Євген Марчук: Неоголошена війна з боку Росії занурила схід України у хаос

5 червня 2014 р.

 

Незаконні збройні угрупування, організовані та керовані російськими спецназівцями, прагнуть стати головним господарем на українській землі, тероризуючи мирне населення та нівелюючи саму суть української державності. Сьогодні від української влади все частіше чути заяви про можливість введення воєнного стану у Донецькій та Луганській областях.


Чи справді є потреба в цьому? Як може вплинути воєнний стан на життя цивільного населення в регіоні і що дасть військовим? Про це в ексклюзивному інтерв’ю Укрінформу розповів екс-глава СБУ, колишній прем’єр, міністр оборони і секретар РНБО, генерал армії України Євген Марчук.
– В Україні активно заговорили про введення воєнного стану на Донбасі. Чи є для цього передумови та, власне, потреба?
– Загалом, є суттєва різниця між надзвичайним станом, про який ішлося раніше, і воєнним станом, про можливість введення якого зараз говорить влада. Воєнний стан означає наявність найвищої форми небезпеки для держави і народу. Всі підстави дуже добре виписані в “Законі про правовий режим воєнного стану”.
Якщо раніше прикмети, які дають підстави для введення воєнного стану, були добре замасковані, то сьогодні вони вже є очевидними не тільки для спеціалістів.
– Про які прикмети і підстави йдеться?
– Зараз відкриту збройну боротьбу проти державного суверенітету і територіальної цілісності України ведуть воєнізовані структури, організовані, у тому числі, за державного сприяння з боку іноземної країни – Росії. У спеціальних таборах вони проходять військову підготовку, оснащуються найновітнішою зброєю і транспортом російського виробництва і при повному сприянні російських прикордонників порушують державний кордон України, незаконно проникаючи на нашу територію.
Присутність російських комбатантів на території України уже підтверджена однозначно і багаторазово, про що Україна регулярно доповідає документально в Раду безпеки ООН. А першими “вантажами 200”, задокументованими уже російськими фотожурналістами при відправленні їх через український кордон, тема причетності Росії до участі в бойових діях в Україні переконливо завершує весь доказовий ряд.
Серед цих організованих військових підрозділів виявлені військовослужбовці спецпідрозділів Росії. Хоча таких осіб не багато, однак саме вони складають ядро цих добре озброєних загонів і часто є головними командирами у них.
Організована ворожа діяльність цих структур на території України пов’язана з військовою протидією легітимній владі, у тому числі, на місцях. Адже легітимною владою в Україні є не лише інститути Верховної Ради та Президента, а й місцеві органи влади. І тут не слід забувати, що місцеві органи влади Донецької і Луганської областей мають повністю легітимний характер.
Тобто, ці незаконні воєнні, терористичні угруповання можуть, наприклад, не поважати, як вони висловлюються, “хунту”, яка прийшла до влади не так, як їм хотілося (хоча після обрання президента крутити цю “шарманку” вже можна було б і припинити). Але усі місцеві органи влади обох областей обрані ще до подій на Майдані і є, беззаперечно, легітимними.
І от зараз озброєні воєнні структури, сформовані російськими спецназівцями і з великою кількістю громадян Росії, чинять збройну протидію саме цим легітимним органам влади, вбивають їх депутатів, а в багатьох містах – повністю паралізували всю їх діяльність, захопили також багато органів державної влади в регіоні. Вони вчиняють все більше і більше збройних нападів на українські легітимні військові підрозділи і структури, які просто виконують покладені на них Конституцією і законом завдання. Адже навіть без якихось там команд зверху, згідно з законом “Про оборону”, оборону України, захист її суверенітету, територіальної цілісності забезпечують Збройні Сили.
Головнокомандувачем Збройних Сил є не міністр оборони, а начальник Генерального штабу (НГШ). Так по закону. Багато хто цього не знає. Навіть за відсутності Президента як Верховного головнокомандувача НГШ, згідно з цим законом, має усі необхідні повноваження діяти, тобто захищати територіальну цілісність і суверенітет країни. А напад і ліквідація місцевих органів влади і підрозділів державної влади у регіонах іноземними озброєними структурами – це і є військова загроза державному суверенітету України. До речі, в законі “Про оборону” є декілька визначень збройної агресії проти України, яка є підставою для введення воєнного стану. Серед них таке: “Збройною агресією проти України вважається будь-яка з таких дій: засилання іншою державою або від її імені озброєних груп регулярних або нерегулярних (!) сил, що вчиняють акти застосування збройної сили проти України…”.
– Воєнний стан слід вводити лише у Донецькій та Луганській областях?
– Переконаний, що введення воєнного стану має відбуватися у цих двох областях, і, можливо, в деяких суміжних з ними районах сусідніх областей. Це мають визначати вже силовики разом із місцевими органами влади. Включити суміжні райони потрібно у зв’язку з тим, що після проголошення воєнного стану і початку вже дещо іншого виду діяльності силовиків усі ці озброєні бандформування і просто терористи можуть намагатися сховатися у сусідніх областях, окрім спроб переховатися на території Росії.
– Що буде з АТО, хто і як керуватиме силовиками?
– Коли вводиться воєнний стан, то згідно з законом має бути сформована Ставка Верховного головнокомандувача. При цьому вона, мабуть, не в Києві має знаходитися, а бути наближеною до бойових дій. І керуватиме усією операцією тоді вже не штаб антитерористичної операції, а начальник Генерального штабу як Головнокомандувач Збройних Сил. При стратегічному командуванні Верховного головнокомандувача.
Це є суттєвим моментом. Усі без виключення воєнізовані структури, які передбачають службу зі зброєю, мають підпорядковуватися Генеральному штабу. Закінчується режим АТО і починається режим воєнного стану. Але Ставка Верховного головнокомандувача має бути створена обов’язково, оскільки, якщо знову з Києва по мобільному телефону і СМС керуватимуть бойовими діями, то краще нічого не починати. Згідно з законом, воєнний стан може бути введений на два місяці. Але Президент може його скоротити по ходу операції, якщо для цього будуть підстави.
– Як працюватиме за таких умов Верховна Рада?
– Воєнний стан вводиться рішенням Президента за поданням РНБО, а ВР у дводенний термін має його затвердити. Якщо не помиляюся, після введення воєнного стану Верховна Рада України має працювати безперервно, навіть вночі. Формально засідання парламенту не закривається, перерва там може бути на декілька годин. І так – до завершення воєнного стану.
Видно уже зараз, що будуть проблеми у парламенті з нейтралізацією “п’ятої колони”. Вони ж розуміють, які штрафи їм випишуть, якщо вони не завалять закон про введення воєнного стану.
– Що означатиме введення воєнного стану для населення Донбасу?
– Перш за все, воєнний стан – це дуже важкий режим для влади в сенсі його забезпечення. Проголосити воєнний стан складно, але найскладніше – його забезпечити. Багато хто думає, що коли вводиться воєнний стан, то скрізь хазяйнують військові. Якраз ні. Закон чітко говорить: “Воєнний стан передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень”.
Тобто законом передбачено, що військові виконують тільки свою частину заходів, а діяльність інших державних і місцевих органів влади не зменшується, а навпаки – значно посилюється. Тимчасові обмеження для цивільного населення дуже детально і вичерпно мають бути виписані в законі і прийняті парламентом. Крім комендантської години, яка є і при надзвичайному стані, є ще багато інших обмежень для цивільних, які проживають у зоні вимушених бойових дій і в прикордонній зоні. У законі все буде чітко виписано, і ніхто не має права розширювати цей перелік.
З іншого боку, набагато більше обмежень для цивільного населення цього регіону вже давно фактично ввели терористи і незаконні бандформування. У тих же Слов’янську, Донецьку, Луганську і інших містах вони вже давно ввели воєнний стан, тільки свій. Ніякі органи влади фактично не функціонують, населення не має, куди звернутися по захист, розгул криміналітету, міліцію та СБУ розгромили, військових атакують. Тобто, де-факто, ці бандити з автоматами і гранатометами вже позбавили цивільне населення “звичних” прав та свобод, не кажучи вже про реальну загрозу розвалу інфраструктури життєзабезпечення.
Після введення воєнного стану з місцевим населенням має бути попередньо проведена серйозна роз’яснювальна робота. Так, це складно, але для цього є відповідні технології, ті ж листівки-інструкції, надмогутні гучномовці з аеростатів чи спеціальних вертольотів, з яких на кілометри чути, що оголошується і багато іншого.
Перед початком операцій населення буде завчасно і регулярно попереджатися про те, коли не слід залишати свої домівки, що з такої по таку-то годину слід сидіти вдома. Населенню має бути роз’яcнено, що проводяться дії проти розбійників і терористів, і що будь-яке сприяння цим бандитам є протизаконним і це вже відповідальність самих громадян, як і спричинена такими діями можлива загроза для їх життя та здоров’я.
Якщо простіше сказати, то буде сказано: дорогі громадяни, якщо хтось буде заважати нашим військовим, то, вибачте, ви маєте зважати на введений воєнний стан. Ми будемо знищувати терористів і розбійників, і якщо хтось навмисно перешкоджатиме і виходитиме на лінію вогню, то це вже власні ризики і власний вибір таких людей.
– Що воєнний стан дасть самим військовим?
– Воєнний стан, по-перше, розкриває для військових інший діапазон залучення сил та засобів для ведення бойових дій. Він змінює режим поведінки військових, розширює їх права, дозволяє застосувати силу та зброю і не тільки, коли військову частину блокують так звані сепаратисти. Безумовно, застосування сили має бути розумним та адекватним.
Це має стати дуже серйозною пересторогою для використання так званого “живого щита”, коли колона автомобілів з бойовиками та зброєю проривається з боями через кордон з Росії, заходить в населений пункт і там прикривається цивільним населенням. Найголовніше, що це стане дуже дієвим сигналом для усіх учасників подібних акцій, яких залучають ці терористи і російські спецпризначенці: відтепер, хлопці, якщо ви будете заважати українським військовим виконувати своє завдання, можете потрапити під вогонь. Звичайно, коли “живий щит” формується терористами насильно під загрозою зброї, як це робили німецькі фашисти під час війни, тоді треба діяти обачливо.
Тут варто підкреслити, що введення воєнного стану – це не оголошення війни. То інший правовий режим, який суттєво відрізняється від воєнного стану. Це не всі розуміють.
– Чи вплине воєнний стан на ситуацію на кордоні з Росією, звідки періодично надходить інформація про прориви цілими автоколонами з бойовиками?
– Раніше, коли йшли ще перші колони, по декілька КамАЗів, і український бойовий літак підлітав до кордону, то пілот не наважувався стріляти. Навіть на своїй території. Оскільки не було воєнного стану. Оскільки міг і переплутати вночі з цивільним транспортом, якого в умовах зазначеного режиму там просто не повинно бути.
Більше того, за воєнного стану дії української авіації в прикордонні з Росією будуть сміливішими. Адже, коли зараз прикордонна розвідка передає, що у російському прикордонні розміщена автоколона зі зброєю й бойовиками і вона прямує до України, то українські пілоти бояться зачепити частину російського кордону.
Однак при воєнному стані, коли, наприклад, переслідується збройна група, і вона тікає в сторону Росії, то тоді військові вже можуть діяти сміливіше в залежності від того, куди і як втікає ця збройна банда.
Звичайно, це дуже короткий перелік особливостей воєнного стану для силовиків. Їх набагато більше. В цілому воєнний стан значно розширює режим протидії уже сформованим іноземною країною збройним угрупованням, які проходять спецпідготовку в військових таборах на її території.
– Деякі противники воєнного стану говорять про те, що він може зашкодити діалогу з “іншою стороною”. Хоча хто може представляти ту сторону, досі незрозуміло. Як бути з такими аргументами?
– Переговори можливі, але за відповідних умов. Позиція здорового глузду говорить про те, що переговори слід вести з місцевими елітами.
Однак спочатку регіон має бути очищений від організованих терористичних груп, озброєних банд, в тому числі і з іноземними найманцями. Відразу після завершення воєнного стану потрібно оголосити про проведення виборів до усіх місцевих органів влади. Причому у скорочений термін.
І лише потім, під час виборів, виявляться реальні лідери населення, тобто представники людей. Діалог не можна вести з російськими бандитами чи якимись “самопроголошеними мерами”. А демократично проведені вибори покажуть, хто буде в регіонах реальною владою, реальними лідерами. І от коли будуть створені такі органи місцевої влади, з ними й треба буде говорити.
Під час воєнного стану з бойовиками можна вести переговори лише про складання зброї та умови здачі.
– Чи впораються українські військові з таким завданням?
– Зараз вибити усіх бойовиків з Донбасу вже буде дуже складно, оскільки довго зволікали. Їх уже занадто багато, і у них уже дуже багато різної зброї. Однак я переконаний, що українським силовикам це під силу. Необхідний ресурс для цього у нас є. Головне – це продемонструвати, що все серйозно, жорстко і жартувати ніхто не буде.
Крім того, вже буде діючий всенародно обраний президент.
Та і самі військові вже зрозуміли і реально відчули небезпеку, яка перед ними постала, і яка продовжує нести загрозу для всієї України і для її громадян. Дійсно, довгенько деякі наші військові, та і не тільки вони, не могли повірити, що наші сусіди, російські спецпризначенці чи найманці, будуть на нашій території холоднокровно розстрілювати і катувати наших військових і просто громадян.
– Чи правильно я зрозумів, що необхідність у введенні воєнного стану є однозначною?
– Введення воєнного стану в двох східних областях України – це дуже серйозне і надзвичайно складне та відповідальне рішення. Мають бути зважені всі “за” і “проти”. Не все так однозначно. Потрібен чіткий і глибокий прогноз результатів і наслідків. Для цього потрібно мати дуже багато різнорідної інформації. Чи є вона уже? Буде грати багато факторів, в тому числі і несподіваних. Звичайно, не хотілося б, щоб новий Президент України починав із введення воєнного стану. Але наростаюча, на жаль, критичність ситуації в цих областях, свідчить про те, що АТО, в тому форматі, в якому вона зараз проводиться, не скоро зупинить цей процес. А це може привести до катастрофи. Тому я не бачу іншого виходу, ніж радикально змінювати формат і технологію АТО або вводити тимчасовий воєнний стан. Можна порадитись з експерта.

 

Джерело: ФБ

1 коментар

Filed under Uncategorized

One response to “Євген Марчук: Неоголошена війна з боку Росії занурила схід України у хаос

  1. Мусимо дуже обережно фільтрувати цю гебню. марчук вихованець совка, в нього базові інстинкти ‘громадянина ссср’ такі особи як паралізовані шось РОБИТИ для Уйкраїни і самі це не усвідомплюють. Тому не професіоналам контрозвідки я б радив марчуків і інших таких ігнорувати, може є виклпючення як Маломуж але і він теж не здатний у 60 років осягнути елементарні речі як наприклад основи економіки адама сміта і ‘невидиму руку ринку’ – навіть геній ровідки маломуж часто коментує як задрипаний совок стосовно економіки. не буває економіки БЕЗ звільнення творчого поернціалу людини, НЕ ІСНУЄ інших ресурсів нафта, земля, все це другорядне, але це вже інша історія і совки ніколи не спроможуться це збагнути тому і слід совків і іхні патякання УНИКАТИ шоб своє власне здорове мислення не загадити іх липучим лайном від кпсс

    Подобається

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s