Катерина Танчак: Запустити подібний клуб – не складніше, ніж будь-який інший містечковий проект

20 січня 2017 р.

1-squashedМожна безкінечно дискутувати про те, як прищепити дітям любов до читання — а можна просто взятися за цю справу самотужки, навіть якщо у тебе ще немає власних. Катерина Танчак саме так і зробила: вона стала координаторкою книжкового клубу для дітей різного віку під назвою «Смачне читання». Як це вдалося, які перші успіхи та труднощі вже має проект і головне — що потрібно, аби створити аналогічний клуб у будь-якому українському місті? Про все це говоримо із нею сьогодні:

Наші читачі знають тебе як поетесу, але сьогодні ти — наша гостя у трохи іншій ролі. Розкажи, яким проектом і де ти зараз займаєшся

Привіт. Живу я зараз у Івано-Франківську і займаюся «Смачним читанням». Це вже давній проект, хто зі мною знайомий, час від часу чують про нього десь від 2014-го року. Але існував він переважно вибірково, окремими сезонами чи подіями, бо вела його дистанційно, живучи у Львові, або кочуючи між іншими містами. Тепер, коли знову переїхала сюди, маю можливість взятися за нього «серйозно».

«Смачне читання» – це книжковий проект для дітей, події по годині-півтори щосуботи, що мають кілька важливих складових, об’єднаних спільною історією: майстерка, гра, власне читання і «казкове частування», саме та родзинка, що дала проекту назву.

Ми підбираємо під кожну книгу солодощі та напій, даючи дітям змогу відчути казку «на смак». За можливості, запрошуємо автора чи перекладача, ілюстратора, долучитися до нашої забави. Таким чином, у нас вже бували Тарас та Мар’яна Прохаськи, Віктор Морозов, Іван Анрусяк, Світлана Балух, та й попереду великі плани.

Робота із дитячою аудиторією щодо літератури — завдання подвійної складності, як на мене: тут і дорослі не завжди уважно слухають та читають, а непосидючість та «багатовекторність» інтересів дітей є набагато більшою. Що було найбільш непростим на початку роботи особисто для тебе?

На початку – кілометри між Львовом та ІФ ☺ Комунікація в команді, налагодження усіх складових, коли ти не можеш бути на місці – то було непросто. Довелося вчитися делегувати обов’язки та говорити переконливішим голосом.

А якщо про самі події – у мене та дівчат більше досвіду ведення саме дитячих подій, а не книжкових, тому ми були готові до всього. Діти безпосередніші, точно скажуть тобі, коли їм нудно, а це однозначно краще, ніж відсутні погляди дорослої аудиторії, яка ніколи в подібному не зізнається.

Для того, щоб дітям було цікаво читати, ми використовуємо безвідмовну тактику – гру. Це може бути читання в ролях, по колу, це може бути слухання лежачи, з заплющеними очима, з розплющеними, обговорення кожного слова, або поєднання слів з рухами. Завданням модератора ніколи не є прочитати з дітьми певний об’єм, успіхом є дочитування вдома (придбання книги – одна з умов участі на події). Важливіше зацікавити, знайти те, за чим малеча впізнаватиме саме цей корінець на поличці, як він їй «смакуватиме», яку емоцію віднайде і захоче пережити знову, перегортаючи сторінки. І це працює ☺ Вони приходять додому, витягають «саме те» печиво і починають з місця, де закінчили.

Як завершився 2016-й для «Смачного читання» — що вдалося / не вдалося втілити? Що вже плануєш на першу половину 2017-го?

Можна сказати, на 2016-й в мене не було спочатку великих планів для цього проекту, сезон у листопаді розпочала ситуативно, як щось рідне, до чого рано чи пізно повертаєшся. Але за місяць все так красиво розрослося, що в грудні навіть провели два майданчики водночас і це дуже круто.

На час до червня цілі вже виставила конкретніші. Хочемо свого героя, хочемо нових дітей, більшу команду, різноманітніших видавництв. Челендж – подія для дітей 14-16 років і літній тижневий табір, але для того ще треба багато старатися.

Ініціатива є некомерційною чи у вас є постійні доброчинці, які вас підтримують?

Я би тут сказала не «чи», а «і». Так, ініціатива є некомерційною і у нас є постійні партнери, які надають приміщення, знижки чи печиво. Так само, як у нас є постійні видавництва, які за два дні роблять нам доставку і розуміють усі можливі затримки з оплатою. Мені здається, жодного доброго проекту неможливо розпочати без добрих партнерів, які так чи інакше, а знаходяться.

Ось що я забула уточнити раніше – так це складність роботи з видавництвами. Не всім можна просто так подзвонити і розповісти про себе, а потім зручно працювати, оскільки це мусить бути післяоплата і термінова доставка необхідної кількості книг. Суми невеличкі, але регулярні, і точно добре впливають на попит – на жаль, багато хто ще не є достатньо гнучким для цього. Тому тут великі молодці «Братське», «Грані-Т», «Фонтан казок» та «Видавництво Старого Лева», з якими вдавалося працювати наразі.

Чи складно запустити подібний клуб в місті? Що для цього потрібно знати / вміти, якщо — припустимо — вінницькі наші читачі (чи львівські) захочуть щось організувати подібне у себе?

У це рідко хто вчитується, та власне оригінальна ідея належить Марічці Артиш, я до проекту долучилася спочатку «на підмогу», певний час проводила, у 2015 перебрала на себе координацію. Але взагалі запустити подібний клуб – не складніше, ніж запустити будь-який інший містечковий проект. Потрібна оригінальна ідея, актуальна для спільноти та твого досвіду, +1 подібна людина і той, хто може допомогти з ресурсами.

У кожного з нас своя сфера і дуже непростим видається переважно саме те, чим ми ніколи не займалися, іншому ж навпаки. Для мене краса і вчасність була саме в перетині попередніх досвідів та можливостей, які раптом усе зібрали докупки і – вдалося. Припускаю, 5Books теж виник подібним чином.

Поговорімо про твої власні книжкові підсумки 2016-го. Чи були книги, які сподобалися / запам’яталися найбільше? І чому саме ці?

Для мене 2016 був бідним на прочитане, хоч загалом кількість книг на поличках суттєво збільшилася. Хоча, брешу – прочитаного було достатньо, але роботи та життя більше, жодна з книг не стала настільки «переломною», щоб пригадати, не пробігаючи поглядом корінці.

Тому можу скласти список з трьох найбільш очікуваних, до яких так і не дійшли руки – це прекрасний україномовний «Уот» Беккета, «Століття» Бадью, яке чомусь ніяк не знайдеться під настрій та «Зброя, мікроби і харч» Даймонда, яку за минулий рік в мене двічі позичали, тепер вона в Харкові, а я ніяк не можу позбутися цікавості перших 20-ти сторінок, які тільки й встигла прочитати сама. Буду думати, що цьогоріч щось зміниться.

Декілька порад від тебе тим, хто прагне виховати у дітей (своїх чи чужих) любов та інтерес до читання

Діти полюблять те, що дасте їм полюбити ви. Якщо хочете, щоб вони любили читати – почніть робити це разом.

Не читати заради читання, читати заради цікавості, заради гри. Дитина перш за все полюбить шурхіт сторінки, добру ілюстрацію чи ваш приглушений голос, що веде оповідь. Перед тим, як самій розбирати букви, полюбить персонажа, якого можна буде з кимось обговорити, подію, яка перегукнеться з її реальністю чи мріями.

Я сама почала «западати» в читання після третього класу і раніше ні в кого не виникало потреби мене до цього заставляти. Пізніше, зрештою, теж. Проте пам’ятаю, як мама перед сном нам з татом читала «Вершника без голови» та «Дітей Капітана Гранта», а бабуся переповідала «Співаючих в терні», поки ми перебирали горох, тому здивованим не був ніхто. Зараз моєму братові 14, і коли вдома з’являється нова цікава книжка, він відкладає планшет, а це — рівень.

Три книги, які би ти рекомендувала прочитати батькам у першу чергу

  1. Януш Корчак «Як любити дитину»
  2. Міхаель Вінтергофф «Маленьким тиранам – НІ»
  3. Джулі Літкотт-Гаймс «Як виховати дорослого»

Кумедно, але саме в такій послідовності ☺ І закушувати смачненьким та добрими емоціями, кажуть, це сприяє запам’ятовуванню.

Фото: з архіву Катерини Танчак та зі сторінки «Смачного читання»

Розмовляв Олександр Мельник
Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s