Володимир Омелян: України Моє завдання – відігнати від яблуні свиней

29 квітня 2016 р.

Володимир Омелян. 37 років. Професійний чиновник. На різних посадах у державних органах виконавчої влади працював з 2000-го по 2012 роки. Упродовж 2014-го – керівник служби міністра Кабінету Міністрів України Остапа Семерака. З грудня 2014 року – заступник міністра інфраструктури Андрія Пивоварського, керівник апарату. 14 квітня 2016 року призначений на посаду міністра інфраструктури України. Висунутий за пропозицією партії «Народний фронт».

За 2015 рік задекларував 800870 грн доходу. Із яких зарплата – 120870 грн, інше – від продажу майна. Станом на кінець року авто у власності не мав.

Володимир Омелян розповів Укрінформу про свої плани та сподівання на новій посаді. Чому все ще не почали працювати призначені Кабміном керівники Укрзалізниці й Укрпошти Войцех Бальчун та Ігор Смілянський. Чи справді настільки великими будуть їхні зарплати. Коли Укрзалізниця нарешті наведе лад з санітарними умовами в туалетах, та коли українці літатимуть дешевими квитками авіакомпаній-лоукостів.

ПЛАНИ НА ПОСАДІ. ЗАРПЛАТИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

– Пане Володимире, в соціальних мережах вас називали одним із міністрів-технократів нового Уряду. Що для вас бути технократом?

– Насправді моя біда в тому, що я не технократ, а бюрократ. Але вважаю себе достатньо прогресивним, я дійсно люблю новації.

Безумовно, люди, які так мене називали, все таки в мене вірять, що покладає на мене ще більшу відповідальність. Я хочу довести, що зміни можливі, що реформи – це не щось абстрактне, що тягнеться безкінечно. Я сподіваюсь, що мені вдасться показати абсолютно відчутний результат.

– Які завдання ви собі поставили після призначення, свої KPIs, як зараз модно говорити? Можете назвати три пункти, які за цей рік мають бути зроблені?

– Скажімо так, горизонт планування у мене і в команди – два роки. За цей час нам необхідно створити залізничну і морську адміністрації, про це багато говорили, але цих органів досі створено не було.

Нам, безумовно, треба прийняти відповідні закони, які регламентують цілі галузі – це залізниця, внутрішні водні шляхи, автомобільний транспорт і ліцензування перевізників.

– Те, що ви перелічили, безумовно, важливо, але які результати відчує насамперед звичайний українець?

– Золотий принцип управління, коли ми беремо десять найбільш больових точок дотику держави з громадянином і ліквідовуємо їх. Таке завдання я поставив «Укрзалізниці» стосовно перевезення пасажирів. Це питання комфорту поїздок, чистоти вагонів та білизни. Відповідні завдання будуть теж поставлені Адміністрації морських портів. Ми повинні показати людям, що справді щось змінюється, щоб реформи були зрозумілими і відчутними.

Чи сформували ви свою команду?

– Так, сформував. Саме від команди залежить успіх будь-якого керівника, я підбираю команду за принципом, що люди мають бути більш здібні та професійні, ніж я. Я сподіваюсь, Кабмін затвердить мою команду. Зараз не хочу оголошувати її склад. Хоч трошки, але я забобонний.

( На момент публікації інтерв’ю Кабінет Міністрів України призначив заступником міністра інфраструктури України – керівником апарату Дмитра Роменського, до цього працював в Мінінфраструктури, перебував на посаді директора юридичного департаменту).

– Питання низьких зарплат у міністерстві було одним із найболючіших питань для попереднього міністра. Як ви будете мотивувати свою команду?

– Відверто кажучи, якщо ми говоримо про команду високого рівня, тобто заступників, то тут питання зарплати не є основною мотивацією. Треба казати відверто: люди, які хочуть кар’єрного зростання, готові на якийсь період часу не думати про гроші.

З іншого боку, це неправильний підхід, оскільки зарплата держслужбовців має бути ринковою. Певні рухи в цьому напрямку Уряд уже робить завдяки новому закону про держслужбу, який набуває чинності 1 травня. Ми матимемо чимало новацій стосовно державного апарату, зокрема, створення нарешті фонду, з якого будуть оплачуватися так звані підвищені заробітні плати для чиновників. Я сподіваюся, що це питання буде врегульовано постановами Кабміну якнайшвидше.

– Але з чого цей фонд буде наповнюватися – за рахунок грошей Держбюджету чи іноземних донорів?

– Я так розумію, що в цьому випадку у нас передбачені можливі залучення з донорської допомоги.

– А про якісь конкретні терміни ви говорили з прем’єр-міністром, коли такий фонд може бути створено?

– Всі розуміють нагальність його запровадження. Я сподіваюся, що мова йде про дні, максимум тижні.

– І який рівень зарплат буде у міністерстві?

– Я не готовий говорити за весь Кабмін, все таки це має бути колегіальне рішення Уряду. Ми виступали за те, що це мають бути ринкові зарплати, тобто головний спеціаліст повинен отримувати близько 10 тис. гривень і відповідно по градації – вище аж до міністра. Але побачимо, що з цього вийде.

– В одному з попередніх інтерв’ю ви зазначали, що одним із ваших пріоритетів буде боротьба з корупцією. Як ви плануєте це робити?

– Інструментарій у нас, насправді, не дуже великий, але, тим не менш, можемо проводити аудит наших підприємств, можемо проводити перевірку дотримання антикорупційного законодавства. Власне, з цією метою я хочу мати заступника, для якого це буде не просто формальністю. Це має бути заступник міністра з питань боротьби з корупцією, який знає, що таке оперативна робота. В подальшому, коли ми будемо виявляти корупційні схеми, ми будемо їх у першу чергу передавати в правоохоронні органи, а за відсутності реакції – просто піддавати їх публічності.

– Тобто в міністерстві з’являться дві нові посади – заступник міністра з питань приватизації, як ви раніше зазначали, та заступник міністра з питань боротьби з корупцією?

– Я на це сподіваюся.

– Новий уряд називають результатом компромісів, чи готові ви йти на компроміси серед політичних сил, в тому числі, щоб проводити реформи?

– Ви знаєте, з усіма, з ким я спілкувався – а це й Президент, і прем’єр, і лідери політичних сил – всі налаштовані на реформи. Тому начебто у нас з цього приводу є консенсус.

ЗМІНИ В УКРЗАЛІЗНИЦІ. КОЛИ ЗАПРАЦЮЮТЬ, І З ЯКИМИ ЗАРПЛАТАМИ, НОВІ КЕРІВНИКИ УКПОШТИ ТА УЗ

Перейдемо до «Укрзалізниці». Призначений Кабміном її новий керівник Войцех Бальчун вже зайняв свою посаду?

– Ні, фізично він буде в Україні з середини травня. Кабмін його призначив, однак йому треба владнати свої справи у себе на батьківщині. Після їх вирішення він готовий прибути в Україну.

– Він уже підписав контракт?

– Ні, ще не підписав. Уряд його призначив, але фактично до обов’язків він ще не приступив, тому наразі в.о. керівника УЗ – Євген Кравцов.

– А які ви завдання йому ставили?

– Я йому жодних завдань не ставив, він достатньо професійна людина. Як казав Григорій Сковорода: “Не вчіть яблуню родити яблука, відженіть від неї свиней”. Моє завдання – відганяти свиней. Безумовно, що буде контроль, ми будемо погоджувати його дії, але першу скрипку повинен грати він, бо він – керівник, і на ньому вся відповідальність.

– За який час він має показати перші результати?

– Я думаю, що українці зможуть побачити перші результати вже за перші півроку. Насправді, певні кроки можуть дати негайний результат. Наприклад, у частині прозорих закупівель, щодо формування прозорої тарифної політики, щодо ефективного використання ресурсів «Укрзалізниці».

– Скільки він готовий пропрацювати в Україні?

– Контракт спочатку підписується на півроку і з продовженням на 2,5 року, до трьох років, а потім далі ми будемо бачити. Думаю, що структура такого рівня потребує мінімум п’яти-шестирічного реформування.

– Одним із найяскравіших негативних вражень пасажирів в українських поїздах є стан туалетів. Звертаєте увагу на цю проблему?

– Ми, безумовно, звертаємо на це увагу і, власне, мій заклик до «Укрзалізниці», що вона нарешті повинна повернутися обличчям до пасажирів і до клієнтів з вантажних перевезень.

Укрзалізниця повинна в доброму сенсі полювати за своїми клієнтами, переконувати їх у комфортності та якості своїх послуг, а не виходити з того, що “на базарі більш нічого немає, купи за цією ціною”. Дуже сподіваюся, що проблема санітарного стану буде вирішена.

Я зараз чекаю від УЗ їхні пропозиції щодо покращення тих речей, які можна впровадити без особливих витрат, приміром, навести чистоту у вагонах, чи встановити WI-FI, чи будь-які інші речі, які не потребують значного фінансування.

– Чи буде УЗ закуповувати в цьому році нові пасажирські поїзди, локомотиви? Раніше планувалось, що буде закуплено два швидкісних поїзди типу «Хюндай» або «Тарпан», зараз начебто від цих планів відмовились.

– Давайте дочекаємось приїзду пана Бальчуна. Бо я вже чув близько п’яти різних планів «Укрзалізниці», я все таки хочу, щоб ми їх звели докупи. Насправді ключове питання – це модернізація рухомого складу, п’ятирічна програма, під цю програму ми готові шукати стратегічного інвестора, який спільно з «Укрзалізницею» у вигляді спільного підприємства буде випускати локомотиви, випускати вагони, інше необхідне устаткування, без цього ми не підемо вперед.

– Новий керівник «Укрпошти» Ігор Смілянський вступив на свою посаду?

– Ще ні.

–  В ЗМІ з’явилася інформація, що міністерство не може зараз дійти згоди з Ігорем Смілянським стосовно його зарплати…

– Ні, це фейк. Ну, слава Богу, що там Ігор Смілянський чи Бальчун не “їдять дітей” чи ще щось.

То ніякого конфлікту немає?

– Абсолютно.

– Отже, коли він обійме посаду?

– Я не знаю, якщо чесно. Він зараз працює в потужній західній компанії, процес звільнення з якої триває кілька місяців.

– А яка буде у нього зарплата?

– Ви знаєте, в кожному окремому випадку вона буде обговорюватися з директором. Тобто я думаю, що ми підемо таким самим шляхом як «Укрзалізниця», що перших півроку людина отримує голу ставку. За умови досягнення певних показників будуть нараховуватися бонуси та премії, і таке інше.

– Наприклад, екс-міністр економіки Айварас Абромавічус заявляв, що новий керівник УЗ, для прикладу, отримуватиме півтора мільйони доларів у рік…

– Ні, такої суми там немає. Вона буде відчутно меншою.

– Можете назвати приблизну цифру?

– Ми назвемо суми, коли контракти будуть підписані.

Порівнюючи з зарплатою Бальчуна, яка буде зарплата в Ігоря Смілянського?

– Десь на третину менше, плюс-мінус

– Вона його задовольняє?

– Поки що задовольняє.

ЛОУКОСТИ В НЕБІ, ПОРОМИ НА ДНІПРІ, КОЛИ?

– Ви заявляли, що угода про «відкрите небо» України з ЄС ймовірно буде підписана вже в липні цього року.

– Знаєте, багатих люблять всі, а до бідних – придивляються. В ЄС обіцяють, що в липні угода про «відкрите небо» буде підписана.

– Тоді в Україну прийдуть лоукости?

– Як тільки українська економіка стане на ноги, безперечно, тут буде багато і лоукостів, і нелоукостів, які літатимуть в усі напрями.

Ми спілкуємося з лоукостами, більше того, львівський аеропорт постійно їздить на міжнародні виставки, проводить окремі зустрічі з найбільшими європейськими авіаперевізниками. В цьому плані нам допомагають американські експерти, я сподіваюсь, що Львів має всі шанси стати затребуваним західноукраїнським аеропортом.

А що стосовно пасажироперевезень на річках. Чи буде відновлено поромне сполучення по Дніпру. Чому воно було припинено?

– Знаєте, це була просто безгосподарність, скажу чесно. Навіть маленький приклад адміністрації річкових портів в Україні. У них було на балансі достатньо багато плавзасобів. Це такі невеличкі, фактично, пороми курсували в різних містах з одного боку до іншого. Вони просто не використовувалися, стояли біля причалів і нікому не були цікаві.

– Скоро літній сезон, чому б не запустити пором, наприклад, з Києва у Дніпропетровськ?

– Знову ж таки, це має бути ініціатива бізнесу. Лише в окремих випадках, коли великі міста розташовані на обох берегах річки, це може бути комунальний чи муніципальний проект. Але переважно все таки бізнес має формувати ситуацію, коли громадяни користуються, і він заробляє на цьому гроші.

– Бізнес буде орендувати у держави плавзасоби?

– Може орендувати. Є дуже гарний приклад бізнесу в сфері річкових перевезень… Людина фактично за вартістю металобрухту придбала судна на підводних крилах, які вже списувалися, відреставрувала їх, і тепер всі можуть ними скористатися.

Ми зараз сподіваємося, що з запуском нового закону про державно-приватне партнерство ця практика буде розширена. Ми хочемо бути гнучкими в цьому плані. Немає сенсу триматися за державне майно, яке приносить постійний збиток і слугує корупційним інструментом у руках деяких посадовців.

Повертаючись на землю. Які дороги в цьому році будуть відремонтовані?

– Насправді для прем’єр-міністра це питання №1. З доріг власне почалося наше знайомство з Володимиром Гройcманом, і він справді налаштований зробити якісну зміну в користуванні українськими дорогами. В цьому році ми матимемо достатньо велику суму на відновлення українських шляхів, близько 19 млрд гривень. Про будівництво нових доріг мова не йде, хоча б частину тих, що є, відновити до пристойного стану. Я сподіваюся, що ми зможемо за цей рік відремонтувати близько 1,5-2 тисяч кілометрів доріг.

– Назвіть найбільш пріоритетні ділянки, які будуть відремонтовані цього року?

– Ми маємо в рамках старих кредитних коштів завершити ділянки доріг на схід України. Це дорога до Харкова через Полтаву. Але зараз серйозно розмірковуємо над напрямком з південних портів України до заходу країни, де зосереджені основні вантажні та пасажиропотоки. Тим не менш, зараз необхідно думати і про інфраструктуру сходу України, яка значно пошкоджена внаслідок військових дій і важкої техніки, і півдня України, де у нас постійні перевантаження, які вбивають всі дороги.

– І насамкінець, Володимире Володимировичу, ви маєте хобі? Як проводите свій вільний час?

– Вільного часу я маю мало. Робота залишає лише 5 годин для сну. Люблю читання, але останню книжку я читав мабуть 3 місяці тому.

– А як вона називалась?

– Біографія Ілона Маска. А якщо є вільна хвилина, я намагаюсь проводити час із дружиною й сином, йому 2 роки.

 

 

Розмовляв Антон Кобилянський, Київ.

Фото: Даніїл Шамкін,

 

 

 

Джерело: Укрінформ

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Омелян Володимир

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s