Джеймс Безан, тіньовий міністр оборони Канади: Ізоляція та санкції – найсильніші сигнали, які ми можемо надіслати Путіну

21 квітня 2017 р.

2017-й рік, хоч ще не досяг і половини, вже видався багатим на події у канадсько-українських відносинах. Протягом лише чотирьох місяців було оголошено про продовження військової тренувальної місії UNIFIER, підписано оборонну угоду та майже запущено вільну торгівлю. З іншого боку, у питанні поставок до України озброєння прогрес поки незначний, як і в розширенні санкцій проти Росії. Усі ці теми Укрінформ обговорив із Джеймсом Безаном, депутатом федерального парламенту Канади від опозиційної Консервативної партії, який у тіньовому уряді займає пост міністра оборони.

КАНАДА МАЄ РОБИТИ БІЛЬШЕ ДЛЯ ДОПОМОГИ УКРАЇНІ

– Останнім часом у канадсько-українській співпраці відбулося кілька значущих подій. Як би ви схарактеризували нинішні відносини між нашими державами?

– Загалом вони розвиваються. Нарешті ухвалено рішення про продовження операції UNIFIER. Це треба було зробити раніше, але краще пізно, ніж ніколи. Правда, я сподівався на розширення мандату місії, але він залишився незмінним. Окрім цього, після тривалої затримки уряд нарешті підписав угоду про оборонне співробітництво між Канадою та Україною, тож у цьому питанні теж намітився прогрес. Глибші оборонні відносини дозволять нам проводити більше двосторонніх навчань та обмінів, а також ділитися більшою кількістю розвідувальної інформації. Все ж я б хотів вагомішого сприяння від Канади у реформуванні України.

– Ви згадали про «Домовленості про оборонне співробітництво між Міністерством оборони України та Міністерством національної оборони Канади та ЗС Канади», підписані на початку квітня. Чи задоволені ви ними? 

– Я ще не мав змоги побачити остаточний документ, але хочу зробити це, аби упевнитися, що в ньому враховані усі занепокоєння, які мала Україна, та передбачено все, про що ми із самого початку домовлялися, адже левову частку перемовин було проведено ще за попереднього уряду. Угоду слід було підписати щонайменше рік тому, але остаточна формалізація відносин є кроком у правильному напрямі. Важливо залишати можливість для подальшого поглиблення співпраці у цій сфері: надання зброї та обладнання, проведення обмінів військовослужбовцями офіцерського складу і т.д. – аби відносини між Канадою та Україною були більш інтегрованими. Як на мене, саме в цьому лежить ключ до довготривалого успіху України. Ваша держава прагне перейти на стандарти НАТО і операція UNIFIER їй у цьому допомагає, однак оборонна угода засвідчила готовність Канади сприяти Україні в інтеграції до Альянсу та модернізації армії. У той же час ми отримали змогу виносити уроки із того, що відбувається на Донбасі.

КАНАДІ ВАРТО ВІДКРИТИ ДОСТУП УКРАЇНІ ДО СВОГО РИНКУ ЗБРОЇ

– Незважаючи на те, що Домовленості були нарешті підписані, Україна все одно досі не включена до Автоматичного контрольного списку країн по вогнепальній зброї, який визначає держави, до яких Канада дозволяє своїм внутрішнім виробникам постачати зброю. Таким чином Україна фактично перебуває під збройним ембарго Канади. Чому?

Виступаю за відкриття Україні доступу до канадського ринку зброї

– Прийшов час змінити це. Росія посилює свої позиції на Донбасі, переміщуючи туди артилерію та зброю. Мінські домовленості провалилися, бойовики та російські військові продовжують їх ігнорувати. Через це я виступаю за включення України до цього списку і відкриття їй доступу до канадського ринку зброї. Більш того, ще до укладення контактів я закликаю уряд Канади почати поставки необхідної оборонної зброї в Україну: снайперських гвинтівок, антиартилерійських та протитанкових систем – аби Україна могла краще захищати свою суверенну територію та народ.

– Іншим питанням є супутникові знімки RADARSAT, надавати які Україні Канада припинила більше року тому. Чи буде це рішення змінено?

– Проблема полягає у бажанні уряду Трюдо нормалізувати відносини із Росією. Саме через це вони не хочуть постачати летальну оборонну зброю і скасували передачу Україні супутникових зображень. Утім, у тексті Домовленостей є частина про обмін розвідданими, чим RADARSAT якраз і є. Ці знімки були дуже важливими для українського війська.

У ПРОСЛУХОВУВАННІ ТЕЛЕФОНІВ У КАНАДІ ПІДОЗРЮЮТЬ РФ ТА КИТАЙ

– Ваш колега по парламенту Тоні Клемент скаржиться, що Росія прослуховує його телефон. Чи маєте ви подібні острахи?

– Так. Коли я раніше приїздив до України (не останні рази, а перед цим), то мій телефон був зламаний. Не знаю, хто стояв за цим: посіпаки Януковича чи росіяни. Нині ж кілька випадків прослуховування трапилося і в Канаді, а у подібному зазвичай підозрюють Росію або Китай. Аби уберегтися, змінив правила поводження із особистими пристроями, здійснюючи важливі дзвінки винятково по наземних телефонних лініях. З домашнього комп’ютера пишу лише особисті електронні листи друзями та родичам, а для усього іншого використовуючи захищені мережі.

– США та Великобританія заявили про втручання РФ у їх всенародне голосування. Чи впевнені ви, що подібного не відбулося у Канаді?

– Мені не відомо про які-небудь докази їхнього втручання у наші останні вибори. Утім, нам треба бути дуже пильними. Спецслужби та влада Канади досить занепокоєні через дії Росії, при чому не лише стосовно пропаганди, але й щодо їх намагань втрутитися у наші демократичні процеси. Подивіться на фіаско у США – Канаді не потрібно такого! Нам не треба, аби люди сумнівалися у нашій демократії і думали, чи не впливала на неї якась держава з іншого кінця світу.

– Тож Канада уразлива до подібних кібератак?

– Усі вразливі, особливо зважаючи на дезінформаційні кампанії та силу соціальних медіа. Кібервійна – це більше, ніж злам систем. Це також і альтернативні факти, що правдоподібно заперечують певні події, які мали місце за кордоном або в нашій власній країні. Інтернет-технології (соціальні медіа та інші засоби) дають змогу впливати на виборців, шкодити інформаційним системам та викрадати особисті дані для використання проти нас. Події у США це яскраво демонструють. Варто звернути увагу на зв’язки Wikileaks із Росією та іншими державами. Джерела Wikileaks мають неймовірні можливості зламу та викрадення особистих даних й електронної пошти.

ПРОПАГАНДА З РОСІЇ ВИМАГАЄ ПРОТИДІЇ

– То чи становить російська пропаганда загрозу для канадців?

– Так. Доки вона вкидає альтернативні факти – ми усі в небезпеці. Канаді та союзникам треба грати більшу роль у розвінчанні пропагандистських кампаній, які проводять «RT», «Sputnik» та інші контрольовані російською державою ЗМІ. Вони намагаються зробити свої матеріали подібними на справжні новини, хоча багато їхніх повідомлень є урядовою пропагандою, яка підтримує Путіна і його режим.

ВУХА КРЕМЛЯ ТА ТЕГЕРАНУ СТИРЧАТЬ У ВСІХ КОНФЛІКТАХ

– Попередній міністр закордонних справ Канади Стефан Діон мав досить своєрідні підходи до зовнішньої політики. Тепер же його змінила Христя Фріланд. Яка різниця у їхніх підходах до роботи?

Потрібно змінити роль Росії в Україні та Сирії, а також вплив Москви на Молдову та Грузію

– Христя Фріланд довгий час виступала на підтримку України. Як і мені, Путін заборонив їй в’їзд до Росії. Сподіваюся, вона продовжуватиме йти тією ж стежкою. Останнім часом вона стала більш дипломатичною у своїх словах, але головне – відстоювати принципи і вживати заходів проти таких діячів, як Асад, Роухані, Путін. Необхідно діяти, аби припинити вторгнення і сприяти розв’язанню конфліктів, у чому нині до РФ зовсім немає довіри. Потрібно змінити роль Росії в Україні та Сирії, а також вплив Москви на Молдову та Грузію. Кремль заграє з іранським режимом та наражає на небезпеку стабільність усього Близького Сходу, адже вуха його та Тегерану стирчать у всіх конфліктах: сирійському, єменському, іракському. Переконаний, що міністр Фріланд діятиме правильно, зокрема підтримавши «акт Магнітського», що вже був схвалений Сенатом.

КАНАДА НЕ БУДЕ БЕЗПЕЧНОЮ ГАВАННЮ ДЛЯ КОРУПЦІОНЕРІВ

– Яка ваша позиція стосовно цього законопроекту?

– Напередодні минулих федеральних парламентських виборів усі партії пообіцяли підтримати його. Пройшло вже півтора року, а закон досі не ухвалений. Він би надав уряду необхідні механізми для накладення санкцій на корумпованих чиновників-іноземців та порушників прав людини. Це необхідно зробити якомога швидше.

– Про що скаже світові ухвалення Канадою «акту Магнітського»?

– Закон дасть чіткий сигнал Росії, Саудівській Аравії, Китаю та іншим державам, у яких порушуються права людини: доки ви залишатиметеся корумпованими, позбавлятимете свободи та не поважатимете права своїх громадян – Канада вживатиме належних кроків. Наша держава не дозволить використовувати себе як безпечну гавань для приховування коштів і приєднається до вседовшого переліку держав, які протистоять диктаторам та деспотам, що зловживають владою.

САНКЦІЇ ПРОТИ РОСІЇ ТРЕБА ПОСИЛИТИ

– Зважаючи на трагічні події у Сирії, зокрема використання хімічної зброї, чи слід розширити санкції проти Росії?

Поведінка Кремля вказує на ширшу проблему – підрив Росією основ ООН

– Безперечно! Використання Росією права вето у Радбезі під час голосування за резолюцію по Сирії є ляпасом моралі. РФ не дозволила навіть провести розслідування цього інциденту в ООН. Це неймовірно! І свідчить про те, що Кремль покриває порушення прав та свобод людей і хоче позбавити народ Сирії справедливості. Це також вказує на ширшу проблему – підрив Росією основ ООН.

– У такому разі, що ви думаєте про нещодавній удар США крилатими ракетами по авіабазі в Сирії?

– Цей крок президента Трампа був запізнілим. Я переконаний, якби Обама зробив щось подібне, окресливши свого часу червону лінію за використанням хімічної зброї у Сирії, ми б не мали наступу Росії у Криму та конфлікту на Донбасі, а РФ не підтримувала б нині режим Асада.

– Тим не менш крок за кроком Росія виходить із ізоляції: у травні до Москви приїде Ангела Меркель, цього тижня – Сіндзо Абе. Чи правильним є політика активізації діалогу із РФ?

– Кожного разу, коли ми намагаємося залучити Росію, вони думають, що розмови означають нашу неготовність вживати конкретні дії проти них. Ізоляція та санкції – найсильніші сигнали, які ми можемо надіслати Путіну та клептократам, що оточують його у Кремлі. Для задоволення власного его, Путін має бути помітною людиною на світовій арені. Однак, щойно світ почне ігнорувати його – він змінить тактику. Путін розцінює примирення як слабкість, і якщо ми займемо щодо нього більш рішучу позицію, то зможемо змусити поважати міжнародне право та світовий порядок.

 

 

 

 

Розмовляв Максим Наливайко, Оттава

Фото: Максим Наливайко 

 

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s