Слава Рабинович: Ера Путіна закінчується

13 червня 2017 р.

Автор: ytimg.com

Економіка Росії зруйнована, – каже фінансист Слава Рабинович

У якому стані зараз російська економіка? Профільні міністри кажуть, що дно пройдено, почалося зростання.

– Не вірю міністрам, які постійно намацують дно або по ньому ходять. Як і російській статистичній та економічній науці. Нею маніпулює міністерство економрозвитку, Центральний банк. Вони дають неправдиву інформацію, прикрашають дійсність.

Досить виїхати за межі Москви або почитати, що твориться в Челябінській області, наприклад. Тоді й буде зрозуміло, в якому стані російська економіка насправді. Путін із Медведєвим задовго до “кримнаша” грубо порушили Конституцію і помінялися місцями. На графіках капітальних інвестицій видно, як вони падають 2012-го. Тоді відбувся державний переворот у Росії. Відтоді було очевидно, куди піде ситуація. Так воно і сталося.

2013-го економіка вже практично не зростала. Валовий внутрішній продукт США збільшився на 4 відсотки, а РФ – на 1,3. Тобто розвинена економіка Штатів утричі випереджала за зростанням значно слабшу російську. Хоча кон’юнктура була ­прекрасна, ціна нафти – 110 доларів за барель. Уже тоді було зрозуміло: цей жалюгідний плюс дуже скоро перетвориться на нуль, а потім – і на мінус, економіка впаде в рецесію.

Слава РАБИНОВИЧ, 51 рік, фінансист. Народився в Ленінграді, нинішній Санкт-­Петербург. Батько – музикант, соліст оркестру в театрі опери та балету імені Сергія Кірова, сучасний Маріїнський, мати – викладач російської мови й літератури в університеті. Закінчив електротехнічний інститут зв’язку. 1988 року емігрував у США. ”Мав сотню доларів у кишені, а у валізі – товари, на які в ті часи за кордоном був попит – фотоапарати, підзорна труба, радянські значки. В Америку їхав через Італію, де чекав на статус біженця. Заробляв, збираючи фрукти й овочі на фермах, а у вихідні торгував радянськими товарами на блошиному ринку в Римі. Коли отримав статус біженця, вже мав кілька тисяч доларів”. 1994 року взяв 100 тисяч доларів кредиту на навчання в Школі бізнесу при Нью-Йоркському університеті. Здобув ступінь магістра бізнес-адміністрування. Став громадянином США. Працював у компанії Hermitage Capital Management, що інвестувала в російські акції. Після восьми років життя в Штатах повернувся до Росії. 2004-го створив компанію Diamond Age Capital Advisors із залучення іноземних інвестицій. Живе в Москві та Санкт-Петербурзі. Про сім’ю не розповідає

Путін це розумів?

– Він не міг пояснити, чому вдруге за кілька років держава потрапляє в рецесію. Росія зазнала найбільше падіння ВВП 2008-го серед усіх не тільки розвинених, а й країн, що розвиваються – мінус 9 відсотків. І ось 2013 року зростання ВВП знову наближалося до нуля.

Рейтинг Путіна падав, як камінь. І він вирішив змінити порядок денний – анексував Крим, публічно запустив проект “Новоросія”. Той за своїм змістом, формулюваннями був повністю списаний зі злочинних промов Гітлера у 1930-х. Все це Путін утвердив отруєною голкою Останкінської телевежі, вживленою в мозок кожного російського глядача.

На всю цю ситуацію накладаються п’ять речей, несумісних із вільними ринком і економікою, капіталістичною системою господарювання. Путін знищив три гілки влади – судову, законодавчу, виконавчу. Також – інститут вільних, демократичних, чесних і справедливих виборів та змінюваності влади. Все це разом, плюс незаконний третій термін, означає: Путін із Медведєвим і їхнє організоване злочинне угруповання скоїли державний переворот.

Інвестор завжди прагне отримати чіткі відповіді. Яка очікувана прибутковість? Які ризики при ній? Який приблизний горизонт інвестицій і яка стратегія виходу? На ці базові запитання в Росії немає відповідей. Якщо тільки ви – не член путінської банди, типу Геннадія Тимченка (його компанія спеціалізується на інвестиціях в енергетичні, транспортні та інфраструктурні активи. – Країна) або Аркадія Ротенберга (володіє магістрально-газопровідними і дорожньою компаніями. – Країна). Вони собі придумали безризикову машину друкування грошей за допомогою інсайдерських угод та зціджування бюджету. Займаються цим уже 18-й рік.

Економіка Росії в руїнах?

– Заперечувати це нерозумно. І це при тому, що ще 2007-го вона була восьмою в світі. Щорічний валовий внутрішній продукт становив 2 трильйони доларів. А капіталізація фондового ринку – близько півтора трильйона. За цей час російська економіка впала більш ніж удвічі. А капіталізація всього фондового ринку РФ сьогодні менша, ніж однієї американської компанії Apple.

Економіка не вибухнула, але це – відкладення результату. Як кадри аварії потяга в уповільненій дії. Захід зупинив Путіна в Україні, ввівши лише поступові, рівневі санкції. Саме тому російську економіку не розірвало на шматки єдиним диким одномоментним ударом.

Чому не запровадили жорсткіші санкції?

– 2014 року сукупний іноземний борг російських компаній становив 750 мільярдів доларів. При відключенні SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів. – Країна) і введення ембарго на російські енергоносії, стався би шок у всій світовій фінансовій системі і на міжнародному ринку нафти. Компанії РФ оголосили б форс-мажор щодо виплати своїх боргів.

Як живе російський народ?

– Він затягнув паски. Колись змітав імпортні автомобілі й товари не тільки за допомогою живих грошей, а й кредитів. Після 2014-го споживчий ринок практично вмер.

Автодилер у салоні машину 2016 року продає з дисконтом. Питаєш, коли надійдуть автомобілі 2017-го. Відповідь: “Не ­надійдуть. Виробник не ввозить нові моделі, бо жахливо впали обсяги продажів”.

Динаміка збуту автомобілів – це так званий випереджальний показник. Його використовують у всьому світі як провісник того, що відбуватиметься з економікою в найближчому майбутньому.

”Економіка Росії не вибухнула, але це –відкладення результату. Як кадри аварії потяга в уповільненій дії”, – вважає фінансист Слава РАБИНОВИЧ. Художник Володимир Казаневський бачить це так
”Економіка Росії не вибухнула, але це –відкладення результату. Як кадри аварії потяга в уповільненій дії”, – вважає фінансист Слава РАБИНОВИЧ. Художник Володимир Казаневський бачить це так

Підвищення ціни на нафту з 40 до 60 доларів за барель якось стабілізує економічні показники?

– Частково. Але воно не врятує російську економіку. Так, бюджет отримає більше грошей, у нього буде менший щомісячний і накопичений дефіцит за рік, менша девальвація рубля і більше “виливання” грошей та ліквідності із секторів економіки, безпосередньо пов’язаних із нафтою й газом. Це все, що можна сказати хорошого.

50–60, а не 30–40 доларів за барель – це все одно, що запитати: перед смертю хворий пітнів? Та яка різниця?

Ваш колега Владислав Іноземцев каже, що економічний спад у Росії торік був незначний і помітний позитивний тренд.

– Усе залежить, як цими цифрами грати. Зростання в районі 1 відсотка можливе. Формально такі економісти будуть праві. Але ­уявіть, з яких секторів економіки складається ВВП Сполучених Штатів Америки. А тепер уявіть складові валового внутрішнього продукту Росії. Серйозна його частина – оборонка. 70 відсотків цих грошей крадуть і відмивають. Решта потрапляє в жахливі державні підприємства типу Уралвагонзавода, що випускають нікому непотрібні картонні танки. У сучасних умовах вони й 3 хвилини не проживуть на полі бою.

Військово-промисловий комплекс США – це, в переважній більшості, приватні компанії. Вони працюють за контрактом з урядом і армією. А російський ВПК практично нічим не відрізняється від радянських часів.

РФ дали образливе прізвисько “бензоколонка”, хоча її і так не можна назвати. Бензин у Росії тепер коштує дорожче, ніж у Штатах. Мало того, він – гівняної якості.

У мене є американська машина. Вона не зроблена під російське пальне. Щоразу після заправки спалахує датчик “перевірте двигун”. І кожен заїзд на сервіс із цього питання коштує 20–50 тисяч рублів. Залежно від того, що зламалося. І що, Росія – бензоколонка, якщо на заправках торгує ослячою сечею? І так у всьому.

Світло в кінці тунелю видно?

– Так, ера Путіна закінчується. Не знаю, коли і як буде кінець, але це станеться абсолютно точно з багатьох причин. По-перше, становище, в яке він привів Росію, не може тривати довго.

Друге. Сучасний світ повністю комп’ютеризований і з’єднаний. Цим відрізняється від будь-якої іншої епохи. Через кілька років він буде оповитий вай-фаєм із космосу. Цей прогрес не зупинити. Доступ до інформації, свобода – тільки наростатимуть.

Наприклад, ютубний канал щотижневої програми Олексія Навального (російський опозиціонер. – Країна) має величезну кількість користувачів. Їх буває більше, ніж аудиторія центральних телеканалів.

Ще один фактор – це підростаюче покоління. Воно заявило про себе 26 березня на акції протесту “Він вам не Дімон” (проти корупції прем’єра Дмитра Медведєва. – Країна). Для них навіть Facebook – занадто давній винахід. Вони об’єднуються в ютубні і телеграмні канали.

Це означає, що путінське покоління не буде диктувати, як Росії жити в майбутньому. Це скоро робитимуть нинішні старшокласники і студенти.

І останній фактор кінця ери Путіна: він вирішив повернути історію назад. А це неможливо. Він здатен тільки загальмувати розвиток Росії і завдати шкоди країні та сусідам.

Відомо, що Путін уже програв, і яке місце в російській і світовій історії підготував для себе – одного з найбільших злодіїв людства.

Ідеться про лаву підсудних у Гаазі. Це був би хороший урок наступним поколінням державних діячів щодо відповідальності за свої дії. Її не було ні у Сталіна, ні в жодного генсека КПРС, не було її у Єльцина і, до пори до часу, немає й у Путіна. Тому він таке і витворяє. Якщо й далі не буде такої відповідальності, то Росія продовжить ходити по колу. Це триває другу сотню років.

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s