Наталя Соколенко: Мені можна дарувати квіти у будь-який день протягом року, крім 8 березня

8 березня 2017 р.

Дискусія навколо 8-го березня і досі не вщухає. Навпаки, сьогодні ще більше говорять про його сутність. І поки одні жінки охоче приймають квіти та вітання з днем жіночності та весни, а інші всіма можливими і неможливими способами намагаються повернути цьому дню його першочергове значення – Міжнародний день прав жінок і миру, журналісти «RegionNews» розставляли крапки над «і» разом із талановитою ведучою «Громадське радіо» Наталкою Соколенко.

Варто відмітити, першочергово ми зверталися до пані Наталі за коментарем, але у ході розмови вийшла цікава бесіда, яка переросла в інтерв’ю.

Пані Наталю, що для Вас особисто сьогодні значить 8-ме березня?

Для мене 8-ме березня не значить нічого у тій трактовці, в якій його сприймають люди в колишніх країнах СНД, зокрема в Україні.

Близькі люди знають, що мені можна дарувати квіти у будь-який день протягом року, крім 8-го березня. Вони це розцінюють як неповагу до моєї позиції.

8-го березня максимум, що може бути навколо цієї дати – обговорення гендерної політики, її поліпшення. Я вітаю різного роду конференції, рекламні кампанії. Потрібно говорити про історію цієї дати, як свого часу жінки вийшли нагади про свої права.

Що стосується квітів, свята вести та іншого, у мене виникає питання – чому 8-ме березня – свято весни, а не 1-ше? Якщо комусь хочеться обрати символ жінки під який облаштувати це свято, то 25 лютого близьке до цієї дати – День народження видатної діячки української культури Лесі Українки.

Мене дратують п’яні чоловіки у громадському транспорті, мене дратують всі ці урочистості. Коли я працювала на каналі «СТБ», ми робили сюжети про марнування робочого часу, особливо посадовців, витрачання бюджетних коштів на всякі урочистості в опері, подарунки. Ця дата взагалі не про це. Якщо до неї якось ставитися, то ставитися в іншому форматі.

На Ваш погляд, про що в Україні варто говорити в цей день?

Мені знається, що на законодавчому рівні в Україні йде хороший поступ. Фракція «Самопомічі» отримала гендерну премію за те, що вони в законодавстві дотримали гендерну квоту.

Спершу цю премію не хотіли давати з політичних міркувань, але зрештою дали. Мені здається, це хороший приклад. 8-го березня треба було би про це поговорити. Також у цей день треба говорити наскільки поліпшується чи не поліпшується інфраструктура для жінок.

Свого часу «Демократичний Альянс Жінок» зробив дослідження «Місто на підборах», в якому дослідили столицю на предмет пристосованості міста до потреб жінок.

Є хороший приклад у Тунісі, почалося це ще до «Арабської весни». Вони мають дату, коли парламент ухвалює закони на підтримку жінок, підвищує їх соціальний статус. До них вчасно прийшло розуміння того, що не залучивши жінку до економіки, вони не зможуть вийти на поставлений перед собою рівень економічного зростання. Такий сценарій 8-го березня можливий. Але не п’яні чоловіки, не мережевий маркетинг, квіти.

Як Ви ставитеся до святкування 9-го березня – Дня народження Кобзаря?

Свого часу Євген Пронюк розповідав, як він перебуваючи у таборах суворого режиму листувався з поеткою Іриною Сеник. Вона брала листівку з 8 березня, переробляла вісімку на дев’ятку і надсилала Євгену Пронюку вітання з уродинами Тараса Григоровича Шевченка.

9 березня для мене свято. Я і так часто читаю Кобзаря, але в ці дні особливо. Для мене ці дні багато значать, на відміну від 8 березня.

Що має статися в Україні, щоб повернулося першочергове значення 8-го березня? Як змінити менталітет людей?

Менталітет змінюється. Не повсюдно, але зрушення є – все більше жінок долучені до політики, більшість жінок роблять демонстративні вчинки, як наприклад, віце-спікерка Верховної Ради України Оксана Сироїд, яка повернула голові державної фіскальної служби України Роману Насірову подарунок бренду «Сосо Chanel».

По-перше, вона ставиться до 8-го березня не як до свята жінки і весни, а по-друге – це дорогий подарунок, виходить за рамки суми, яка дозволяється законодавством – Закон України «Про запобігання корупції» забороняє держслужбовцям приймати подарунки, вартість яких перевищує встановлену законом межу.

Я не думаю, що все враз зміниться. Люди різні, у кожного свої сімейні традиції, можливо деяким жінкам справді бракує чоловічої уваги і вони чекають 8-го березня, щоб кожній із них сказали, що вона жінка. Я, наприклад, і без 8-го березня знаю, що я – жінка, тому з радістю приймаю букети у будь-який інший день, крім 8-го березня (посміхається).

Поступово соціальна роль жінки змінюється. Багато жінок пішло воювати, уже немає наказу, який обмежував жінок займати певні посади.

Свого часу, я була 8-го березня у відрядженні в Парижі і бачила, що чоловіки років за 70 купували первоцвіти, і зробила висновок, що люди старшого віку ще ставляться до цього дня, як до свята, а по молоді не видно. Між тим, коли 1-го травня я була у тому ж Парижі, побачила, що молодь святкує першотравень – проводять карнавали, жінки одягаються у чоловічий одяг, чоловіки – у жіночий. Очевидно, що молодь святкує День солідарності трудящих, а 8 березня не дуже.

Це свято відзначають країни СРСР. Це якраз та історія – «советский, русский мир», потроху воно відходить. Звісно в один момент чогось не станеться.

Наприклад, 23 лютого відірвали, суспільство потроху звикає. Раніше він був такий «аля чоловічий», тепер святкуємо 14 жовтня День захисників і захисниць. Поступово суспільство переходить на рівноправне гендерне свято.

Пані Наталю, з чим вітаєте близьких 8-го березня?

У моїй родині ми жартома вітаємо одне одного з Днем народження Клари Цеткін і Рози Люксембург (посміхається). Жартую, звісно ж.

З Міжнародним днем прав жінок і миру, Україно! Цінуймо минуле, бережімо теперішнє і розвиваймося для майбутнього! Вчімо історію, аби потім не було соромно за власні вчинки, слова і в першу чергу за самих себе.

 

 

 

Розмовляла Ірина Ярко

Фото з Інтернету

 

 

 

Джерело: regionnews

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s