Френсіс Фукуяма: Українці не мають права спочивати на лаврах, бо знову все програють

28 серпня 2016 р.

719666_1_w_590Говоримо з Френсісом Фукуямою 23 серпня у холі другого поверху Будинку вчених у Львові після його прес-конференції. Приїхав у місто на тиждень, щоб прочитати курс лекцій в рамках спільної освітньої програми Стенфордського та Українського католицького університетів, Центру міжнародного приватного підприємництва.35 українських топ-менеджерів і викладачів вчать досліджувати проблеми і розробляти шляхи впровадження реформ. Потім вони тренуватимуть українських держслужбовців.

Де зараз Україна на шляху до демократії?

– Ліберальна демократія складається з трьох чинників. Перший – власне, сама демократія. Тобто вибори та інші процедури. Другий – верховенство права. А третій — сильна дієздатна держава. Справи з демократією в Україні хороші. Регулярно відбуваються чесні вибори.

Із верховенством права – великі проблеми. Воно слабке і нерозвинуте. Відповідальність перед законом не стосується людей, наділених владою. Тобто діє справедливість не для всіх. Це неприпустимо для розвиненої демократичної країни.

Френсіс Фукуяма – 63 роки, американський філософ, політолог та письменник. Старший науковий співробітник Центру демократії, розвитку і верховенства права та провідний – Інституту міжнародних досліджень Фрімена Спола Стенфордського університету. У 1970-1990-ті роки працював у відділі політології RAND Corporation. Наприкінці 1980-х – заступником директора з військово-політичних відносин у Європі в Держдепартаменті США. В 2001–2005 роках – член президентської ради США з біоетики – з питань клонування. Відомий завдяки праці “Кінець історії і остання людина” 1992 року, в ній проголошено, що поширення ліберальної демократії у світі може свідчити про кінцеву точку еволюції людства. У 2005 році увійшов до Списку глобальних інтелектуалів світу.

Крім цього, українська держава слабка, бо її роз’їдає системна корупція, відтак неефективно функціонують основні інструменти. Тож Україна лише частково демократична та перебуває на шляху до встановлення справжньої демократії з верховенством права та сильною державою.

Одна з найбільших проблем України — це судова гілка влади, наскрізь корумпована і не здатна себе очистити. Виконавчій і законодавчій владі теж вигідні суди, на які можна впливати.

– Це проблема виховання та навчання нового покоління правників, які будуть іти у владу з новими цілями. Громадяни повинні змусити владу впровадити нову юридичну систему, яка буде відповідати інтересам всього суспільства, а не лише обраних. Наскрізь корумпована влада справді не здатна сама себе реформувати.

Тому громадськість повинна постійно давити на неї, аби домогтися змін. До влади мають прийти нові політики з середовища громадянського суспільства, які будуть тиснути зсередини задля впровадження змін. Потрібно, аби був подвійний тиск – як зі сторони нових політиків всередині, так і зі сторони громадськості зовні.

Окрім цього, історично одним із найважливіших ресурсів політичного тиску на владу завжди був приватний сектор — малий і середній бізнес, середній клас. Підприємці й активісти мають вести діалог, безупинно тиснути на владу, щоб вона встановлювала однакові правила гри для всіх.

Українці не мають права спочивати на лаврах, бо знову все програють, як це сталося після помаранчевої революції. Перемога Революції Гідності була початком, а не кінцем.

Підприємці мають домагатися, щоб влада створювала умови, сприятливі для інвестицій і комфортного бізнес-клімату. У майбутньому це стане гарантією для тривалого закріплення реформ та розвитку.

Чи має Україна для цього залучати інституції і людей ззовні? Наприклад, юристів чи політиків із ЄС і США?

– Це один із можливих виходів. З однієї сторони, потрібні нові українські навчальні інституції, які підготують відповідні кадри. Це стосується не тільки урядової чи юридичної системи, а усіх сфер. З іншої, маєте створити відповідну систему, в якій би такі діячі могли ефективно функціонувати.

Ви закликаєте громадських активістів іти у владу, бо стоячи осторонь і постійно критикуючи її, вони мало досягнуть.

– Насправді, існує багато інструментів, якими можна впливати на владу. Реакція на реформи або їх відсутність може бути різною, але повинна бути. Не маєте права втомлюватися і віддавати реформи на відання політиків. Аби почати зміни, маєте хоча б голосувати за відповідальних. Також потрібні постійні публічні дискусії щодо реформ, які відбуваються, а ще важливіше щодо тих, які не відбуваються, але повинні бути.

У вас дуже сильне громадянське суспільство. Воно може впливати на політиків і повинно це робити. Крім цього, люди повинні змінюватися самі, змінювати своє ставлення до корупції – від найнижчого, повсякденного рівня. Також варто дослухатися до думок ваших інтелектуалів, їх порад, як краще організувати суспільство. Формування розвиненої цивілізованої держави – тривалий шлях, на який ви лише вийшли. Ніхто не пройде його за вас, але свій маленький вклад має зробити кожен. В Україні мають формуватися нові прийнятні форми поведінки, які будуть замінювати старі, що віджили своє.

Період турбулентності в країні — надовго?

– Зміни будуть відчутні, коли критична маса людей обере нові моделі поведінки. Шлях модернізації буде помітним, коли масові суспільні очікування приводитимуть до керма держави тих, хто їх втілюватиме. Зміни тривають щодня, коли українці стикаються з корупцією і несправедливістю та обирають, як реагувати на це. Це і є будівництво держави та її інституцій.

Історичні зміни, які проходить така велика країна як Україна, потребують часу. Потрібна зміна ментальності цілого покоління людей, які лише прийдуть до влади в Україні. Зміна поколінь – повільний процес. Проте я оптиміст щодо України. Вірю, раніше чи пізніше вона стане невід’ємною частиною цивілізованого західного світу.

Успішний досвід яких країн варто перейняти Україні?

– Дуже близький для України приклад — Грузія. Ця країна втілила просто грандіозні реформи, маючи за плечима такий самий радянський багаж. Подолала корупцію, реформувала поліцію, створила сприятливі умови для бізнесу й залучення іноземних інвестицій. Грузини провели величезну роботу буквально за 4 – 5 років. Але такі реформи значно важче зробити у вдесятеро більшій Україні.

У активістів часто мало ресурсів, щоб потрапити у владу і тому вони співпрацюють з олігархами і потрапляють під їх вплив. Як розірвати замкнуте коло?

– Чудово, якщо активісти знаходять інші ресурси, крім олігархів – неурядові організації, фонди, підтримка суспільства, яке бачить досягнення цих конкретних осіб. Також це питання, кого самі українці обирають у владу та чому.

Як оцінюєте політику США щодо України. Чи зміниться вона, якщо новим президентом Америки стане Гілларі Клінтон?

– Я активно підтримую надання Америкою зброї для України. Президент США Барак Обама не погодився на це. Якщо президентом стане Клінтон, то політика в цього питанні для України зміниться на краще. Клінтон більше схильна застосувати силу, зокрема, в зовнішній політиці. І у вирішенні питань з Росією теж. Вона буде жорсткішою за Обаму. Це важлива для України відмінність між ними.

Коли Україна стане частиною західного світу, членом Євросоюзу?

– Як тільки зможете вирішити проблеми з корумпованою неефективною владою, нездатною на реформи, і підете шляхом модернізації, то станете. Коли Україна зможе подолати корупцію і правовий хаос, які є причинами цивілізаційного відставання, то неминуче піде шляхом модернізації та прогресу.

Залишити коментар

Filed under ІНОЗЕМЦІ, Фукуяма Френсіс

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s