Люди, які крадуть в тилу, будуть нам розповідати, що ми воюємо проти власної країни? Мустафа Найєм про олігархів, досягнення Майдану і дострокові вибори

29 серпня 2016 р.

79_main_ukrЯк змінив Україну Євромайдан через 2,5 роки, чому так повільно йдуть реформи і чи зможуть нові політики перемогти стару систему

Депутат фракції БПП і відомий у минулому журналіст Мустафа Найєм часто стає ньюсмейкером української політичної тусовки. То покличе «попити чай» на Майдан і це перетворюється на найбільш масові протести в новітній українській історії, то виступає співзасновником Громадського ТБ, то йде на відкритий конфлікт зі, здавалося б, всемогутнім олігархом Ігорем Коломойським. Остання помітна поява Найєма на публіці відбулась на мітингу під стінами Генеральної прокуратури: кілька сотень людей вимагали звільнити прокурорів, причетних до побиття і тортур співробітників НАБУ.

У розмові з НВ Мустафа часто замислюється і довго формулює думки. Намагається відповідати на прості питання глибокими оцінками і яскравими образами.

– Що для вас є головним підсумком Евромайдана через 2,5 роки? На мітингу біля ГПУ на захист НАБУ ви заявили, що в країні почалася корупційна контрреволюція. Це і є сумний та головний підсумок революції?

– Ні, не найголовніший. Але це повільний процес, який розпочався давно. Просто зараз нам намагаються це представити як даність, з якою треба змиритися.

Все почалося з того моменту, коли ті люди, які прийшли до влади, замість того, щоб посадити за стіл переговорів людей і спробувати зрозуміти, чого хочуть і громадянське суспільство, і нові лідери – посадили за стіл переговорів своїх партнерів-олігархів і в страху перед дестабілізацією домовлялися з ними. Вони для цього використовували та використовують ЗМІ, вони для цього використовували свої повноваження і ту підтримку, яку їм дало суспільство. При цьому вони думали і досі думають, що їх просто будуть підтримувати автоматично тільки тому, що вони нові.

Система почала викручуватися, і зараз старі схеми, прийоми, клани почали знову відтворюватися.

– Чи був шанс тоді спертися на підтримку не олігархів, а на громадянське суспільство? Чи достатньо сильним воно було?

– Достатньо. Просто на той момент Порошенко і Яценюк пішли до олігархів, боячись того, що проти них починається війна. Але якщо згадати 2014 рік – після Майдану був період, коли олігархи прислухалися. Коли я кажу олігархи, я не говорю не про конкретних людей, а про всю корупційну систему, яка була створена ними.

Це був момент, коли, заручившись величезною підтримкою суспільства, вони почали відрізати потроху. Так, це була війна. Так, це була б не комфортна ситуація. Так, далі довелося б відрізати власні схеми, компанії, можливості впливати на ситуацію в країні. Замість цього вони, злякавшись, запросили тих людей, проти яких воювали, за стіл переговорів.

У публічній сфері розповідали про деолігархізацію, а самі залишили ті ж договорняки і ті ж схеми, що були раніше. І ці схеми виявилися сильнішими, ніж вони, тому вони їх просто очолили.

– Виходить, що Євромайдан просто привів до оновлення однієї еліти біля годівниці на іншу? Революція гідності, за великим рахунком, допомогла їм очолити бюджетні потоки?

– Ні. Євромайдан змінив найголовніше – ставлення суспільства до цього і привів величезну кількість людей всередину системи, які всі ці схеми розкривають. З’явилася нетерпимість до таких дій. Якщо раніше проти такого ніхто не обурювався, то зараз, після Майдану, це неможливо.

Нинішня влада – це мародери, які за допомогою старих схем утримуються при владі. В той час, як їм дали в руки зовсім інший інструмент – суспільну підтримку, суспільну легітимацію своєї діяльності.

Проблема в тому, що вони думають, що це навічно, що вони взяли владу і будуть тримати її в руках. Насправді це не так. Саме Майдан довів, що публічна легітимація і громадська підтримка – важливіше всіх повноважень. Вони цього не зрозуміли. Партнером влади став не народ, який їх привів, а старі методи, за якими прийшли старі люди.


1

Відомі в минулому журналісти Сергій Лещенко, Мустафа Найєм та Світлана Заліщук швидко стали внутрішньою опозицією в БПП. Фото: НВ


– Чи є можливість у нинішній системі суттєво змінити ситуацію?

– Звичайно.

– Порошенко прокинеться і вирішить жити по-новому?

– Головна помилка нашого покоління – це нерозуміння власних сил і можливостей. Не треба чекати, що це зробить Порошенко, що це зробить прем’єр-міністр або спікер парламенту. Потрібно брати все в свої руки. Бачити правильних людей у системі, правильні структури, інституції, які з’являються і, підтримуючи їх, поєднуючи їх, вибудовувати єдиний фронт.

Не треба чекати якогось прозріння, цього ми чекали в Україні ще з часів Януковича, що він ось-ось відпустить Тимошенко, ось-ось євроінтегрується. Ні, на кожному етапі потрібно виходити не тільки з боротьбою, але і з пропозиціями. Якщо раніше ми лише боролися, зараз ми вже знаємо, як будувати цю систему, величезна кількість людей вже навчилися працювати в апараті.

– Отже система вас абсорбувала. Так, вас залишили всередині системи, але ви стали так званою «внутрішньою опозицією» в БПП, ваші законопроекти ігнорують, а критику не чують.

– Суть не в цьому, це все маніпуляції. Суть в тому, що нам намагаються нав’язати стару систему: ось, подивіться, що відбувається з НАБУ, що відбувається в національній поліції, вони усі такі ж, як старі.

Насправді ми бачимо приклади того, що це не так. Ми бачимо національну поліцію, ми ж збудували її, вона ж не бере хабарі. Значить, це можливо. Ми бачимо Антикорупційне бюро, яке дійсно працює, не зливає інформацію та порушує кримінальні справи. Ми бачимо електронну систему закупівель, яка реально працює. Ми бачимо систему електронного декларування, яку ми створювали – це можливо. Ми бачимо закон про державне фінансування політичних партій. Всі ці інструменти створювалися всупереч їх волі, і вони будуть працювати.

Головне, що не зроблено владою за 2,5 роки після Майдану – це не укладено новий суспільний договір. Що повинен був зробити Порошенко після того, як прийшов до влади? Посадити всіх за один стіл і сказати: «Хлопці, правила змінилися, всі рівні, ніяких договорняків з Коломойським, Ахметовим або Фірташем не буде, є правила і порушників цих правил будуть жорстко карати. І своїх, і чужих». Замість цього влада намагається обдурити суспільство.

Ми тепер не просто відповідальні за те, що відбувається, ми не можемо бути спостерігачами в цьому процесі. Подивіться, як змінилося наше суспільство: частина людей взяли на себе відповідальність і щось роблять, інші – спостерігають зі сторони і чекають, хто кого переможе.

У мене чітке переконання, що в країні з’явилася величезна кількість людей 35-40-45 років, які вже можуть самі щось робити, брати на себе відповідальність і приймати рішення. Заважає цей стереотип, що політика – це погано, що там тільки корупціонери, що без договорняків нічого неможливо. Молоді політики, нові політичні сили, чиновники-реформатори в різних держагентствах по всій країні, тисячі людей в облрадах, громадські активісти – всі вони повинні об’єднатися, не обов’язково під якимось одним прапором, сформулювати і запропонувати конкретні рішення в кожному напрямку.

– А поки Демальянс – сам по собі, прихильники Саакашвілі створюють свою партію, а Сила людей взагалі заявляє, що не збирається до вас приєднуватися.

– Це нормально. Я не бачу в цьому жодної проблеми. Політична конкуренція – це нормально.

Я не кажу про об’єднання в якусь силу під одним лідером або прапором. Я кажу про те, щоб ми чітко розуміли, що нам не потрібно воювати один з одним. Те, що у нас різні колони – нічого страшного в цьому немає. Чим більше колон, тим краще. В кінцевому підсумку нам важливо вишикуватися і зрозуміти: де ми, а де вони.

Влада зі свого боку буде вставляти клини, розповідаючи хто поганий, а хто хороший. При цьому будуть створювати свої колони, які паралельно з нами будуть йти на вибори під тими ж гаслами.

Рано чи пізно ми об’єднаємося і з Хвилею [партія соратників Міхеїла Саакашвілі], і з Силою людей, і з тими, хто представляє нормальні політичні погляди в парламенті. Якщо ми втратимо цю можливість і не об’єднаємося – до влади прийде нове покоління, інфіковане старими схемами: вони нібито будуть молодими, у вишиванках, будуть розповідати, що є молодою політичною силою.

– А наше суспільство готове до того, щоб вас розгледіти і за вас проголосувати?

– Одна з найбільших перешкод, яку має подолати наше покоління – це зламати уявлення людей про «бруду» політику. Адже суспільство підтримує світлих молодих реформаторів, з яких хтось стоїть на вулиці, хтось сидить в парламенті, хтось займається громадською діяльністю. Але коли доходить до моменту вибору – спрацьовує совкове мислення про те, що «так, він чесний і хороший, нічого не вкрав, але і нічого не добився».

По-друге, важливо перенаправити свої сили з боротьби на формування своїх пропозицій і чітких планів дії. І ми пропонуємо. Вже зараз найбільший страх влади, що нові хлопці знають, що вони хочуть і як реформувати систему. Рано чи пізно суспільство задається цим питанням: чому люди, з якими ми стояли поруч на Майдані, голосують разом з людьми з колишньої Партії регіонів, чому скуповують голоси, що це за когнітивний дисонанс? Цей дисонанс має вирішитися, і він вирішиться.


2_11

Після двох років роздумів, Мустафа Найєм разом з низкою інших депутатів, що увійшли до оновленого Демальянс. Фото: НВ

– Чи не буде зовсім пізно, коли він вирішиться? Всі ці хлопці – при ділі, грають великими грошима, куплять голоси на виборах, поміняють обличчя біля годівниці в черговий раз і будуть жити собі далі, як і жили.

– Поміняти обличчя біля годівниці вже буде набагато складніше, тому що створені інституції, які не дозволять цього зробити. Велика помилка думати, що ця боротьба коли-небудь зупиниться. Немає жодної реальності, в якій би влада не почала розбещуватись. Її потрібно контролювати на кожному етапі, починаючи від маленьких сіл і міст, закінчуючи на рівні уряду і великих грошей. Ця щоденна боротьба важливіше, ніж Майдан.

Українське суспільство досить доросле, і це показало дуже багато процесів, щоб розуміти, що немає жодної ідеальної влади. Є реальне життя, і треба боротися щодня. Революційні зміни закладаються не тільки видимими речами, а й появою нових інституцій на кшталт Антикорупційного бюро, ДБР, НАЗК, законів, які змусять політичні партії бути більш прозорими. Продовження революції – в захисті цих інституцій.

Якщо б у мене не було чіткої впевненості, що в країні є величезний клас людей, який дійсно хоче іншої України – ми всі опустили руки і зайнялися б чимось іншим. Але у мене є переконання, що ці люди є. Коли ми набирали патрульних, багато хто не вірив, що вони не будуть брати хабарі. У них горіли очі на співбесідах, але вони ж говорили: «Нас так мало». Зараз вони об’єдналися в одній структурі, підтримують один одного, мають підтримку суспільства і працюють.

Я б порівняв все, що відбувається з владою – з переселенцями з Донбасу. Коли туди прийшли окупанти, вони покинули свої будинки, переїхали на цю сторону, живуть тут, втративши все – будинки, кар’єру, друзів, малу батьківщину. Але вони живуть і працюють тут, тому що не хочуть підтримувати владу окупантів. Ці люди відрізали все. Те ж саме має зробити нинішня влада – спалити за собою всі мости.

– У нас вже був «уряд камікадзе», аж два.

– Це не камікадзе, сміливо красти – це ще не хоробрість. Велика сміливість – не красти і спонукати до цього інших. Все, що відбувається у нас в країні, так чи інакше пов’язано з Адміністрацією президента. Порошенко – це людина, яка контролює все.

Він знає всі деталі того, що відбувається, вникає в усе і намагається все контролювати. Тільки от його вміння домовлятися і комунікаційні здібності – все це було спрямоване не туди. Коли Коломойський виходить і розповідає, що він домовлявся про те, сидячи за столом з президентом; коли Ахметов вночі відвідує Адміністрацію президента; коли правою рукою відправляють у відставку Шокіна, а лівою рукою робиться все, щоб він залишився і зберігав систему – це шулерство.

– Тобто Порошенко відновив вертикаль Януковича і став єдиним центром прийняття рішень?

– Не зовсім, його балансують дві речі: вертикаль Народного Фронту і парламент з суспільством. Так, парламент частково підконтрольний олігархам, але це все ще майданчик, де про щось говорять, де можуть заблокувати все, що завгодно і такої більшості, як було у Партії регіонів – у них немає. Більшість людей, які сидять в коаліції – це люди, з якими треба домовлятися. Це мажоритарники, це маленькі і великі олігархи, це Відродження і Воля Народу. З приводу кожного питання вони змушені домовлятися, ділитися владою, звертати увагу на позицію громадянського суспільства.

– У вас є відчуття безповоротності змін?

– Я б не сказав. Для мене Україна – це камінь, який котився з гори. Ми бігли поряд з цим каменем з криками про те, що це неправильно. В якийсь момент ми зрозуміли, що він не зупиняється, а ті, хто керують цим каменем – лише поганяють його і не збираються зупинятися. Ми зробили Майдан, фактично зупинивши його в якийсь момент.

Чи можна сказати, що в цей момент Україна стала щасливою і відразу ж викотилася на вершину? Ні. Ми всього лише зупинили його десь біля підніжжя. Зараз ми намагаємося утримати цей камінь величезними зусиллями, ціною людських втрат, війни, розрізненості суспільства, розрізненості правоохоронних органів – консолідувати під цим каменем людей, які зможуть його закотити назад.

А з того боку його продовжують гнати вниз! І кожного разу, прокочуючи його трохи вперед, ми ставимо якісь запобіжники, клини, які не дозволять йому котитися вниз. НАБУ, Національна поліція, електронна система закупівель – це все клини, які не дають цього каменю знову почати падіння.

– Як на процес падіння або закочування цього каменю на гору можуть вплинути дострокові парламентські вибори?

– Якщо вибори пройдуть за старим законодавством – це прискорить падіння. Якщо половина парламенту обиратиметься на мажоритарних округах, з тією кількістю зброї, яка є на руках, з тією кількістю людей, які повернулися з фронту, з тими настроями, які є у суспільстві – ми отримаємо 225 маленьких воєн у всій країні.

По-друге, кандидатам у мажоритарних округах доведеться домовлятися з владою, а конкретно з Адміністрацією президента. Саме там розподіляються округи. Це означає, що ми замкнемо це порочне коло, оскільки за два роки багато регіоналів встигли перефарбуватися: хтось став “Новими Обличчями, хтось – Новою Країною, а хтось – Нашим краєм.

По-третє, відбудеться величезне зростання рейтингів Опозиційного блоку. Чому? Не тому, що Опозиційний блок такий реформаторський і не тому, що раніше було краще. На хвилі безпорадності і безвілля нинішньої влади, вони потихеньку відбирають ті регіони, які ми звільнили. Це війна за східний електорат, який вони знову узурпують.

У нинішній ситуації вибори в парламент перетворяться на домовленість між Опозиційним блоком, партією влади і Народним фронтом. Навколо цього будуть ходити популісти, які своє візьмуть і ми не отримаємо вже навіть такого парламенту за складом, як зараз. Чи означає це, що дострокові вибори не потрібні? Ні, вони потрібні, але за новим законом.

– Де взяти політичну волю для прийняття виборчої реформи?

– Це був один з пунктів програми президента, це обіцяв Народний фронт, БПП, всі політичні сили, в тому числі Олег Ляшко і Юлія Тимошенко. Однак без громадського тиску вони цього не зроблять.

Ми можемо це зробити, у нас просто немає виходу, ми повинні змогти. Інакше станеться найстрашніше – це розчарування людей, втрата цілого покоління людей, які чекали великого ривка. Ми можемо відповісти тільки своєю чесністю і спілкуванням з людьми.

– Якщо говорити про чесність – як ви прокоментуєте всі ці скандали щодо зустрічей, скажімо, Сергія Лещенка з деякими олігархами? «Таємних спонсорів» Демальянсу теж активно шукають.

– Це те ж саме, що робили при Януковичі. Згадайте, що тоді нам казали? Політичні провокатори, грантоїди, США, ЄС, ви дискредитуєте. Те ж саме почали говорити і зараз.

Були часи, коли нам розповідали, що ми – рупор Тимошенко, коли її саджали до в’язниці, тоді ж до БЮТ прив’язували СтопЦензурі! Це головна парадигма влади і зараз. Наскільки я знаю, і в БПП, і в Народному фронті існує певна кількість людей, які цілеспрямовано розробляють медіа плани щодо нашої дискредитації, виписують меседжі, роблять це системно. Їх завдання не реагувати на те, що ми говоримо, а знищувати нас як рупор.

Пан Григоришин є особистим другом Петра Порошенка, вони дружать багато років поспіль. Чи можна, виходячи з наших вчинків і слів, вважати, що ми є партнерами Порошенко? Коли говорять про фінансування того ж Демальянсу якимись таємними олігархами – давайте подивимося в бюджети політичних партій. Скільки реклами дає Демальянс? Нуль. Подивіться фінансовий звіт, який ми дали офіційно і порівняйте його з фінзвітами Народного фронту, БПП, Батьківщини або інших. Виявляється, що маленька партія Демальянс має більший бюджет, ніж вони.

Це навіть не смішно, коли люди, які за мільярди роздруковують і обклеюють своїми банерами всю країну, приховують свої фінанси – говорять про наше таємне фінансування, якісь не зазначені розтрати. Ми говоримо: «ви крадете», говоримо прямо, називаємо прізвища та схеми. Що ми чуємо у відповідь? «Вас фінансує Григоришин». Стоп, так ви крадете чи ні? А нам у відповідь: «Це все боротьба проти влади, ви – путінські диверсанти». Що за нісенітниця?

Я вже не кажу про те, що починаються ці всі розмови про те, що ми ллємо воду на млин ворога. У нас родичі воюють там. Ми давно займаємося волонтерською роботою на фронті, не афішуючи це: возимо туди коптери, одяг, купуємо зброю в тому числі. Ми готові показати кожну платіжку, бо прозоро і відкрито збираємо гроші.

Ці люди, які сидять в тилу і крадуть, будуть нам розповідати про те, що ми воюємо проти власної країни? Вдумайтеся, пану Онищенку реструктуризували борг перед державою на 2 мільярди гривень. Це зробив Роман Насиров. Двох мільярдів гривень вистачило б, щоб забезпечити всім необхідним цілий батальйон, починаючи від бронетехніки і закінчуючи броньованими фортифікаційними спорудами.

Ігорю Коломойському пробачили 10 мільярдів гривень, які він повинен країні. За Ахметовим зберегли повністю його монополії з вугіллям і електроенергією. І при цьому ми воюємо проти країни?

– Що такого може статися у Верховній Раді, щоб стала зрозумілою неминучість дострокових виборів?

– Робота парламенту в першу чергу пов’язана з виконавчою владою. Якщо той план законодавчих проектів, який пропонує уряд, почне виконуватися в парламенті без зайвих домовленостей з Волею народу і Видродженням – можна буде говорити, що цей парламент є партнером уряду і вони злагоджено зможуть працювати до кінця терміну своїх повноважень. Зараз це не зовсім так.

Друге, це вирішення тих питань, які важливі для всієї країни: подання додаткових інструментів Антикорупційного бюро і зміна виборчого законодавства. Мені здається, що цих двох сигналів буде достатньо для того, щоб зрозуміти, що парламент працює і зніме питання дострокових виборів.

Важливо зрозуміти, що поки не буде домовленості між усіма політичними силами, поки не буде громадського тиску, і головне, поки цього не захоче Порошенко – дострокових виборів не буде. Зараз настала ситуація, в якій всі готуються, всі окопуються і чекають, коли настане цей момент. Він настане тоді, коли інших варіантів для компромісів не буде.

Розмовляла Ілля Лукаш

Джерело: НЧ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Найєм Мустафа

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s