Марк Фейгін, адвокат Романа Сущенка: «Кейс Сущенка» може бути одним із факторів впливу Кремля на ситуацію у Франції

1 березня 2017 р.

Як і раніше «справа Сущенка» не рухається. Без будь-яких пояснень – просто в ній нічого не відбувається.

Але тим часом після чергових по-російськи довгих свят пожвавилася репресивна машина. У Москві пройшов обшук у правозахисника Зої Свєтової (тієї самої, що першою повідомила про арешт Романа Сущенка). Обшук безпрецедентний, як за тривалістю, 11 годин, так і щодо безглуздя оголошеної причини – перша справа Ходорковського 14-річної давності.

Плюс післясмак Маршу Нємцова і вояжу Савченко. Одним словом, з адвокатом Фейгіним було про що поговорити.

У ГРУДНІ ОЧІКУВАЛИ «ВКИДАННЯ» У СПРАВІ СУЩЕНКА НА НТВ

– Минулого тижня в Росії були довгі вихідні, чотири дні, тому в СІЗО було важко потрапити. А сьогодні (вівторок – ред.) я побував у Романа Сущенка. Роману нарешті передали холодильник. Після мене його відвідав консул України Брескаленко Геннадій. Сидить Сущенко з тим же співкамерником, стосунки нормальні. Багато читає. Зараз взявся за Івана Франка, який є в бібліотеці СІЗО, мабуть в перекладі: «Захар Беркут», «Борислав сміється».

– Ви планували цього тижня подати папери, отримані з України і відкинуті Слідчим управлінням ФСБ (довідка від ГУР МОУ, що Сущенко не проходив у них службу, і свідоцтво про закінчення Романом Сущенко КНУ), тільки тепер вже з нотаріально завіреним перекладом російською.

– Так, так і зробив. Слідчий Слідчого управління ФСБ сказав, що начебто тепер проблем з долученням до справи бути не повинно. Чи так це, дізнаємося наприкінці тижня. Адже саме це, українська мова документів, називалося вторинною підставою для відмови. Що, по суті, незаконно. Згідно з КПК, ми за замовчуванням маємо право подавати документи мовою держави, громадянином якої є затриманий. І у відповідності з угодою про взаємну правову допомогу російське слідство саме зацікавлене в якісному автентичному перекладі.

– Ви говорили про проблеми з доставкою листів.

– Вони продовжуються. Наприклад, до свого дня народження більшість листів Роман не отримав. Я з’ясовував, чому так відбувається? Мені сказали: нібито через те, що цензор, який займається листами, два тижні перебував на лікарняному… До 8 Березня Роман написав з десяток листівок – жінкам своєї сім’ї, колегам, Ірині Геращенко. Сподіваюся, це все пропустять. Так, тільки наприкінці минулого тижня до мене надійшли давно написані листи Романа Сущенка Президенту Порошенку, главі МЗС Клімкіну. Він їх передав у колегію адвокатів, а звідти це прийшло до мене. І я, нарешті, відправив далі.

– Чи відбувається щось у сенсі слідчих дій?

– Ні-чо-го. І так з грудня. Ми як і раніше в очікуванні експертиз. Роман Сущенко просто знаходиться під арештом. І з ним нічого іншого не відбувається. Нам залишається тільки подавати клопотання, заяви. Подав нову заяву про можливість побачень. Я це зробив вже в третій раз. Якщо врахувати заяви, подані Романом і консулом Брескаленком, то буде з десяток.

– Розумію, як в таких умовах важко робити якісь прогнози, і все ж. У першому наближенні, як вам здається, за яким графіком можуть відбуватися події у «справі Сущенка»?

– Дійсно, тут дуже складно прогнозувати. На даний момент арешт Романа Володимировича продовжено до 30 квітня. На мій погляд, раніше літа судового процесу за цією справою точно не буде. І зовсім не гарантія, що буде влітку. Літній період взагалі особливий – міжсезоння, відпустки. Якщо слідство буде йти так само неквапливо, як зараз, то у них згідно з КПК в розпорядженні два роки, тобто час до осені 2018-го. Але це по максимуму. Все ж, сподіваюся, суд пройде раніше. А до суду перспективи обміну, на мій погляд, невеликі. Думаю, у нас є шанс до кінця року наблизитися до розуміння перспектив звільнення. Але подальша конкретизація цього питання – це вже не моя компетенція. Це клопоти вищої влади країни. Плюс те, під яким кутом розглядатиме «кейс Сущенка» Кремль… Правда, ще залишається певний шанс на велику амністію. Ми з колегою Полозовим озвучили цю ідею в публічному просторі Росії. І вона зажила самостійним життям. Незабаром дізнаємося, у що це може вилитися.

– Чи може практично повне припинення слідчих дій у «справі Сущенка» бути пов’язане з президентськими виборами у Франції, що відбудуться у квітні? Чи може, Кремль, готує якийсь інформаційний піарівський виплеск до виборів, враховуючи, що Роман – журналіст, акредитований у Парижі?

– Цікава теза… У Франції ситуація для Кремля змінилася докорінно. Раніше лідирували два комфортних для Москви кандидати. Тепер – Макрон, який ставиться до Кремля досить жорстко. Так що «кейс Сущенка» може бути одним із факторів впливу на ситуацію… Знаєте, в грудні ми очікували вкидання у «справі Сущенка» на російському телебаченні. Якщо точніше – на НТВ. І для цього були певні підстави. Але в результаті нічого не сталося. Так і з французьким варіантом. Відбудеться – не відбудеться? Може бути, що завгодно.

РОСІЙСЬКІЙ ОПОЗИЦІЇ ПОТРІБНІ НОВІ ІДЕЇ

– У неділю в Москві відбувся третій Марш пам’яті Нємцова. З одного боку, добре, що хоч раз на рік москвичі можуть вийти в центрі міста, щоб висловити свій протест владі. З іншого – людей з кожним роком приходить все менше. І обмеження все більш жорсткі, принизливі.

– Знаєте, у мене в зв’язку з цією подією приблизно ті ж суперечливі почуття. Добре, що це не панахида, не тризна, а боротьба. Думаю, Борис Нємцов, якщо б міг це побачити, схвалив би. (Я, до речі, з ним був добре знайомий, ще з 90-х. А останній раз бачилися за місяць до його смерті). Але, на жаль, дійсно, з кожним роком приходить все менше. Очевидно, накопичується втома референтних груп. І обмеження справді більш жорсткі. Цього разу не хотіли пропускати нашу головну розтяжку «Припиніть репресії в Криму! Свободу українським політв’язням». Говорили, що вона не по темі маршу. Я обурився: «А чому ви це вирішуєте?» Дійшло до крику. Я сказав, що все одно пронесу. У якийсь момент ті люди кудись відбігли хвилин на 10-15. І дозволили, тільки щоб було без скандалу… Зате у нас було багато кримсько-татарських прапорів. А ось український прапор на весь Марш несла тільки одна людина, в кінці колони.

– Яке майбутнє у таких маршів?

– Для якоїсь частини людей важливо показати свою позицію в будь-якому випадку. Але не для всіх. У багатьох – просто розгубленість. Лідери опозиції не можуть домовитися. І періодично взагалі обнуляються. Люди не розуміють, навіщо йти на Марш, яка їх спільна мета. Для боротьби потрібні ідеї. Якщо нічого не буде робитися з боку опозиції, з часом це може згаснути.

ОБШУК У СВЄТОВОЇ І ПОЇЗДКА У САВЧЕНКО

– У вівторок 11 годин йшов обшук у журналіста і правозахисника Зої Свєтової. Тієї самої, завдяки якій ми дізналися про арешт Романа Сущенка. Офіційно кажуть, що це пов’язано з «справою Ходорковського» ще 2003 року. Як це? Що це?

– Звичайне свавілля. Мені важко судити, чому саме сьогодні вирішили провести обшуки і саме у Зої Свєтової. Але по тому, як це відбувалося, які заяви і «витоки» були, можу лише припустити, що це тиск на «Відкриту Росію» з тим, щоб припинилося її фінансування. Хочу також нагадати про нещодавнє повторне отруєння одного з чільних керівників «Відкритої Росії» Володимира Кара-Мурзи-молодшого. Дуже імовірно, що це взаємопов’язано, що це такі сигнали згори: «Припиніть фінансування некомерційних громадських організацій!». За нашою звичайною логікою, важко зрозуміти, навіщо це робити – труїти одну людину; обшукувати за старою справою іншу, неймовірно далеку від ЮКОСа. Але у спецслужбістів своя логіка, яку важко пояснити нам, і свої резони, нам не відомі… В цілому ж, повторюся, це схоже на демонстративну дію, мета якої – посіяти страх. «Будьте обережніші. Ви, з одного боку, не фінансуйте такі організації. А ви, з іншого, не працюйте в них чи для них».

– Як ви ставитеся до чергового виїзду Надії Савченко, цього разу на окуповані території?

– Моя думка, дуже особиста. Для мене це – непередаваний жах. На мій погляд, це спецоперація на гроші Медведчука за погодженням з Луб’янкою. Саме з Луб’янкою. Подібний виїзд Савченко не міг замикатися лише на Суркові. На жаль, пані Савченко Надія Вікторівна знову проявила себе обмеженою людиною. І це сумно. Сталося те, про можливість чого я говорив раніше. Вона підпала під вплив людей, інтереси яких замикаються не в Україні, і активно використовується ними в їх тактичних цілях. Тут загострення під Авдіївка, постійно – нові трупи, складні питання, пов’язані з блокадою. А вона їде на окуповану територію. Розцінюю цей крок, як провальний. Наскільки сама Надія залучена в ситуацію, не знаю, але її сестра Віра – дуже щільно. А вже через неї – вихід на Медведчука. І Рубан теж – людина Медведчука… Впевнений, що справі визволення полонених все це тільки шкодить.

 

 

 

Розмовляв Олег Кудрін, Рига.

Фото: Олена Худякова.

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s