Позов на мільярд — інтерв’ю з очільником «Ощадбанку» про позов до Росії

1 червня 2017 р.

З 27 по 29 березня включно в Парижі тривали усні слухання у справі «Ощадбанку» проти Росії за втрачені активи та бізнес у Криму. Сума позовних вимог перевищила 1 млрд доларів США. Протягом трьох днів судових засідань з Міжнародному комерційному арбітражі «Ощадбанк» представляв свої аргументи, докази та свідчення експертів.

Російська сторона на засідання не з’явилась, хоча й була належним чином повідомлена. Зараз «Ощадбанк» очікує рішення арбітражу, це може затягнутися на багато місяців. Про перипетії в суді Парижа та про те, які докази «Ощадбанк» представив під час слухань, ми поговорили із головою правління «Ощадбанку» Андрієм Пишним.

Слухання відбувалися у закритому режимі три дні дуже конфіденційно. Розкажіть, як це було?

Це був наступний ключовий етап у нашому спорі, який в активній юридичній фазі триває останні півтора року. Загалом «Ощад» до цих трьох днів у Парижі готувався три роки. Фактично з моменту подій, які кваліфікуються у нашому судовому спорі як анексія, окупація, як те, що спричинило завдавання прямих збитків банку, що за оцінками експертів становлять від одного мільярда ста мільйонів і вище доларів.

Наша команда представила повний текст позовної заяви, дала відповідні звіти, і суд їх розглянув, допитавши експертів з питань міжнародного права, російського права.

Три дуже складних дні. Ми протягом трьох років збирали всі докази, і вони працюють. Наші експерти виявилися мегакваліфікованими, суд був дуже прискіпливим до деталей, об’єктивно розглядав практично всю доказову базу, всі висновки.

Які саме докази того, що в Ощадбанку відібраний бізнес, ви надали суду?

Якщо говорити про фізичні параметри доказів, — це метр сімдесят заввишки. Моя права рука в цьому процесі юристка Ірина Мудра кожен з цих 4000 аркушів написала, прочитала, і відслідкувала. Загалом команда працювала дуже і дуже відповідально.

Ми надали суду все: від відео до письмових доказів, документальних підтверджень, роздруківок з інтернету, експертних висновків, свідчень очевидців.

Ми доводили, що це була цілеспрямована кампанія з позбавлення нас активів — надавали фактичні докази. Пригадуєте, ввечері — «Ощадбанк», а зранку — «Російський Національний комерційний банк». В наших приміщеннях, за нашими робочими столами, нашими робочими станціями, вони просто змінили вивіску. Все це було зафіксовано, опрацьовано юристами і надано суду.

Пам’ятаєте, як у 2014 році ми публічно повідомляли коли зі сховища Ощадбанку вилучили понад 30 млн гривень? Приїхали, забрали, вивезли в невідомому напрямку. Прикрившись так званою кримською владою, за сприяння на той момент офіційних посадових осіб від нашого відповідача Російської Федерації. Це все було зафіксовано.

А 300 кілограмів золота, які були вивезені так само з «Ощадбанку»? І це лише окремі епізоди, надані на розгляд трибуналу. І не лише надані — трибунал все розглянув.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

Хто вивозив 300 кілограмів золота?

Там була ціла група осіб, я прізвища зараз не пригадаю. Він був радником на той момент віце  прем’єр-міністра Криму — пана Таміргалієва, були представники, які називали себе кримською самообороною, але все це було за сприяння тих сил, що, починаючи з березня місяця, тероризували «Ощадбанк», перебували на його території і не давали нормально працювати, залякували людей.

Це складна фактична і юридична матерія. Я перед судом перечитав позов, і згадалось все. Активна фаза агресії в Криму співпала з початком моєї каденції як голови правління. Все почалось в лютому, перша декада березня — активізація процесу, 21 — так звана «легалізація», яку вони здійснили через федеральний закон. 18 березня було підписано акт про приєднання, мене було призначено 26 березня, я фактично зайшов у процес керівництва банком. Перше, з чим довелося мати справу, — це саме ситуація в АРК.

Хто були вашими експертами?

Цілий ряд титулованих юристів, які мають статуси королівських адвокатів і за спиною — участь у понад 500 судових процесів. Весь судовий позов — це дуже складна матерія: економічна, фінансова, юридична, бухгалтерська, процесуальна. Ці складні пазли треба було скласти в одну картинку, щоб продемонструвати, що відбувалось з точки зору фактичних обставин, намірів, якими керувалась РФ в період експропріації, завдання збитків. Повна презентація судового позову тривала 5-6 годин.

Коли ви очікуєте рішення?

Це справа не одного дня, не двох і навіть не одного місяця. Трибунал витратить на підготовку судового рішення рівно стільки часу, скільки йому знадобиться. Це авторитетна, беззаперечна з точки зору своєї об’єктивності і репутованості структура. Кожен із шановних арбітрів має величезний досвід із розгляду комерційних спорів, і переконаний, піклується про свою репутацію. Цей спір формує прецедент у юридичній практиці, нічого подібного раніше не відбувалось.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

Російська сторона не з’явилась ані на усне слухання, ані в попередніх процедурах не брала участь. Що це означає?

Я не можу сказати, що російська сторона була відсторонена від процедури підготовки судового позову. Вони отримали все, що мали отримати у відповідності до регламентів ведення міжнародних комерційних арбітражів. З нашого боку виконано все до останньої коми.

Російська Федерація була проінформована про всі юридичні процедури, надано всі необхідні допуски для участі у процесі, але вони цим не скористались. Це не означає, що трибунал втратив свою легітимність, право чи дієздатність. Ви проігнорували — це ваша позиція, ми вам надали таку можливість, вона юридично була зафіксована. Далі справа трибуналу — розглядати об’єктивно, неупереджено.

Як Ви оцінюєте стратегію російської сторони надалі? Вони будуть оскаржувати рішення арбітражу?

Мені важко спрогнозувати, як вони будуть діяти, вірогідність така є.

Для судового рішення, винесеного в рамках Міжнародного комерційного трибуналу, апеляція не передбачається. Щоб оскаржити це рішення треба подати окремий позов про перегляд цього рішення.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

Отримавши рішення міжнародного арбітражу не на свою користь, Росія може в тому ж Парижі в суді у звичайній юрисдикції оскаржити це рішення?

Будь ласка, що їй заважає? Ми усвідомлюємо, хто є нашим відповідачем з точки зору ресурсів, пропаганди, тиску. Розуміючи на що йдемо, ми дещо прискорювали процес розгляду, напружились і дали повний текст позовної заяви, дали змогу трибуналу відмовитись від стадії біфуркації. Підуть оскаржувати, якщо рішення буде не на їхню користь, а я дуже на це сподіваюсь. Мені наша позиція видається дуже потужною, все настільки зрозуміло і доведено.

Очевидно, якщо рішення буде не на користь РФ, то вона добровільно не буде його виконувати. Тоді «Ощадбанк» буде застосовувати примусове виконання рішення арбітражу — стягувати активи Росії за кордоном. Що це будуть за активи?

Питання громадянства судового рішення принципово важливе. Загалом, виконання судових рішень, винесних титулованим трибуналом, передбачає відповідальність. У нас позивачем є державний «Ощадбанк», відповідачем є держава РФ. Будемо орієнтуватись на ті юрисдикції, де національне законодавство реалізувало так званий функціональний, а не державний імунітет.

Є таке поняття державний імунітет, коли на власність держави не можна звернути стягнення, бо це може зашкодити виконанню функцій держави. Але є країни-учасники Нью-Йоркської конвенції щодо виконання судових рішень комерційних арбітражів, їх 154, зокрема й Франція. Ця конвенція визначає функціональний імунітет на всю нерухомість, активи, які належать державі, але не беруть участь у безпосередньому виконанні державних функцій, тобто комерційна складова — сюди можуть бути звернені стягнення. Може бути переведено частину вимог, які має РФ по відношенню до якихось боржників, внаслідок виконання нами судового рішення.

Можливий варіант — так звана концепція альтер-еґо, коли виконання судових рішень може здійснюватися за рахунок майна, яке належить державі, мається на увазі державних підприємств.

Голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний Фото: Громадське

 

 

 

 

Розмовляв Володимир Сологуб

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s