Гриць Семенчук: Суспільство потрібно провокувати до діалогу

11 вересня 2014 р.

 

 

 

11 вересня весь Львів перетвориться на Форум видавців. А також авторів, бібліотекарів, книгарів, перекладачів, ілюстраторів і, звісно, читачів. Такого ще не було! 55 локацій, 700 заходів, 200 видавництв, 300 авторів з 23-х країн!

Форум видавців – це традиційно міжнародний літературний фестиваль, книжковий ярмарок, урочиста церемонія вручення книжкової премії «Найкраща книга Форуму-2014», фестиваль дитячого читання «Книгоманія», благодійна акція «Третій вік: задоволення від читання», фестиваль «Молода Республіка Поетів», «Ніч поезії і музики», Львівський бібліотечний форум.

Будуть відзначені такі дати: 440 років видання Іваном Федоровичем «Букваря» і «Апостола», 200-ліття Тараса Шевченка, 150-ліття Михайла Коцюбинського.

Фокусна тема Форуму: Століття змін. Століття боротьби (1914-2014).

Спеціальні теми: UkrainEUkraine (революція-війна-культура); DonauLounge; Жінка у світі, що змінюється; Єврейська культура в Україні; Крим.

Спеціальні гості Форуму видавців: Міленко Єрґович (Хорватія), Мартін Поллак (Австрія), Тімоті Снайдер (США), Софі Оксанен (Фінляндія), Януш Гловацький (Польща), Людмила Уліцкая (Росія), Володимир Войнович (Росія-США), Мустафа Джемілєв (Україна), Рефат Чубаров (Україна), Лявон Барщеускій (Білорусь), Паскаль Брюкнер (Франція). Загалом на Форум видавців завітає 317 авторів з України та з-за кордону, а саме: з Австрії, Австралії, Албанії, Білорусі, Болгарії, Боснії і Герцеговини, Грузії, Італії, Ісландії, Канади, Македонії, Німеччини, Нової Зеландії, Норвегії, Польщі, Росії, Сербії, Словаччини, США, Угорщини, Фінляндії, Хорватії, Швейцарії, Швеції, Чехії.

Вперше у межах Форуму видавців будуть діяти тематичні майданчики – історичний, жіночий, дитячий, кулінарний, природознавчий. Тут будуть відбуватись тематичні заходи, зустрічі з письменниками і продаж тематичних книг. Благодійна акція для людей літнього віку «Третій вік: задоволення від читання», що проводиться втретє, передбачає велику програму заходів: зустрічі з письменниками та інтелектуалами, концерт улюблених виконавців, концерт хорів, майстер-класи з креативного письма і дослідження родоводів. Літні відвідувачі ярмарку також матимуть можливість придбати книжки з суттєвими знижками. Вхід на всі заходи – безкоштовний!

До цьогорічної програми додався фестиваль дитячого читання «Книгоманія». 64 книгомани з більшості областей України, переможці Всеукраїнського конкурсу дитячого читання приїдуть до Львова, де зможуть зустрітись з улюбленими письменниками, позмагатись у різноманітних літературних квестах і конкурсах та отримати подарунки, а також знайти нових друзів.

Фестиваль «Молода республіка поетів» цьогоріч більший за попередній. На конкурс надійшли вірші від 147 молодих поетів, що вдвічі більше, ніж торік.

Бібліотечний форум потроху стає альтернативою міжнародній бібліотечній конференції, яка проводилася в Судаку. Участь у ньому візьмуть понад 100 бібліотекарів зі всієї України, а також з Польщі.

Проведення цьогорічного Форуму видавців буде складнішим за всі попередні роки. “Галицький кореспондент” розмовляє з Грицьком Семенчуком, поетом, музикантом і програмним директором Форуму.

– Сьогодні відкривається довгоочікуваний Форум видавців. У складний час ви все-таки зробили це. Наскільки було важко, порівняно з попередніми роками, готувати Форум? З якими проблемами стикнулися?

Звичайно, у час, коли в країні війна, дуже тяжко готувати подібні проекти. По-перше, це брак фінансування, по-друге, питання безпеки, по-третє, приїзд іноземних учасників. Тому робота цього року була напруженою, ще більш нервовою і непередбачуваною. Натомість було бажання не здаватися і робити свою роботу добре, аби все ж наш захід відбувся.

Думаю, що у теперішній час, після революції, і навіть незважаючи на війну, потрібно працювати з суспільством, провокувати його до діалогу, адже потреба у розмові є, і вона не може задовольнитися лише темами політики і війни. Саме тому ми робимо таку велику подію, аби дати можливість поговорити про культуру в контексті сучасності.

– Країна зараз у стані війни. Форум буде просякнутий цією темою. Як організатори прореагують на неї?

У 2012 році ми визначились, що у 2014-му будемо відзначати століття Першої світової. Так сталося, що ця тема, до якої ми доволі довго готувалися, набула абсолютно нового трагічного звучання, і тепер стає зрозуміло, що столітня війна триває й до цього часу. І цього року, власне, доведеться говорити про ХХ століття не тільки як про історію, а й як про те, що відбувається в сучасному світі. Ми запрошуємо цьогоріч до таких розмов істориків, письменників, журналістів, громадських діячів і політиків. До того ж, після подій на Майдані багато письменників вже встигли порушити цю тему, і тепер ми можемо подивитися на ті події вже відсторонено, крізь призму тексту.

– Кого з літературних зірок, які будуть присутні на Форумі, ти б порекомендував?

Вже не вперше Україну відвідає Мартін Поллак – один з найвідоміших інтелектуалів і письменників Австрії, наш великий друг, який дуже допомагає розповідати правду про Україну в світі. По-друге, я особисто радий, що участь в нашому фестивалі візьме хорватський письменник Мілєнко Єргович. Це зараз прозаїк номер один на Балканах, і, думаю, що через те, що в Україні вже видано дві книжки його творів, буде очевидний інтерес до цього автора.

Щодо гостей з Росії. Ми дуже раді, що в нашому фестивалі візьмуть участь двоє спецгостей, яких можна назвати “совістю Росії”. Це Людмила Уліцкая і Лєв Рубінштейн. Я впевнений, що це саме ті люди, які можуть уособлювати нову, дружню до нас Росію.

Ми дуже раді приїзду письменниці, яка є справжньою зіркою фінської і європейської жіночої літератури, – Софі Оксанен. Двоє прекрасних польських спецгостей – легенда польської прози Анджей Стасюк та один з найвідоміших польських драматургів, п’єси якого ставлять у багатьох театрах світу, Януш Гловацький. Сучасний французький філософ, відомий інтелектуал Паскаль Брюкнер також долучиться до цьогорчіного фестивалю. Ну, і спеціальний гість історичної програми – американський історик Тімоті Снайдер.

З українського боку це Сергій Жадан, Оксана Забужко, Василь Голобородько, Олександр Ірванець, Юрко Іздрик. І, певно, ще треба виділити двох важливих людей – Мустафу Джемілєва і Рефата Чубарова.

– У зв’язку з вашою декларацією стосовно відсутності російської літератури на Форумі виникло невелике збурення, дехто не сприйняв такий підхід. Мотивація зрозуміла, але хотілося б ще раз почути вашу позицію, як то кажуть, без посередників…

Наша позиція проста: ми проти заборони того чи іншого культурного продукту. Але, відповідаючи на заклики суспільства і громадських активістів, ми сформулювали такі принципові положення: 1. Якщо видавці з Росії подадуть заявку на участь у Форумі, ми відмовимо; 2. Якщо українські книгорозповсюджувачі захочуть продавати російські книжки на Форумі, то, згідно з ухвалою Львівської міської ради, вони мають промаркувати товар. Це питання є доволі гострим, і воно відкрито поділяє суспільство на два табори. Саме тому ми спробували досягнути максимального компромісу. Тут також є два полюси – економіка і політика, і, безумовно, хотілося б максимально дослухатися до всіх думок і пропозицій.

– Форум завжди збирав надзвичайно багато людей. Чи задумувалися ви про заходи безпеки?

Звичайно. Не буду розкривати деталі і секрети, але ми готуємося до будь-яких варіантів. Тому я б просив відвідувачів бути максимально толерантними та ввічливими і зважати на те, що градус напруги у суспільстві дуже високий. Зберігайте спокій і Форум видавців.

 

Розмовляв Влад ТРЕБУНЯ

 

Джерело: ГК

Залишити коментар

Filed under Uncategorized

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s