома вже існуючими: стане новий клуб наступником чи суперником? Чи не виникне “питань” через використання бренду “Металург”?

– Запорізький муніципальний футбольний клуб ніколи не буде правонаступником професіонального футбольного клубу “Металург” з однієї простої причини: професіональний клуб сьогодні ще існує, він – правонаступник “Металурга” радянської епохи, – ще не ліквідований, хоча і перебуває в стадії ліквідації.

І купувати права на бренд “Металург” місто теж не збирається. Та й навіщо витрачати бюджетні кошти (а це великі гроші) на придбання бренду, якщо є дитяча спортивна школа “Металург”? Крім того, у “Металурга”, який зараз грає у другій лізі, ніхто ж не питає: “Чому ви, не будучи наступником, називаєтесь “Металургом”? Втім, напевно, можна клуб і по-іншому назвати. Можливо, депутати назвуть його футбольний клуб “Запоріжжя”.

– Які стосунки міської влади з “Металургом”, що виник з “Россо Неро”, і які плани стосовно його?

– Згідно з українським законодавством, фінансувати приватний клуб з міського бюджету ми не маємо права, і навряд чи ця ситуація зміниться. Але ми готові до співпраці. Досвід, який у них є в якихось організаційних питаннях, може стати в нагоді й нам теж. Однак, давайте говорити відверто: сьогодні цей клуб існує за рахунок якогось інвестора чи інвесторів. Закінчаться їхні гроші – закінчиться клуб. А муніципальний клуб буде: буде утримуватися за рахунок коштів громади міста Запоріжжя на тому рівні, який потрібен для того, щоб перебувати, як мінімум, у другій лізі.

– Від комунальних підприємств очікують прибутковості. Але якщо клуб буде створюватися “з нуля”, він як мінімум рік повинен буде грати в аматорському футболі, де про прибуток годі й казати. Як будете вирішувати дилему?

– Ми виходимо з того, що сезон відіграємо в аматорській лізі, й за цей час гравці й тренери зберуться і притруться (на сьогодні ні складу, ні штабу ще немає). Якщо ми нормально пройдемо процедуру, то на наступний рік спокійно зможемо виходити в другу лігу. На те, щоб заявитися в Прем’єр-лігу і навіть у першу лігу, у міста однозначно грошей немає: для цього потрібно зовсім інше фінансування. Тому говорити сьогодні про першу лігу, про якийсь продаж гравців, про якесь заробляння грошей – рано. Підприємство спочатку потрібно створити, дати фінанси і дати час та можливість для становлення команди. Потім, якщо з’явиться спонсор, він зможе на законних підставах фінансувати купівлю-продаж, підвищення зарплат, преміальні тощо. Зараз про це мова не йде.

– Але комунальне підприємство повинно бути прибутковим?

– Так, комунальне підприємство повинно бути прибутковим. Клуб повинен сам себе окупати – це правильно. Зараз запорізькі КП вже стають прибутковими, і я впевнений, що й муніципальне підприємство “Футбольний клуб” ми навчимо приносити прибуток.

Хоча зараз ми не ставимо на перше місце заробляння. Ми ставимо завдання створити команду, яка буде протягом тривалого періоду в Запоріжжі. А далі, коли команда вже буде грати, будуть приходити й гроші. Говорити, що ми будемо зі старту заробляти за рахунок квитків або чогось такого, сенсу немає – це поки нереально.

Але, в моєму розумінні, є дуже багато варіантів заробляти гроші. Адже комунальне підприємство – це не тільки клуб, це КП, до складу якого входитимуть і “Славутич-Арена”, і база на Великому Лугу, де зараз знаходиться і вже платить за це гроші ФК “Зоря”. У скарбничку комунального підприємства йтимуть ці гроші. Плюс, можливо, ми якісь загальноміські заходи на стадіоні будемо проводити і будемо когось запрошувати на стадіон, який має якісну арену, з якісним покриттям, і який ми, в принципі, готові зареєструвати для єврокубків. А це – теж гроші. Паралельно буде розвиватися інфраструктура клубу: його символіка, його атрибутика, можливість реалізації якихось буклетів, газет, футболок і т.д. Всім цим просто потрібно зайнятися.

– Ви згадали про “Зорю”. Крім неї в Запоріжжі незримо присутній ФК “Шахтар”, на появу якого чекали з різними емоціями, але на сьогодні “гірників” у Запоріжжі немає. Які тут перспективи взаємин?

– ФК “Зоря” грає у Прем’єр-лізі, а муніципальний “Металург” буде спочатку грати в аматорському ешелоні, а потім – у другій лізі. Тобто ніякого непорозуміння від присутності двох клубів на одній території не може бути і не буде: це різні матчі, різні ігри, різні календарі. Це взагалі різні, скажімо так, “вагові категорії”.

Що стосується “Шахтаря”, то якби у когось було бажання, тут, напевно, давно вже був би фан-клуб донеччан. І якби було бажання у когось купити професіональний клуб “Металург”, то це, в принципі, напевно, теж уже було б зроблено. Але де-факто, якщо і були якісь розмови, так тільки про те, щоб на базі існуючої тут школи створити дитячу школу, і не більше того.

P/S. Сесія, на якій заплановано розглянути питання про створення в Запоріжжі муніципального футбольного клубу, вже призначена: доленосне рішення має бути прийняте 31 травня.

 

 

 

 

Розмовляла Олена Запорізька

Фото: Дмитро Смольєнко

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s