Юрій Шухевич: Народ хоче змінити систему

26 лютого, 2014 р.

 

Події останніх днів в Україні калейдоскопічно змінюють одна одну. Парламент нагадує флюгер, котрий обертається із шаленою швидкістю під вітром революційних перемін… Про ситуацію, що склалася, вплив активістів Майдану на перебіг подій і народовладдя — у розмові з Героєм України Юрієм Романовичем Шухевичем.

— Як ви, пане Юрку, оцінюєте ситуацію в Україні і чи не занадто стрімко, на вашу думку, вона розвивається?

— Надто стрімко? Це, може, навіть і добре. Чому? Та тому що три місяці ми всі тупцювали на місці. Отож тепер начебто наздоганяємо втрачений час і починаємо робити те, що треба було робити вже давно. Інше питання, чи все так робимо? Отут в мене, і не тільки в мене, є великі сумніви. В тому числі у Майдану. Справу роблять ті самі політики, які занапастили все за минулі роки. 23 роки! Сьогодні ми бачимо ті самі обличчя. Це люди, виховані ще в радянські часи, відповідно — у них радянська свідомість, гомосовєтікус. Державу вони будують на тому досвіді.

А на Майдан вийшла молодь, яка народилася після розвалу Радянського Союзу, вони вже думають інакше! Тут, звичайно ж, відіграє роль освіта, також те, що багато хто з них побував в інших країнах, побачив світ. Крім того, не треба забувати, що дуже стрімко розвиваються інформаційні технології. Не проблема дізнатися, що робиться у будь-якому куточку світу. От, власне, така поінформованість робить молоде покоління іншим. І воно не хоче такого страшного (бо інакше й не назвеш!) життя, яким ми жили 23 роки.

Тобто, з одного боку, Майдан розуміє, що так далі жити не можна, але з іншого — не довіряє старим політиканам, які тільки-но й думають, як зберегти своє крісло, посаду, владу. Не більше!

— Невже після стількох жертв і великих зусиль нинішні депутати не дослухатимуться до думок Майдану?

— Я би сказав: «Ще не дослухаються!». Але недаремно Майдан сказав: «Ми не розійдемося!». Люди будуть стояти, і не виключено, що завтра вони з площі Незалежності перейдуть ближче до Верховної Ради і вимагатимуть дослухатися до них. Вимагатимуть! Бо… Взагалі що таке влада? Це є владна партія й опозиція. Вони й були владою і не дослухалися до народу, що, власне, й призвело до тих трагічних подій.

Якщо й зараз не дослухатимуться до людей, то, думаю, що таких трагічних подій вже не буде, але цей народ може прийти до них у Верховну Раду і сказати словами Олівера Кромвеля у Британському парламенті: «Ви нам набридли — забирайтеся геть!». Просто розігнати ту Верховну Раду! Мабуть, якби зараз на тій революційній хвилі були вибори, то ця Верховна Рада стала би зовсім іншою. Принаймні ми би не побачили тих старих облич, які звикли бачити на екранах телевізорів, були би зовсім нові люди.

У нас вже була така помилка. Коли ми проголосили Незалежність, ми мали розпустити ту Верховну Раду, провести нові вибори і починати жити по-новому. І на тій хвилі пройшли би нові люди, відтак була би зовсім інша більшість, а не 239, і ми б розвивалися інакше… Можливо, тим шляхом, як Прибалтика, хоча й там було нелегко у ті, перші, роки… Але ж вони зуміли подолати совєтізм!

— Якщо зараз Верховна Рада призначить на посади людей, з котрими не згодний Майдан, що далі?

— Верховна Рада складена з народних обранців. Зрештою, є п’ята стаття Конституції, згідно з якою «Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування»… Народ має право бути не задоволеним тими чи іншими персонами, що є у Верховній Раді. Зрештою, народ уже незадоволений, що головою ВР, хай тимчасово, але став Турчинов. Я особисто ніколи не бачив би його на цій посаді.

— А кого би бачили?

— Спонтанно не готовий відповісти, але не Турчинова, то точно! Це є повністю людина Юлії Тимошенко. Зрештою, він обіймав поважні посади тоді, після помаранчевої революції… І нічого доброго про нього не скажеш. І Яценюк був у тій владі, і цілий ряд інших осіб… І що вони зробили за ці всі роки? Свого часу Тимошенко, коли її почали судити, сказала: «Я вимагаю, щоби мене судив суд присяжних!». Вимога начебто правильна, конституційна. Але ж Тимошенко, будучи п’ять років при владі, палець об палець не вдарила, щоби був такий суд. Питання: яке ж вона мала моральне право вимагати суду присяжних? Це я навів тільки один приклад, а говорити можна про багато речей! То чи мають вони моральне право вимагати того чи того? Не можуть, бо свого часу нічого для цього не зробили! Майдан вимагає правильних судів, а ми знаємо, які суди були за Януковича і до Януковича. Такі суди почали бути при Кравчукові, і за Кучми… Депутати не можуть усвідомити, що народ хоче керувати, що народ хоче змінити СИСТЕМУ, а не осіб при владі!

— Підсумовуючи розмову, чи можете спрогнозувати, як розвиватимуться події?

— Майдан не розійдеться! Зрештою, Майдан про це заявляв! А якщо Майдан не розійдеться, то вимагатиме до кінця — зміни одного, другого, третього, і не тільки осіб, а способу керування державою і таких реформ, які дійсно не тільки приведуть народ до влади, а дадуть йому інструмент, важелі впливу, дадуть йому можливість впливати і тоді керувати державою. Я зараз говорю про пряме народовладдя, яке чинне і в Швейцарії, і у Сполучених Штатах, де люди шляхом референдумів, наприклад, можуть і затверджувати закони, і відкликати, і затверджувати на посаді чи знімати з посади тих чи інших чиновників, тобто безпосередньо впливати на події у державі. Я — за таке!…

 

 

Автор: Тетяна Козирєва

 

 

Джерело: День

Залишити коментар

Filed under Шухевич Юрій

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s