Президент СКУ Євген Чолій: За кордоном українці геніальні, а вдома ледачі

5 вересня 2013 р.

 

Президент Світового конгресу українців розповів, чого досягли наші земляки, які живуть за кордоном

Євген Чолій — приклад того, чого може досягти емігрант, який живе у сприятливих для розвитку умовах. Він належить до другого покоління емігрантів, його батько виїхав з України, коли йому було 14 років.

Закінчив Монреальський університет, де здобув фах юриста.

У Канаді він відомий ще й як висококласний юрист, член Палати адвокатів та старший партнер однієї з найбільших адвокатських фірм Квебека. Торік Євгена Чолія включили до списку правників Канади “Best Lawyers іn Canada 2013” як одного з провідних спеціалістів у галузі корпоративного та комерційного права, справах банкрутства та фінансового оздоровлення.

Пан Чолій нагороджений Золотою медаллю королеви Єлизавети ІІ, орденом України “За заслуги” ІІІ ступеня.

2008 року його обрали головою Світового конгресу українців. До складу конгресу входять понад 150 організацій з майже 50 країн світу.

Євген Чолій, мабуть, саме з тих людей, хто найкраще обізнаний із проблемами мільйонів українців, котрі живуть за кордоном.

Які українські діаспори є найбільш впливовими у світі?

— Звісно, діаспори Сполучених Штатів Америки та Канади, де вже виросли п’яте та шосте покоління українців. У США, наприклад, проживає понад 2 мільйони українців, майже половина з яких у штаті Пенсільванія. Близько 20 відсотків наших земляків живуть у штатах Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Мічиган, Огайо та Коннектікут. Власне ці люди особливо ретельно дбають про збереження національної ідентичності. На другому місці — Канада, де живе понад мільйон українців. Вони зосереджені переважно у провінціях Манітоба, Саскачеван, Альберта, Онтаріо. Там діють потужні національні громадські організації, школи, філії університетів тощо. Доволі численні діаспори в Аргентині та Бразилії. У кожній із цих країн проживає до півмільйона українців. Загаломі наші земляки розкидані по всьому світу. Навіть у маленькому Люксембурзі тамтешня українська громада нараховує близько тисячі осіб.

Якщо ж говорити про східну діаспору, то найбільшою вона є у Росії — близько 5 мільйонів. Майже мільйон наших земляків живе у Казахстані, понад півмільйона — у Молдові, двісті тисяч — у Білорусі. Але, попри таку численність, їхній вплив на світову політику є обмеженим зі зрозумілих причин.

Кого ви могли б назвати серед відомих західних політиків чи службовців, які з походження є українцями?

— О, таких насправді дуже багато. Якщо говорити про США, то це генерал Департаменту оборони Ніколас Кравців, високопосадовці Департаменту комерції Крістіян Луцик та Андрій Бігун. Це і суддя Федерального суду США, доктор права, член Американської колегії адвокатів Богдан Футей, і член Палати представників Конгресу США Барт Ступак, і відомий економіст, автор світових бестселерів із питань стратегічного управління Андріян Сливоцький. Якщо говорити про старше покоління, то вам, напевне, було б цікаво дізнатися, що батьки американського політика Еда Коча, котрого тричі обирали на посаду мера Нью-Йорка, також були українцями. Працюють наші люди на досить високих посадах навіть у ЦРУ та ФБР.

У Канаді ж усі добре знають Богдана Гаврилишина, відомого економіста, члена Римського клубу та Міжнародної академії менеджменту. Не менш відомою там є і Рейнелл Андрійчук — депутат парламенту, Високий комісар та постійний представник в ООН. У Верховному суді Канади є суддя українського походження. Маємо також чимало українців-парламентарів різних рівнів — від федерального до центрального. Нагадаю, що свого часу генерал-губернатором Канади був також українець — Рамон Гнатишин. Цей перелік насправді дуже довгий, я згадав лише тих, чиї прізвища мені першими спали на гадку.

У бізнесі українці також успішні?

— І в цій сфері за наших земляків не соромно. На початку 2000-х років проводили дослідження, згідно з якими з’ясувалося: майже 90 відсотків українців Америки живуть у великих містах. Притім показник доходів української родини на одну тисячу доларів перевищував відповідний показник для всього білого населення США! Хіба це не свідчить про успішність самореалізації українців у Америці? Серед них багато домовласників — майже у півтора раза більше, ніж у середньому по країні. Головна маса — юристи, вчителі, лікарі, управлінці, службовці та кваліфіковані робітники.

Кого ви могли б назвати серед відомих українських бізнесменів?

— Це канадієць Петро Яцик, який створив потужний будівельний бізнес і вже пожертвував на українську справу кілька десятків мільйонів доларів. Ще один успішний підприємець із Канади — Костянтин Темертей, котрий заробив чималі статки, працюючи у сфері програмного комп’ютерного забезпечення. Варто згадати і канадійця Ераста Гуцуляка, який заснував надзвичайно успішний аптечний бізнес і також став відомим українським меценатом. До речі, це його особистим коштом придбали дорогий будинок для посольства України в цій державі. А загалом у зоні степової Канади (завширшки 1200 миль прерій) наші працьовиті земляки-фермери створили “хлібний кошик світу”, який годує багато країн. Дуже потужними інституціями з багатомільйонними оборотами в Канаді є й українські кредитові спілки, які також активно допомагають українському рухові фінансово.

Цікаво, що українці причетні й до становлення великих світових корпорацій. Мало хто знає, що автором логотипа німецької авіакомпанії “Люфтганза” є власне український художник Роберт Лісовський, а американська співачка українського походження, володарка “Оскара” Квітка Цісик до самої смерті була єдиним офіційним голосом компанії “Форд”.

А в науковій та гуманітарній сферах?

— Українці талановиті у всьому. Американський гідробіолог українського походження Джейн Любченко отримала престижну стипендію Мак-Артура та стала першою жінкою на посаді голови Національного управління з проблем океану й атмосфери США. А Михайло Яримович є одним із керівників Національного космічного агентства США та президентом Міжнародної академії астронавтики, брав участь у конструюванні американських космічних кораблів. Американський астрофізик, українець з походження Джордж Гамов — автор революційних ідей, продовжувачі яких здобули Нобелівські премії. Він, зокрема, першим відкрив так зване реліктове випромінювання. Президент американської Корпорації супутників зв’язку — також українець Йосип Чарик.

Не пасемо задніх і в культурі. Серед українців чимало зірок спорту, всесвітньо відомих оперних співаків та акторів. І особливо приємно те, що більшість із них гордяться своїм українським корінням. Показовим у цьому контексті є вчинок голлівудської зірки Джека Пеленса, справжнє ім’я якого Володимир Палагнюк. Коли в Лос-Анджелесі, на кінофестивалі “Російські вечори”, росіяни намагалися надати йому звання народного артиста Росії, Пеленс публічно відмовився від нагороди і сказав щось на кшталт: “Я — українець, а не росіянин, і мені тут нічого робити. Тому дуже перепрошую, але я просто помилково зайшов у неправильну кімнату”.

Чи існує поняття “українська сила” у світовому контексті? Який вплив має нині українська діаспора на події у світі?

— Вплив “української сили” у світі досить суттєвий. Українська діаспора, яка нараховує понад 20 мільйонів чоловік (а, за деяким неофіційними підрахунками, навіть сягає 30 мільйонів), є дуже потужною силою у світовій спільноті. Якщо ми мобілізовуємо наші організаційні ресурси для вирішення тих чи інших питань, то, як правило, маємо серйозний вплив на політику в багатьох країнах світу.

У чому він проявляється?

— Наприклад, Європейський парламент вирішує якісь питання щодо українства. Якщо з цього приводу наш конгрес має свою позицію і робить відповідні заяви, то ще не було жодного випадку, аби їх не врахували європарламентарі. Адже у нас добре організовані осередки у 33 країнах світу! Так, свого часу ми успішно долучились до залагодження складних територіальних та етнічних проблем у Польщі, Угорщині, Румунії тощо.

Як це працює і чому до вас дослуховуються лідери світових структур?

— Конгрес ухвалює заяву або звернення та спрямовує до високопосадовців Євросоюзу. Копію надсилають нашим складовим організаціям, кожна з яких приймає свою резолюцію і також надсилає у ЄС. Притім ці звернення спрямовують керівникам тих держав, де розміщений осередок. Це простий механізм, але він надає нашій позиції широкої публічності та масштабності. А дослухаються передусім тому, що нас у світі багато, ми добре організовані. Я напівжартома і напівсерйозно сказав би, що через уміння швидко мобілізовуватись слушної миті нас у Європарламенті навіть трохи побоюються.

Як на ваші заклики реагує українська влада?

— Тут є проблеми. По-перше, вони пов’язані з переходом України від авторитарного до демократичного способу управління. По-друге, українці в Україні наразі не достатньо згуртовані навколо основних державних цінностей та пріоритетів і не можуть ефективно “підперти” нашу позицію. Але я впевнений, що мине трохи часу, і семидесятимільйонна українська нація обов’язково посяде гідне місце у світі. Зрештою, великою мірою вона це вже зробила, позаяк багато наших земляків нині є дуже успішними у країнах західної демократії.

Що б ви побажали українцям в Україні?

— Наполегливості. Приклад значних досягнень земляків у діаспорі свідчить про те, що талановитий і працьовитий український народ у цивілізованих умовах є не тільки конкурентоздатним, а й здобуває собі достойне місце у світовій спільноті. За кордоном українці геніальні, а вдома чомусь ледачі. Але якщо Україна стане справді демократичною європейською державою, то українці ще не раз заявлять про себе світові. Такий у нас генетичний код. Недарма найвищим жителем США є українець з походження Ігор Вовковинський, чий зріст 2 метри 35 сантиметрів. Як на мене, то в цьому також є певна символіка.

Автори: Юрій ГРИЦИК, фото Євгена КРАВСА

 

Джерело: СвітЮА

Залишити коментар

Filed under Чолій Євген

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s