Марк Фейгін, адвокат: Путін не тільки знає про “справу Сущенка”, але й займається нею

30 травня 2017 р.

У справі Сущенка знову не відбувається ніяких слідчих дій. Зате у вівторок з’явилася гарна новина, що Роману вперше дозволили поговорити по телефону з родиною, з батьком. Тобто, в гуманітарному аспекті в “кейсі Сущенка” є суттєві зрушення. Не кажучи про те, як зростає міжнародна інформованість про справу, що дуже важливо при стратегії захисту, яку вибудовує адвокат Марк Фейгін.

Він розповідає про останні новини у справі Сущенка та супутніх подіях. А також дає свою оцінку Третьому Форуму вільної Росії, який нещодавно пройшов у Вільнюсі.

– Цього тижня я не був і не буду у Романа Сущенка. Як я вже не раз говорив, у СІЗО Лефортово обмежені можливості для зустрічі адвокатів з підзахисними. Відповідно до останнього жеребкування, у мене відвідування – 9 червня. До того Романа відвідає український консул Геннадій Брескаленко. Я передав йому всі потрібні матеріали, в тому числі по версальській зустрічі.

– Що можете сказати за підсумками версальського візиту Путіна?

– Прес-конференцію президентів Росії та Франції дивився в прямому ефірі. Насамперед, спасибі AFP за запитання про Романа Сущенка. Те, що питання поставив Франс Прес, вже саме собою дуже показово. Напередодні у Посольстві Франції в Москві мене запевнили, що лист Романа передано, як мінімум, в Канцелярію президента. І тут питання ставить представник інформаційного агентства №1 в країні. Такі люди, як правило, добре інформовані. Думаю, цей журналіст не поставив би такого питання, якби не мав інсайду про те, що дана тема обговорювалася. Путін проігнорував запитання. Макрон же фактично відповів – дав зрозуміти, що дане питання обговорювалося: “Стосовно питання прав людини, ми про це говорили”. Більш того, він підтвердив, що розмова була аж ніяк не безпредметною: “Так, ми згадували конкретні випадки цього”. Але при цьому Макрон зберіг конфіденційність переговорів, заявивши, що “ми не будемо публічно згадувати ці окремі випадки”. Це природно і, очевидно, відповідає умовам переговорів. Обговорення серйозних питань спочатку треба довести до того рівня, коли вже можна говорити привселюдно… Так, а ви знаєте, що ім’я Сущенка було купіровано у стенограмі прес-конференції Макрона і Путіна, розміщеної на кремлівському сайті?

– Так, звичайно, якраз хотів запитати, як ви до цього ставитеся?

– Це теж, загалом, очікувано. У “справі Савченко” було точно так само. Спочатку повне заперечення: “Ні-ні-ні, не обговорювали…”. Насправді ж – це показник їхньої рефлексії, хворобливого ставлення до даної теми. При цьому в мене немає сумнівів, що Путін не тільки знає про “справу Сущенка”, але й сам якою мірою займається нею. Наприклад, є вагомі дані, які свідчать про те, що дозвіл на побачення Анжеліки Сущенко було отримано після телефонної розмови президентів Росії та України.

– Які новини по справі Сущенка, чого чекати у найближчому майбутньому?

– Що стосується слідчих дій, то тут знову прийшов стан анабіозу. А чого чекати… Думаю, більш за все потрібно очікувати спочатку оголошення дати проведення чергового саміту в “нормандському форматі”, а потім самого саміту. З появою нового президента Франції “нормандський процес” отримав нову динаміку. Молодий лідер однієї з провідних країн Європи – сильний, принциповий, з палаючими очима. Упевнений, що питання про українських політв’язнів у Росії, в тому числі й про Романа Сущенка, буде на майбутньому саміті одним з найважливіших. До речі, хочу нагадати, що незадовго до візиту Путіна в Версаль була телефонна розмова між Порошенком і Макроном. Припускаю, що в ній ця тема теж піднімалася.

– Минулого тижня ви брали участь у Форумі вільної Росії у Вільнюсі. Що можете сказати про цей захід?

– Якщо говорити про загальну картину російської опозиції, то явно видно три головні групи. По-перше, це група людей, які близькі до Ходорковського та його “Відкритої Росії”, по-друге, до Олексія Навального та його “Партії Прогресу”. І, по-третє, – Форум вільної Росії та Гаррі Каспаров. Чим вони відрізняються від двох попередніх груп – ближче до центру (Навальний і Ходорковський явно лівіше), більш консервативні (в європейському політологічному сенсі) і більш радикальні в сенсі неприйняття кремлівського режиму. Що дуже важливо для України – коло, що формується на Форумі вільної Росії, чітко прокреслює українське питання в своєму порядку денному. І цим сильно відрізняється від “Відкритої Росії” та “Партії Прогресу”, що намагаються, як правило, обійти цю тематику. Нагадаю, що на Форумі було прийнята окрема заява про Україну – на її підтримку в нинішньому конфлікті.

– Знаю, що у вас були у Вільнюсі важливі зустрічі, обговорення.

– Так, я вирішував там деякі свої професійні питання. А в кулуарах Форуму йшли розмови про те, що вже визріла необхідність створення на його базі якоїсь організації на зразок польської “Солідарності”, КОС-КОР. Відповідно до цієї точки зору, без існування такої структури всередині Росії важко рухатися далі. Але поки навіть загальних її абрисів немає. Більше того – немає єдиної позиції щодо цього. Справедливо говориться про те, що як тільки буде заявлено про створення в Росії подібної структури, вона може бути розгромлена, у тому числі і за допомогою арештів. Тому, можливо, варто почекати більш сприятливого моменту для створення настільки нонконформістської організації. А поки що сформований редакційний комітет для напрацювання пакету документів. Я, до речі, теж увійшов туди за запрошенням Каспарова. Можна сказати, що це своєрідне організаційне ядро для майбутньої організації, майбутньої партії.

– Які ще можна відзначити особливості Форуму вільної Росії?

– Ті, хто стежили за дискусіями у Вільнюсі, бачили, наскільки широкий спектр представлених поглядів. Загальна риса – відсутність лояльного ставлення до нинішнього кремлівського режиму. Думаю, що Форум вже готовий до діалогу з націоналістами. У них, як відомо, після початку війни в Україні відбувся розкол, багатьох пересаджали. І я не бачу причин, які могли б перешкодити спілкуванню з цим сегментом російських націоналістів.

– Гаррі Каспаров оголосив, що наступний Форум відбудеться наприкінці листопада – на початку грудня. Чого нам чекати від нього?

– Нудно на ньому не буде. Ймовірно, ще чіткіше будуть формулюватися пропозиції про організаційное оформлення. Докорінно зміниться політична ситуація в Росії – до президентських виборів-2018 залишиться три місяці. Гарячий час. Так що IV Форум вільної Росії стане важливою подією.

 

 

 

Розмовляв Олег Кудрін, Рига

Фото: Укрінформ, AFP

 

 

 

Джерело: Укрінформ

 

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s