Петро Пантелеєв, заступник голови Київської міськдержадміністрації: Йдучи від “Київенерго”, піддавати киян ризику не будемо

29 квітня 2017 р.

«Київенерго» йде… У самий розпал майбутнього опалювального сезону завершиться дія його сімнадцятирічного контракту з Київською міськдержадміністрацією, який влада столиці продовжувати не хоче з багатьох причин. На зміну йому прийде… «місто». Таку умовну назву поки вживає заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. Він популярно пояснив, чого очікувати працівникам «Київенерго» і городянам від майбутньої глобальної реформи в теплоенергетиці Києва і як на побутовому рівні справлятися з комунальними неприємностями.

РЕГЛАМЕНТ ПЕРЕХОДУ РОЗГЛЯНЕ СЕСІЯ

– Відразу попереджу енергетиків: паніки бути не повинно, так як персонал, який працює зараз, а це більш 6 тисяч чоловік, у будь-якому разі буде займатися своїми обов’язками, тими самими, які виконують зараз, – каже Петро Пантелеєв. Можливо, це буде у муніципальному підприємстві. При цьому всі соціальні гарантії їм збережуть.

– Чим буде керувати місто?

– Ми готуємо переведення всіх функцій по забезпеченню киян опаленням і гарячою водою під управління міста, а також обладнання. Це ТЕЦ-5, ТЕЦ-6 (де виробляють одночасно і електроенергію, і тепло), 180 котелень і 2600 кілометрів трубопроводів, а також сміттєспалювальний завод «Енергія». Регламент переходу підготовлений. Його розгляне сесія Київради.

– Але генерація «Київенерго» перебуває у приватній власності…

– Не генерація, а дистриб’юція – трансформаторні підстанції, розподільні мережі та обладнання, дійсно, у власності акціонерної компанії «Київенерго», але 25 відсотків акцій у ній належить державі.

– Чи не виникнуть катаклізми в місті посеред зими?

– Так як контракт завершується 31 грудня, ми запропонували здійснити перехід після завершення опалювального сезону навесні 2018 року. І не піддавати місто ризику, коли передбачаються такі складні організаційні процеси. Тому влітку готувати столицю до холодів буде ще «Київенерго».

– Яка вигода для киян від зміни управителя?

– Давайте виходити з того, що маємо зараз: система, яка створена ще у дуже далекі радянські часи, функціонує на межі можливостей. Знос найважливіших її складових частин досягає 80 відсотків. А із транспортуванням теплоенергії до споживачів ситуація взагалі критична, і більшість комунікацій відслужили вже за два терміни, що відбивається на якості послуг. Потрібна повна модернізація.

ПІТИ ВІД ВИТРАТНОЇ РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ

– Хіба за кошти бюджету міста можливо це зробити? Чи не більш ефективно може діяти приватний власник?

– Будь-яка приватна компанія має на меті одержання прибутку. Кожного року акціонерам «Київенерго» виплачують дивіденди. І це нормально. А для міста, комунального підприємства нормальним буде добре виконувати функцію по забезпеченню теплом. Для того, щоб модернізувати систему, потрібні колосальні кошти.

Минулого року у «Київенерго» була інвестиційна програма на 250 мільйонів гривень. Це крапля в морі, яка нічого не вирішує. При цьому ми не можемо вплинути на старіння обладнання усього міського енергокомплексу. Тому необхідне масштабне сучасне, екологічне та енергоефективне оновлення, щоб піти, нарешті, від витратної радянської системи. Воно можливе при залученні достатніх коштів. Ні на міський бюджет, ні на державний розраховувати не можна. Це будуть незначні гроші, які не дозволять кардинально змінити ситуацію.

Тому великі міста України, які мають комунальну теплоенергетику – такі як Харків, Вінниця – вже залучають «дешеві» гроші міжнародних фінансових організацій на муніципальні проекти, змінюють мережі, встановлюють сучасні теплові пункти, максимально йдуть від газу тощо.

У Києві все це також необхідно здійснити за 5-7 років. Є план, як це зробити. На жаль, «Київенерго» при всьому своєму досвіді управління, останніми роками не демонструє модернізації. Для цього є об’єктивні та суб’єктивні причини. Але кияни не розуміють і не повинні розуміти причини, через які ця галузь взагалі не фінансується.

Є й інший аспект. На жаль, теплоенергетика України в кризі. Київ – не виняток. Причин тому кілька. Це застаріле законодавство, за яким працює галузь, а також система тарифоутворення та відносини з постачальником газу. На муніципальному рівні ми повинні рухати цей локомотив, але головне – зрушити все з мертвої точки на державному рівні.

– Що конкретно?

– Одне з основних – реформа тарифоутворення. Сьогодні вона працює за схемою «витрати+» і власник енергокомпанії не зацікавлений в інвестиціях. Європа вже давно працює за принципом стимулюючого тарифоутворення, яке будується на мотивації для інвесторів у модернізації структури, оптимізації витрат, енергозберігаючих технологіях і проектах. Ми переконані, що така система або її адаптована для України модель повинна діяти в нашій країні. Сьогодні з НКРКП працюють групи фахівців і треба швидше запускати нові правила тарифоутворення, які створять умови для інвестицій в теплоенергетику.

МИ НІЧОГО НЕ БУДЕМО КУПУВАТИ У «КИЇВЕНЕРГО»

– Таким чином, чутки, які поширюються про те, що місто створює фірму-прокладку і  буде перепродувати киянам тепло і світло, не відповідають дійсності?

– Ми нічого не будемо купувати у «Київенерго». Повинні тільки купувати газ. Буде тоді вже ринок газу чи залишиться гарантований постачальник «Нафтогаз» – подивимося. Теплову енергію почнемо виробляти самі і у вигляді послуг надавати городянам. Електроенергія, як і зараз, продається населенню через Енергоринок.

– Кияни два роки простояли в чергах, щоб підписати з «Київенерго» прямі договори на обслуговування. Тепер знову треба буде переоформляти їх з іншим підприємством?

– Не хочеться забігати наперед, але можливі юридичні варіанти спрощеного вирішення даного питання, такі як заміна сторони в договорі. Ми не бачимо тут проблеми і приймемо рішення з мінімальним навантаженням на городян у плані бюрократії.

ВОДОПРОВІДНИКИ В ДЕФІЦИТІ

– У «Київенерго» у кожному районі міста є декілька центрів обслуговування клієнтів (ЦОК), є надійний біллінг (колл-центр). Вони навіть надають своїх електриків для невеликого ремонту в квартирах. Це зручно. А що натомість?

– Нагадаю: місто впроваджує систему центрів комунального сервісу для обслуговування жителів з будь-яких питань, що стосуються ЖЕКів та Київводоканалу, частково по «Київгазу». Ми хочемо у майбутньому, щоб питання гарячого водопостачання та опалення також можна було вирішувати в ЦКС. Щодо ЦОКів буде окремий пункт переговорів з «Київенерго». А біллінг, можливо, у нас буде новий, такий, як нещодавно створив «Київводоканал».

– Проблеми обслуговування мереж всередині квартир часом набувають катастрофічних масштабів…

– Актуальне питання. Дійсно, полагодити проводку, розетку, кран, прочистити каналізацію самому не так просто. А спробуйте знайти гарного фахівця!

Але нагадаю: подати в квартиру воду і тепло, налагодити систему опалення – завдання ЖЕКу, «Київенерго» (а потім організації, яка його замінить) та «Київводоканалу». Усунути аварійну ситуацію – завдання районних бригад, які потрібно викликати за тел. 15-57 або 15-51. Усім іншим – ремонт і заміна приладів і обладнання всередині квартири повинні перейматися самі мешканці. Тому що ці послуги не входять у тарифи по оплаті за утримання будинків.

Люди можуть викликати сантехніка або електрика з ЖЕКу, але не у всіх житлоконторах вони є в штаті. У місті великий дефіцит робітниківтаких спеціальностей – є лише 60 відсотків від потреб. І таких фахівців ніде не готують. Це дуже серйозна проблема для Києва. Навіть якщо у вашій житловій конторі працює водопровідник, то він не зобов’язаний з’явитися до вас лагодити кран, тому що у нього інші обов’язки. Він може прийти, якщо не зайнятий, але вам доведеться оплатити його послуги, тому що зарплату за заміну крана він не отримує. Вимагати не вийде. Можна пошукати спеціаліста по інтернету, по оголошеннях. Можна викликати професіонала на будь-які види робіт з Центру комунального сервісу. Нав’язувати мешканцям своїх працівників ми не можемо, але у ринку побутових послуг беремо участь і намагаємося конкурувати.

 

 

 

Розмовляла Катерина Новосвітня. Київ

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s