Марк Фейгін, адвокат Романа Сущенка: У Лефортово Роман є об’єктом оперативних розробок ФСБ

22 грудня 2016 р.

1080_600_1478161111-4875У «справі Сущенка» – знову затишшя, руху немає. Таке враження, що політична влада Росії санкціонувала судовій владі та ФСБ початок новорічно-різдвяних канікул. Втім, дочекаємося щорічної прес-конференції ВВП, може, він там підстьобне ситуацію.

Поки ж корисно уточнити, дізнатися у адвоката Марка Фейгіна про деякі особливості «правоохоронної системи» Росії, наприклад, які саме взаємини у ФСБ з різними СІЗО та іншими місцями утримання, як у Росії, так і в окупованому Криму.

ДО СУЩЕНКА НЕ ПРОПУСТИЛИ ТРИ КНИГИ

– Ви на цьому тижні відвідували Романа. Як у нього справи?

– У плані побутових умов все нормально. Нарешті повністю доставили комплект теплих речей по сезону, включаючи взуття. Він писав і передавав всім привіти, привітання зі святами. Дякував за підтримку. Як я вже говорив, ікону від Київського патріархату йому передали, а ось «Молитовник» з побажаннями від патріарха Філарета, незважаючи на всі наші зусилля, як і раніше, не передають. Цікава деталь. До Нового року Роману прийшла нова порція книг. При цьому три книги не пропустили.

– Так? Дуже цікаво, які саме? Щоб знати на майбутнє, які можна рекомендувати до покупки, які ні.

– На жаль, нічого не можу сказати. Ми не знаємо ні назв, ні причин, через які книги не пропущені. Вони були, як належить, куплені через інтернет-магазин Озон.ру. А далі – то цензура вже не пропустила, то продовжують вивчати, чи можна, зрештою, пропустити.

– Що зараз відбувається у слідстві по «справі Сущенка»?

– По правді, нічого не відбувається. Все завмерло. За відсутності слідчих дій ми займаємося своєю роботою. Відстежуємо, як проходять наші клопотання про долучення акредитації, привезеної з французького МЗС, а також про дії в рамках Угоди про взаємну правову допомогу (ми хочемо отримати та долучити до справи низку документів з ГУР МОУ). На жаль, відповіді поки що не отримано.

Втім, я, як і раніше, вважаю, що доля Сущенка буде вирішуватися не під час судового процесу (хоча, всю процесуальну роботу потрібно, природно, виконати максимально якісно), а у результаті рішення на політичному рівні. У зв’язку з цим можна відзначити як позитивний факт, що Роман включений у всі списки на обмін. І з боку Києва робота, пов’язана з обміном, ведеться.

– Яка майбутня подія для вас найважливіша?

– Прес-конференція президента Путіна, перенесена на п’ятницю. Я сподіваюся, що колеги зможуть поставити запитання про Романа Сущенка. І вже тоді будемо аналізувати отриману відповідь і коригувати подальші дії. «Суд розбереться…» – це одна історія. «Робота ведеться…» – інша. Ну і, звичайно, можливий варіант, що просто не дадуть мікрофон людині, якій може поставити запитання про Романа.

У РОСІЇ У БАГАТЬОХ СІЗО ОСОБЛИВІ ВІДНОСИНИ З ФСБ

– Нещодавно повідомлялося, що московська Громадська наглядова комісія (ГНК) звернулася до Генпрокуратури Росії і до керівництва ФСВП з вимогою перевірити дії керівництва СІЗО «Лефортово».

– Так. Прокуратура і ФСВП, зрозуміло – наглядовий орган та відомче керівництво. А на що скаржаться правозахисники?

– На неправомірну поведінку адміністрації ізолятора. Виявляється, адміністрація «Лефортово» ще з вересня попереджала правозахисників перед відвідуванням ув’язненних про заборону розмовляти з арештованими в камерах. І це супроводжувалося погрозами припинити відвідування і застосувати до членів ГНК заходи адміністративного впливу.

– Зрозуміло… На Лефортово здавна багато різноманітних скарг. Я й сам вам не раз говорив, наприклад, про складнощі в роботі адвоката.

– Так, пам’ятаю. Раз на тиждень проводиться жеребкування на відвідування підзахисних.

– Ну так. У СІЗО лише 6 кабінетів для спілкування з підзахисними. І все. Ця проблема не вирішується роками. І взагалі, стара в’язниця. Її можна підфарбувати, але комунікації, інфраструктура зносилися. Проблеми з каналізацією. Часто немає гарячої води, неможливо помитися. І на це теж скаржаться. Ну, а головна особливість СІЗО Лефортово – це те, що воно неофіційно вважається одним з головних місць утримання по лінії ФСБ (До 2005 р. СІЗО «Лефортово» повністю перебувало у віданні ФСБ, але потім спецслужбі указом президента заборонили мати слідчі ізолятори. «Лефортово» як би перейшло у відання Мінюсту, – О. К.). Якісь гучні імена, «загроза державній безпеці» – всіх звозять саме сюди. Хіба що у внутрішній в’язниці, в підвалах на Луб’янці утримують якихось зовсім вже секретних арештантів.

– Дуже цікаво. А які ще російські СІЗО мають особливі контакти з ФСБ?

– Ну, наприклад, Ростовське СІЗО, де утримувалися Олег Сенцов і Олександр Кольченко. Також СІЗО у Владикавказі, де якийсь час були Микола Карпюк, Станіслав Клих. Під час війни в Чечні «прославилося» СІЗО в Чернокозові (Село Наурського району Чеченської республіки, у 2005 році на основі слідчого ізолятора, що існував тут від початку Другої чеченської війни, у Чорнокозові була створена колонія суворого режиму, – О. К.).

– А як справи з цим в окупованому Криму?

– У Криму ситуація взагалі незрозуміла. Там існує єдине СІЗО – в Сімферополі. А також є ряд ізоляторів внутрішнього тримання (ІВТ). ФСБ їх активно використовує. Що може виходити за рамки закону. Оскільки, коли суд визначає арешт, затриманого вже не мають права утримувати в ІВТ, де для цього немає відповідних умов…

Так, але повернемося до СІЗО. У них досі зберігся анахронізм радянської системи. Крім загального керівництва, є оперчастина. Вона займається оперативною роботою, тобто розкриттям злочинів у стінах закладу. Оперчастина в Лефортово, очевидно, безпосередньо пов’язана з ФСБ. Роман, до речі, теж є об’єктом оперативних розробок. Але це все безглуздо, оскільки він розумна людина і розуміє, що навкруги відбувається.

– Скажіть, будь ласка, а сусід по камері у Сущенка колишній?

– Так. Той самий. Відносини у них нормальні, конфліктів немає.

ЧОМУ ЛЮДИ ПЕРЕСТАЛИ ДОПОМАГАТИ ПОЛІТВ’ЯЗНЯМ

Доводиться визнавати цей факт – люди не жертвують грошей політв’язням. Тут частково вплинула історія з Надією Савченко

– Якийсь час тому ви говорили про створення спеціального фонду допомоги українським політв’язням, у першу чергу кримським. Яка там зараз ситуація?

– Все та ж. Кепська. Ідея «не пішла». Коштів не перераховують. Так, доводиться визнавати цей факт – люди не жертвують грошей політв’язням. І не один я про це кажу. А у багатьох справах ситуація дуже складна. Наприклад, адвокат Дмитро Сотников, який продовжує займатися справою кримського майданівця Олександра Костенка, зараз відбуває термін у Кіровській області. Дмитру доводиться тягнути справу самотужки. Ніхто йому не платить, ніхто не допомагає. Тому ця проблема залишається актуальною. Було б добре, правильно, якби хтось взявся за подібний фонд і зумів би знайти цільові пожертвування.

– Чому, на ваш погляд, відбувається так, що люди набагато менше займаються благодійністю в такому питанні, як допомога політв’язням?

– Тут багато факторів, можна окреме дослідження проводити. Один з пунктів, який на поверхні – частково вплинула історія з Надією Савченко. Важко прийняти, що, будучи на волі, людина виявляється іншою, не такою, якою вона була за ґратами. Така настороженість, звичайно, теж впливає.

– А що зараз відбувається зі справою «Джемілєв проти ФСБ»?

– Ми вже пройшли дві інстанції. Тиждень тому Верховний суд Росії залишив у силі рішення Мосміськсуду про заборону на в’їзд Джемілєву в Крим. Але в даний момент я все ще чекаю, коли мені видадуть на руки готове рішення. А далі, як і планувалося, будемо працювати з цією справою в ЄСПЛ. Але цим вже більше будуть займатися українські юристи, адвокати. В тому числі, наприклад Гарік Логвинський (Георгій Логвинський – народний депутат України за списком «Народного фронту», – О. К.).

 

 

 

Розмовляв Олег Кудрін, Київ

 

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s