Сергій Горбатюк, керівник Департаменту спецрозслідувань ГПУ: Розслідування справи Януковича – нескоординоване. Втрачаються час і якість слідства

20 лютого 2017 р.

1080_600_1487532703-3098-foto-vladimirtarasovМинуло три роки, як з 18 по 20 лютого загинуло 78 учасників Революції Гідності. Злочини, скоєні в той період, об`єднані в одну велику «справу Майдану». Розслідують її працівники Департаменту спецрозслідувань Генпрокуратури, який уже два роки очолює Сергій Горбатюк.

Раніше до його підрозділу входило 117 слідчих і прокурорів. Займалися вони також економічними справами Януковича та колишніх високопосадовців. Як за минулого генпрокурора, так і за нинішнього Горбатюк зажив славу самостійного керівника, що не могло не позначитися на роботі його підрозділу. Шокін хотів його відправити в «почесне  заслання» – працювати прокурором Львівської області, генпрокурор Луценко вивів з  Департаменту спецрозслідувань кілька десятків працівників і утворив Управління з розслідування злочинів, скоєних злочинними організаціями. Туди забрали і частину економічних справ. Як згодом пояснив  Луценко, причиною цього стала незгода Горбатюка направляти до суду справи  екс-високопосадовців для їх заочного засудження за нинішнім законодавством. Сам керівник Департаменту спецрозслідувань вважає, що закон про заочне судочинство потрібно змінювати, бо він має низку «підводних каменів», які допоможуть колишній верхівці країни вийти сухою з води.

В інтерв`ю Укрінформу Сергій Горбатюк розповів, коли слід очікувати на фінал у справі «беркутівців», який статус мають судді Конституційного суду, чого не вистачає слідчим для ефективної роботи і про свої непрості стосунки з керівництвом Генпрокуратури.

– Сергію Вікторовичу, минає три роки як відбувся Майдан. Чи є прогрес у розслідуванні тих трагічних подій?

– Результати розслідування є практично по кожному резонансному епізоду. Але є і нерозкриті злочини – це зокрема вбивства Жизневського, Нігояна і Сеника. Однак у цій справі проведена велика кількість слідчих дій, які дають підстави для оптимізму. Попередні експертизи давали висновки, що смертельного пострілу завдано з відстані до 3 метрів. Додаткові ж експертизи дають висновки, що ці вбивства були скоєні з відстані понад 20 метрів, де знаходились в той час підрозділи «беркутівців». Відповідно йде робота до звуження кола тих, хто підозрюється.

Щодо розгону студентів 30 листопада у нас є підозри 19 особам, починаючи від президента Януковича  і закінчуючи «беркутівцями». Справи стосовно колишніх 4 командирів  «Беркуту», голови КМДА Попова і начальника управління громадської безпеки Київської міліції – в суді. Були у нас складнощі у встановленні виконавців побиття, але маємо певні зрушення. У розгоні брали участь понад 200 беркутівців, а били студентів, згідно з аналізом відеозаписів, десь чоловік 30-40. Одного з них уже ідентифікували і повідомили про підозру. Суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання. Сподіваюсь, що після цього будуть встановлені і інші виконавці.

– Він дає свідчення?

– За цим епізодом жоден правоохоронець не дає свідчень ні про себе, ні про своїх колег.  Хоча все відбувалося поряд, кожен щось бачив.

– А наступні епізоди?

– По 1-у грудня шість кримінальних справ вже слухаються у суді. Повідомили про підозру керівництву харківського «Беркуту» і заступнику командира «Беркуту» Київської області,  інспектору управління громадської безпеки, начальнику управління громадської безпеки і ще молодшому інспектору автослужби «Беркут».

За події 10-11 грудня притягли до відповідальності двох колишніх «беркутівців» із Запорізької області. В суд направлені справи стосовно командира роти цього підрозділу. Оголошений у розшук заступник командира полку київського «Беркут».

За всіма епізодами перешкоджання проведенню акцій протесту та різні злочини у період Революції Гідності повідомлено про підозру президенту Януковичу, міністру Захарченку, його заступнику Ратушняку,  командувачу внутрішніх військ, керівництву київської міліції, а за окремими епізодами – Азарову, Пшонці, Якименку.

Водночас по січню місяцю (події 19-22 січня – ред.) завершено розслідування за фактом побиття на колонаді двох потерпілих. Підозрювані знайомляться з матеріалами справи.

За розгін ходи «Мирний наступ» 18 лютого до суду направлено обвинувальні акти стосовно трьох представників харківського спецпідрозділу «Беркут» – командира батальйону, роти і бійця. У справі бійця вже є вирок – 5 років позбавленні волі умовно. По іншим слухання продовжується. Командир роти під вартою. За цей епізод повідомлено про підозри керівництву правоохоронних органів держави. Також вже у суді слухається справа командира львівського батальйону «Беркут».

По цих же подіях слідство завершене і щодо чотирьох бійців харківського «Беркуту». Їм інкримінуються вбивства, замахи на вбивства та пособництво у цьому, вчинені у першій половині дня 18 лютого. Зараз вони знайомляться з  матеріалами провадження. На мою думку, Апеляційний суд необґрунтовано змінив  їм запобіжні заходи з тримання під вартою на домашній арешт.

Розслідування по цьому епізоду продовжуються. Встановлюються всі причетні  до злочинів. Перевіряються  внутрішні війська і підрозділи «Беркуту» інших міст. Загалом спричинення тілесних ушкоджень учасникам мирного наступу інкримінується більше сотні осіб.

Наступний епізод 18-го лютого – це штурм Майдану під виглядом антитерористичної операції.  Один із керівників операції – тодішній начальник Управління СБУ у Києві та Київській області  перебуває під вартою. Йому, а також колишнім голові СБУ Якименку, його першому заступнику Тоцькому, керівництву київської міліції і президенту висунута підозра у незаконному проведенні АТО, яка призвела до вбивств та інших тяжких наслідків. Обвинувальний акт – у суді з лютого 2016 року. Але до розгляду фактично суд приступив тільки 2 лютого цього року – відбулося перше підготовче засідання.

– Скоро мине три роки, як по вулиці Інститутській були розстріляні 48 майданівців. Справа п`яти «беркутівців», яких звинувачують у причетності  до вбивств, слухається у Святошинському райсуді із січня 2015 року. Коли очікуєте на фінал?

– У суді тривають допити потерпілих. Далі на черзі – допити свідків і дослідження матеріалів провадження. Тому складно сказати скільки ще триватиме судовий розгляд цієї справи. Може, ще рік чи два, хоча можливо і швидше. Все залежатиме від того, чи не буде якихось затягувань, як з`являтимуться на засідання потерпілі й свідки, як довго триватиме призначена судом балістична експертиза.

– Коли восени 2014 року заступник командира київського спецпідрозділу «Беркут» Дмитро Садовник утік, його сім’я залишалася в Києві. Чи відомо, де зараз перебуває його дружина? Чи виїхала вона з України до нього в Крим?

– За місцем попередньої реєстрації у Києві його сім`я не проживає. Вони начебто вибули за місцем проживання батьків Садовника у Запорізьку область. На сьогодні у нас немає відповіді, чи вони доїхали туди, чи покинули Україну. Ми направили запити та доручення – очікуємо відповідь.

– Як відомо, у розстрілах 20 лютого 2014 року звинувачують 26 “беркутівців”. П`ятеро утримуються під вартою, доки їх справа слухається в суді.  12 отримали російське громадянство, 2 – право на тимчасове проживання. Що відомо про інших? Чи отримав Департамент спецрозслідувань нові відповіді від російських правоохоронців?

– Нещодавно прийшли відповіді стосовно іще двох «беркутівців». Вони отримали російське громадянство. Тобто наразі громадянство РФ мають уже 14 «беркутівців» та 2-м надали притулок.

– Які  перспективи у притягненні їх до відповідальності?

– Генпрокуратура Російської Федерації відмовилася їх видати, але написала, що готова прийняти кримінальні провадження для розслідування. Є така міжнародна практика. Але ми стверджуємо, що «беркутівці» не позбавлялися громадянства України і відповідно безпідставно набули громадянство Росії. Ми і надалі маємо право притягувати  їх до відповідальності  та застосовувати до них процедуру так званого заочного судочинства. Але я неодноразово наголошував, що треба вносити зміни у норми, що регулюють цю процедуру.

– Як відомо, Інтерпол вбачає справи «беркутівців» політично вмотивованими і відмовився оголосити їх у міжнародний розшук, що є передумовою для заочного засудження…

– У травні 2016 року до Кримінально-процесуального кодексу внесли зміни про заочне судочинство, які запровадили тимчасову процедуру строком до 15 квітня 2017 року. У цих змінах визначено, що однією з підстав для початку процедури спеціального розслідування, є випадок, коли особа перебуває у розшуку шість місяців або підтверджене її перебування на території іншої країни. Формально «беркутівців» та інших розшукуваних осіб можна заочно судити за цією нормою. Але я звертаю увагу, що вона прописана таким чином, що створює передумови для скасування вироку як незаконного виключно через порушення процедури, зокрема через наявність ознак вибіркового правосуддя. Крім того за цією тимчасовою нормою не зрозуміло, що має відбутися до 15.04.2017 – звернення до суду чи вирок, а це свідчить про правову невизначеність норми, що є порушенням принципу верховенства права. Також наявні порушення прав підозрюваного, а також встановлення необхідних особливостей для оскарження заочного вироку.

Ці порушення вимог Конституції  і Конвенцій про права людини створюють підстави для визнання незаконними вироків українських судів у Європейському суді з прав людини. І це з урахуванням того, що Кримінально-процесуальним кодексом не передбачено повернення справ на дорозслідування після того, як вони направлені до суду. Тобто якщо справа розвалюється в суді, можна тільки або закрити її, або винести виправдувальний вирок, і додаткових доказів у ній не збереш, і попередні огріхи виправити вкрай важко.

І з цього приводу в серпні 2016 року я направив доповідну записку генпрокурору Юрію Луценку, у якій виклав, що вкрай важливо терміново ініціювати внесення змін до норм КПК, які регулюють так зване заочне розслідування. Але відповіді до цього часу не отримав.  Нещодавно народні депутати начебто за погодженням із Генпрокуратурою підготували законопроект №5610, який частково розв`язує проблему, про яку я говорю, але цим законопроектом не усунуті більшість недоліків. Поки що цей законопроект не потрапив на порядок денний Верховної Ради, але, повторюсь він прописаний таким чином, що не вирішує проблему остаточно.

– Чи може слідство вже відтворити ланцюжок того, як спускався наказ розстрілювати мітингувальників безпосередньо до «беркутівців»? Чи  можете стверджувати, що наказ віддав безпосередньо Янукович?

– Стверджувати, що та чи інша особа вчинила злочин, можливо лише за вироком суду, який вступив законну силу. Тому зараз  можемо говорити, що за результатами розслідування колишньому президенту Януковичу повідомлено про підозру у організації протидії протестним акціям у період 30.11.2013 – 20.02.2014,  в організації інших злочинів, вчинених при цьому і зокрема вбивств. Єдине, що говорити про докази, а також повідомляти про деталі (як саме, через кого і до кого) на сьогодні я не можу – слідство ще триває.

– З`явилася інформація, що тодішній заступник глави Адміністрації президента  з гуманітарних питань Юрій Чмирь мав відношення до організації силового розгону мітингувальників 18-19 лютого…

– Він перевірявся на причетність, як і багато інших високопосадовців. Встановлено, що Чмирь мав відношення до тих чи інших заходів щодо протидії протестним акціям, які проходили 18-20 лютого. Але ми зараз  не говоримо,  що він вчиняв злочинні дії – підозри  йому немає, слідство триває.

– СБУ повідомляла, що трьох «беркутівців» – Амброськіна, Тамтуру і Зінченка так звана влада «ДНР» включила у список обміну заручників. Була заява від спецслужби, що такий обмін неможливий. Чи надходили інші пропозиції стосовно їх обміну? 

– Жодних офіційних пропозицій не було. З чуток було раніше відомо, а підтвердження набуло згідно зі «списками, оприлюдненими Савченко». Такий обмін навіть не розглядався, він виглядає абсолютно фантастичним і, на мою думку, неможливим.

– Чи підтвердилася причетність до розстрілів мітингувальників 20 лютого спецпідрозділів «Ягуар», «Альфа» і «Омега». Раніше ви не виключали таку версію…

– Даних про те, що вони безпосередньо застосовували зброю, на сьогодні немає. Є інформація, що спецпідрозділи «Альфа», «Сокіл», УДО і спецпідрозділ «Омега» внутрішніх військ  вели спостереження з дахів будинків в урядовому кварталі. Але на сьогодні немає даних, що вони стріляли. Водночас всі крапки у цьому не поставлені – слідство продовжується.

– Під час протестних акцій загинуло 13 правоохоронців. Слідство з`ясувало обставини та винних у їх загибелі?

– Ми просунулися у встановленні обставин убивств. Є напрацювання стосовно причетності певних осіб до окремих убивств. Наразі іще нікому не повідомлено про підозру, але робота у цьому напрямку триває.

– Чи допитували львів`янина Івана Бубенчика, який заявляв, що 20 лютого убив двох командирів «Беркута» і кільком вистрілив по ногах?

– Бубенчик допитаний. Дійсно, є дані, що з тих місць, які він указав, велася стрільба. Але його свідчення містять протиріччя, тому його показання перевіряються додатково. Наприклад, він каже, що там стояв офіцер, а там сидів загиблий рядовий і в трохи іншому місці. Тобто, якщо людина зізнається у вбивстві, дає показання, які не збігаються, то на підставі таких суперечливих показань – не можна говорити про повідомлення йому про підозру.

– Чи пройшов експертизу автомат Калашникова, з якого він стріляв?

– У нього особисто немає автомата Калашникова чи мисливської модифікації гвинтівки «Сайга». Це була не його зброя. І на сьогодні він не повідомив, де вона знаходиться.

– Генпрокурор Луценко на початку осені минулого року сказав, що до кінця року має намір об’єднати справи стосовно Януковича в одне велике провадження і направити їх до суду. Що зроблено в цьому напрямку?

– Ця ідея, наскільки я розумію, вже не має місця. Одні справи Януковича розслідує Головна військова прокуратура, інші – Головне слідче управління, епізоди про злочини під час Майдану залишилися у нас. Але через цю ідею наш Департамент спецрозслідувань розділили і створили Управління з розслідування злочинів, вчинених злочинною організацією. Хоча ми пояснювали, що через обмежений строк слідства – лише 12 місяців з урахуванням ознайомлення підозрюваних і захисників зі справою – це призведе до втрати термінів у розслідуванні й може стати такою формальною причиною їх закриття. Ми говорили, що економічні та майданівські епізоди злочинів, у яких підозрюється Янукович, необхідно розслідувати комплексно з єдиним координуючим центром, але цього не зроблено. Зараз розслідування відбуваються нескоординовано, різними підрозділами, і це веде до втрати часу, якості слідства. Одні й ті ж слідчі дії можуть проводитися двічі, а то й тричі, відсутній належний обмін інформацією. Це все явно не на користь справи.

– А які саме кримінальні провадження у вас забрали, а які залишили?

– Залишили всі злочини, які стосуються протидії протестним акціям під час Революції Гідності, й діяльність злочинної організації Януковича саме в цій частині. Це справи про затримання майданівців, притягнення їх до кримінальної відповідальності, «закони 16 січня», діяльність тітушок – це все у нас. Іще у нас залишилися справи за підозрою екс-міністра юстиції Лукаш, тодішнього глави Адміністрації президента Клюєва, очільника МінАПК Присяжнюка, генпрокурора Пшонки та його сина. Щодо можливих неправосудних рішень Конституційного суду у 2010 році, щодо фінансування Межигір’я.

Забрали провадження за підозрою Януковича у заволодінні резиденцією Межигір’я та угіддями Сухолуччя, розтратою коштів під час приватизації «Укртелекому», економічні епізоди щодо Табачника, Іванющенка, Калетника, Захарченка й діяльність злочинної організації в інший немайданівський період.

– Сергію Вікторовичу,  чи задовольнив генпрокурор ваше клопотання про посилення Департаменту спецрозслідувань слідчими і прокурорами?

– Після розділення Департаменту нас скоротили до 60 чоловік, тобто лишили 40 слідчих і 20 прокурорів. На мої три рапорти про велику шкоду для розслідування і фактичну руйнацію роботи по багатьох епізодах та прохання повернути попередній штат додали 12 вакансій – 6 слідчих, 4 прокурори і 2 заступника начальників відділів. На сьогодні в нас у штаті Департаменту працює 42 слідчих та 22 прокурори.

– Іще восени минулого року ви говорили про тиск із боку заступника генпрокурора Юрія Столярчука. Наразі вам надходять якісь вказівки щодо розслідування конкретних справ?

– Ще за генпрокурора Шокіна був певний тиск із приводу розслідування справи Клименка. Були прохання не притягувати до відповідальності певних осіб у цій справі. Але ми повідомили їм про підозру і рухались далі. Потім прийшов генпрокурор Луценко. Я доповів йому про факти негативного впливу на розслідування у цій справі.

Але замість притягнення винних до відповідальності у нас це провадження на підставі вигаданих звинувачень у неефективності забрали і передали у Військову прокуратуру. Я не знаю деталей розслідувань у цьому провадженні на сьогодні, але вважаю, що якщо справа забирається по сфальсифікованих підставах, то її подальше розслідування явно не спрямоване на досягнення об`єктивного та повноцінного результату.

– Ви дуже ревно ставитеся до своїх кримінальних проваджень…

– Зі сторони розслідування виглядає просто. Але, щоб повідомити про підозру, направити обвинувальний акт у суд, необхідно провести велику і ретельну роботу слідчим і прокурорам, щоб зібрати докази. І коли ухвалили абсолютно невмотивоване рішення розділити Департамент і утворити інше Управління, туди забрали окремі практично розслідувані справи, пов’язані з керівниками колишньої провладної злочинної організації.

Забрали справу про заволодіння угіддями Сухолуччя, де повідомлено про підозру Януковичу. Ми закінчили і направили в суд за цим епізодом обвинувальний акт стосовно 14 осіб, яким інкримінується пособництво колишньому президенту, включно з колишнім головою Київської облдержадміністрації.

Так само забрали справу щодо заволодіння резиденцією Межигір`я, яка практично доведена до кінця. Направляти до суду її будуть люди, які не розслідували і не знають багатьох нюансів.

У червні минулого року нам передали з Головного слідчого управління ГПУ справу так званих «вишок Бойка». Ми три місяці розслідували і доповіли, що вийшли на перспективи повідомлення про підозру окремим виконавцям. Після цього справу забрали і передали у Військову прокуратуру. Як пояснили, через неефективне розслідування. Знову ж таки, не вивчаючи це провадження. А перед Новим роком справу «вишок Бойка» забрали вже у  Військової прокуратури і передали у Головне слідче управління – де логіка. Що змінилося? Зміна слідчого чи прокурора по КПК, крім об`єктивних причин – це звільнення, тяжка хвороба, можлива лише тоді, коли справа розслідується неефективно, інших підстав немає.

– Ви спілкувалися з цього приводу з генпрокурором? Як він це пояснює?

– Він указує, що таке його рішення, без необхідної мотивації. Також я подавав рапорти з цього приводу, де викладав усі порушення, які допущені при прийнятті таких рішень про передачу проваджень і просив їх скасувати. Але цього не відбулося. Часто я просто не можу до нього потрапити.

– А коли востаннє бачились?

– Сьогодні (8 лютого – ред.), а до того два місяці не міг з ним зустрітися, незважаючи на те, що неодноразово вказував його помічникам на необхідність зустрічі, бо є проблеми, які необхідно обговорити і вирішити. Крім того, що мені самому необхідно, то було б, напевно, і генеральному прокурору цікаво дізнатися, які є проблеми, яка потрібна допомога в розслідуванні.

– Можливо, він про все дізнається від свого заступника Столярчука?

– Сумніваюся, бо Столярчук, за винятком окремих справ, теж не виявляє необхідного інтересу.

– А хто ж тоді цікавиться? Ви самі собі розслідуєте і ходите зі своїми проблемами?

– Так. Цікавляться активісти, потерпілі, адвокати родин Небесної Сотні. Вони вказують на наявні недоліки, якісь упущення, зокрема на епізод чи особу, яку необхідно перевірити. Дають докази, інформацію, що ми десь щось пропустили.

– Які питання обговорили з генпрокурором сьогодні?

– Він мене запитував про строки завершення розслідування за підозрою Януковича та інших високопосадовців у протидії протестам. Я вказав, що завершення можливе, коли прокурор визначить достатність доказів для направлення до суду. Аби ця робота закінчилася  в стислі терміни,  треба створити умови для роботи слідчих і прокурорів та усунути наявні перешкоди.  У нас є проблеми зі штатом. Потрібно повернути кількість працівників, яка була до скорочення. Тоді у нас було 77 слідчих і 40 прокурорів.

Також у нас постійно виникають дрібні проблеми, але на них витрачається багато сил. Це відсутність кабінетів і техніки. Слідчі й прокурори не вмотивовані. Вони йдуть, тому що приїхали з областей і мають проблеми з житлом, які не вирішуються. Два роки тут працюють, але не можуть ні службову квартиру отримати, ні хоча б якусь кімнату в гуртожитку, де можна окремо жити з сім’єю. Наших слідчих і прокурорів переманюють, бо вважається, що наш Департамент не має підтримки керівництва, а тому перебування в ньому безперспективне з точки зору кар`єри та забезпечення.

Також  у нас проблеми з комп`ютерним обслуговуванням. Немає ІТ-фахівця. Уже кілька місяців не можемо встановити сервер, який потрібний для зберігання відео- та  аудіозаписів. Тобто постійно виникають якісь дрібниці, яких не повинно бути взагалі. Звичайно, можна сказати, що складнощі є у всіх, і проблеми у всіх виникають. Це зрозуміло, але тоді треба припинити керівництву говорити, що розслідування злочинів під час Майдану це справа № 1, і вони зроблять все можливе для їх розслідування.

– А які підрозділи мають більшу підтримку?

– Головне слідче управління, Департамент з розслідування у сфері економіки. Те саме Управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями, яке відділилося від нас. Їхні керівники без проблем  мають зустрічі з генпрокурором, їхні проблеми вирішуються. Напевно, вони важливіші  завдання виконують, ніж ми.

– А які зарплати у ваших слідчих?

– Вони отримують по 13-15 тисяч. Буває додаткове преміювання. Можливо, зарплата, у  порівнянні з середньою по Україні, і висока, але якщо враховувати, що більшість – не місцеві й їм потрібно винаймати житло у м.Києві, то у них фактично нічого не залишається. Тому я ставлю питання, щоб їм виділили службові квартири, чи хоча б кімнати в гуртожитках. Обіцянки це вирішити хоча б частково від керівництва на сьогодні є, і дуже хотілося б, щоб вони були зреалізовані. Це дуже позитивно вплинуло б на вмотивованість слідчих та прокурорів.

– Справа екс-міністра юстиції Лавриновича вже слухається в Шевченківському райсуді. Коли Департамент спецрозслідувань планує направити до суду кримінальну справу відносно екс-міністра юстиції Олени Лукаш?

– Колишньому міністру юстиції Лукаш і ще 15 особам, у тому числі її підлеглим, інкримінується заволодіння держкоштами в сумі понад 2,5 млн грн. Слідство йде до завершення, але точну дату завершення може назвати прокурор, коли визнає, що доказів достатньо зібрано для направлення провадження до суду.

– Ви звинувачуєте Лукаш у присвоєнні 2,5 млн державних коштів. Водночас вона має три квартири в Києві, будинок в Царському селі на Печерську. Чому слідство не зацікавилося походженням коштів, на які була придбана ця нерухомість?

– За фактом незаконного збагачення зареєстроване провадження, яке розслідується. Будинок у так званому Царському селі зареєстрований на матір Лукаш (69-літню пенсіонерку – ред.). У ході слідства перевіряється, чи не була ця нерухомість придбана за гроші дочки.

– Відомо, що справа «чорної бухгалтерії», яку розслідує НАБУ, перетинається з розслідуванням вашого Департаменту про узурпацію влади Януковичем. Чи утворена спільна слідча група,про яку говорив директор НАБУ?

– У більшості матеріали «чорної бухгалтерії» стосуються наших справ стосовно діяльності злочинної організації, узурпації влади, діяльності правоохоронних органів, тому ми  і запропонували спільне розслідування. Попередньо ми отримали від НАБУ копії цієї книги і опрацювали їх. Але ці матеріали потрібні нам в оригіналах. Частину їх нам передали. Зараз ми  опрацьовуємо з НАБУ питання, як будемо координувати нашу діяльність. У кого зберігатимуться оригінали «чорної бухгалтерії», там і буде центр розслідування. Але головне, щоб був результат.

– На початку березня 2014 року Генпрокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом узурпації влади Януковичем. Шестеро суддів КСУ, які ухвалювали  рішення про відміну Конституції 2004 року,  досі на своїх посадах. Який статус вони мають, чи вручені їм повідомлення про підозру?

Справа щодо суддів КСУ фактично не розслідувалася. За півтора року слідчим Головного слідчого управління направлено лише кілька запитів і можливо проведено один допит

– Підозри нікому іще не вручені, судді перебувають у статусі свідків. Тривалий час цим провадженням займалося Головне слідче управління. У червні минулого року його передали нам. Після вивчення документів ми зрозуміли, що справа фактично не розслідувалася. За півтора року слідчим Головного слідчого управління направлено лише кілька запитів і можливо проведено один допит. Ми почали це розслідування практично з нуля.

– Викликали суддів на допити?

– Так, вони допитуються. Зараз не можу сказати, коли у розслідуванні будуть результати, але, думаю, певні особи у цьому провадженні можуть бути притягнуті до відповідальності.

– Директор НАБУ повідомляв, що у «чорній бухгалтерії» значиться велика сума в доларах на потреби КСУ. Чи відомо – хто отримував ці гроші?

– Так, є суми, які можна вважати виділеними на КСУ, але на сьогодні деталі цих записів в інтересах слідства я не можу розголошувати. Ми досліджуємо ухвалення Конституційним судом у той період трьох рішень, які колишні можновладці використали на свою користь для узурпації влади. Це рішення про можливість формування коаліції окремими депутатами, так званими тушками, про відміну Конституції 2004 року і рішення стосовно статусу Верховного суду, яким були звужені його повноваження.

Розмовляла Алла Шершень, Укрінформ.

Фото: ВолодимирТарасов.

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s