Тарас Прохасько: В 12 років я уявляв себе серйозним письменником і, навіть, подумати не міг, що писатиму для дітей

29 березня 2015 р.

«В 12 років я уявляв себе серйозним письменником і, навіть, подумати не міг, що писатиму для дітей», - Тарас ПрохаськоСучасний український письменник Тарас Прохасько, що завітав до Рівного з творчої програмою «Прохаськотерапія», розповів про те, як знаходить мотивацію в простих речах, чому став творити для дітей і те, як йому вдалося написати книгу року за версією Британської телерадіомовної корпорації BBC. Поспілкувалась з письменником кореспондент ERVE.UA.

– Чому саме «Прохаськотерапія»?
– Обрав таку назву, тому що вважаю, що незважаючи на те, що будь-яка терапія передусім має проводитися фахівцем (тому було досить ризиковано називати цей захід «терапією»), я глибоко переконаний, що література – це теж своєрідний вид масової терапії. Розмови про актуальні проблеми українців, а потім і добрі поради щодо того, як віднайти гармонію в собі — все це на «Прохаськотерапії».
– Ви є автором кількох книг для дітей. В якому стані перебуває письменник, коли пише дитячу літературу? І про що Ваші дитячі книги?
– Дитяча література — це теж терапія, щоправда профілактична. Ці книги не продумані, це просто окремий особливий світ. Їх найкраще сприймають ті діти, які вже мають певний досвід читання. Дітям, яким щось читають, дуже важливо мати доступ до такої умовності, як література. Мені разом з співавтором книги Мар’яною Прохасько, хотілося писати так, щоб діти бачили, що це не просто якась оповідь, а справжня художня книга.
«Хто зробить сніг» — це історія про дружбу та взаємодопомогу, про турботу та домашній затишок, в якій розповідається про те, якою важливою є домашня любов і близькість між членами сім’ї.
«Куди зникло море» — це продовження нашої першої дитячої книги. У ній все зводиться до того, що якщо є база тої первинної любові і впевненості у тому, що тебе люблять, то цей навколишній світ не є таким травматичним для дітей, він просто стає частиною ширшого досвіду.
– Книга «Хто зробить сніг», про яку Ви вже розповідали, стала переможцем конкурсу «Книга року BBC— 2013». Як це сталось?
– З одного боку, ми намагались писати такою мовою, якої особисто нам з Мар’яною не вистачало в дитячій літературі. З іншого боку, художнє оформлення книги є досить незвичним. Нині домінує уявлення про те, що дитяча книжка повинна бути наповнена пишними графічними малюнками, а наші книги містять на своїх сторінках звичайне наївне мистецтво. Виявилось, що саме за такими критеріями й оцінювались книги.
– Ви вирішили стати письменником в 12 років. Чи знали Ви в тому віці, що напишете книгу для дітей?
– В 12 років я уявляв себе серйозним письменником і навіть подумати не міг, що писатиму для дітей. Слава Богу, я не почав писати в 12 років, але вже тоді я розумів, що я до цього прийду. Моєю мотивацією в 12 років було прагнення фіксації, консервації певних подій та явищ. Якщо я пишу, то маю можливість зафіксувати щось назавжди. Мабуть, саме мій консерватизм привів мене до письменницької діяльності.
– Не можна не згадати про збірку коротких текстів «FM Галичина», що стала Вашою найбільш продаваною книгою. Чи є ця книжка філософською і, власне, як виник задум її написати?
– Ця книжка — це моя приватна філософія. Пів осені, зиму і пів весни на Івано-Франківському радіо «Вежа» існувала програма «Щоденник». Щоденником її можна було назвати лише тому, що програма виходила кожного дня, крім суботи і неділі.
Придумувати трихвилинну оповідь доводилося щодня. Коли укладалася книжка, я мав можливість цілковито переінакшити її, дописавши щось таке, про що не говорив в ефірі.
Спілкувалася Тетяна ХОМИЧ
Фото: Іванна Смачило

 

Опублікував Олександр Мельничук

 

Джерело: Ерве

Advertisements

Залишити коментар

Filed under Прохасько Тарас

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s