Заступник голови Нацполіції – про ймовірність терактів в Україні і скандальні епізоди за участю поліцейських

13 квітня 2017 р.

Заступник голови Нацполіції Олександр Фацевич пояснює, чи варто Україні боятися терактів і готуватися до провокацій під час Євробачення

 Олександр Фацевич – заступник голови Національної поліції України. Свою кар’єру в цій структурі почав з патрульної поліції – працював начальником відповідного департаменту МВС і керував Головним управлінням патрульної поліції в Києві. До цього Фацевич, за спиною у якого – військова освіта, досвід служби у 79-й окремій аеромобільній бригаді в Миколаєві та викладацька діяльність, воював в АТО. Спецпідрозділ Світязь, яким командував Фацевич, в 2014-му пройшов через найгарячіші точки війни на Донбасі, такі як Іловайськ та Дебальцеве.

В інтерв’ю НВ Фацевич розповідає про те, чи виправдала надії українців патрульна поліція, до запуску якої він був причетний, пояснює, чому в Києві не може бути терактів, подібних вибуху в пітерському метро і зізнається, з якими труднощами стикається як колишній боєць АТО.

– Чи виправдала очікування патрульна поліція в Україні? Чи вірять їй?

– За останнім соціологічним дослідженням рівень довіри до Нацполіції виріс майже на 5% і 43,5%. Довіра до патрульної поліції так само залишається досить високою і становить 53%. Ми чітко розуміємо, де є проблеми, де ще не довели реформу до результату, а в яких напрямах тільки починаємо роботу. Ці дані – переконливий аргумент, який підтверджує, що ми на вірному шляху.

Просто інколи люди плутають доброту зі слабкістю, і це нормальна реакція на роботу. Працювати в поліції – це велике навантаження, але багато хто не розуміє. Сьогодні в патрульній поліції близько 11 тисяч атестованих співробітників. Навантаження на кожного поліцейського дуже високе, адже це велика кількість кримінальних правопорушень. Екіпаж патрульної поліції в Києві за зміну в 12 годин в середньому обслуговує 15-18 викликів. На початок роботи патруля це було менше десяти викликів.

Більшою мірою, недовіра і агресія щодо поліції пов’язані з ситуацією на Майдані – люди досі пам’ятають ті конфлікти між міліцією і протестувальниками.

– Багато йде через це велике навантаження?

– У всій патрульної поліції на сьогодні тих, які пішли, і тих, яких попросили піти, трохи більше 300 осіб. Це на 11 тисяч патрульних в Департаменті патрульної поліції. Так, звільняємо, є різні ситуації: через дисципліну, і за невихід на роботу, за водіння в нетверезому стані.

– А відновлюватися не намагаються?

– А сенс? Є випадки, коли намагаються відновитися і їх відновлюють, але це рідко. І який патрульний, якого звільнили за дисципліну, захоче служити у колективі, який він, по суті, зрадив, підставив? І чи зможе він з керівником цього підрозділу служити?

– Скоро в Києві пройде Євробачення. Буде багато іноземних гостей, масові скупчення народу. Як готується до цього Нацполіція?

– У нас три основні об’єкти – це Євроклуб, Євромістечко, яке буде на Хрещатику, і безпосередньо зал МВЦ на Лівобережній. Ми розраховуємо залучити на проведення таких заходів близько 10 тисяч правоохоронців, це 3 тисяч співробітників Нацгвардії, 7 тисяч поліцейських. Зокрема, поліція особливого призначення, додатково наряди патрульної поліції, вибухотехніки та кінологічна служба. Особлива увага до безпеки зараз – у зв’язку з терактами на території РФ.

Що стосується безпеки гостей, а їх ми очікуємо як мінімум 20 тисяч, – до всіх учасників Євробачення, до всіх груп будуть прикріплені поліцейські зі знанням англійської мови для координації та надання допомоги. Біля готелів, де вони проживатимуть, забезпечать цілодобову охорону. У кожного поліцейського буде телефон з гарячою лінією, навіть якщо сам поліцейський не знає англійської або іншої мови, він завжди зможе зробити виклик, дати трубку людині і йому все пояснять.

Під керівництвом МВС ми провели командно-штабні навчання з усіма правоохоронними структурами у міжнародному аеропорту Бориспіль і в Міжнародному виставковому центрі, який стане головною ареною Євробачення-2017. Окремий ситуаційний центр МВС буде контролювати всю безпеку, робити аналітику, прогнозувати та оперативно реагувати на всі виклики, які можуть виникнути під час підготовки та проведення пісенного конкурсу. Також поліцейські пройшли курси переговорників, адже використання можливостей «поліції діалогу» суттєво знижує рівень агресії учасників масових заходів.


Фацевич был одним из тех, кто непосредственно участвовал в запуске патрульной полиции в Украине

Фацевич був одним з тих, хто безпосередньо брав участь у запуску патрульної поліції в Україні

– Чого варто очікувати? Може, якихось провокацій?

– Рівень класичної терористичної загрози у нас нижче, ніж у тій же Росії, я вважаю. Це якщо не брати до уваги прояви того тероризму, який несе нашій країні разом з гібридною війною сама Росія: вбивство в один день в Києві Дениса Вороненкова і вибухи на військових складах боєприпасів в Балаклії, а під кінець тижня – теракт в Маріуполі, коли підірвали в автомобілі контррозвідника СБУ Хараберюша. Це у нас така постійна загроза зі Сходу. Щодо культурних заходів, таких як Євробачення, у нас немає серйозних побоювань, особливо в питанні терористичної загрози. Але ми готові до всього. Всі підрозділи МВС будуть приведені у посилений режим – та ж Нацгвардія, прикордонна служба. Організація взаємодії між усіма підрозділами МВС налагоджена в повному обсязі.

– Як би ви оцінили загальний рівень злочинності на вулицях сьогодні?

– Вона висока, але є позитивна динаміка. У першому кварталі 2017-го, порівняно з аналогічним періодом минулого року, кількість тяжких та особливо тяжких злочинів зменшилася на 19%, а відсоток розкриття зріс. Таких показників вдалося досягти завдяки структурним реформам, роботі та кадровому оновленню.

Найефективніше – це профілактика злочинів і можливість розкрити його гарячим слідом, за допомогою пішого патруля. Для цього на певних проблемних ділянках, у певних частинах району чи мікрорайону виставляються тактичні групи – піші поліцейські, які зможуть оперативно зреагувати. Адже патрульний поліцейський на машині прикутий до транспорту, а значить, радіус його дії стає менше. Тому зараз це основний меседж і завдання тактичних груп – профілактика вуличних злочинів та розкриття їх гарячим слідом. Людина буде відчувати, що їй нічого не загрожує і вона в безпеці.

– Ви сказали, що рівень терористичної загрози в Україні нижче, ніж в Росії. Але все-таки, наскільки велика можливість пронести що-то в те ж метро?

– Зараз жорсткий контроль, хоча все ж ще бувають випадки. Але і створювати паніку не можна. Люди задаються запитанням, мовляв, а що ми будемо робити, якщо у нас таке станеться? Так ви радійте, що у нас цього не відбувається. І всі теракти в будь-якому випадку пов’язані з політикою, політикою конкретної держави. Радикалізм у нас же пов’язаний лише з тим, що ми можемо спалити фаєра і кілька шин. У нас свідомий український народ. Всі все розуміють і знають. Люди з Донбасу, переселенці – вони бачать, як гинуть діти, жінки. І я це бачив своїми очима. Коли відбувається теракт у центрі такого багатомільйонного міста, як Санкт-Петербург, коли від якихось 400 грамів тротилу з цвяхами гине 15 осіб – це дуже неприємно.

Такі випадки, як стрільба з гранатометів по [польському] консульству в Луцьку, наприклад – це провокація, спроба розхитати суспільство і відносини між європейськими державами, це неправильно. Факт зареєстрований як терористичний акт. Так, це так. І я б людину і групу, яка організувала це, посадив за тероризм. Але насправді це просто провокація і спроба розхитати відносини між державами, розхитати ситуацію в країні.

– У нову поліцію пішло служити чимало колишніх атошників – тих, хто пройшов через війну на Донбасі. Зокрема ви.

Сьогодні поліції іноді доводиться працювати з порушеннями громадського порядку, зокрема в яких задіяні й колишні атошники. І що виходить? Колись ми разом проходили службу, може, навіть стояли в одному строю. Дуже багато співробітників МВС, не тільки з добровольчих батальйонів, а, наприклад, з колишнього Беркута, загинули на Донбасі. Але всі забули про те, що такі хлопці розбилися разом з Сергієм Кульчицьким (генерал-майор, загинув 29 травня 2014-го в результаті падіння вертольота, збитого терористами поблизу гори Карачун під Слов’янськом Донецької області, – НВ) – це були не тільки добровольці, але й співробітники міліції, загонів особливого призначення. Всі ці люди теж туди їздили, виводили колони і гинули під обстрілом разом з бронетехнікою. Про це забули? Коли міліціонеру кричать в обличчя: «Та я – атошник», і мало не плюють, називаючи зрадником. А він стоїть і думає: а я хто?..

Там ми були в одному строю, тут у нас інші поняття. Я хочу порядку, я виконую своє завдання. Але в разі потреби я не боюся завтра одягти камуфляж, розвантаження, взяти автомат і піти далі командувати ротою на фронті. А інші все ще воліють бігати, кидати пляшки в Нацгвардію, бити вітрини. Не цим повинна займатися молодь. Нехай йдуть в силові структури, там свою енергію витрачають на корисні речі. Інакше – ризик стати на злочинний шлях, тому що інакше не вміють.

– Думаю, що такі настрої з’явилися після Майдану, коли люди зрозуміли, що можна заходити в адміністративні будівлі, бити ці самі вітрини, кидатися коктейлями Молотова. Тільки зараз ці методи вже недоречні.

– Напевно користуються цим і деякі люди, пов’язані з криміналом – таким способом намагаються захоплювати певні об’єкти, тиснути на інших заради тіньового заробітку. При цьому, підбурюють молодь, яка не розуміє – думають, що так треба, що це законно. Пропаганда дуже жорстка. Насправді в цьому допомагають і наші ЗМІ. Дивишся телевізор – там один негатив. Все погано. І цим негативом накачують суспільство. Давайте, може, ще й російські канали запустимо? Завтра частина населення почне думати, як росіяни, які люблять Путіна. Включити Кисельова – так завтра частина суспільства, як Кисельов.

Якщо ти поліцейський – все сприймається зовсім інакше. Скажімо, от якщо взяти Фацевича як атошника. Я – десантник, командував міліцейською ротою Світязь і побував з нею у двох найбільш жорстоких битвах цієї війни – Іловайську й Дебальцевому, то як атошнику мені багато чого можливо і допустимо. Ось завтра як атошник пішов Фацевич і сказав: «Я не хочу, щоб цей ларьок тут стояв», став би розбиратися з документами, з господарем, щоб цього ларька тут не було. Якщо б я був простим громадянином – вдарив би і нічого б мені не сказали, був би героєм, що з яткою незаконною поборовся. А прийде Фацевич як поліцейський, почнуть тикати пальцем і казати, що Аваков понабирав зрадників, усюди «зрада», тому що я посадова особа, «чиновник», як кажуть у народі. І якщо я застосував фізичну силу, тому що захищав себе, скажімо, то я вже такий-сякий.

– І багато таких претензій на вашу адресу?

– Трохи, але бувають. Скажімо, ситуація з Сергієм Олійником – поліцейським, який застрелив хлопця під час погоні за БМВ в лютому минулого року. Я його можу взяти на роботу, можу повернути назад в дію. Він був відсторонений, але не був звільнений. Було проведено службове розслідування, і я як керівник вважаю, що він може проходити службу в поліції і далі. Я спілкувався з психологом про це, дійшов висновку, що Олійник не може виходити патрулювати на вулицю, щоб працювати там. Але він цілком може займатися адміністративними функціями в апараті. У підсумку – що? Весь Фейсбук свистить, що «вбивцю» Олійника знову взяли в поліцію. А насправді ж я хлопчину не викинув кудись. А так у нього є завдання, які він виконує відповідно до рекомендацій психолога. А суд винесе своє рішення, ми вважаємо, що наміру вбивати потерпілого тоді у нього не було.

Люди повинні розуміти: поліція – щоб захищати. У нас є недоліки, але над цим ми працюємо. А якісь радикальні прояви… В Полтаві поліцейський отримав відкритий перелом носа. За те, що намагався розтягнути дві сторони, які один одного різали ножами. За що отримав? За те, що він поліцейський?

Реформа в Нацполіції – це не просто ми переставили шашки, створили нову структуру. Це знайти інший підхід до людей. Ми повернулися до народу обличчям. Тепер залишилося, щоб частина цього самого народу повернулась обличчям до нас. Як показала практика, у нашій поліції дуже гарна підготовка – наприклад, оперативна, і стара школа міліції теж хороша. Але радянський принцип більше не працює. Це показала і Помаранчева революція, а потім і Майдан.

 

 

 

 

Розмовляв Олександра Горчинська

 

 

 

Джерело: НВ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s