Чим ви відрізняєтеся від Януковича? Мустафа Найєм, який покликав країну на Майдан, ставить головне питання владі

1 грудня 2016 р.

72_main_ukrВ листопаді 2013-го пост Найєма став сигналом до початку Революції. Лідери Майдану, включаючи президента, швидко забули трупи героїв і втратили страх, констатує він

Чотири роки тому він був відомим журналістом, талановитим фотографом, амбітним ведучим і «своїм хлопцем» на мотоциклі. Сьогодні він народний депутат, «свіжа кров» і нове обличчя в політиці. Він купив свій перший автомобіль, виношує плани написати підручник з журналістики, навчити всіх українських дітей англійської.

Те, що відбувається в країні сьогодні, Найєм називає умовною контрреволюцією. Вона не в тому, що країна отримає знову Януковича, Льовочкіна або Клюєва, а в тому, що азарівське «та пішли ви» народу може точно так само кинути будь-хто із нинішніх лідерів.

«Я проти дестабілізації, але я розумію людей, які вийдуть і винесуть уряд, – каже він в інтерв’ю НВ. – І в мене не буде аргументів захищати його. Ні в кого не буде».

Три роки минуло після того, як ти покликав всіх на Майдан. Як вважаєш, це була хороша історія?

Я не песиміст в цьому сенсі. Треба просто прийняти, що ніколи не буде такого моменту, коли нам всім буде все подобатися. Навіть ніколи не буде моменту, коли нам не доведеться воювати за щось або боротися. Такий час настане дуже скоро в нашій країні.

У буквальному сенсі воювати?

У всіх сенсах. Але якщо сприймати те, що відбувається, як процес, напрямок цього процесу мені подобається. Мені дуже не подобається швидкість. Не подобається, що якісь двигуни, які ми встигли швидко побудувати і які могли б зараз вивести нас в атмосферу, намагаються замінити гасовими лампочками і печами на дровах. Ще й розповідають при цьому, що вони ж теж виділяють тепло. Це мені не подобається. І це злочинно.

Жертви, вбивства, все, що сталося під час Майдану – це ціна, яка була заплачена за електромобіль останнього покоління, а нам кажуть: «Хлопці, ви ж раніше їздили на конях? А тепер ми дамо вам карету!».

Ми повинні були опинитися в електромобілі, а ми в кареті. І не тому, що електромобіля немає. Він їде поруч, а в ньому всі ті люди, які заважають нам, суспільству, пересісти.

Хто вони?

Це люди, від яких у першу чергу залежить побудова системи координат нових цінностей. Очевидно, що це президент і вся політична команда. Це лідери партій, політичних груп, керівники міністерств, правоохоронних органів. Вони винуватці того, що ми не пересіли на електромобіль. Вони сидять там самі і не пускають інших. Їм комфортно.

Звичайно, є керівники певних держагентств, які трохи інші. Але більшою мірою це злочинці. Не в тому навіть, що вкрали 100 гривень, а злочинці проти історії, країни, еволюції, життя – всього.

Ти ж тепер частина цих людей?

Ні. Я так не вважаю. З таким же успіхом я можу сказати, що вся країна винна в тому, що Янукович став президентом. Янукович вбив людей на Майдані, і тепер кожен у цій країні повинен почуватись винуватим. І не треба тоді розповідати, що «це не мій президент». Мені не подобається така логіка.

Так, я частина системи, але в ній є різні частини, які відповідають за різні функції. Я не вважаю себе частиною системи, яка дозволяла б красти. Я не причетний до того, що не розслідуються важливі справи. Я не частина дерибанів. Я не частина системи прийняття рішень, за яких з олігархами можна домовлятися. Я не частина системи, яка дозволяє перепризначати старих чиновників. Я до цього не маю ніякого відношення. Я займаюся зворотніми процесами.

Так, я сиджу в цій машині. Але мені смердить не менше, ніж звичайним людям. Чому я терплю? Це інше питання. Треба дивитися, що робить кожна конкретна людина і до чого приводять її дії.

Що особисто ти робиш? Що зроблено за рік?

Я дуже задоволений цим роком. Ми підняли на інший рівень GoGlobal (програма популяризації іноземних мов – НВ), у мене є чітке розуміння, що я хочу робити на сході, і у мене з’явився інший вимір розуміння Нацполіції. Я не планую наступного року займатися більше нічим, крім перерахованого. Буде якась рутинна робота, але ці три проекти для мене найважливіші.

Сподіваюся, нам з GoGlobal вдасться стати найбільшим хабом волонтерів і зробити перший національний проект, який не фінансує держава. Ми збираємо пул донорів, будемо на аукціоні продавати участь у нашому проекті. Якщо раніше у нас було відчуття, що ми просимо грошей, то зараз ми не просимо, а даємо шанс людям, які в цій країні виросли і заробили більше, ніж вони можуть використовувати, брати участь у правильній справі.

Що стосується поліції, то я не буду на себе перетягувати результати. В таких історіях пальма першості належить виконавчій владі. А я лише допомагав в публічній площині, всередині, на місцях. Я перестав сприймати Нацполіцію як чорно-білу систему і у мене з’явилося розуміння, куди б я рухав її, якби була можливість.

Для цього довелося б співпрацювати з Аваковим?

Не має значення, з ким. Покажіть мені хоча б одну людину в цій країні, яка бореться з корупцією і не змушена співпрацювати з людьми, які комусь не подобаються. Лещенко прибрав Мартиненка, подаючи документи Яценюку. Той же Лещенко нещодавно припинив тендер за допомогою Гройсмана. Я вже не кажу про те, що всім доводиться спілкуватися з Генпрокуратурою.

Якщо йти за цією логікою, то ми і на посольстві США повинні поставити хрест і вигнати з країни, тому що вони співпрацюють з Порошенком, з Аваковим, з Луценком. Питання не в тому, з ким, а в тому, який мотив. Якби моя співпраця з Аваковим призвела до того, що я став багатшим, отримав якісь преференції або став залежним – так, я прийняв би цей аргумент. А так – я буду співпрацювати з тим, хто дозволяє мені реалізовувати моє бачення. Я собі це пояснив.

Що з твоїми проектами на Сході?

Рівно рік тому приблизно в цей час ми зустрілися з губернатором Донецької області та обговорювали питання створення ЦНАПу (Центр надання послуг – НВ) по всьому сходу країни. Ми придумали цей проект. Почали з Маріуполя, зараз ЦНАПи розвиваються в інших містах. Ідея ЦНАПу в Маріуполі в тому вигляді, в якому він є зараз, без удаваної скромності належала мені. Я хочу, щоб це була показова історія сходу. Я про це говорив і Порошенку, і губернатору. Ми привели туди донорів. За архітектора, який зробив дизайн ЦНАПу, мені довелося заплатити свої гроші, тому що люди, які обіцяли, просто кинули. А це люди на дуже високих посадах. На найвищих.

Щоб не вийшло?

Ні, це була дрібна помста. При цьому наш ЦНАП у Маріуполі став єдиним місцем, кудипрезидентові було для чого приїхати і що відкрити. І він відкрив, не згадавши нас взагалі. Це про рівень горизонту керівництва держави.
Потім ми стали ініціатором того, щоб у Маріуполі з’явилася 3G-зв’язок. Я вдячний за це Київстар і Петру Чернишову.

Зараз хлопці з нашої команди роблять архітектурне рішення для маріупольської міськради, для набережної. І це дуже круто.

Зараз з Вадимом Чернишом, міністром з питань окупованих територій, розробили для АП пропозицію зробити наступний рік в Україні роком Донбасу. Політичної волі поки на це немає, але ми ще не вичерпали всі ресурси.

Я не хотів би зараз розкривати всі карти, але я сподіваюся, що наступного року ми зробимо великий соціальний проект на Донбасі, який буде пов’язаний з громадянським суспільством, з бізнесом, з журналістами і т. д. Це мій великий проект на наступний рік у цій сфері.

Коли ти і твої друзі йшли в парламент, звучали побоювання, що замість ефективних журналістів суспільство отримає неефективних депутатів. Чи можна бути ефективним депутатом в Україні?

Я займався журналістикою 10 років. На десятий рік, звичайно, я був відомим журналістом, ефективним. А в політиці я два роки. Я поки ще не зраджував нікого, не змінював сильно свій порядок денний.

У мене є тверде переконання, що залишатися в зоні комфорту, насолоджуватися тим, що ми круті журналісти, це було б якесь протиріччя еволюції. Ми могли рухатися далі. Я хотів. Я пішов. Я не шкодую.

Чи розглядаєш ти можливість продовження політичної кар’єри?

Я точно не повернуся в чисту журналістику.

Більше не цікаво?

Я б сказав так – це найцікавіша професія в світі. Більш цікавої не можу собі уявити. Ну, можливо, ще я б хотів попрацювати тільки у складі Лікарів без кордонів. Але зараз це вже не питання інтересу. Я не хочу тут здаватися. Це раз.

Другий момент: я жодного дня і жодної секунди не шкодував про те, що пішов у політику. Це не означає, що мені не хотілося все кинути. Але сказати, щоб я шкодував – такого ніколи не було. Мені цікаво, мені хочеться, щоб все вийшло. І головне, я в цьому бачу розвиток. І себе, і товариства. Мені здається, це дуже логічна історія.

Навіть коли фракція, яка тебе покликала, оголошує тобі страйк, виключає з міжнародних делегацій?

Мене ніхто не кликав. Я сам прийшов. Якщо знайдеться людина, яка скаже, що мене позвали у фракцію, партію, я б хотів з нею зустрітися. Тому що я точно пам’ятаю цей виклик президенту, це смс президенту, ці переговори з президентом про те, щоб вступати у фракцію. Тут була чисто наша ініціатива. Так, ми на той момент цього хотіли.

Президент, напевно, вже пошкодував, що погодився.

Я думаю, це взаємно. Взаємне співчуття про те, що ми виявилися не на одній хвилі. Але чиї критерії, цінності і рамки більш підходять посаді – його президентській або наші депутатській, і наскільки це адекватно ситуації в країні, розцінить доля.

І… я це скажу вперше і востаннє… я б дуже хотів бачити в президенті підтримку всього, що ми робимо. Ми точно люди, які в цій країні виросли, ми її любимо. Це наша країна. І я б хотів почути від президента аргументи: чому він нас не підтримує. Чому ми його не підтримали, ми можемо пояснити. Без істерик, без спроби зробити з когось демона.

Чому ми не чуємо аргументів? Чому нас не підтримують? Чому молоде покоління опинилося в стороні від процесу?

У тебе немає відповіді на це питання?

Воно неоднозначне. По-перше, невідповідність масштабів виклику суспільства і часу масштабам уявлення людини про саму себе. Друге – це невідповідність тих умінь і навичок, які були у людини до даного часу.

Ніхто не заперечує, що були моменти, в яких саме ця людина була потрібна. Це треба визнати. Але найбільше моє не те щоб обвинувачення, а розчарування – це саме невідповідність масштабів і неготовність чути. І абсолютна параноя. Коли генерали СБУ отримують прямі вказівки слухати політиків, коли пан Фролов (Олег, заступник голови СБУ – НВ), сидячи у себе в кабінеті, отримує записи моїх телефонних розмов – не сепаратистів, не Медведчука, а моїх розмов з моєю дівчиною, з моїми колегами, з батьками – то у мене закрадається черв’ячок сумніву: а чим ви відрізняєтеся від Януковича? Що ви захищаєте? Від кого? Ви з глузду з’їхали?

Хотілося б поговорити з ним?

Колись ми про це поговоримо. Не думаю, що зараз при його посаді це можливо.

Чи чекав я, що нас (з колегою Світланою Заліщук – НВ) виключать (зі складу міжнародних делегацій – НВ) або щось ще? Я не робив і не зроблю нічого такого, за що я можу потрапити у таку халепу. Можуть створюватися штучно? Так. Але є якась історична роль у кожної людини. Якщо мені треба щось зробити, то я піду цим шляхом, я це зроблю. Я внутрішньо себе готую до того, що доведеться виходити на стежку війни рано чи пізно.

І ще. Багато хто, в тому числі молоді політики, сприймають політику як свою особисту кар’єру, як особистий проект. А політика спочатку не є чимось, що може приносити вигоду. Ніяку. Навіть не в плані грошей, а в плані кар’єри. Політика – це служіння. Якщо це розумієш, то все спрощується. Я б не хотів називати прізвища – це дуже інтимна історія, але люди з розумінням політики як служіння в цьому парламенті є.

Через три роки після Майдану тобі продовжують дорікати в тому, що сталося?

Звичайно. І тут треба розуміти дві речі. Перша. Дорікають усім. Друге, очевидно, мені дорікают більшою мірою або частіше. Але я по-іншому на це дивлюся. Я розумію, що на відміну від більшості тих, хто зараз в політиці, у мене менше морального права кинути все і піти. Я повинен показати результат.

Навіть зараз так думаєш?

Зараз дуже важкий момент. Система починає набувати такої бл**ської посмішки в очах, коли говориш їй «ви неправі». Цього раніше не було. Два роки після революції ще якось боялися, ніяковіли. І в цій усмішці – все, що відбувається. В цій усмішці, що починають відновлюватися банди, які раніше віджимали бізнес. В цій усмішці – дзвінки чиновникам про те, хто і яку посаду повинен зайняти. Якщо б у перший рік після революції вони намагалися робити так, Адміністрацію Президента спалили б і винесли. А зараз це відбувається.

Чому? Інстинкт самозбереження більше не працює?

По-перше, люди втомилися трохи. А по-друге, влада вже комфортніше себе почуває. Всі швидко забули, як Порошенко, Кличко, Тягнибок, Яценюк стояли на сцені Майдану, коли проносили повз трупи. Ми дивилися тоді на них і думали, що їх зараз просто розірвуть на шматки. Вони готові були стати на коліна, проповзти на пузі. А зараз ці люди стали дуже сміливими. Це все я називаю умовною контрреволюцією. Вона не в тому, що ми отримаємо назад Януковича, Льовочкіна або Клюєва, а в тому, що так само бл**ськи посміхатися нам будуть інші люди. «Та пішли ви» може говорити не тільки Азаров. Так може говорити будь-який прем’єр-міністр, будь-який президент.

Я проти дестабілізації, але я розумію людей, які вийдуть і винесуть. І в мене не буде аргументів захищати владу. Ні в кого не буде. Нагадаю, головна помилка Януковича була в тому, що від нього відступилися, а не в тому, що він був слабий. Нікому було його захищати.

І зараз людей, які можуть захищати такі методи, все менше. А це падіння довіри, легітимності. Це небезпечно.

Нагорі не розуміють цього?

Мені здається, ні. Впав бар’єр чутливості. У них відчуття п’яного водія, який сідає за кермо і йому здається, що він бог. Це відчуття дає влада.

А якщо говорити в цілому, то ні «вони» і «ми», тобто ми всі як країна. І я позитивно дивлюся на те, як ми змінюємо країну. Це той дух, яким ми горимо всією країною.

Він не згас?

Ні. Це дивний феномен. Минуло три роки після Майдану, в країні війна, велика депресія, а ми все ще живемо в порядку змін. Це відчуття і бажання щось змінювати – найбільша наша надія.

Слабкість влади дозволила громадянському суспільству взяти владу в свої руки в плані порядку денного. Ми, як істерички, на засіданнях говоримо: «Ні, хлопці, ви не про те говорите. Говорите ось про це!». Повноваження в них – вони можуть нас вигнати, вбити, розстріляти, посадити. Але ми говоримо: «Стоп!». І це «стоп» виявилось сильнішим, ніж воля президента, прем’єр-міністра, міністрів і парламенту. Це великий рух вперед. Ми на цю гору виповземо в будь-якому випадку. Питання в тому, скільки наших при цьому ляже, скільки часу пройде, якими числом ми туди прийдемо і як довго ми там протримаємося.

Ми як країна?

Як покоління. І я не маю на увазі вік. Деякі депутати мого віку стали такими ж с**ами, як старі політики. І їх я ненавиджу більше.

І є величезна кількість людей, які ще молодше за нас, яким по 20 років. Вони вже йдуть, гризуть. Ми не можемо пропасти. Ми пропадемо, якщо втомимося, опустимо руки і замовкнемо.

Розмовляла Анастасія Береза

Джерело: НЧ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Найєм Мустафа

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s