Роман Безсмертний, член Тристоронньої контактної групи у 2014-2016 роках: Савченко – людина в погонах, але багатьох речей не розуміє

15 лютого 2017 р.

1080_600_1461844986-6449І знову Мінськ. На момент написання матеріалу триває засідання Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України. Вже після блокади, після Авдіївки тривають переговори, від яких ми деколи не бачимо користі, але від яких не маємо права відмовлятися. Роман Безсмертий вже не є членом ТКГ, але Мінськ продовжує залишатися у фокусі його уваги, і коментарі й пропозиції, які він дає, здаються дуже слушними.

– Як вам здається, чи змінює і як змінює українську позицію внутрішня ситуація? Блокада? Авдіївка?

– Мені здається, що і перше, і друге підсилює нашу сторону. Так українська сторона має пресингувати, пропонувати, ініціювати різного роду не тільки документи, пропозиції, а й безпосередні дії. Очевидно, що противна сторона не здатна продукувати раціональні пропозиції. Більше того, рівень внутрішнього конфлікту там досяг піку. При цьому конфлікт відбувається й усередині самих колабораціоністів, і між ними та російськими інтервентами, й усередині російської сторони теж виник конфлікт. Виникло кілька угруповань, які по-різному дивляться на ситуацію, по-різному оцінюють і бачать подальший розвиток подій.

За такої ситуації, коли незрозуміла доля Нормандського формату, необхідна активна позиція України в ОБСЄ, де зараз австрійське головування, і активна позиція в Тристоронній контактній групі (я би пропонував певні структурні підходи, зміни, організаційні кроки, посилення урядових чинників). Необхідне посилення міжлюдського діалогу, використання можливостей австрійського посередництва, зростання компоненти безпеки, присутності ОБСЄ на відповідній території. Мова йде навіть не про уточнення – цивільні чи озброєні члени місії, а про збільшення місії. Все це діяло б на користь Україні, і говорило б про те, що українська сторона працює у цьому напрямку. І ще одна сторона: необхідна дискусія в парламенті й вихід на прийняття певних нормативних актів.

– Що таке міжлюдський діалог? Що ви маєте на увазі? Де там знаходити і як витягувати нормальних людей?

– Я вже казав, що пропоную “сегментацію” непідконтрольних територій через прийняття спеціального закону про територіальні громади ОРДЛО, а також із застосуванням людських контактів на низовому рівні під гарантії ОБСЄ. Пропоную прийняти закон про статут територіальних громад, які перебувають на території ОРДЛО. Це дасть можливість унормувати виведення територіальних громад із тієї території (ОРДЛО) і вихід їх на контакт із Києвом. А збільшена місія ОБСЄ гарантуватиме їхню безпеку.

Позитивні кроки на контрольованій території й вищезгадані правові рішення, які стимулювали б сегментацію на неконтрольованій території, грали б на користь Україні.

– Як ви в цьому ключі оцінюєте ситуацію з Трампом та відставкою Флінна?

– Все, що робить Трамп, це він робить на користь посилення позиції Америки в принципі. І тут важливо, щоб українські ініціативи хоча б у чомусь збігалися з американським інтересом і захистом наших інтересів. У даному разі є ситуації, є складові, які Україна має пропонувати і має використати в діалозі з Трампом. На сьогодні все залежить від рішень президента, вони непрості для нього, але якщо він їх прийме, то ситуація буде дуже позитивно розвиватися для української сторони.

– Ви вчора сказали в інтерв’ю, що сестри Савченко швидше за все летіли до Москви через Мінськ. Це достовірні дані?

– Мені запропонували варіант вибрати, куди могли летіти сестри Савченко у той момент з Борисполя. Я припустив, що до Москви транзитом через Мінськ. А швидше за все, розмови з нею можуть вестися безпосередньо у Мінську. Надію використовують втемну. І вона сама не дає собі звіту, що, при її бажанні допомогти, вона працює проти України. Але мене інше дивує, що невже близькі друзі, знайомі на посадах якось по-дружньому не можуть з нею зустрітися та сказати: не робіть цього, а робіть перше, друге, третє. Мене дивує, що депутатське середовище сприймає це так пасивно. Я вірю в її внутрішнє бажання допомогти, але так, як це росіяни сприймають, стає небезпечним. Я не бачу можливості, щоб вона зіграла в українській політиці якусь роль. Хоча росіяни можуть використовувати її, як дестабілізуючий фактор. Вона людина в погонах, але багатьох речей не розуміє.

 

 

 

Розмовляла Лана Самохвалова, Київ

Фото: Укрінформ

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Безсмертний Роман

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s