Аріель Коен, провідний експерт Atlantic Council: Росії не треба будити ведмедя. Німецького ведмедя

11 квітня 2017 р.

Американський політолог Аріель Коен виступає в українських медіа нечасто. Але до Києва на міжнародну конференцію з безпеки приїхав. Укрінформ поставив провідному експерту Atlantic Council (Атлантичної ради – неурядової організації США) пану Коену питання про інформполітику альянсу, про сучасні виклики для світових систем безпеки, про те, що краще робити, а чого краще уникнути в питаннях кібербезпеки.

– Пане Аріель, за всі роки існування Альянсу у нього, здається, не було серйозної інформаційної політики. В очах пострадянських країн і країн з перехідною демократією НАТО залишається оборонним блоком, таким собі «анти-Росією», створеним на противагу Варшавському договору. Чи це не є якимось пробілом, слабким місцем у роботі Альянсу?

– Я б сказав, що НАТО вело свою інформаційну політику в досить обмежених рамках, вони не розширювали базу підтримки, просто інформували, що вони роблять, чи то були навчання, чи то якась програма, і це був дуже вузький підхід. Вони розповідали про себе, інформували про те, що вони роблять, але вони навіть не намагалися толком пояснити, що це таке. Але вони зіткнулися з двома викликами. Один виклик був історичний: радянська пропаганда говорила про те, що це агресивний блок, і стійке словосполучення «агресивний блок НАТО» у людей від 45 і старше сидить глибоко. А другий виклик – це коли після 2000 року Росія поступово повернулася в своє становище «великої держави» – анти-статус-кво (ми називаємо це «ревізіоністська історія»), і коли Путін сказав, що найбільшою зовнішньополітичною катастрофою в світі був розвал Радянського Союзу.

Тоді Росія почала процес системної, спрямованої делегітимації НАТО – це стало одним з головних інформаційних завдань російської публічної дипломатії, і не тільки публічної. Та поки що, я думаю, достатньо широкі кола на пострадянському просторі у російськомовному світі дивляться на НАТО через призму російських телеканалів.

– Скажіть, НАТО готове до таких викликів, як, наприклад, повстання російськомовних у Німеччині, Прибалтиці, до таких викликів, як сплячі шпигуни скрізь по Європі, яких прислали у вигляді біженців?

– Насамперед, я не думаю, що буде повстання російськомовних людей в Німеччині. До цього нам дуже далеко. Є такий принцип: не треба будити сплячого ведмедя, у даному випадку – це ведмідь німецький, а не російський, тому що, коли німців викличуть на серйозний поліцейський розгром, чого-чого, а зробити поліцейський розгром німці цілком можуть навіть в нинішньому своєму становищі. Їм потрібно для цього відчути небезпеку і мобілізуватися.

З Прибалтикою ситуація зовсім інша, не будемо забувати, що у Німеччині при населенні, точно не пам’ятаю, 70 млн чоловік, якісь десятки, можливо сотні тисяч – це люди, які приїхали з Росії, з них якийсь відсоток реально здатний не до повстання звичайно, але до якоїсь політичної діяльності, іншим пофіг. У Прибалтиці ситуація зовсім інша: у Латвії та Естонії високий відсоток російськомовного населення, але навіть там ці люди зацікавлені в шенгенському паспорті або хоча б, навіть якщо у них немає паспорта, у праві на проживання, що дає їм можливість їздити Європою без перешкод, зацікавлені в роботі там, в отриманні пенсії в євро, а не в рублях; і відсоток тих, хто виїхав назад до Російської Федерації з Прибалтики, як ми знаємо, дуже невеликий.

І з часом, з появою нових поколінь, які, по ідеї, будуть вчити, відповідно, естонську та латиську мови, ця проблема буде сходити нанівець. Ми ж знаємо, що дуже високий відсоток військовослужбовців в Естонії, наприклад – це російськомовні люди, тому я би не став це особливо драматизувати, але, звичайно ж, їхні поліцейські служби та контррозвідка відстежують, тримають руку на пульсі, ну, і політично необхідно працювати з цим населенням, включати його в політичне життя, не боятися, не ізолювати, не створювати якісь російські гетто, а навпаки – включати їх у відповідні громадянські нації Естонії та Латвії, точно так само, як росіяни інтегруються в українську громадянську націю.

– Скажіть, як НАТО переживе Трампа? Він заявив членам Альянсу про доведення до двох відсотків військових бюджетів – це був заклик до фінансової дисципліни, чи це було таке невдоволення?

– Я дозволю собі повернутися до 2014 рік – рішення саміту НАТО в Уельсі за часів президентства Барака Обами. Тоді глави держав НАТО ухвалили, що вийдуть на рівень 2 відсотків від валового національного продукту на військові витрати. При цьому, я вважаю, що і двох відсотків недостатньо, тому що величезний відсоток цих коштів іде на виплати зарплат, пенсій, соціальних допомог, а не на створення реальних боєздатних частин або створення того, що називається Power projection (термін, що означає здатність держави застосовувати всі або деякі з її елементів національної влади – політичні, економічні, інформаційні або військові – ред.) для швидкого і ефективного розгортання і підтримки, перекидання сил тощо. І навіть ці два відсотки, у той час, як Сполучені Штати витрачали 3,5 відсотки при Обамі, а зараз цей відсоток зріс зі збільшенням військового бюджету на 10 відсотків, навіть ці 2 відсотки йдуть дуже зі скрипом, і в Німеччині, і в інших країнах не хочуть політики витрачати такі гроші. Моє питання: що повинно статися, що має статися – і з точки зору тероризму, і з точки зору того, що сталося в Україні – для того, щоб вони прокинулися і зрозуміли, що, коли є реальна загроза, то потрібно платити за оборону, тому що інакше ти втратиш і безпеку, і гроші. Окрім Британії, Естонії, Греції та ще однієї країни, ми не вийшли на цей рівень. І головний виклик, з моєї точки зору – це навіть не відсоток, це створення сучасних боєздатних сил, які, з одного боку – можуть воювати у ХХІ столітті, а не готуватися до зупинки радянських танкових армій на рівнині північної Німеччині, а з іншого боку – можуть боротися з тероризмом.

– Скажіть, у нас є програми з НАТО, не багато, але гарні, одна з них – трастовий фонд з кібербезпеки, якось справляємося з викликами. І тут нещодавно відбулася спроба привести в число як би кібероборони приватний CERT, почали пропонувати турецьких консультантів, і під це нібито створюється окремий центр. Як, по-вашому, кібербезпека має виходити за рамки державних структур та за участю турків?

– Кібербезпека в Америці і в інших країнах виходить за рамки державних структур, безумовно. Я не впевнений, що Туреччина – це той партнер, який сьогодні потрібен Україні, тому що Туреччина не славиться своїми кіберсилами. Сьогодні я б назвав трьох лідерів у світі за межами України (Україна має свій вже напрацьований авторитет в області програмного забезпечення, але так само відома в сфері кібербезпеки). В області кібербезпеки досягли успіху Сполучені Штати, Ізраїль та Естонія – три країни, в яких це все дуже розвинене, і там дійсно працюють приватні компанії, працюють вихідці зі спецпідрозділів кібербезпеки, агентства національної безпеки, підрозділи 8-200 в Ізраїлі та естонські товариші, тому, безумовно, з ними потрібно співпрацювати – і можна співпрацювати. Це дуже важливий напрямок сьогодні, тому що ви знаєте, що через кібератаку можна зруйнувати і енергетичну інфраструктуру, і управління польотами, і все, що завгодно: і служби, амбуланси пожежні – служби першого реагування. І також потрібно захищати, природно, все, що забезпечує функціонування військових підрозділів, тобто – це не тільки військова розвідка, це захист інформації, це дрони, це все, що пов’язано сьогодні потоком даних.

– Україна показала, що Росія намагається використовувати маргіналів, учасників бойових дій не тільки в Донбасі. Союз Добровольців Донбасу плавно переріс у Союз Добровольців Балкан. НАТО в курсі?

– Це питання має бути не стільки в компетенції НАТО, скільки в компетенції розвідок –  військових і не тільки. У НАТО немає своєї окремої розвідслужби.

 

 

 

Розмовляла Лана Самохвалова, Київ

 

 

 

ДЖерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s