Степан Кубів: Співпраця України та Індії в авіагалузі може піднятися на нову висоту

6 лютого 2017 р.

1080_600_1486381095-528326-28 січня Степан Кубів, перший віце-прем’єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України, перебував з робочим візитом у Республіці Індія. Як анонсували у Кабінеті Міністрів та прес-службі Мінекономрозвитку, метою візиту була участь у 23-му Саміті партнерства 2017 “Стійке зростання економіки держав в   умовах глобального економічного порядку”. Про перші результати візиту – в ексклюзивному інтерв’ю Степана Кубіва для Укрінформу.

– Чому цей саміт на початку 2017-го року відбувся саме в Індії? Коли на міжурядовому рівні активізувався індійський вектор співпраці?

– Індія зараз демонструє вражаючі економічні досягнення, тому стає для нас надзвичайно перспективним партнером для співпраці. Ця країна є першою у світі за темпами зростання ВВП, який найближчим часом може перевищити 3 млрд дол. США. Це означає, що Індія матиме більші можливості для зовнішніх інвестицій. Тому ми запропонували колегам з Делі cпільні проекти у сфері енергетики, інфраструктури, регіонального будівництва. Крім інвестиційного партнерства, Індія приваблює масштабами свого споживчого ринку, який невдовзі може стати найбільшим у світі. Індійський ринок потребуватиме великої кількості товарів і послуг у різних сферах: не лише харчової продукції і напоїв, але і промислових виробів, машин, механізмів, устаткування для промисловості й транспорту і багато іншого. Цим шансом треба скористатися з обопільною користю для наших країн. Зауважу, що в Індії люблять нашу сільгосппродукцію, найбільше – олію. Торік за 11 місяців Україна продала олії до Індії на понад 1 млрд дол США. Ми будемо й надалі збільшувати поставки та розширювати асортимент української продукції.

Мусимо визнати, що тривалий час Індія з різних причин не була для України у пріоритеті, і поступово взаємодія між нашими країнами знижувалася. Навіть міжурядова комісія з торговельно-економічного співробітництва не збиралася аж з 2013 року. Ситуація почала змінюватися торік у листопаді, коли Україну відвідав Анант Гіте, міністр важкої промисловості та державних підприємств Індії. Я мав з ним дуже продуктивну і цікаву зустріч, на якій стало зрозуміло, що Індію тепер предметно зацікавила наша промислова продукція. Йшлося про авіатранспорт, залізничні вагони, вантажні автомобілі. Ми побачили реальні перспективи, які спроможний відкрити для нас ринок Індії. Маємо також широке поле для продуктивної взаємодії у сфері ІТ. Ця сфера в Індії дуже розвинена, а індійці добре знають про високу кваліфікацію українських ІТ-фахівців.

Одразу після зустрічі з міністром Гіте в Мінекономрозвитку активізували роботу в індійському напрямку. І цьогорічний Саміт Парнерства-2017, який проводить Індія, став зручною нагодою для відновлення економічного діалогу на урядовому рівні не лише з Індією, але й з іншими країнами Азії та Близького Сходу.

– Раніше Україна брала участь у Саміті партнерства? Розкажіть детальніше з ким вдалося зустрітися і про що конкретно домовитися?

– Як мені відомо, то раніше Україна не брала участі у Саміті партнерства. Хоча його можна без перебільшення назвати другим Давосом. Свого часу тут побували президенти Індії, Польщі, Португалії, прем’єр-міністри Канади, Сінгапуру, Великої Британії, Італії, Чехії. Саміт – це потужний діалоговий майданчик, де збираються тисячі учасників уже впродовж 23 років. Цьогоріч на саміті одночасно було 7 міністрів економіки – з Індії, ОАЕ, Непалу, Замбії, Бангладешу, Тунісу, України, які провели стратегічну сесію і обговорили глобальні економічні тенденції. Обнадіює мене і те, що присутність української делегації викликала підвищену зацікавленість у наших східних партнерів. У перший день саміту ми заледве встигали перейти з одного залу до іншого на наступну двосторонню зустріч. І хоча дуже непросто від першого офіційного знайомства переходити до конкретних ділових домовленостей, але, на мою думку, нам вдалося закласти гарний фундамент.

Першою і найголовнішою була зустріч із Державним міністром закордонних справ Індії М.Дж.Акбаром. Він є моїм колегою – співголовою українсько-індійської міжурядової комісії з торговельного, економічного, наукового, технічного, промислового і культурного співробітництва. З ним домовилися невдовзі у Києві провести шосте засідання міжурядової українсько-індійської комісії. Плануємо, що Індія і Україна обидві, запропонують одна одній практичні кроки з посилення торгівлі та економічної співпраці, над якими ми вже розпочали роботу.

Крім колег з Індії, я мав також двосторонні зустрічі з міністрами-колегами з ОАЕ, Бангладешу, Непалу. Дуже цікавою була зустріч з міністром економіки ОАЕ Султаном бін Саїдом аль Мансурі. З ним домовилися співпрацювати у сфері авіації, фінансів та організувати спільні проекти підтримки малого і середнього бізнесу. Будемо розробляти спільну дорожню карту, куди включимо проекти у сфері АПК, енергетики та енергоефективності, охорони здоров’я, інфраструктури. Всі ці плани і проекти повинні грунтуватися на інноваційних рішеннях і технологіях. Треба максимально залучити в Україні одних із найкращих у світі фахівців у ІТ-сфері. Це понад 90 тис. осіб і, за прогнозами деяких аналітиків, до 2020 року їх буде понад 200 тис.

– Які завдання ставила українська делегація перед собою на Саміті?

– Презентувати нову Україну, розказати про реформи, які проводимо, та їх результати, ознайомити учасників з інвестиційним потенціалом і можливостями України. Ми розповіли про бізнес-клімат в Україні, перспективи приватизації та інші інвестиційні можливості. Я розказав про середньостроковий план уряду на 2017-2020 роки, який на початку року презентував Володимир Гройсман. Учасники саміту розпитували нас найбільше про плани з відновлення промислового виробництва, сферу інновацій та ІТ.

Саміт зібрав на одному майданчику близько двох тисяч учасників, серед яких були представники бізнесу, міністри економіки, галузеві міністри Індії та інших країн, а ще – міністри окремих індійських штатів. Для прикладу: найбільший з індійських штатів – Андхра Прадеш – має населення близько 50 млн осіб, а його площа дорівнює ¼ території України.

– А що в Україні найбільше зацікавлює індійських управлінців і підприємців?

– Під час форуму я зустрівся з індійськими міністрами – комерції та промисловості, наземного транспорту та автошляхів, міського розвитку, будівництва, інформації, радіомовлення і телебачення, цивільної авіації. Це, власне, і є пріоритетні напрямки зацікавленості у двосторонній співпраці.

Наприклад з пані Сітхараман, міністром комерції та промисловості Індії, ми говорили про угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС та Україною і Канадою. Я нагадав, що ці угоди відкривають нові експортні можливості не тільки для України, але і для усіх інвесторів, які відкриватимуть у нас виробництво. Це її особливо зацікавило. А ще пані міністр сподівається реалізувати спільний проект морського транспортного коридору між Індією та Україною, який дозволить налагодити постачання індійських товарів до Європи та інших країн.

У травні цього року літак АН-225 «Мрія» приземлився в Індії. Тоді увесь персонал аеропорту вийшов подивитися на українського авіагіганта. Ми з Міністром цивільної авіації Індії паном Раджу одразу згадали цю подію під час зустрічі і обоє погодилися, що співпраця між Україною та Індією у сфері авіатранспорту може піднятися на нову висоту. Індія активно використовує авіатранспорт для внутрішніх рейсів, оскільки територія країни становить понад 3 млн квадратних кілометрів. Зараз Індія відчуває нестачу близько 500 пасажирських літаків середньої дальності для авіасполучення всередині країни. І я вважаю, що наш авіапром може зробити Індії вигідні пропозиції. Не лише з постачання літаків, але і з послуг для обслуговування та ремонту авіаційної техніки, з постачання запчастин та іншого авіаобладнання.

У час, коли Індія активно розвиває свою наземну транспортну інфраструктуру, ми запропонували, щоб наші українські компанії в Індії могли долучитися до спорудження тунелів, мостів, ліній метро. Крім того, індійський бізнес цікавить наша інфраструктура, серед іншого – участь у приватизації об’єктів суднобудування.

– Ви задоволені підсумками візиту до Індії?

– Візитом задоволений, а своїм першим знайомством зблизька з Індією дуже приємно вражений. Попри стислі строки МЗС надзвичайно добре підготували програму візиту. Вона вийшла насичена і збалансована і це велика заслуга Посольства України в Індії та Посла Ігоря Поліхи.

Так, у перший день нашого перебування у Нью-Делі Індія відзначала своє національне свято – День Республіки. Тоді Індія прийняла Конституцію і стала Республікою. І для нашої делегації було честю долучитися до урочистостей з нагоди цього свята. Ми дуже добре розуміли почуття індійців, які пишаються своєю армією, своїми воїнами і знають ціну здобуттю незалежності.

Під час візиту до Індії мені випала честь від імені Президента України Петра Порошенка поновити запрошення для Президента Індії відвідати Україну вже цього року. У Мінекономрозвитку ще маємо підготувати ефективне засідання українсько-індійської міжурядової комісії, як я уже казав. А через трирічну перерву у її засіданнях маємо багато роботи.

Крім Саміту, я побував в Університеті Гітам, де викладають міжнародний бізнес, менеджмент, сільське господарство. Поспілкувався зі студентами, вони схожі на наших, мислять глобально, завдяки сучасним технологіям контактують з усім світом, прагнуть розвивати міжнародні бізнес-проекти і вивчати найкращі іноземні практики. Індія за останні роки запровадила цілу низку програм для підтримки інноваційних проектів та цифровізації у регіонах Індії. Серед них і організація доступу сільської місцевості до високошвидкісного інтернету та підвищення цифрової грамотності. Ці проекти, до речі, перегукуються з нашими, українськими ініціативами, як-от Цифровий порядок денний та спільний проект України та ЄС щодо розвитку цифрового співтовариства, який я недавно обговорював у Брюсселі з єврокомісаром паном Оттінгером. Отже, між Україною та Індією існують великі можливості та потенціал, тому у всіх напрямках плануємо активно та плідно співпрацювати.

 

 

 

Розмовляв Олександр Харченко, Укрінформ

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s