Марк Фейгін: Заборона на закордонні поїздки дуже обмежує мої можливості

18 серпня 2016 р.

1080_600_1471540236-3996Цікава новина прийшла сьогодні з Москви – Федеральна служба судових приставів РФ заборонила відомому адвокатові Марку Фейгіну виїзд за кордон. Привід – дріб’язковий, надуманий. Нібито він не заплатив автодорожні штрафи на суму до 5,5 тис. рублів. Насправді, штрафи були сплачені, однак у короткому проміжку часу між пред’явленням претензії та оплатою був запущений механізм заборони.

І ця, здавалося б, невелика приватна новина виявляється дуже важливою. Тому що останнім часом Марк Захарович багато займається як окремими справами кримських татар в окупованому Криму, так і всією цією проблемою в цілому.

– Ви впевнені, що накладена заборона пов’язана саме з вашою професійною діяльністю, а не є випадковим збоєм у бюрократичній системі?

– Жодних сумнівів, що ця історія політично вмотивована, бути не може. Я сьогодні був у Службі судових приставів. Спілкувався з ними. Ну що сказати, відразу видно, що ці люди в даному випадку лише технічні виконавці і діють за вказівкою згори. У мене ж, слава богу, є досвід у подібних ситуаціях. І все це очевидно – по тому, як поводяться люди, які аргументи вони висувають. «Що ви? Ми не обмежуємо ваші права. Ідіть у суд». Ніби не зрозуміло, що процедура оскарження цього рішення буде довгою і розгляд у суді триватиме від шести місяців і більше. Словом, очевидно, що ті, хто озвучують такі рішення – звичайні «шістки», не самостійні в своїх рішеннях.

– Наскільки серйозно нові обставини впливають на вашу роботу?

– Мене свідомо обтяжують, створюють безліч проблем. Дивіться, як істотно б’є по мені заборона на виїзд за кордон. Перш за все – до України. Адже я там був щомісяця, у зв’язку зі справами, пов’язаними з кримськими татарами. Як мені тепер далі продовжувати роботу? Користуватися різними засобами комунікації – телефон, електронна пошта, різні месенджери, комунікатори. Але ж все це абсолютно прозоро для спецслужб. Особливо тепер, після прийняття законів «пакету Ярової». Це все тепер може легально перлюструватися.

– У вас же ще є й інші справи.

– Так, Андрій Андрійович Піонтковський кликав мене в Ізраїль обговорити ситуацію з його справою. Також я мав їхати до Страсбурга по кейсу Іллі Горячева (російський націоналіст, засуджений на довічне ув’язнення за сумнівними підставами. – Ред.). У вересні мав їхати в ОБСЄ. Торік, завдяки активності польського політика Людмили Козловської, розповідав там про справу Надії Савченко. А цього року планувався мій виступ у зв’язку з репресіями щодо кримських татар.

– Ви у багатьох справах працюєте в парі з адвокатом Миколою Полозовим. Наскільки у сформованій ситуації він зможе підмінити вас у різних справах? І чи є ризик, що подібних заходів можуть вжити й щодо нього?

– Звичайно, є. Можу нагадати, що стосовно Миколи вже намагалися сфабрикувати справу – в січні 2012 року, коли він захищав Сергія Удальцова. Йому інкримінували, що він нібито з’їв папери у цій справі, і мало не притягнули до кримінальної відповідальності. Але тоді все закінчилося нічим. А зараз… Нічого не можна гарантувати. Виникає питання: а чому вони не діють одночасно? Мене притиснули, Полозова зараз поки що не чіпають. Але це нормальна тактика влади. Тут підкрутили гайки, тут підкрутили, потім ще в іншому місці. Окремішньо кожна їхня дія видається більш-менш нешкідливою. А якщо подивитися на все разом – то це дуже кепсько.

– У певному сенсі те, що сталося, можна розглядати як комплімент вам, визнання ефективності вашої тактики апелювання до міжнародної спільноти у політично вмотивованих російських справах.

– Та я на компліменти не напрошуюся. Тим більше, що в нинішніх умовах ця тактика – єдино можлива. І нам, взагалі-то, важко до кінця зрозуміти резони відповідного відділу ФСБ. Але в загальних рисах ця логіка зрозуміла. У кінцевому підсумку для них було б добре взагалі позбавити мене адвокатського статусу. Хоча, з іншого боку, в цьому випадку вони втрачають красиву картинку: «Дивіться, у РФ є незалежні адвокати. Ось, наприклад, Фейгін. Почитайте, як він лає владу, і при цьому має практику». Однак, судячи з усього, ця картинка вже менш важлива в мінливих обставинах. А що ми бачимо в країні – старіння Путіна, на цьому тлі – «пакет Ярової», поява нацгвардії.

 1471540235-7218

– Як тепер ваші плани зміняться в різних процесах, яка там ситуація?

– До Піонтковського я тепер приїхати не зможу. А нам потрібно було обговорити багато важливих питань, пов’язаних із його справою. Що ж, будемо зідзвонюватися, списуватися – при всіх ризиках цієї процедури. Але з іншого боку, російська влада дотягнутися до нього не може, і він зараз у безпеці. Процесуально його справа буде потроху йти своїм шляхом. Інша ситуація з Мустафою Джемілєвим. Нагадаю, ми оскаржуємо заборону, накладену йому на в’їзд на територію Росії. Але там проблема в тому, що під нього готуються інші справи: наприклад, незаконне зберігання зброї (колега Полозов бачив у Криму відповідні папери). Питання в тому, чи будуть ці справи активізувати. Ну і Ільмі Умеров. Там, з одного боку, є інші адвокати. А з іншого боку, саме в Крим при наявній забороні я можу їздити, оскільки Росія вважає його своєю територією… Але тут повторюся і узагальню – головна проблема в тому, що мені тепер набагато важче буде апелювати до міжнародної громадськості. А це так важливо – пояснити світу, що відбувається зараз з кримськими татарами – не випадкові, розрізнені історії, а загальна репресивна політика проти цілого 300-тисячного народу, спрямована на його або упокорення, або витискання з корінної території.

– Ви говорили, що зверталися до адвокатської палати. Що дало це ваше звернення?

– Я сьогодні розмовляв з Генрі Марковичем Рєзніком (авторитетний російський адвокат; в 2002-2015 роках голова Адвокатської палати Москви. – Ред.). Він розповів, що можна зробити. І я, звичайно, сподіваюся на підтримку колег. Але велике питання в тому, наскільки вона буде ефективною в наших умовах. Можливості у нашої спільноти все-таки обмежені.

– До речі, про колег. Сьогодні у Сімферополі Микола Полозов пішов з післяобіднього засідання по справі Чийгоза «за станом здоров’я». З ним щось сталося?

– Ні, тут не потрібно конспірології. Він справді сильно застудився. Це було видно ще на прес-конференції в Києві. А зараз просто зліг.

– Що ж, йому здоров’я! А ось новина у зв’язку з іншим вашим колегою по «справі Савченка» Іллею Новіковим. Сьогодні опубліковано інтерв’ю Бориса Крюка, який прямо сказав, що Новіков виключений з Клубу знавців «Що? Де? Коли?» за захист Надії Савченко.

– Мені б не дуже хотілося коментувати цю новину… Але з іншого боку… Я давно говорив Іллі, що так і буде. Що все одно доведеться визначатися: ти гравець, телезірка або адвокат, незалежний адвокат. А він намагався поєднати це, маневрувати. Мені здається, якби Новіков визначився з цим раніше, то багато чого можна було б уникнути, в тому числі якихось конфліктів, взаємної настороженості. А тепер чиновники з «Першого каналу» допомогли Іллі з вибором. Ілюзії розвіялися. Тому що людина, яка взялася за захист Савченко, – в будь-якому випадку радіоактивна, від неї після цього «фонить». А нагорі таких не люблять. Загалом-то, впевнений, що рішення про вигнання Іллі Новікова з «Першого каналу» приймалося в Адміністрації президента. Тепер, коли Іллі сказали, що він не телегравець, а тільки адвокат, можу лише побажати йому успіхів у цій справі.

– Продовжуючи тему “медіа”. Ви раніше говорили про централізовані, згори організовані кампанії проти вас. «Фейгін – неадекватний грубіян», «Фейгін – поганий адвокат, він не може виграти в суді, тому політизує справи». Чого чекаєте тепер, у зв’язку з останньою новиною, що вам заборонено виїзд?

– Ну що ми з вами будемо за них думати, виконувати їхню роботу?.. У загальних рисах я очікую в різних ЗМІ, з різних сторін широкий спектр думок. Фейгін – агент Євросоюзу, агент СБУ, агент Медведчука, агент ФСБ…

– І навіть ФСБ?

– Певна річ. У зв’язку з турбулентністю, що виникла в українській політиці після появи Надії Савченко, в Україні були запущені такі чутки. Що я – агент ФСБ і що допомагав вербувати Савченко. Це все – стара звична пропагандистська тактика. У Кремлі цим здавна займався Сурков. Можу вам дати прогноз за принципом «від протилежного». Ви не побачите, щоб у російській пресі хтось сказав, написав про мене: «Це ж треба! Виявляється, Фейгін – чесний хлопець. Він біжить не за довгим рублем, а за справедливістю».

– В результаті… Що тепер зміниться у вашому житті?

– Звужені мої можливості. Отриманий певний натяк згори. А так усе залишається, як і раніше. Я продовжую боротьбу. Хочу, щоб торжествував закон. І це не пафос. Це наша «весела» реальність.

 

 

Розмовляв Олег Кудрін, Москва

 

 

Джерело: Укрінформ

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s