Лілія Гриневич: Фактично 50% вступників будуть навчатися «на бюджеті»

12 серпня 2016 р.

unnamed_02Стіни кабінету міністра освіти і науки Лілії Гриневич прикрашають фотографії усміхнених дітлахів шкільного віку. Ними вона, зайнявши цю посаду, замінила строгі фотокартини відомих навчальних закладів, що висіли тут за попереднього очільника відомства. Каже, так і «жвавіше», і одразу зрозуміло, про кого варто думати, реформуючи освіту.

 

А змін останнім часом освіта (і не тільки шкільна, а й професійно-технічна, і вища), дійсно, зазнає. При чому, нерідко вони торкаються не лише навчальних програм, а й організації роботи в цілому.

«Урвати» годинку часу, щоб усе обговорити, наприкінці вступної кампанії та в умовах підготовки шкіл до нового навчального року у міністра було нелегко. Кілька разів наша зустріч вимушено переносилась. Як зазначала сама Гриневич, «пожеж», які доводилося терміново «гасити», навіть на її перші 100 днів роботи випало вже немало.

Про висновки вступної кампанії, підходи країни до державного замовлення та політичне рішення дозволити дітям з Криму та окупованого Донбасу для вступу до українських вишів не складати ЗНО, – читайте у першій частині інтерв’ю з Лілією Гриневич.

«Кількість випускників шкіл щороку зменшується»

Почнімо розмову з результатів цьогорічної вступної кампанії. Днями оприлюднено список вищих навчальних закладів, до яких подали документи вступники з найкращими балами ЗНО, і які в результаті отримали найбільше бюджетних місць. Чи можете ви назвати виші, що опинилися в «антирейтингу», куди не поспішають йти вступники?

Звичайно, є виші, які наразі мають недобір, куди пішли вступники з нижчими балами. Всі бажаючі можуть дізнатися про ці виші через систему сервіс vstup.info.

В цьому контексті постає проблема необхідності укрупнення ВНЗ.

Так, саме чесна конкуренція показує які виші користуються більшою популярністю в абітурієнтів, які краще здійснюють профорієнтацію, співпрацюють зі школами, проводять учнівські олімпіади тощо. Саме такі виші згодом можуть стати більшими за рахунок приєднання менш конкурентоздатних ВНЗ. Власне, ця вступна кампанія відрізняється від попередніх тим, що супроводжувалася не ручним, а автоматичним розподілом місць державного замовлення, зорієнтованим на те, що абітурієнт обирає вищий навчальний заклад, і за ним іде місце державного замовлення. Від орієнтовних обсягів держзамовлення ВНЗ міг збільшити свій обсяг аж на 25% за рахунок абітурієнтів з вищими балами, які обрали цей навчальний заклад. Так ми побачили, які виші збільшили обсяг місць державного замовлення. В цей топ-20 поряд зі столичними потрапили й 11 регіональних вищих навчальних закладів. Тобто, регіональні ВНЗ, які є кращими, які працюють над вдосконаленням програм, над якістю освіти, також змогли значно наростити кількість місць державного замовлення. І це свідчить про те, що імідж ВНЗ починає зростати залежно від того, яку якість освіти він надає, як сприймають його дипломи на ринку праці.

Загальна кількість місць держзамовлення у зв’язку з цим не змінилась? Якщо десь вона виросла, то десь – у вишах, що не користуються попитом у вступників, – скоротилась?

Саме так.

Раніше у нас були фіксовані обсяги державного замовлення для вишів. Кожен університет фактично в ручному режимі отримував певну кількість місць держзамовлення. Університети, які мали кращу якість освіти, могли мати таку фіксовану кількість місць державного замовлення, що навіть діти з високими балами ЗНО туди вже потрапити не могли, бо місця швидко вичерпувалися, і вони мусили йти в навчальний заклад з гіршою якістю освіти. Але ж ми повинні працювати в інтересах української молоді, яка хоче здобути якісну освіту. Цього року Міністерство економіки розподілило державне замовлення по спеціальностях, так, як це потрібно для економіки країни. Однак, яким чином ці місця держзамовлення розподіляються між університетами тепер залежить від вибору абітурієнта, який у такий спосіб фактично голосує за університет.

Дійсно, десь є слабкі вищі навчальні заклади, які дають низьку якість освіти, і які не обирають випускники. Тому і не може далі продовжуватись ситуація, коли в ручному режимі їм виділяють державне замовлення, і діти через те, що не можуть потрапити в кращий виш, змушені йти в цей заклад. Нова система підштовхне заклади між собою об’єднуватися. Ще один виклик: у нас щороку зменшується кількість випускників шкіл. Наступного року їх буде ще менше. Це вже призвело до того, що в нас, взагалі, кількість місць в цілому для навчання в університетах більша, ніж потенційно людей, які можуть там навчатися. Саме тому виші мають оцінити ситуацію та об’єднувати між собою свої ресурси і створювати потужні академічні центри в регіонах.

Вже є успішні приклади такого об’єднання? Чи відчувається протидія на місцях?

Приклади є. Звісно, в деяких вишах відчувався спротив, але наразі всі вони доволі успішно працюють. Наприклад, маємо таку ситуацію у Сумах, де Українську академію банківської справи реорганізовано шляхом приєднання до Сумського державного університету. Так потужний класичний університет об’єднався з ще одним вишем, і у такий спосіб збільшилося ресурсозабезпечення для обох закладів.

Об’єднання буде йти тільки «знизу» чи з Міносвіти будуть «радити»: вибачте, але ви або об’єднуєтесь, або зачиняєтесь?

Думаю, це буде відбуватися і з тієї, і з іншої сторони. Я не прихильник ручного керування системою вищої освіти. Бо вищі навчальні заклади є автономними, і це була базова цінність, яку ми впроваджували в українські реалії новим законом «Про вищу освіту». Разом із тим, у випадку, коли навчальний заклад порушує ліцензійні вимоги, не має достатньо підстав для отримання акредитації, ми будемо чітко звертатися і казати, що цей вищий навчальний заклад надалі існувати в такому форматі не може.

Ви зазначили: один з викликів для вишів – зменшення кількості випускників шкіл. Причина суто демографічна?

Кількість випускників 11 класів зменшилися порівняно з минулим роком на 8,3%. Демографічний спад є першочерговою причиною. Ми ведемо мову про людей, яким зараз 17 років, які народилися в 1999 році. Пам’ятаєте, тоді був час, коли закривали дошкільні заклади, бо був спад народжуваності. Зараз ці діти підросли і йдуть в університети, і система вищої освіти має бути для цього готовою. Позитив, який ми можемо в цій ситуації отримати, – це спонукати виші до чесного конкурування у боротьбі за абітурієнтів, підвищення якості освіти, а також укрупнення, створення потужних академічних центрів.

unnamed_1_01

«Нам вдалося виконати держзамовлення з технічних спеціальностей»

Ще з особливостей цьогорічної вступної кампанії. Якщо абітурієнт потрапив у виш, де не набирається необхідна кількість студентів для відкриття групи по обраній ним спеціальності, він спрямовується системою на місце держзамовлення в інший ВНЗ. Скільки є таких «переведень»? В яких вишах? На яких спеціальностях?

Особливістю цієї компанії було те, що ми зберігали за студентом спеціальність, яку він обрав за першим пріоритетом. Саме завдяки тому, наприклад, нам вдалося виконати державне замовлення по технічних спеціальностях, що для України надзвичайно важливо.

Раніше воно не виконувалось?

Так, минулого року державне замовлення з технічних спеціальностей не було виконано.

Зараз ситуація така. Якщо студент подався в якийсь університет на певну спеціальність, і там не набирається група, то йому можуть запропонувати споріднену спеціальність або перенаправити в інший вищий навчальний заклад, де він може здобути обраний фах.

Щодо кількості і прикладів. До 5 серпня абітурієнти повинні були подати документи в обрані ними вищі навчальні заклади. І ми зможемо детально проаналізувати всю статистику цієї кампанії. Для мене, як для міністра, важливо, щоб всі позитиви і можливі негативні уроки цієї кампанії врахувати до наступної вступної кампанії.

Які негативні уроки ви вже винесли з цієї кампанії?

Цього року абітурієнти подавали документи за допомогою електронної системи вступу. Більшість вступників намагалась терміново подати документи – в перші дні – хоча часу було відведено достатньо. На жаль, система через таке навантаження працювала не стабільно. Пропускна здатність електронної системи вступу не дозволила всім бажаючим подати документи одночасно. Згодом, нам вдалось стабілізувати роботу системи і приймальних комісій. Ми проаналізували ситуацію і розуміємо, що є ціла низка технічних питань, які треба врахувати та вирішити на наступний рік. Наприклад, нам знадобляться більш потужні сервери для того, щоб можна було здійснювати електронний вступ на належному рівні. Також потрібні більш чітко виписані правила, зокрема щодо того, в якому форматі та в якому розмірі завантажувати електронні версії документів. Бо вступники подавали скан-копії своїх документів в дуже великому форматі.

Під час вступу у нас також виникли певні неузгодженості з мистецькими закладами, де був не врахований в алгоритмі розподіл за спеціалізаціями. Більшість таких неточностей ми вже виправили або виправляємо в оперативному режимі спільно з вишами. Але важливо, щоб всі ці ситуації були враховані та недопущені під час наступної вступної кампанії.

Щодо державного замовлення. Ви зазначили, що Мінекономіки визначало потрібні країні спеціальності…

Принаймні, наскільки це можливо з точки зору прогнозування розвитку ринку праці на 5-6 років. Бо бакалаври вийдуть за 4 роки, магістри – ще пізніше. А інститут прогнозування ринку праці у нас, на жаль, розвинутий надто слабо і над ним ще багато потрібно працювати.

Можете порівняти: які спеціальності були визначені Мінекономіки як необхідні країни і які спеціальності користувалися найбільшим попитом у цьогорічних абітурієнтів?

Ми дочекаємося остаточного закінчення вступної кампанії і проаналізуємо, які спеціальності цього року користувалися найбільшим попитом. Але дещо я можу сказати вже сьогодні. До прикладу, Міністерство економіки збільшило державне замовлення на програмістів, на фахівців у сфері IT. Бо є очевидна недостатність їх на ринку праці. Натомість так само були збільшені місця на інженерні, власне, технічні спеціальності. Це те, що нам дуже потрібно.

Також ми зменшили держзамовлення на право, економіку, бо цих фахівців вже дуже багато. Крім того, за цими спеціальностями є попит і на платне навчання. Якщо проаналізувати попит на контрактну форму навчання, то, в першу чергу, як бачимо, люди готові платити за здобуття юридичних, економічних та філологічних спеціальностей.

Є питання щодо саме формування держзамовлення. От Мінекономіки збільшило місця державного замовлення для програмістів. Проте ми ж розуміємо, що переважна більшість з них буде працювати у приватних компаніях, часом – іноземних. З деякими спеціальностями – подібна ситуація. Чи готуєте ви якийсь план змін системи державного замовлення фахівців?

В Україні немає планової економіки, коли майже все було державним, і кожна дитина, яка отримувала місце держзамовлення, мала йти на відпрацювання за призначенням. Як ви знаєте, це відпрацювання було скасовано законом «Про вищу освіту», і залишилося сьогодні фактично лише у медичній освіті. Питання свободи вибору місця праці – це конституційне право людини. Нам потрібні, звичайно, контракти, які необхідно укладати із вступниками, щоб вони були свідомі того, що вони потім мають відпрацьовувати своє навчання на конкретному підприємстві, в установі чи організації. Думаю, на наступний рік має бути чітко визначено в системі держзамовлення, за яких умов майбутній студент має укладати такі контракти. Але ми сьогодні не в стані забезпечити гарантоване місце праці всім випускникам навіть тим, хто здобував освіту за бюджетні кошти. І це не лише українська проблема. Сьогодні навіть провідні економіки світу не завжди можуть забезпечити гарантоване місце праці для кожного студента, який навчався за державні кошти.

Питання граничного обсягу цих державних коштів – дискусійне. В якому обсязі ми повинні надавати державне замовлення? І сьогодні не тільки Міністерство фінансів, а й громадські організації ставлять це питання.

Який це обсяг на сьогодні, до речі?

Сьогодні фактично 50% тих, хто вступає і хоче здобути вищу освіту того чи іншого кваліфікаційного рівня, будуть навчатися за бюджетні кошти.

Однак часто можна почути думки, що держзамовлення має складати тільки третину від числа всіх бажаючих. Словом, питання про те, яка кількість абітурієнтів має навчатися за бюджетні кошти, потребує широкого фахового обговорення.

unnamed_1_02

«Люди конкурують за те, щоб потрапити у квоту»

Чи є сьогодні категорії вступників, які можуть вступати за квотами, що складають 10% від держзамовлення, або користуються пільговими умовами при вступі?

Є категорії, які вступають у межах квот. І люди конкурують за те, щоб потрапити у цю квоту.

Базова цінність, яка є важливою для проведення вступної кампанії відповідно до закону «Про вищу освіту» і Конституції України, – доступ до вищої освіти відбувається на конкурсних засадах. Ти не можеш бути неготовий до вищої освіти, наприклад, не володіти базовими знаннями з предмету, який вимагається до цієї спеціальності, і претендувати на здобуття вищої освіти. Якщо ти не готовий – іди, будь ласка, підготуйся, і повертайся коли будеш готовий до цього. Це так працює, незалежно від того, яка б це категорія не була: чи особи звільнені з військової служби, чи діти-сироти, чи ті, хто не зміг пройти ЗНО через захворювання. Тому навіть в межах квот існує конкуренція та конкурсний добір. Так само додалися категорії вступників з Криму і непідконтрольних територій, які були не готові складати ЗНО.

Коли ви говорите «не були готові складати ЗНО», що саме маєте на увазі?

Дітям з тих територій (Криму та окупованої частини Донбасу, – «Главком») ми дали можливість складати ЗНО. Частина цим скористалася. Але на цих територіях фактично вже два роки є російська система освіти…

Діти з тих територій не зобов’язані проходити навчання в школах, що знаходяться на підконтрольній Україні території, щоб вступити до українського вишу?

Вони можуть навчатися екстерном в українських школах. Поки що в нас не розроблено, і це треба визнати, повноцінне дистанційне навчання, яке би ми могли забезпечити для цих дітей. Це для нас ще один виклик. Є якісь фрагментарні курси, наприклад, засоби із дистанційної підготовки до ЗНО. Але ці курси не можуть замінити повноцінне навчання в українській школі.

Потрібно нагадати, що створення додаткових можливостей для вступу у виші дітей з Криму та Донбасу – це також політичне рішення, яке прийняв парламент. Воно є стратегічним, оскільки створює передумови до реінтеграції в майбутньому цих територій в Україну. Ми впевнені, що Крим і Донбас є українськими і у зв’язку з цим нам потрібні молоді люди, які потім будуть допомагати реінтегрувати ці території. Саме тому вони мають здобути українську вищу освіту. Це необхідно для збереження ідентичності, виховання патріотизму. Важливо надати таку можливість дітям, які не по своїй волі опинилися на непідконтрольних або анексованих територіях. Якщо вони роблять такий вибір – вони мають право здобувати вищу освіту. І, звісно, вони мають бути готові складати вступні іспити.

Ще раз: без українського шкільного атестату діти з тих територій могли вступити до українського вишу на умовах здачі екзаменів, а не ЗНО?

Я поясню цей механізм. Якщо у них є ЗНО, і вони екстерном здобули українську освіту в українських школах і мають відповідний атестат, вони можуть вступити до будь-якого вищого навчального закладу на рівні з усіма нашими вступниками.

Якщо вони не змогли цього зробити з тих чи інших причин, вони мають можливість цього року вступати до визначеної кількості вишів. Наприклад, для кримчан є квоти у 12 українських університетах по всій території країни, куди вони можуть подати так звану освітню декларацію, бо ми не визнаємо їхні документи про освіту. Далі вони мають скласти іспит з української мови та історії України і цим довести, що здатні навчатися в українському виші українською мовою. Також – скласти іспит по спеціальності. Потім, впродовж року, такі вступники мають скласти державну підсумкову атестацію з різних предметів, яка засвідчить про здобуття ними загальної середньої освіти і дозволить їм отримати атестат українського зразка.

Схожі правила діють для дітей з непідконтрольних територій і територій розмежування, крім того, що на них не поширюються квоти. Але йдеться про вищі навчальні заклади, які розташовані в Донецькій і Луганській областях, а також навчальні заклади, евакуйовані з окупованого Донбасу.

І квота для таких дітей на місцях держзамовлення у таких вишах складала вже 30%?

Ні, такі абітурієнти просто отримують право скласти вступні іспити замість ЗНО. А от квота в 30% надана вищим навчальним закладам, які розташовані в Донецькій і Луганській областях, а також евакуйованим з окупованого Донбасу для дітей сиріт, осіб звільнених з військової служби після 30 листопада 2015 року, учасників бойових дій.

Є ще одна категорія дітей, які мали свою квоту на вступ. Це діти, батьки яких загинули в АТО. Але кажуть, що у них якраз були проблеми з тим, щоб потрапити на гарантовані місця держзамовлення, бо не всі комісії поспішали виконувати цю вимогу.

Відповідну постанову уряд прийняв безпосередньо перед закінченням вступної кампанії. І ситуація така, що не всі про неї знають, судячи з усього. Хоча на сайті міністерства все розписано: ми, де могли, розповсюдили цю інформацію. Тим не менш, були люди, які все одно про це не знали. І навіть були приймальні комісії, які неправильно реагували на цю ситуацію, це правда.

Як це діє. Є діти загиблих, які вступали у вищі навчальні заклади. Вони складали ЗНО. Але частина з них не пройшла на бюджет, а пройшла на платне навчання. Якщо вони пройшли на платне навчання і були рекомендовані до зарахування, тоді ми їм даємо місце державного замовлення. Тобто вони спочатку конкурують з іншими вступниками, мусять вступити у виш, і тоді отримують місце державного замовлення.

Це в тих загальних 10% відсотках чи додатково?

Це додаткові місця, які в ніякий спосіб не порушують права інших абітурієнтів.

Випадків, про які ви сказали, небагато. Але навіть проблема однієї родини загиблого для нас є важливою і ми орієнтуємо вступні комісії дуже уважно ставитися до таких абітурієнтів. Також, спеціально для таких випадків ми відкрили спеціальну електронну скриньку, про що є повідомлення на сайті Міністерства освіти і науки Україні – osvita_ato@mon.gov.ua. Кожен може написати на цю адресу про будь-які порушення або труднощі, пов’язані з правами учасників або родичів загиблих в зоні АТО.

24_main

«Професійно-технічна освіта має управлятися з рівня області»

У нас є інформація, що подекуди у регіонах перед викладачами ПТУ існує заборгованість по зарплаті в умовах фактичної наявності цих грошей. Як вирішується дана проблема?

Це один з наслідків неусвідомлення органами місцевого самоврядування того, що фінансові ресурси приходять разом з додатковими повноваженнями. Не може бути так, що фінансовий ресурс з державного бюджету забирається на місця, а повноваження, які потребують фінансування з державного бюджету залишились. Що сталося з професійно-технічною освітою? Її передали на міста обласного значення, які далеко не завжди здатні її забезпечити. Вважаю, що це була помилка. Бо міста обласного значення у нас є різними. Дохідна частина великих міст обласного значення збільшилася дуже сильно, малих міст обласного значення – не значно. І вийшла неспівмірна ситуація, коли, наприклад, є мале місто обласного значення, і в нього дуже значну частину ресурсів забирає система профтехосвіти, в той час як у великих міст обласного значення це далеко не така помітна частина витрат.

Я вже вам сказала, що за трохи більше ніж півроку додатково пішли на місцеві адміністрації 23 мільярди гривень. Для порівняння – весь бюджет професійно-технічної освіти в Україні на рік складає 5,6 мільярдів гривень. Це означає, що при добрій волі вони могли б профінансувати професійну технічну освіту повністю. Натомість уряду довелося підтримувати систему профтехосвіти з центрального бюджету. Ми один раз зробили транш 500 мільйонів гривень, які розподілили між областями, щоб дофінансувати професійно-технічні навчальні заклади в першому півріччі. А нещодавно розподілили 98 мільйонів гривень, які мають піти саме тим містам обласного значення, в яких витрати на професійно-технічну освіту становлять понад 20% видаткової частини їхнього бюджету. Це все тому, що їм дійсно дуже складно профінансувати ці видатки.

Але ми маємо і інші приклади. Наприклад, у Чернігові, у деяких містах Одеської області, у Ізмаїлі, Чорноморську, Подільську, ще минулого тижня була заборгованість перед профтехосвітою, і в той же час в деяких з цих міст лежать гроші на казначейських рахунках і навіть кошти на депозитних рахунках! Тобто вони заробляють відсотки на тих коштах, з яких мали б виплатити людям заробітну плату і стипендію. Це злісне ухиляння від обов’язків, які визначені законом. Ми можемо дискутувати, чи цей закон правильний, чи не правильний, але ми мусимо його виконувати.

З 2017 року – це наша пропозиція – вся професійно-технічна освіта має управлятися з рівня області. Область може домовитися з великими містами, наприклад, обласними центрами, які хочуть мати свою регіональну систему профтехосвіти, про передачу частини профтехзакладів. І їм буде надаватися субвенція на здобуття загальної середньої освіти. Адже там вчаться діти, які ще здобувають середню освіту, після 9 класу. Це допоможе стабілізувати систему та врівноважити видатки.

«Цього року будуть відкриті 139 опорних шкіл»

Чи всі школи вже готові відкрити свої двері 1 вересня?

Одне з найголовніших завдань сьогодні для нас та органів місцевих адміністрацій – це підготовка до нового навчального року.

Наприклад, досі залишається актуальним питання підручників. Станом на сьогодні друк підручників для 8 класу – це відповідальність МОН. Ми здійснили централізовані закупівлі , провели вчасно тендери, і зараз вже третина цих підручників поїхала на місця. Додруковується решта і можу запевнити, що ми почнемо новий навчальний рік з підручниками для 8 класу. Проте є проблеми з підручниками для 4-7-х класів. Минулого року МОН надрукувало половину підручників, а інша половина – це був обов’язок органів місцевої влади. Ми їм віддали вчасно гроші на це, вони мали додати свою частину грошей і провести закупівлі.

І закупівлі не проводяться? Які найпроблемніші райони?

Закупівлі підручників для 4-7-х класів наразі не скрізь завершені. Ми мали на цю тему нараду за участю прем’єр-міністра, ми постійно спілкуємося з головами обласних держадміністрацій, з керівниками управлінь освіти. І ми бачимо, що ситуація просувається. Протягом літа більшість оголосили ці закупівлі і провели. Але все одно є області, які відстають. Дуже часто це пов’язано з тим, що місцеві ради депутатів не збиралися вчасно та не затверджували видатки на підручники. Тому вчасність доправлення підручників напряму  залежить від дисциплінованості і правильної роботи органів місцевого самоврядування. Є ціла низка питань, які не вирішуються вчасно на місцевому рівні, на превеликий жаль, а потім призводять до затримки із друком підручників.

Щодо проблемних ділянок, то за останньою інформацією, яку ми збирали тиждень тому, сильно затримуються із закупівлями підручників для 4-7-х класів Хмельницька та Рівненська області. Вони отримали від нас відповідну реакцію, і запевнили, що ситуація буде виправлена, однак існує ряд проблем із видавництвами, які відмовляються брати невеликі за обсягом замовлення від районів і чекають на друк великих партій підручників, таким чином теж затримуючи друк.

Але підготовка навчальних закладів до нового року не вичерпується ремонтом та підручниками. Дуже важливим для нас залишається проект опорних шкіл, тому що є тривожна ситуація в сільських територіях, де діти далеко не завжди мають рівний доступ до якісної освіти.

ЗНО це підтвердило?

Так. Діти з сільських територій, наприклад, мають в 10 разів менші шанси успішно скласти ЗНО з іноземної мови. Чому це відбувається? У нас дуже багато малокомплектних шкіл в селах. І в таких школах, особливо в старших класах, один вчитель викладає декілька предметів. Зрозуміло, таке навчання не може бути якісним. Наша ідея полягала в тому, що маленькі діти (початкова школа) продовжували навчатися якнайближче до місця проживання. А от щоб діти старших класів отримали можливість їхати в школу, де є підготовлені кваліфіковані кадри, обладнані кабінети, там де вони матимуть  можливість здобувати якісну освіту. Як результат цього року будуть відкриті 139 опорних шкіл.

Туди будуть довозитися діти з інших населених пунктів. Ці школи також матимуть філії в інших населених пунктах. На створення та дообладнання опорних шкіл урядом було виділено 200 мільйонів гривень цього року. Окрім того, Кабмін виділив 600 мільйонів гривень на шкільні автобуси. При цьому органи місцевої влади мали додати свою частину і закупити їх до початку навчального року. Станом на 1 серпня вже закуплено 130 автобусів.

Які не здійснили? Багато таких?

Сьогодні ще рано говорити. У областях тривають процедури закупівлі ще декількох сотень автобусів. Ми дуже уважно моніторимо цю ситуацію і регулярно озвучуємо результати перед громадськістю. В середині серпня будуть більш повні дані.

Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова, оцінюючи курс на скорочення малокомплектних шкіл та запровадження системи «Шкільний автобус», називала це не найкращим варіантом. Цитата: «На Заході проїхати 100 кілометрів – не проблема, це година. У нас проїхати 100 кілометрів по сільських дорогах в умовах, коли ще треба підібрати дітей, в кращому випадку – це три години. Ще й автобус два рази на місяць буде ламатись. Не може маленька дитина щодня їздити в транспорті по чотири-п’ять годин…». Чи є проблема неоптимального розміщення опорних шкіл? Чи слідкує міністерство за тим, як на місцях обирають школу, на базі якої створюється опорна школа?

Я переконана, що саме на місцях і мають вирішувати, де розташовувати опорну школу. Це було б неправильно, якби хтось з кабінету у Києві вирішував би, де за сотні кілометрів створювати опорну школу. Відповідно і місцева влада має визначити це так, щоб опорна школа була розташована якнайзручніше для довезення дітей з різних населених пунктів. Детальніші правила підвезення учнів визначають Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу.

Всі оці 139 опорних шкіл, які відкриються цього року, розташовані оптимально?

Так. Це був один з критеріїв вибору цих опорних шкіл, які будуть підтримуватися за рахунок бюджетних коштів для їхнього дообладнання і довезення туди дітей.

Дійсно, проблеми є – у нас не вистачає шкільних автобусів, погані дороги, але це спонукає до співпраці з місцевими органами влади, з Мінрегіонбудом, щоб гармонізувати проекти, пов’язані з ремонтом доріг та впровадженням опорних шкіл.

За вашими даними, яким є максимальний час доїзду до опорної школи?

Як правило маршрут не перевищує 15 км і тривалість поїздки в один бік складає приблизно 30 хв. Але це аж ніяк не кілька годин в один бік.

Так, у нас була ситуація, коли велику кількість шкільних автобусів забрали в зону АТО. Це було в 2014 році, як тільки почався конфлікт. І тоді той маршрут, який виконували декілька автобусів, почав виконувати один автобус. І, звичайно, що цей один автобус мав їхати і забирати дітей з кількох населених пунктів. Тоді траєкторія руху автобусу подовжувалася і збільшувався час у дорозі, однак навряд чи до декількох годин. .

Скільки зараз є шкільних автобусів? І чи їх вистачає?

Станом на 1 січня 2015 року було закуплено 5739 автобусів. Тоді ж департаменти й управління освіти повідомляли, що підвезення шкільним автобусом забезпечено 84,5% дітей. Протягом 2016 року, в тому числі для потреб опорних шкіл також будуть закуплені ще декілька сотень автобусів.

У зв’язку з відкриттям опорних шкіл в певних населених пунктах мали закритися чи будуть закриті малокомплектні школи. Скільки саме шкіл підлягає закриттю?

За статистикою, яку нам подали органи місцевого самоврядування, за підсумками цього навчального року до 1 вересня планується закриття 169 малокомплектних шкіл. Це малі школи, в яких кількість учнів до 25 осіб. Також в 411 школах буде понижено ступінь. Тобто це могла бути школа, наприклад, 1-3 ступеню, з повною загальною середньою освітою, тобто до 11 класу, а стане тільки як початкова і основна школа, тобто до 9 класу.

«Діти втрачають інтерес до навчання вже у 3-4 класі»

Як зміняться навчальні програми вже цієї осені?

Для нас дуже важливою у підготовці до нового навчального року є інформування і робота з учителями із запровадження оновлених програм початкової школи. Це наш окремий проект, який, на мою думку, є дуже важливим для країни.

Оновлюючи програми початкової школи, ми хотіли допомогти дітям, які перевантажені величезною кількістю зайвої теоретичної інформації, що не відповідає їхнім віковим особливостям. Зараз ми маємо ситуацію, коли діти втрачають інтерес до навчання вже в початковій школі, у 3-4 класі. Раніше таке ставалося приблизно у 7-8 класах. У зв’язку з цим ми вирішили впродовж літа – це було одним з наших завдань на перші 100 днів роботи у міністерстві – провести публічний перегляд навчальних програм початкової школи. Ми виклали їх на відкриту платформу EdEra для коментування та обговорення. В обговоренні взяли участь понад 4 тисячі дописувачів: і практики-вчителі, і батьки, і науковці, і експерти-психологи, і представники громадських організацій. Завдяки цьому нам вдалося провести розвантаження програм, привести їх у відповідність віковим особливостям дітей і впровадити у програми новіші сучасні тексти, які будуть цікаві дітям і зможуть більше розповісти їм про реальний світ навколо них.

Наприклад, щодо англійської мови були змінені деякі види завдань. Діти, які приходили до першого класу, зовсім маленькі діти, які тільки вчаться писати, вже в першому півріччі мали відтворювати графічні зображення слів англійською мовою. Одночасно із цим у них було дуже мало живого усного мовлення. Ми це змінили. Коли 6-річна дитина починає знайомитись з новою мовою, вона не має тільки писати. В перші місяці їй потрібно допомогти відчути милозвучність мови, дозволити з нею гратися. І лише після такого знайомства вона може починати вчитися писати.

Подібні зміни та новації торкнулися кожного предмету початкової школи. Після оновлення програм перед нами стоїть ще один виклик. Потрібно, щоб всі вчителі, які працюють в початковій школі ознайомилися з цими програмами, пройнялися ідеєю запровадження компетентністного підходу. Також на платформі EdEra ми будемо поступово викладати навчальні матеріали на допомогу вчителям початкової школи. Оновлення цих програм відбувається в межах чинного державного стандарту, і навіть підручники залишаться ті ж самі, але це вже суттєвий крок назустріч до поліпшення якості освіти дітей у початковій школі.

Також у серпні на конференціях та нарадах освітян ми презентуємо концепцію Нової української школи. Це школа, яка базується на формуванні ключових компетентностей, необхідних людині у ХХІ столітті. Концепція в доступному вигляді розповідає про ті ідеї, які містяться в законопроекті «Про освіту», що наразі чекає прийняття Верховною Радою. Ми сподіваємося, що діти почнуть навчатися в Новій українській школі вже з 2018-2019 навчального року.

Яка наразі склалася ситуація із технічним оснащенням в школах? Бо поки в деяких країнах в рамках національних програм кожен учень отримує комп’ютер, у нас на школу може не бути жодного.

Звичайно у нас недостатньо сучасного обладнання у школах. У нас постійне недофінансування системи, недостатньо коштів для закупівлі цього обладнання. Однак, ми шукаємо можливості, щоб вирішити цю проблему.

Наприклад, як я вже сказала, урядом було виділено 200 мільйонів гривень, і органи місцевої влади мають додати частину від себе, для обладнання опорних шкіл. По-друге, в рамках співпраці між урядами України і Китаю (в рамках соціального проекту, – «Главком»), ми отримаємо в серпні (від Китаю, – «Главком») 23,5 тисячі комп’ютерів. Хоча наразі ми спільно з органами місцевої влади ще повинні віднайти кошти для завантаження на ці комп’ютери ліцензованого програмного забезпечення. Ці комп’ютери в першу чергу отримають опорні школи, школи, у яких проводився проект англомовних літніх таборів спільно із GoGlobal, а також ті школи, які будуть визначені органами місцевої влади.

Перед нами стоїть ще один виклик. Мало встановити і налаштувати обладнання. Потрібно щоб вчителі вміли його використовувати в навчальному процесі. Нам необхідно розробляти сучасні електронні підручники, мультимедійні матеріали, програмні продукти навчання. Не можна, щоб комп’ютери просто стояли в школі і щоб ними ніхто не користувався. Вчителів потрібно теж готувати, проводити з ними навчання і тренінги із використання сучасних комп’ютерних технологій в навчанні.

Ми розуміємо, що все це потребує коштів. І це питання загалом фінансування системи освіти. У нас зараз в результаті реформи децентралізації і перерозподілу доходів, органи місцевої влади отримали значно більше коштів в дохідну частину бюджету. Наприклад, за період з 1 січня по 1 липня цього року вони отримали в порівнянні з минулим роком на 23 мільярди гривень більше. Як вони розпоряджаються цими коштами? Скільки виділяють на освіту? Бо освіта – це також відповідальність місцевих органів влади, особливо в частині загальної середньої, а тепер ще й професійно-технічної освіти.

Важливо, щоб програми, які пов’язані з обладнанням навчальних закладів забезпечувалися органами місцевої влади. Це їх відповідальність, виходячи із збільшення дохідної частини бюджетів у регіонах. Взагалі, у більшості розвинутих освітніх системах є прозорий чіткий принцип: з державного бюджету іде субвенція на місця на загальну середню освіту в частині педагогічної складової – це заробітна плата вчителів, нарахування на неї, може бути ще підвищення кваліфікації вчителів та закупівля підручників. Натомість утримання і обладнання закладів є відповідальністю місцевих органів. У нас сьогодні освітня субвенція покриває ще й частково комунальні видатки. Тепер, під час фінансової децентралізації, серйозний ресурс, який міг би опинитись в державному бюджеті, опиняється в місцевих бюджетах. І, відповідно, з цим ресурсом мають іти повноваження, він теж має використовуватись на потреби освіти.

unnamed_3

«В українській школі є очевидною криза змісту освіти»

Ви розповіли про зміни в освітній програмі для початкової школи. Але старшій школі зміни також необхідні. Наприклад, чи потрібно викладати в школах «християнську етику»?

Це предмет за вибором, туди не зобов’язані ходити всі в обов’язковому порядку. Але хочу зазначити, що в більшості країн світу освітні системи побудовані на вихованні цінностей, а не виключно на ретрансляції знань. І в концепцію Нової української школи ми теж закладаємо саме такий підхід, з урахуванням того, що в Україні обов’язкова середня освіта є світською.

Це тільки маленький приклад того, на що звернули нашу увагу батьки школярів, яких не задовольняє зміст освіти. Яких реформ потребує старша школа?

Всі навчальні програми і в цілому зміст освіти нам потрібно переглядати. Сьогодні в українській школі є очевидною криза змісту освіти. Свого часу ми пішли шляхом включення до змісту освіти все більшої і більшої кількості знань, дуже часто теоретичних, які потім людина не використовує у житті і забуває після завершення школи. Але у нас інформаційне суспільство, кількість знань множиться із величезною швидкістю, і люди мають інструменти, як ці знання шукати. Тому зараз на перший план виходить здобуття компетентностей людини ХХІ століття, так званих ключових компетентностей, які включають в себе: ядро знань, уміння ними користуватись і ставлення, тобто на базі яких цінностей ви оцінюєте цю інформацію і виробляєте для себе рішення. У Європейському Союзі давно визначено перелік таких компетентностей, необхідних для того, щоб випускник знав, як далі йому рухатися і самореалізуватися у житті. Серед них, наприклад, такі, які, взагалі, у нашій школі сьогодні не мають місця – це критичне мислення, підприємливість, фінансова грамотність, культурна компетентність, громадянська компетентність.

Поряд із знанням державної, іноземних мов, математичною грамотністю, вивчення точних наук нам необхідно ці компоненти ввести у зміст освіти. Що для цього потрібно робити? Ми вже розпочали роботу над новими стандартами освіти. Але це велика робота. Це, взагалі, реформа на десятиліття. Спочатку іде стандарт, під нього пишуться відповідні програми, виписуються підручники та навчальні матеріали. Це буде в рамках Нової української школи, яку ми запускаємо з 2018-2019 навчального року. Що робити з тими, хто вчиться зараз у школі? За літні місяці, практично за 100 днів, ми зробили перегляд програм початкової школи, про що ми вже говорили. На наступний рік ми будемо друкувати підручники 9-х класів, тому нашим наступним пріоритетом стане оновлення програм 9-х класів.

Окрім того, зараз ми будемо піднімати широкомасштабну акцію підвищення кваліфікацій вчителів щодо впровадження методів компетентнісного навчання.

Щодо кваліфікації вчителів. Цього року педагогічні спеціальності виявились такими, що не користуються попитом серед випускників з високими балами. Наскільки гостро постає проблема небажання талановитої молоді йти в сферу освіту?

Маю підкреслити, що зниження попиту на педагогічні спеціальності триває вже не один рік. Так відбувається, бо в Україні дуже низький соціальний статус учителя. І подекуди люди змушені робити дуже складний вибір. Є люди, які дійсно бажають бути вчителями і присвятити своє життя освіті, але разом з тим їх відлякує від цієї професії низький соціальний статус, маленька заробітна платня. Тому зрозуміло, що на педагогічні спеціальності немає такого високого конкурсу, як, наприклад, на право. У зв’язку із цим часто на педагогічні спеціальності приходять ті, хто має дуже низькі бали ЗНО.

І постає питання: а чи потрібен такий вчитель?

Скоріше: чи з такого абітурієнта ми потім зможемо підготувати хорошого вчителя?

Та я дуже ціную, що поряд із слабкими абітурієнтами в професію також ідуть і діти з високими балами. Адже нам дуже потрібні зацікавлені професією, молоді і талановиті вчителі. І це є ті, можна сказати, перлини, які нам потрібно зберігати в професії. Це дає певну надію.

Але коли ми говоримо про такі факти вступної кампанії, ми хочемо привернути увагу суспільства і держави до того, що соціальний статус вчителя треба невідкладно піднімати.

«Три мінімальні заробітні плати – таким має бути оклад вчителя»

Якою має бути зарплатня вчителя?

У нас зараз фінансово-економічна скрута через військові дії та анексію. Ми не можемо зробити раптове підняття заробітної плати для всіх вчителів, адже для цього просто немає достатньо коштів. Але ми можемо поступово підняти їх по тарифній сітці хоча б на 1-2 розряди вище. Це, я вважаю, і потрібно зробити вже у 2017 році.

У Верховній Раді лежить доопрацьований до першого читання закон «Про освіту», який визначає певні механізми підняття соціального статусу вчителя та мотивації найкращих вчителів. І я закликаю народних депутатів вже на початку вересня розглянути цей закон і прийняти його, і таким чином запустити реальні механізми підняття соціального статусу вчителя. Там все дуже чітко виписано.

Якою має бути заробітна платня вчителя відповідно до проекту закону «Про освіту»?

Три мінімальні заробітні плати – таким має бути посадовий оклад вчителя. Це не випадкова величина – так є в успішних освітніх системах. Треба визнати, сьогодні цю позицію в межах державного бюджету 2016 року виконати не можливо. Але ми можемо до неї іти. Ми ж не завжди будемо знаходитись у стані війни. Ситуація мусить змінюватись на краще. Наша держава має певні перспективи і євроінтеграційні амбіції. Саме тому в прикінцевих положеннях цього закону написано, як іти до цього рівня оплати праці вчителя поступово. Зокрема, шляхом просунення по єдиній тарифній сітці.

А тепер щодо кваліфікації. Ми заклали у проект закону «Про освіту» ідею добровільної зовнішньої сертифікації, яка дозволить вчителям підвищувати кваліфікацію та отримати після цього відповідну надбавку до заробітної платні. Так ми мотивуватимемо кращих вчителів, які опанували компетентнісний підхід до навчання, продемонстрували зразки компетентнісного підходу на практиці і стануть агентами змін для реформування школи. Вчителі не люблять слухати про реформи від міністерства, не люблять насаджених згори директив. Натомість вони охоче слухають творчих і натхненних колег учителів зі свого середовища. Важливо, щоб ми запустили цей процес горизонтальної взаємодії, коли вчитель обмінюється досвідом з вчителем, і кращі вчителі стають носіями оновлених методів. Саме так у вчителів виникатиме бажання підвищувати свою кваліфікацію.

Скільки випускників педагогічних вишів потім дійсно йдуть викладати в школи?

За нашими даними це орієнтовно 70%. Звісно, це залежить від вищого навчального закладу та спеціальності. Тобто є заклади і спеціальності, після яких до 90% випускників іде у професію, а є такі, де тільки 50%. Але це загалом в систему освіти, тобто не лише в державні заклади, але й у приватні школи також.

 

 

 

Розмовляли Катерина Пешко, Станіслав Груздєв (фото) «Главком»

 

 

Джерело: Главком

Залишити коментар

Filed under Гриневич Лілія

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s