Ольга Олейнікова, директор центру «Українська демократична ініціатива» (Сідней): Ми привертаємо увагу австралійців до ситуації в Україні

24 квітня 2017 р.

Рік тому, в квітні 2016 року, на базі Університету Сіднея розпочав свою діяльність дослідницький та аналітичний центр Українська демократична ініціатива (Ukraine Democracy Initiative). Молода експертна команда з гарячими серцями та амбітними ідеями поставила за мету долучити Зелений континент до глобального проекту розширення обізнаності про Україну. Про перші підсумки роботи центру, плани та виклики, які стоять перед його командою, кореспонденту Укрінформу розповіла директор центру Ольга Олейнікова.

– Пані Ольго, почнімо з того, що ж таке «Українська демократична ініціатива» по-сіднейськи?

– Українська демократична ініціатива (UDI) – дослідницький та аналітичний центр в Університеті Сіднея в Австралії, основною діяльністю якого є вивчення політичних та соціально-економічних трансформацій в Україні, розвиток демократії, а також створення глобальної мережі для об’єднання науковців, громадських активістів, державних та політичних діячів, яким не байдуже майбутнє демократії в Україні. Започаткована у квітні 2016 року, UDI сьогодні налічує понад 200 науковців, активістів та політичних діячів, які працюють разом над вивченням та лобіюванням демократичних змін в Україні.

Всі дослідницькі проекти, що проводить UDI, фокусуються на вивченні бар’єрів на шляху демократизації як на рівні адміністрації демократії (правлячих еліт), так і на громадянcькому рівні (вивчення цінностей, поведінкових та життєвих стратегій пересічних українців), створюючи тим самим основу для аналізу і подальшого руху.

– Якщо більш конкретно – в чому полягає ваша робота? Які цілі ставить перед собою центр?

– Робота центру має три головні напрямки: наукові дослідження, що проводяться в нашому центрі, та проекти, в рамках яких ми співпрацюємо з нашими асоційованими членами та партнерами; організація заходів у рамках міжнародних політичних та інших експертних форумів; формування глобальної мережі науковців, громадських активістів і політичних діячів, яких турбує стан демократії в Україні…

– Пробачте, справді така всесвітня мережа, скажімо так – «проукраїнських науковців» існує?

– Так, призначення Української демократичної ініціативи – це не лише дослідницька праця, а й створення глобальної мережі для об’єднання проукраїнських науковців, громадських активістів та політичних діячів. На сьогодні, глобальна мережа UDI налічує понад 200 членів в Україні, Австралії, США, Канаді, Великобританії, Німеччині, Австрії, Новій Зеландії, Греції, Сінгапурі, Гонконгу, Китаї. Зацікавленість у роботі центру зростає, тому і відповідно зростає кількість бажаючих приєднатися до глобальної мережі UDI.

– Над якими проектами працюєте нині?

– Нині центр активно працює над двома масштабними дослідницькими проектами. Перший – «Ukrainian Democracy: Performance, Challenges and Futures» («Українська демократія: показники, проблеми та перспективи» – ред.) (розпочався у квітні 2016 року між Університетом Сіднею, Центром соціальних наук в Берліні, Оксфордським університетом та UDI) спрямований на вивчення та висвітлення головних перешкод на шляху демократичного розвитку України. Він охоплює три рівні: управлінська сфера – рівень правлячих еліт, суспільство – рівень звичайних громадян, і зовнішня політика. В рамках проекту проводяться інтерв’ю з українськими державними та політичними діячами з метою обговорення сильних та слабких сторін розвитку демократії у їхній сфері компетенції. Матеріали, зібрані в ході проекту ляжуть в основу книги «Why Ukraine is important?» («Чому Україна важлива?» – ред.)

Другий проект був запущений у січні 2017 року. Його мета – детальне вивчення та висвітлення ролі української діаспори у демократизації України післямайданних часів (з 2013 – дотепер). Проект під назвою «Переосмислення ролі діаспори та демократії в Україні» проводиться групою визначних науковців та експертів з Оксфордського університету, Канадського інституту українських студій при Університеті Альберти, Сіднейського університету, Університету Оттави та інших. Головним продуктом цього проекту стане дослідницька праця, яка вперше в історії висвітлить сучасну боротьбу України за демократичне майбутнє в контексті тієї вирішальної політичної, соціальної, економічної та культурної ролі, яку відіграє українська діаспора в підтримці демократичних основ України.

КОМУНІКАЦІЯ ЧЕРЕЗ UDI: НОВІ ПРОЕКТИ, ІДЕЇ, ДОСЛІДЖЕННЯ

– Хто ваші однодумці, команда, разом з якою створювався та працює центр?

– Основна команда UDI – це 5 всесвітньовідомих радників (advisory board) та 8 активних та відданих Україні професіоналів. Наше завдання привернути увагу відомих та шанованих людей з цілого світу до української тематики, таким чином розширивши обізнаність про Україну в світі. Назву тільки кілька прізвищ – головним редактором UDI є Мішель Вельжан – доктор політичних наук, лектор та радник міністра з соціальної політики Австралії, Натан Стормонт, юрист, працівник Freedom House.

Головними однодумцями та експертними радниками у справах Української демократичної ініціативи є Джон Кін, професор та директор Центру демократії (Sydney Democracy Network) у Сіднейському університеті; Марко Павлишин, професор та директор Центру українських студій імені Миколи Зерова в Університеті Монаша; Ольга Куценко, професор КНУ імені Тараса Шевченка; Вольфганг Меркель, професор Університету Гумбольдта та директор департаменту «Демократії та демократизації» Берлінського центру соціальних досліджень; Ян Зільонка, професор Університету Оксфорда.

Діяльність центру активно підтримують меценати Віктор та Марія Рудевичі та Фундація українознавчих студій Австралії – єдина освітня фундація Австралії, яка активно лобіює університетські зв’язки з Україною та іншими академічними установами у всьому світі. Саме завдяки українським меценатам в Австралії та нашим однодумцям ідея створення UDI у Сіднейському університеті стала реальністю і вже сьогодні наші роботи мають вплив на зміцнення процесів демократизації в Україні.

– Хто є «споживачами» інтелектуальної продукції UDI, вашою цільовою аудиторією?

– Дослідники, громадські активісти, політичні діячі й усі, хто цікавиться, хто вивчає, хто реформує, хто запускає громадські ініціативи заради демократичного майбутнього, як в Україні, так і в усьому світі.

На сьогодні немає зовсім ніякої платформи, як комунікаційної так і медіа, де б ці три найактивніші та найвпливовіші групи обмінювалися ідеями та результатами своєї роботи, працювали би разом задля демократичного майбутнього України. Для науковців UDI – це популяризація результатів досліджень. Для громадських активістів та громадських організацій, UDI – це можливість поділитися своїми проектами з усім Західним світом, а також науковцями та політичними діячами, успіхами своїх дій, заходів та закликати мобілізуватися і приєднатися до своїх ініціатив. Для політичних діячів, UDI – це портал для отримання інформації та даних з останніх соціально-політичних наукових досліджень, а також інсайт в діяльність продемократичних груп в Україні.

Веб-платформу UDI щомісячно відвідують близько п’яти тисяч нових читачів з різних країн світу. Головна мова – англійська, тому вся інформація доступна широкій західній аудиторії. Кількість читачів зростає на 5% щотижня. Кожен може знайти для себе щось цікаве, так як веб-платформа складається з трьох блоків: Key Topics (аналітика від найвідоміших дослідників та експертів з демократії та українознавства з усього світу); NGO&Civic Initiatives (профайли найактивніших та найвпливовіших українських продемократичних ГО); Research (інформація про останні міжнародні дослідження з найрізноманітніших аспектів української демократії).

– Як ви оцінюєте австралійське експертне середовище у питаннях обізнаності із ситуацією в Україні та об’єктивної її оцінки?

– Обізнаність пересічного австралійця про Україну та сучасні події невелика. Однак слід відзначити, що обізнаність австралійських експертів та політиків зростає дуже швидко, до речі, до цього докладає величезних зусиль команда українського посольства тут, в Австралії.

Створення Української демократичної ініціативи позитивно вплинуло на привернення уваги австралійців до ситуації в Україні. Наша співпраця з найвідомішим журналом в Австралії The Conversation та наші статті про Україну теж роблять значний внесок. Загалом про те, хто такі українці, і де саме розташована Україна, пересічні австралійці дізналися нещодавно – з часів Майдану та після збиття малайзійського Боїнга в липні 2014 року над територією України.

Разом з тим важливо зазначити, що стосунки між Україною та Австралією на політичному та громадянському рівнях дуже теплі та теплішають з роками, завдяки активній роботі української дипустанови, про що вже йшла мова, діаспори та лобіюванню інтересів України на державному рівні.

АМБІТНІСТЬ ПЛАНІВ ОБУМОВЛЕНА ПОТРЕБОЮ ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ УКРАЇНИ В СВІТІ 

– Чи вдалося досягнути якихось успіхів за час роботи центру, якщо так, то які результати вашої роботи вважаєте найбільш значними? Над чим центр працює зараз, якими є плани на найближчий час?

– Питання дуже об’ємне, спробую по порядку. Якраз зараз, у квітні, Українській демократичній ініціативі виповнюється один рік. Ми – молода організація, яка завдяки професійній та амбітній команді змогла розгорнути діяльність на глобальному рівні, залучити найосвіченішу та всесвітньовідому експертну раду в особах професорів з Оксфорда, Берліна, Сіднея та Києва, і зробити свій внесок в обізнаність про Україну в світі.

Головними результатами нашого першого року роботи вважаю започаткування нових партнерств в США та Канаді, як в академічних колах, так і в громадських організаціях та фондах. Запуск двох масштабних дослідницьких проектів, про які я вже згадувала. На початку вересня минулого року, в рамках Фестивалю демократії в Сіднеї, ми провели виставку арт-мистецтва Євромайдану, де були представлені фото- та художні роботи українських талановитих майстрів.

Серед заходів, які проводяться нашим центром в Австралії регулярно, слід згадати семінари, відкриті для наукової та загальної аудиторії, в Сіднейському університеті під назвою «Let’s talk about Ukraine…» («Поговорімо про Україну…» – ред.) та онлайн-дискусії з експертами з України «Live Talks With Experts» («Поговорімо з експертами» – ред.).

З найамбітніших заходів UDI, що плануються цього року, хочу назвати семінар для дослідників та авторів книжки «Переосмислення ролі діаспори та демократії в Україні» у Берлінському центрі соціальних досліджень, перші річні збори всіх повних і асоційованих членів UDI та відкрита сесія «Війна та демократія в Україні: Яким є майбутнє?» в рамках політичного симпозіуму найвідомішого європейського форуму (European Forum Alpbach) в Альпбаху (Австрія). До речі, цей форум та Національний фонд підтримки демократії (National Endowment for Democracy) – нові партнери Української демократичної ініціативи. Завдяки партнерству та нашій спільній роботі, буде проведено першу публічну сесію, присвячену Україні, в рамках найвідомішого політичного форуму у Європі. В якості спікерів запрошені: Мустафа Найєм (депутат ВРУ від Блоку Петра Порошенка), професор демократії Джон Кін (Сіднейський університет), професор політології та демократизації Європи Ян Зільонка (Університет Оксфорда) та Павло Піяняжек (відомий журналіст, який написав книжку про Донбас). Планується обговорення найгостріших проблем України, пов’язаних з війною та турбулентною демократизацією в Україні.

Окрім того, наступного року плануємо розширити наш дослідницький департамент у Сіднейському університеті та створити декілька PhD-позицій для студентів з України (головний фокус на вивченні бар’єрів до розвитку демократії в Україні). У тому ж таки наступному році плануємо міжнародний форум «Democracy in Ukraine: Past, Present and Future» («Демократія в Україні: минуле, сьогодення і майбутнє» – ред.) в Австралії та багато чого іншого.

– Розкажіть, будь ласка, про себе: чому саме Австралія, адже попри сучасну глобалізацію – це все ж інший кінець світу, та й українців тут не так уже й багато?

– Родом я з Києва, приїхала до Сіднея у 2012 році робити докторську дисертацію в Сіднейському університеті, присвячену пострадянській українській імміграції до Австралії (1991-2013). В Україні, перед приїздом до Австралії, я працювала в міжнародних компаніях з маркетингових досліджень. Це були комерційні дослідження, не соціальні. У певний час я зрозуміла, що хочу бути суспільно корисною, змінити світ на краще та висвітлити ту соціальну тематику, яка є недослідженою. Такою темою виявилася пострадянська міграція до Австралії. Я вирішила, що потрібно приїхати до Австралії і заповнити цю прогалину, а також дослідити, ким є українці, які приїжджають до Австралії сьогодні.

За 5 років мого перебування в Австралії отримала ступінь доктора з соціології та соціальної політики. Вже 4 роки викладаю в Сіднейському університеті «глобальну культуру та суспільство», «соціологію терору», «громадянство та комунікацію». На початку 2016 року заснувала Українську демократичну ініціативу.

Головне моє «чому?» в житті – це демократичне та матеріальне процвітання України, де кожна людина живе без будь-яких обмежень та приймає життєві рішення не під впливом матеріальних труднощів, а від дійсного та справжнього бажання жити так, як їй хочеться! Відчуваю, що у мене тут більше ресурсів для допомоги, ніж в Україні. Я тільки фізично не там, в серці Україна завжди зі мною, і цього не забереш. Те, що я знаходжуся в Австралії, дозволяє побачити ті проблеми, яких я не бачила, будучи в Україні, а також дає той безцінний досвід та знання, за допомогою яких я прагну змінити життя в Україні на краще.

 

 

 

Розмовляв Іван Юсип’юк, Канберра-Сідней

 

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s