Він не дівчинка, щоб ображатися. Сірий кардинал “фронтовиків” розповідає про повернення Яценюка, кеш і скандальні держкомпанії

22 листопада 2016 р.

47_main_ukrАндрія Іванчука називають неформальним лідером НФ і особистим другом Яценюка. Коли і ким той повернеться у політику, чи готується Рада до перевиборів та де він зберігає майже $2 млн кешу, нардеп розказав НВ

Андрій Іванчук – студентський друг і давній соратник Арсенія Яценюка. Нині він глава комітету ВР з питань економічної політики, заступник голови фракції Народний фронт.

Іванчука часто називають «хрещеним батьком» Народного фронту. Після оприлюднення е-декларацій він виявився одним з лідерів зі зберігання коштів у готівці.

У інтерв’ю НВ Андрій Іванчук відповідає на питання про те, коли і в якій іпостасі повернеться в політику екс-прем’єр Арсеній Яценюк, та розповідає про конфлікти у владі, перспективу дочасних виборів і очікувані кадрові зміни. А також пояснює, навіщо йому стільки готівки.

Наскільки зараз міцна коаліція Народного фронту та Блоку Петра Порошенка? Вона ситуативна, і ви просто чекаєте коли підростуть рейтинги?

– Коаліція є. Ефективно працює. Щодня приймаються рішення.

Радикали і Самопоміч, які залишили більшість і пішли в опозицію до влади, знову близькі до коаліції. А з Тимошенко йдуть серйозні бої. Чому так?

– Коли парламент розглядає рішення, не важливо чи ти у коаліції. Це обов’язок – долучатися до прийняття важливих для країни законів. І це нормально з точки зору фракції Радикальної партії і фракції Самопоміч. В багатьох випадках і фракція Батьківщина голосує разом з коаліцією. Але часто все переходить в політичну боротьбу, розповіді, що все можна зробити краще та швидше.


Фото: Олександр Косарєв

Фото: Олександр Косарєв

У Батьківщині вважають, що Народний фронт добряче доклався до цькування Юлії Тимошенко.

– Мені відома лиш одна така кампанія. Вона була направлена проти нашого лідера – Арсенія Яценюка. Всі ті звинувачення, інсинуації, розтиражовані у ЗМІ інформації були направлені на обливання брудом Арсенія Петровича і НФ. Це робилося, щоб зупинити реформи і пропіаритися. Нічого. Буде виборча кампанія, люди дадуть оцінку тому бруду і брехні.

Днями проходили багатолюдні мітинги біля Нацбанку і ВР. Фіксувалися випадки оплати участі у них. На ваш погляд, що це було?

– Люди мають право на добровільні зібрання та висловлення своєї думки і вимагати захисту своїх прав. Інше питання, коли проходять мітинги, а в ЗМІ пишуть, що людей туди звозять, платять їм гроші – це неприпустимо. Ці «антимайдани» ні до чого доброго не приведуть.

Здається, що Яценюк повернувся у публічну політику. Були інтерв’ю, заяви, візити закордон.

– Він не повернувся, бо нікуди не зникав.

Позаочі говорили, що він образився і після відставки довго не хотів публічності.

– Він не дівчинка, щоб ображатися. Яценюк – серйозний політик. Після відставки мав зробити певні висновки. Він має, що сказати. На все свій час.

Він очолював Уряд у складний час. Не допустив дефолту, витягнув соціальні моменти, формування українського війська, забезпечив фінансування обороноздатності країни. Хоч розуміє, що багато чого не встиг, не зміг. У нас складна конструкція влади, і не все залежить від волі очільника Уряду. Треба знаходити баланс з Радою, президентом.

А поїздки закордон лідера другої за чисельністю фракції парламенту України, яка є фундаментом коаліції – це природньо. Яценюк має великі міжнародні зв’язки. Його поїздки в Вашингтон, Берлін, Брюссель направлені на покращення взаємодії між Україною, ЄС та США. Україна, яка захищає сьогодні не лише себе, а й Європу, повинна отримати належну підтримку.

– Або це підготовка до дочасних виборів.

– Будь-який політик завжди готовий до виборів. Парламентські вибори будуть через три роки. Президентські – теж не скоро.

– Дочасних – не буде?

– Якщо країну увесь час вкидати в стресові ситуації, дочасні вибори, ми ніколи нічого не встигнемо зробити.

Під час виборчих кампаній усім хочеться подобатися. Популізм зашкалює. Вибори стримують від непопулярних реформ. Тому ми 25 років топталися на одному місці. Треба заспокоїтися. Провести реформи, йти незмінним курсом попереднього і чинного урядів.

Яценюк може знову зайняти позицію у владі? Час від часу виникають розмови, що він, приміром, очолить Нацбанк. Зараз знову йдеться про ймовірну відставку глави НБУ Валерії Гонтаревої.

– Арсеній Яценюк ще довго в силу свого досвіду і віку буде одним з ключових гравців в Україні.
Арсеній Петрович очолював НБУ після Помаранчевої революції у 2004-2005 роках. Гривня тоді знецінилась, та він зміг повернути курс з 9 грн/дол на 5 грн/дол. Захистив вкладників, зберіг банківську систему. Він увійшов в історію як потужний центробанкір. Нині розмови про перспективи очолити НБУ – це чиїсь фантазії.

Що стосується інших позицій. Арсеній Петрович добровільно прийняв рішення про відставку задля економічної та політичної стабільності. Це дає зрозуміти – його не цікавлять навіть найвищі посади за будь-яку ціну.

– Є певні натяки на те, що під міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим крісло хитається. Чи так це?

– Крісло – не перевіряв. Тому – не знаю.

Загроз посаді міністра внутрішніх справ немає. Аваков добровільно відмовився від великої кількості владних повноважень. Він – ефективний міністр, який багато зробив для реформування МВС. Створено Поліцію. Впевнений, він зможе втілити ще багато реформ.

– Аваков не віддаляється від Народного фронту? Створити і очолити свою партію має намір?

– Ні. Усі чутки Арсен Борисович спростував особисто.

– Ще одне запитання про кадрові зміни. Досі не відбулися ротації в Центральній виборчій комісії (ЦВК). Чому? Питання підвішене?

– ВР зобов’язана прийняти відповідні кадрові рішення, переобрати членів ЦВК, унеможливити сумніви легітимності, законності діяльності цього органу.

Має бути відповідне подання президента. Тоді спікер парламенту винесе його в зал. За більш детальною інформацією треба звертатися до Андрія Парубія. Він веде і консультації і переговори з цього питання.

– Ви говорите про нове подання, правильно? Ще у червні було подання президента, яке супроводжувалося детективною історією з заміною прізвищ кандидатів від НФ. Так, там немає заступника голови ЦВК Андрія Магери. З’явилися інші прізвища. Говорили про підкилимні домовленості. Їх спростовував глава фракції НФ Максим Бурбак.

– Я дуже поважаю Андрія Магеру. Він – фаховий спеціаліст і порядна людина. Прикро, що його кандидатура не була внесена через домовленість, що усі члени ЦВК мають бути новими людьми.
Я цю ідею не підтримую. Вважаю, досвід повинен передаватися. Люди, які себе зарекомендували з кращої сторони, повинні продовжувати працювати.

Є рішення фракції. Від фракції ми внесли кандидатури. Позиція Народного фронту залишилася незмінною.

– Тобто розраховуєте, що в новому поданні позиція фракції НФ відобразиться?

– Я не знаю, яке подання президент внесе у парламент. Та якщо у ньому не буде кандидатур від Народного фронту – фракція не голосуватиме.


Фото: Олександр Косарєв

Фото: Олександр Косарєв

– Які шанси прийняття Бюджету-2017 до Нового року? Він має бути, як у Яценюка – бюджетом «затягування пасків»?

– Країна в скрутній ситуації. Потрібно на всьому економити. В парламенті Бюджет викличе серйозну дискусію. Але знайдемо консенсус, та він буде прийнятий до кінця року.

Загалом в проекті Бюджету враховані пропозиції Народного фронту. Це і фінансування армії на рівні не нижчому як 5% від ВВП, підвищення зарплат, фінансування ремонту доріг.

Треба збалансувати сателітні закони, які формують дохідну частину бюджету. Великі питання до дефіциту Пенсійного фонду. Формула вирішення є. Потрібне бажання, політична воля назвати все своїми іменами. В Україні реально працює 20 млн людей, а офіційно – це лише 10 млн. Зарплати в тіні. Їх треба звідти виводити. Необхідно ввести правильне адміністрування податків, а не лякати підняттям пенсійного віку.

– Гвардію псевдо-пільговиків хтось ризикне піддати ревізії?

– Це завдання для Мінсоцполітики. Потрібно виявити таких «пільговиків» і поставити крапку. Грошей і так бракує.

– Ще міністром фінансів Уряду Арсенія Яценюка Наталією Яресько було сформовано перелік держмайна, що підлягає продажу, з близько 300 об’єктів. Масштабна приватизація, яка мала суттєво наповнити бюджет, не відбулася досі. Чому?

– У нас є перелік підприємств, які не підлягають приватизації. Це 1,5 тис об’єктів. Деякі вже навіть не існують, але числяться.

Попередній Уряд кілька разів виступав з ініціативою переглянути цей список, залишити в ньому лише стратегічні підприємства. Інші – передати Фонду держмайна для проведення аукціонів. Жаль, ініціатива не має підтримки в парламенті. Сподіваюся, що ситуація зміниться. Альтернативи великій приватизації я не бачу.

– Історія Одеського припортового заводу (ОПЗ) також ніяк не завершиться. Що навколо нього відбувається?

– Кілька компаній підтвердили свій інтерес до ОПЗ. Все залежить від аукціону. Від того, чи він відбудеться та скільки інвестор запропонує. Ціна має бути адекватною. Такий другий об’єкт не побудуєш. Він є стратегічним для української економіки і повинен бути проданий за реальні кошти ефективному власнику.

– Коли говорять про зацікавлених у неприватизації ОПЗ, то називають групу Приват та Ігоря Коломойського, якого вважають вашим діловим партнером.

– Це чутки і перебільшення. Запевняю, аукціон з продажу Одеського припортового заводу відбудеться прозоро та публічно – із залученням ЗМІ. Правила дуже прості: хто заплатить більше – той і переможе. Підкилимних ігор не буде.

– КМУ пропонує ввести наглядові ради на державні підприємства. Як розуміти цю ініціативу? Це дозволить витіснити прихованих власників?

– Наглядові ради мають покращити ефективність управління підприємствами, в режимі реального часу здійснювати політику, затверджувати стратегію. Члени ради мають отримувати хороше фінансове забезпечення, що буде запобіжником від корупційних спокус. Це світова практика. Орган має бути дієвим.

– Нещодавно Кабмін ухвалив законопроект про продаж спиртзаводів. Тема дискусійна. Одні наполягають, що спирт має залишатися в монополії держави, інші – що потрібна приватизація. Ви що скажете? 

– Комітет однозначно забезпечить швидке проходження і винесення в зал.
Представляючи документ, міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий відзначив, що 45% ринку перебуває в тіні. З 80 спиртзаводів працює тільки 15. Від приватизації спиртової галузі бюджет може отримати додаткових 5-6 млрд грн.

Уряд пропонує поділ спиртзаводів на дві групи. У першу увійдуть виробники харчового спирту, у другу – технічного спирту та біоетанолу. Запропоновано також повний продаж активів галузі. Передбачається, що закон вступатиме в дію етапами. Спершу експорт здійснюватиме тільки держава. До 2020 року матимемо повну лібералізацію ринку.

– Питання легко пройде через зал? Галузь має серйозне лобі.

– Важко прогнозувати. Противники приватизації стверджують, що галузь чіпати не можна, бо це – курка, яка несе золоті яйця. Проаналізуйте фінансові показники за останні 25 років. Побачите, цих «золотих яєць» в офіційних бухгалтерських звітах немає. Можливо, вони є у тих, хто хоче зберегти наявний стан справ, коли все державне – нічиє. Це неприпустимо. Держава втрачає близько 10 млрд грн щороку.

– Стверджують про ваш особистий інтерес до спиртового бізнесу.

– Я ніколи не мав ніякого відношення до цієї галузі. Я не знав, що така ініціатива готується. Ідею почув під час презентації Кутового на засіданні Кабінету Міністрів.

– Ще одне питання активно обговорюють: Євросоюз вимагає відмінити мораторій на вивіз лісу-кругляку, інакше Україна не отримає 600 млн євро макрофінансової допомоги від ЄС. Ви за мораторій чи проти?

– З одного боку – мораторій правильна ініціатива з точки зору держави. Та європейські партнери звинувачують нас у порушенні взятих на себе міжнародних зобов’язань згідно Статуту Світової організації торгівлі та Угоди про Зону вільної торгівлі з ЄС. Зараз напрацьовується законопроект, який приведе це питання у відповідність до вимог СОТ і Угоди про ЗВТ з ЄС.

– Електронне декларування вразило і українців, і світ. Ви – один з лідерів серед власників кешу. Тримаєте готівкою 750 тис швейцарських франків, 600 тис євро, 500 тис доларів та 3,7 млн грн. Звідки такі статки? І чому не в банках? Не довіряєте?

– Це не питання довіри чи недовіри до банківської системи, а того, хто як зберігає свої заощадження.

До політики я займався бізнесом. Попереднє законодавство не зобов’язувало мене декларувати готівкові кошти. Я не хотів розміщувати їх на депозитних рахунках у банках, щоб не показувати свої статки. Тепер усі державні службовці зобов’язані показати гроші, цінні речі, нерухомість, корпоративні права. Я виконав вимогу, задекларував усе що в мене є.

Коли мої статки вже є публічними, я прийняв рішення і віднесу свої заощадження в банк, поміняю на гривні і покладу на рахунки. Тримати гроші не в банківські установі – зараз небезпечно. До того ж, ми ще муситимемо декларувати витрати, а відслідковувати їх з банківського рахунку для заповнення декларації буде легше.

– Скажіть, скільки це взагалі грошей за об’ємом? Вони лежать під матрацом? У пакетах?

– За об’ємом – це небагато. Скоро вони будуть у банку.

– Ощадбанку, який очолює Андрій Пишний? Чи може – в Приваті?

– Однозначно, це буде державний банк. Якщо ви не хочете, щоб я розмістив їх в Ощадному банку, врахую ваші побажання, відкрию рахунок в іншому.

– Вам вирішувати. Це – ваші гроші. Але ви, Яценюк і Пишний – в одній команді з юності.

– Ми давно знайомі, маємо хороші стосунки. Разом вчилися в Університеті. Були членами однієї політичної сили. Пройшли разом певний життєвий шлях. Я можу тільки гордитися, що однокурсники, мої друзі, роблять те, що вони роблять.

– Вас пов’язували з групою Приват та олігархом Ігорем Коломойським. Ситуація навколо ПриватБанку часом розгойдується, говорять про ймовірну його націоналізацію. В Приват гроші кластимете?

– Перше – я не коментую чутки.

Друге – будь-яке розгойдування ситуації навколо великого системного банку негативно впливає на фінансовий сектор. Неприпустимо, коли сіють паніку. У нас є Національний банк. Тільки він має право коментувати фінансовий стан установ. Все інше – спекуляції.

Третє – про гроші вже відповів. Це буде державний банк.

– Нерухомість придбати плануєте? У декларації за 2015 рік з нерухомості у вас вказано лише право на користування чужим будинком 503,5 кв. м у Іванковичах біля Києва.

– Я проживав в будинку колишньої дружини. Зміню адресу проживання. Про все ви прочитаєте у декларації за 2016 рік.

– Житло – в Києві?

– Так.

– Е-декларації відкрили не тільки статки, а й ваш сімейний стан. Ви – неодружений. Відчуваєте на собі жіночу увагу?

– Ми усі живі люди. Державний службовець має право на особисте життя. Я його не коментую.

 

 

Розмовляла Юлія Артамощенко

 

 

Джерело: НЧ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s