Ігор Юхновський: У кожному віці можна досягти своєї вершини

1 вересня 2015 р.

Ігор Юхновський 1 вересня Ігор Юхновський  відзначає ювілей – йому виповнюється 90 років.

Напередодні свого 90-річчя він видав книгу «Україна у Великій війні 1939 – 1945» і здійснив сходження на Говерлу – найвищу вершину Карпат і найвищу точку України.  Подолати понад двокілометрову висоту йому допомогли правнук, онучка, інші родичі, численні друзі і учні та сімейна реліквія – іконка Божої Матері ХVII століття.

Про досягнення цієї людини можна говорити дуже багато. Серед вчених він відомий, як фізик-теоретик, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, автор близько 500 наукових статей, 7 монографій та підручників. Він навіть науково передбачив розпад СРСР, застосувавши закони термодинаміки до суспільних процесів. Широкому загалу населення пам’ятається його багаторічна  громадська і політична діяльність: Юхновський чотири рази обирався  народним депутатом України. В  свідомості майже кожного жителя Україні його постать пов’язана з патріотизмом. Власне, саме за визначний особистий внесок у національне відродження і побудову незалежної Української держави в 2005 році він отримав звання Герой України з врученням ордена Держави.

З тих пір пройшло 10 років. Чим займається зараз ювіляр? Як оцінює сьогодення?

У Львівському національному університеті імені Франка, де Юхновський багато років викладав, на честь ювілею вченого відбулася Урочиста академія, на яку зібрались ректори низки українських вишів, сподвижники і учні Ігоря Рафаїловича. Модератором зустрічі виступив сам ювіляр. Його дотепні та влучні коментарі записала кореспондент Укрінформу.

Щоб говорити про державу, треба щось у ній зробити.

Коли людина має право займатися громадською діяльністю  і  радити, як облаштувати суспільство? Тоді, коли вона сама має щось за душею: чи то написала наукову роботу, чи то побудувала хату, чи посадила садочок, чи завела родину і виховала дітей. Щоб говорити про державу, треба щось у ній зробити.

То не важливо, що можновладці не знають наук. Важливо, щоб вони вірили в те, що інші це знають.

Не думайте, що добра теорія нічого не варта. Україна не  має наукових лабораторій, таких які мають Німеччина, Англія,  Сполучені Штати чи навіть Росія. Без них ми станемо другорядною нацією у світі.  Єдине, що нас може спасти – це добра теорія. Бо розум українців абсолютно не менший, ніж розум американців. Більше того, в українців є значно більший голод до знання, ніж в інших націй. Бо вони живуть у цій розкоші знання, а ми намагаємось його мати. Тому я вважаю, що українські теоретичні школи є абсолютно не гірші, ніж за кордоном. Треба їх підтримувати на державному рівні.

Набрати людей і випустити на Майдан – це ніщо

Культура – це вияв самоорганізації  суспільства. Щось невпорядковане стає впорядкованим. Набрати людей і випустити на Майдан – це ніщо. Сила Майдану полягала в самоорганізації, у великій любові до країни і один до одного. На Майдані я міг зробити експеримент – поцілувати будь-яку дівчину, не побоюючись ляпаса. Такою всеохоплюючою любов`ю  палали там люди. Це і відрізняло його від базарних майданів, не кажучи вже про антимайдан.

Про сходження на Говерлу

Можете собі уявити, як це було неймовірно важко. В кожній родині є певна реліквія. У нас – це ікона Божої матері 18-го століття і малесенька іконка Божої Матері 19-го століття – з 1895 року. З нею мій дід був на Першій світовій війні, а я –   на Другій світовій війні. Я її взяв і на Говерлу. На підйомі тайком, щоб інші не бачили, лівою рукою притискав цю іконку і все-таки перся вперед.

Досягнення миру на Донеччині дипломатичним шляхом є надзвичайно важка і довготривала справа

Мені прислали проект Закону про облаштування східних територій України. Він написаний двома мовами і двома кольорами. Українською і російською. Українською написано проект в українській редакції. На російській- червоною фарбою написані додатки до цього проекту,  які висунула протилежна сторона.  Якщо прочитаєте їх – схопитесь за голову і зрозумієте, що досягнення миру на Донбасі – це надзвичайно важка і довготривала справа.

Ці люди вимагають для себе умов, які нагадують автономію Криму, але набагато перевершують її в бік своєї незалежності і є неприйнятними для нас, а з іншої сторони вони вважають себе переможцями над нами, над українською армією, вважають, що нанесли Україні два майже смертельних удари під Іловайськом і Дебальцевим. Це були дійсно дуже великі і дурні поразки. І ми мусимо їх визнати.

Якщо будувати нову державу, то потрібно вибудувати новий адміністративний поділ

Якщо будувати нову державу, то потрібно вибудувати новий адміністративний поділ цієї держави. Ми не зуміли зробити цього протягом більш, ніж  двадцяти п`яти років. В цьому підтримую Президента, бо вважаю, що має бути взірець Конституції, нехай і дещо ідеалізований. І до того взірця треба послідовно вносити необхідні зміни.

При змінах до Конституції  ми вважаємо необхідним введення базової 12-річної освіти. Бо лише вона зробить українців патріотами. А друге – сплати податків усіма українцями, які одержують прибуток. Чи він малий, чи він великий, але з кожного прибутку має бути сплачений податок. Бо людина,  яка його не платить, не має права вимагати у держави послуг – добрих доріг, охорони здоров`я, освіти та іншого. Лише сплативши податок, вона вважає себе причетною до держави, пов`язаною із державою.

Про самоврядування

Я категорично проти самоврядності областей. Самоврядність може бути тільки на рівні району, сільської громади і громади міста

Область є зв`язною ланкою між центральною владою і місцевим самоврядуванням. Область не має свого бюджету. Вона живе за рахунок відрахувань. Тому ми категорично проти самоврядності областей.

Україна надто бідна, щоб слухатися кожен раз нових керівників

Франція не нехтує своїми екс-керівниками. Вона згуртовує їх в економічну раду. До її складу входять усі колишні міністри, прем`єри. Вони створюють економічний мозок країни. Постанови цієї ради є обов`язкові для розгляду уряду. Якщо уряд не приймає їх, він повинен дати цьому письмове обрунтування. Україна надто бідна, щоб слухатися кожен раз нових керівників, а старих відправляти на маргінес і не використовувати їх досвід.

Про національні особливості

Нам часто закидають, що ми неповноцінна нація, бо ніколи не мали своїх королів, були в неволі, гетьмани не мали виконавчої сили. Так, українці не мали своїх королів. Але українці працювали в урядах інших держав  і допомагали їм бути розумними державами. І в тому суть української допомоги іншим державам. Наша нація не є проста нація – це особлива нація. Вона не терпить керівників. Вона не терпить гетьманів, вона не терпить президентів і скидає їх. Але вона має в собі дух розумного, творчого, красивого, конструктивного. І вона цей дух передає з покоління в покоління.

 Виступає голова Народної Ради демократичної опозиції в парламенті Ігор Юхновський. Київ, 24 серпня 1991 року

Початок плану ГОЕЛРО поклав гетьман Скоропадський

Чи знаєте ви, що план ГОЕЛРО, яким так хвалились Ленін і комуністи, ініціював український гетьман Скоропадський? Ви можете подивитись, що план побудови Дніпрогесу був розроблений за гетьмана Скоропадського. Скоропадський зібрав усіх багатіїв України і агітував їх щодо будівництва греблі і будівництва електростанції. Він розповідав еліті, які великі прибутки вони будуть отримувати від втілення цього проекту.

Росія завжди була зрадницькою

Росія нині – паршива держава. Хоча зрадницькою вона була завжди. Якщо зануритись в історію 1945 року – можна в цьому переконатися. Говорити про вірність Росії договорам – марна робота, ми це сьогодні бачимо. Ви повинні розуміти, що Росія набагато сильніша, більша та  набагато брехливіша за будь-яку державу світу. Перемогти її ми не зможемо, але маючи добру зброю, зможемо довгий час оборонятися. Сьогодні часто в газетах можна побачити вислови, що влада слабка і нічого не робить. Це не правильно. Ми маємо розуміти, що держава опинилася у вкрай важкому становищі. Нам потрібно змінитися. Перемогти Росію ми зможемо лише тоді, коли будемо спокійними й твердими, а для цього потрібні зміни.  Стосовно союзників, то ніхто не посилатиме людей на смерть за нас. У світі люблять сильних, роботящих і впертих. Чекати, що Росія розпадеться швидше за нас, – теж не варто. Варто чекати, коли ми станемо сильнішими та мудрішими. Треба усвідомити, що ні одна країна не стала незалежною без пролитої крові.

В будь-якому віці можна досягти своєї вершини

Мої друзі захотіли показати вам стрічку, відзняту при нашому сходженні на Говерлу. Я радий, що ви це побачили і переконались: у будь-якому віці можна вийти на вершину.

 

Розмовляла Нінель Кисілевська, Львів.

 

Джерело: Укрінформ

Залишити коментар

Filed under 1 грудня. Ініціатива, Юхновський Ігор

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s