Олександр Андросов: Універсальна формула взагалі всього – поставити собі мету і пахати

3 травня 2017 р.

Олександр Андросов – не просто продюсер, ведучий і автор сценарію української версії телепрограми “Що? Де? Коли?”. Він – людина, яка створила українську версію клубу.

В інтерв’ю сайту “24” він розповів про те, як в ефірі українських телеканалів з’явилася вітчизняна версія гри, пояснив, чому число розуму на планеті – це величина постійна, і розшифрував універсальну формулу всього.

Олександр Андросов

Складається таке враження, що велика частина найяскравіших учасників української телеверсії “Що? Де? Коли” – родом з Одеси. Чому так? Одеса – місто, яке народжує таланти?

Одеса – це, безумовно, місто, яке народжує таланти. Але більша частина учасників “Що? Де? Коли?” – не одесити. Вони, звичайно, є, але більша частина – кияни, дуже багато людей є з Харкова.

Збірна Знаменитих Одеситів з’явилася, коли ми думали створити команди різних міст. Дуже легко у нас з’явилася Збірна Києва, легко з’явилася Збірна Кривого Рогу. Але найпростіше склалася команда одеситів, де у нас було не шість претендентів, як це необхідно, а десь людей 30, кожен з яких дуже органічно виглядав би за столом програми. Кожен з них був і цікавий, і відомий. Тому виникла ідея в рамках Ліги Зірок, де грають зірки кіно, шоу-бізнесу, політики, зробити окрему команду – Знаменитих Одеситів. Час показав, що ми не помилилися. Це виявилася одна з найбільш, ясна річ, веселих, але ще й одна з найбільш непередбачуваних і яскравих команд клубу.

Чому непередбачуваних?

Тому що неможливо спрогнозувати, чим закінчиться гра з їхньою участю. Вони можуть, як дуже яскраво перемогти, так і не менш яскраво програти. Причому це не залежить від складності запитань, що лежать на дзеркальному столі.

Але в будь-якому випадку буде видовище?

У будь-якому випадку буде видовище. Я приходжу на тренування команди, а тренування перед іграми – це обов’язкова частина підготовки до знімального процесу. І я чую, що говорить капітан гравцям своєї команди. Установка “Якщо ми два рази за гру пожартуємо вдало – це вже добре” могла прозвучати тільки за столом команди Знаменитих Одеситів.

Але кількість вдалих жартів за гру – вона ж не лімітована?

Звичайно, ні. Вони жартують набагато частіше.

Олександр Андросов

Я правильно розумію, що Ви – людина, яка привела програму “Що? Де? Коли?” в Україну?

Дуже велика спокуса сказати: “Так, звичайно, це – я!” Але рух в Україні існував і задовго до мене. Десятки і сотні команд в різних містах грають в спортивну версію “Що? Де? Коли?”, де велика кількість команд одночасно відповідають на певну кількість запитань, потім визначаються переможці. Регулярно проводяться чемпіонати України, чемпіонати областей. Практично у всіх великих містах і районних центрах є свої команди. Український рух з’явився задовго до того, як я почав цим займатися. Сильні гравці там з’явилися задовго до того, як я дізнався, що в Україні є цей рух.

Але телевізійну версію в Україну дійсно привели ми з колегами – 9 лютого 2008 року відбувся перший ефір, тоді ще – на Першому національному каналі.

Навіщо Вам це було потрібно?

Мені було цікаво. Я почав займатися “Що? Де? Коли?” в 1999 році і якось відразу пішло. Ми були командою новачків, в першому ж турнірі ми зайняли призове місце при тому, що там брали участь і професійні гравці в тому числі. Мене запросили пограти за одну з досить сильних команд. Ми з цією командою займали призові місця і на всеукраїнських, і на міжнародних турнірах.

Потім стало цікаво займатися організацією турнірів. Ми зробили багато турнірів, я придумав новий формат гри “Що? Де? Коли? Марафон”, коли велика кількість запитань грається без перерв. Ми з моєю групою, яка готувала марафони, провели їх сім. Це були і добові марафони, і марафони на 777 питань, марафон, який є рекордним і на цей момент, коли ми зіграли 1001 питання за 36 годин 25 хвилин без перерв. Після того, як я став робити марафони – цей формат став популярним. Зараз вони проводяться в різних країнах регулярно.

Олександр Андросов

І як від цього всього Ви прийшли до організації телевізійної версії?

Мені завжди хотілося чогось більшого. Ми вирішили з моїми колегами спробувати зняти телевізійну версію програми “Що? Де? Коли?”. Думки і спроби це зробити були раніше. У 2001 році вперше поїхали на телеканал “Інтер”. Але тоді нам сказали, що нема чого в Україні знімати проект, який, на думку керівництва каналу, очевидно, буде набагато гіршим за оригінал, по-перше, а по-друге, оригінал транслюється і на Україну теж. Напевно, щось в цих словах було, але ми цього не розуміли. І досі, в принципі, цього не зрозуміли.

Проте, ми не залишали надії, що цей проект отримає прописку і в Україні. У 2007 році знайшли і потенційних партнерів, і канал, який погодився з нами співпрацювати. Домовилися з москвичами, купили ліцензію і запустилися. У першому ж сезоні відбулося 32 гри, а це дуже багато. Ось відтоді “Що? Де? Коли?” – в ефірі українських телеканалів.

Бізнес на мізках – це прибутково?

Будь-який бізнес будується так, щоб це було вигідно. Напевно, він не зрівняється з торгівлею нафтою, але так, гроші приносить.

Мені здається, що це справа, як мінімум, цікавіша, ніж торгівля нафтою…

Кому як. Можливо, для когось торгівля нафтою – це кайф якийсь незвичайний. Кожен вибирає для себе. Мені цим займатися дуже цікаво. Більше того, якби поруч працювали люди, яким це було б нецікаво, або якби для мене це був просто бізнес – ми б, напевно, давно зійшли з розуму.

Олександр Андросов

Ми кожен день працюємо з величезною кількістю запитань. Тільки пошта програми “Що? Де? Коли?” – це приблизно 6 тисяч листів на місяць, виходить приблизно 200 листів у день. Тобто кожен мій ранок починається з того, що я приходжу і читаю пошту. Ми працюємо над запитаннями для різних турнірів і над питаннями бізнесу. Тобто ми маємо справу з величезними шарами інформації день у день. Якщо від цього не отримувати кайф, якщо це не любити, якщо кожен день не варитися у цьому… Я слабо уявляю людину, яка б цим займалася просто заради грошей.

В Україні багато людей, які багато знають?

Звичайно. Багато людей освічених, багато людей начитаних, багато людей, які багато знають. Це різні люди, які не знайомі один з одним. Більше того, розумна людина й ерудована людина – це теж різні люди. Є багато людей, яким цікава гра “Що? Де? Коли?”, які беруть участь в абсолютно різних іграх, в абсолютно різних форматах. Зараз з’явилися якісь ігри, що опосередковано пов’язані зі “Що? Де? Коли?”, не будучи при цьому цією грою.

Розмовляли Едуард Крижанівський, Євгенія Мазур
Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s