Віталій Кличко: У мене є мрія

25 грудня 2012 р.

Лідер УДАРу розповів у інтерв’ю ТВі, що він думає про колег по опозиції, насильну українізацію та майбутнє своїх дітей

Ілона Довгань, ведуча: Ми робимо підсумкові інтерв’ю з лідерами фракцій. Сьогодні будемо говорити з лідером партії УДАР Віталієм Кличком.

Одразу хочу вас запитати стосовно останніх подій. Скажіть, будь ласка, як ви можете оцінити цей склад останнього Кабміну, який буквально щойно сформували? Ваш коментар.

Віталій Кличко, лідер фракції УДАР: Що стосується нового Кабміну, Кабміну, який майже на 90% залишився старим Кабміном – ті ж самі персоналії, більше того, нові персоналії, які повинні мати довіру людей, які повинні мати…

Ілона Довгань: Знаєте, в принципі, він не зовсім залишився на 90%. От якраз остання інформація, що першим віце-прем’єром став Арбузов, віце-прем’єрами – Бойко і Вілкул, замість ГрищенкаКожара, новий міністр оборони, новий міністр економіки і так далі.

Віталій Кличко: Але ті ж самі персоналії, які були в орбіті. Може, вони помінялися місцями, а Кабмін очолює пан Азаров – той самий прем’єр-міністр. Ми подали пропозицію і будемо вимагати, щоб Кабмін звітував про свою діяльність за свій попередній час і за покращення життя українців, про яке вони завжди нагадують і яке ми всі відчуваємо.

Впевнений у тому, що також є одіозні персоналії, які сьогодні знову опинилися в цьому Кабміні, хоч не мають права там бути, тому що вони не мають легітимізації. Що означає ця легітимізація? Це означає підтримку людей, з якими вони працюють.

Я хотів би звернути увагу на таку персоналію, як пан Табачник. Ми знаємо, скільки разів були студентські рухи, скільки разів протестували, скільки акцій протесту відбулося. Багато таких дій, які робив пан Табачник, мали в суспільстві дуже великий і негативний резонанс. Тобто на сьогоднішній день нічого нового – покращення, як кажуть, нового старого Кабміну ми не будемо бачити.

Ілона Довгань: Пане Віталію, як вам така нова персоналія у цьому Кабміні, як Наталія Королевська?

Віталій Кличко: Більше того, призначена опозиція на сьогоднішній день буде втілювати в життя ті лозунги…

Ілона Довгань: От вона під час виборів говорила, що треба оголосити імпічмент президенту, дуже критикувала уряд Азарова, позиціонувала себе як опозицію, а тепер-от є в цьому Кабінеті Міністрів.

Віталій Кличко: Дуже дивно, коли людина дуже сильно критикує уряд, пропонує щось нове… Вона пропонувала заробітну платню в тисячу євро. Зараз це, з одного боку, дивно, а з іншого боку, ми бачимо істинне обличчя, це називається керована опозиція – опозиція, яка грає на руку владі. Це перше.

По-друге, думаю, що українцям було б непогано отримати ті ж самі покращення, які обіцяла пані Королевська: якщо не помиляюсь, тисяча євро заробітної платні. Ну, сподіваємось такого до кінця цього уряду, тому що потрібен час, аби втілити це в життя – і українці будуть отримувати середню заробітну платню в тисячу євро.

Ілона Довгань: Ви вчора були у Тбілісі, зустрічалися з Саакашвілі, подружилися з його партією. Для чого це? Чому зараз? Навіщо це вам? Наскільки це корисно для вашої партії і взагалі для України?

Віталій Кличко: По-перше, партія Саакашвілі втілила за дуже короткий термін часу великі зміни, які відбулись у країні. Грузія ще за часів Саакашвілі і на сьогоднішній день стала країною, яка знищила корупцію, яка за дуже короткий період часу зробила реформи. Ця партія є членом Європейської народної партії. Упевнений, що ми повинні працювати, ми повинні отримувати від цієї співпраці корисні речі і допомагати один одному. Упевнений, що ми зможемо отримати багато порад, яким чином ця партія змогла за дуже короткий час реалізувати ці реформи в найкорумпованішій республіці колишнього Радянського Союзу.

Якщо з фракції УДАРу хтось вийде – ви не можете собі уявити, що я з ним зроблю… Хто хоче, хай додумає сам

Ілона Довгань: Повертаючись до внутрішньої української політики, скажіть, будь ласка, як ви вважаєте, боротьба, яка зараз відбувається в українському парламенті, як довго ще будуть ці бійки? Коли ви перейдете вже до більш стратегічних питань? Зрозуміло, що персональне голосування це дуже важливо, але як довго ви будете на цьому зациклюватися? І якщо регіонали не будуть голосувати самостійно, чи ви щодня будете постійно влаштовувати таку обструкцію?

Віталій Кличко: Я мав такі змішані почуття. З одного боку, ми прийшли працювати головою, але почали працювати руками, кулаками. Я так дивився на це, і багато людей, хто працював кулаками, може робити це також не дуже гарно. Але впевнений в тому, що ми повинні були дати відповідь, коли продовжується гра на піаніно, коли починають тиснути за інших. Проте люди делегували повноваження відстоювати права і працювати зі самими депутатами. Коли вони починають голосувати один за одного, це одна з речей, яку ми повинні змінити. Персональне голосування – це перше.

По-друге, тенденції, коли одні депутати приходять у Верховну Раду під одним прапором, а потім починають бігти з однієї партії в іншу, і всі знають, чому вони це роблять… Пропозиції: гроші, посади, преференції. Ми також підтримували, щоб такого не відбувалося, і повинні сказати: нема ніякої поваги до людей, які змінюють свої погляди, зраджують не тільки партію, вони зраджують насамперед виборців, які сподіваються, що ці партії і ці люди будуть виконувати свої обов’язки, вони голосують не за персоналії, вони голосують за ті плани на майбутнє, які ми пропонуємо.

Ілона Довгань: Очікували, що ваші “тушки” будуть першими. До речі, кажуть, що наступними будуть “тушки” з УДАРу. Ви готові до цього?

Віталій Кличко: Це кажуть так звані “друзі”. Нас звинувачували, що у нас якась не та команда. Одне хочу сказати: я особисто за допомогою людей, своїх друзів, формував цю команду за трьома ключовими принципами: перший – бажання працювати, другий – професіоналізм і третій – моральні якості. І я впевнений, що в нашій команді “тушок” не буде.

Ми прийшли працювати не кулаками – ми прийшли працювати головою

Ілона Довгань: Наскільки підконтрольна вам ситуація у фракції? Якщо раптом це станеться, яка ваше позиція як лідера?

Віталій Кличко: Я особисто формував фракцію і контролюю її.

Ілона Довгань: Та якщо це станеться, що ви персонально як лідер будете робити?

Віталій Кличко: Якщо таке станеться, якщо станеться… Персонально як лідер хочу сказати: ми будемо говорити і люди повинні дати оцінку цій людині, тому що кожен із нас пише свою репутацію все життя.

Ілона Довгань: От ви говорите, а що ви зробите, коли дізнаєтеся, що з вашої фракції пішла людина?

Віталій Кличко: Це буде персональна образа. Ви не можете собі уявити, що я з ним зроблю… Хто хоче, хай додумає сам.

Ілона Довгань: Як ви ставитеся до анекдотів, які з’явилися після першого тижня в Раді, про те, чому Кличко персонально не б’ється в Раді? Про це вже ходять анекдоти, мені просто цікава ваша точка зору.

Віталій Кличко: Я не чув, цікаво почути.

Ілона Довгань: Є один варіант: що ви ще не продали промоутерські права на ці бої. А другий такий: що кожен ваш удар коштує дуже дорого, а там ніхто за це не заплатить. Як ви до цього ставитеся? Як це прокоментуєте? Просто в народі вже ходять такі жарти.

Віталій Кличко: Дійсно, якщо комусь доведеться приложитись до когось, то це буде коштувати дуже дорого. Я маю на увазі на ліки. Це жарт. Я ніколи не застосовував свої спортивні якості.

Ілона Довгань: Ну так, а про те, що не продали промоутерські права на бої?

Віталій Кличко: Ну, якщо Верховна Рада купить права, я з великим задоволенням зможу продати. Якщо у нас великий досвід, ми продаємо боксерські права у 150 країн світу, так що, думаю, у нас є досвід також продати права на канал “Рада”. Але ще хочу звернути вашу увагу, що ми прийшли працювати не кулаками – ми прийшли працювати головою. І тому наша команда є командою фахівців, які є експертами в кожному напрямку господарства.

Ілона Довгань: Давайте тепер про це докладніше. Перший момент: коли буде сенсорна кнопка, ця система “Рада-3”, можливо, вам буде легше працювати, не треба буде постійно стояти наглядачами і влаштовувати ці бійки? Друге – це питання щодо комітетів.

Віталій Кличко: Для нас комітети – не мета, не бажання, а це реалізація, це інструмент, яким чином ми можемо втілювати те, що обіцяли виборцям.

Ілона Довгань: Про сенсорну кнопку.

Віталій Кличко: Ми багато разів казали, що кожен депутат повинен особисто голосувати. Щоб не контролювати, щоб не блокувати трибуну, повинні реалізувати це право: кожен депутат голосує за себе. Тільки таким чином ми можемо уникнути фальсифікацій.

Ілона Довгань: Усе-таки простіше було б, якби ввели цю систему “Ради-3”?

Віталій Кличко: Ми вимагаємо і будемо вимагати, щоб цю систему ввели якнайшвидше, наскільки це можливо.

Ілона Довгань: А що ви для цього робите? Скажіть конкретніше, бо це така розмита відповідь, просто всі представники опозиції так кажуть.

 

Віталій Кличко: Ми подали проект рішення до пана Рибака і найближчим часом будемо розглядати це питання.

Ілона Довгань: На початку грудня ви зустрічалися з Меркель і говорили про те, що Україна має підписати угоду з ЄС без попередніх умов. Експерти назвали цю зустріч “УДАР в молоко”. Ви, мабуть, знаєте цю ситуацію, тому що, якщо без попередніх умов, то виходить, що політв’язні мають залишитися у в’язниці, ці вибори мають визнати чесними і тоді не треба говорити про фальсифікації, якщо без попередніх умов.

Віталій Кличко: Ви кажете “експерти”. Це так звані експерти. І що би ти не робив, вони завжди знайдуть щось, що ти зробив не так. Коли Кличко боксував, його підтримували всі. Коли він пішов у політику, як мінімум половина людей тебе не підтримує і буде завжди критикувати. Але я завжди хочу відстоювати свою точку зору.

Багато людей каже: “За цих умов ми не маємо права підписати Угоду про асоціацію”. Є політв’язні, є вибори і так далі. Ви знаєте, що підписання Угоди про асоціацію вимагає від України реалізовувати параграфи, прописані в цій асоціації. Вимагає! І ми як опозиція будемо робити все, щоб цього дотримувались усередині України, а європейські країни будуть контролювати, щоб ці параграфи також були втілені в життя.

Ілона Довгань: Тоді можна було підключити міжнародну спільноту?

Віталій Кличко: Міжнародну спільноту я також маю на увазі. Європейське суспільство – це міжнародна спільнота. А якщо нас Європейський Союз буде відштовхувати…

Ну, дійсно, в Україні буде багато людей, які кажуть, що є інші напрямки розвитку України, багато чого вже казали останнім часом про Митний союз і так далі. Це небезпечний шлях. Я впевнений, що ми можемо розглядати фінансові дивіденди, але найважливіше, чому ми повинні йти в Європу, – це цінності. В асоціації прописані попередні умови, що ми повинні зробити, і ми підписуємося під цим, якщо хочемо стати європейською країною.

Ілона Довгань: Вважаєте, що це попередні умови і це пріоритет?

Віталій Кличко: І пані Тимошенко, перебуваючи у в’язниці, також зверталась і казала, що Договір про асоціацію повинен бути підписаний, незважаючи на те, що вона перебуває за ґратами.

Ілона Довгань: Ви згадали про те, що коли ви боксуєте, то всі люблять, поважають, а коли ви говорите про політику, то тоді не довіряють і є дуже багато критиків. А як ви ставитеся до того, що говорять, що справді Кличко не дуже розуміється на політиці, просто в нього є багато технологів, багато порадників, такі “сірі кардинали”, які цим керують?

Віталій Кличко: І в спорті, і в житті один ти не можеш нічого домогтися. Ти можеш бути хорошим спортсменом, та якщо в тебе не буде доброго юриста, якщо в тебе не буде промоутера, не буде менеджера, хорошого лікаря, сильної команди, то ти ніколи не станеш найсильнішим у світі. Хочеш бути сильним, хочеш бути кращим – працюй із кращими.

І за таким же принципом працюю я, і такий самий принцип я використовую в політиці, тому що це командна гра. Ти не можеш бути експертом в економіці, ти не можеш бути експертом в держуправлінні, експертом зі соціальної політики. Для цього тобі потрібна команда людей, які хочуть працювати, які є професіоналами, експертами в цьому напрямку, й у них є моральні якості, вони беруть на себе відповідальність. Тільки командою ми зможемо це зробити.

Якщо ти даєш себе використати, тебе завжди використають

А та людина, яка каже, що вона на всьому розуміється… Моє завдання як менеджера зібрати сильну команду, і я несу відповідальність за цю команду. Тільки командною грою ми зможемо досягти тих пріоритетів, тої мети, яку ми поставили перед собою.

Ілона Довгань: Не боїтеся, що вас можуть використати?

Віталій Кличко: Якщо ти даєш себе використати, то завжди використають.

Ілона Довгань: Що ви можете зробити в парламенті, не маючи більшості? Як ви там будете змінювати країну на прекрасне?

Віталій Кличко: Дійсно, в опозиції дуже тяжко. Але це залежить не від того, чи в тебе є більшість, чи меншість. Дуже багато залежить від якості команди, від фахівців, які є в цій команді, і від енергії. Якщо ми хочемо, ми можемо змінити і в опозиції бути дуже корисними, дуже продуктивними, ефективними.

Ілона Довгань: Як? Раніше не могли. Дивіться: раніше ваші попередники-опозиціонери просто йшли з парламенту і все, залишали свої місця.

Віталій Кличко: На мою думку, якщо ти ідеш з поля бою – це не вирішення проблеми.

Ілона Довгань: Як ви можете вирішити зараз? Ви у меншості.

Віталій Кличко:  Ви бачили? Перший раз ми були в меншості. Ми вимагали персонального голосування і досягли цього. Ми вимагали, щоб “тушки” не брали участі і досягли цього. Нас меншість, але ми відстоюємо свої права. Якщо буде потрібно, ми готові відстоювати наші права і захищати нашу країну будь-якими засобами.

Ілона Довгань: А якими засобами, якими силами ви можете скасувати закон “Про референдум”? Якими силами ви можете внести зміни і відкоригувати бюджет, який прийняли і на який дуже багато нарікань? Якими силами ви можете скасувати, наприклад, закон про російську мову як регіональну, до якого теж дуже багато запитань, і так далі?

Віталій Кличко: Мовне питання – 31-е в усіх питаннях, які цікавлять українців, і немає значення, чи це Донецьк, чи Львів, Тернопіль, чи Одеса, чи Київ. Мовне питання – це не цікаво. Всіх однаково цікавлять питання праці, заробітної платні, високих цін, пенсії, стипендії і так далі. А мовне питання 31-е.

Ілона Довгань: Якими силами ви будете вирішувати в парламенті питання праці, заробітної платні, пенсії?

Віталій Кличко: Ми готуємо законопроекти, які подаємо і які будемо вимагати в інших, які є підґрунттям.

Ілона Довгань: Ви можете назвати ще кілька таких основних стратегій?

Віталій Кличко: Ми вже подали закон про столицю. У нас юридично вже рік нема мера, а фактично мера немає три роки. Знищили місцеве самоврядування. Кияни, люди, які живуть у столиці, не впливають на процеси, що відбуваються в цьому місті.

Ілона Довгань: Що найголовніше в цьому законі?

Віталій Кличко: Щоб пройшли вибори, щоб кияни вибрали мера, щоб мер був обраний більшістю киян. Тому ми вимагаємо вибори у два тури. Ми можемо це зробити, але найголовніше, що нам потрібно, – бажання.

Так, я заробляв гроші за кордоном. У такому ж  становищі 6 мільйонів українців, які не мають роботи в Україні і не можуть себе реалізувати вдома

Ілона Довгань: У вас ще не зникло бажання бути мером Києва?

Віталій Кличко: Не зникло.

Ілона Довгань: Нам же цікаво, після Ради, після тієї стратегії, після тих масштабів, які там, тепер тут оце: чистити дороги, знімати ці бурульки, прибирати сніг…

Віталій Кличко: Від Києва залежить дуже багато, тому що всі процеси починаються з Києва, зі столиці.

Ілона Довгань: Тобто, коли сьогодні Яценюк сказав, що опозиція висуватиме єдиного кандидата, то це мали на увазі вас?

Віталій Кличко: Він майже зробив висновки. Коли останній раз балотувався Турчинов, балотувався Кличко, але врешті-решт виграв Черновецький. Ми не повинні наступати на ті самі граблі, не повинні робити ті самі помилки.

Ілона Довгань: Формула правильна, а персона – хто?

Віталій Кличко: Кого він мав на увазі? Поставте це питання пану Яценюкові.

Ілона Довгань: Які ще такі стратегічні речі, що треба зараз зробити, і коли ви до цього вже перейдете?

Віталій Кличко: Думаю, що на початку наступного року ми вже зможемо звітувати перед виборцями, що ми робимо, в якому напрямку ми робимо. І говоритимемо про мету – конкретні кроки і конкретний термін по кожному з напрямків.

Ілона Довгань: Ви підтримуєте ідею створення тіньового опозиційного уряду, але цікава ваша думка, чи готові ви брати участь у засіданнях чинного уряду.

Віталій Кличко: Ми будемо брати участь у засіданнях чинного уряду, але ми можемо брати участь як спостерігачі, ми не можемо впливати, тому що ми повинні отримати всю інформацію, щоб зробити все, щоб політика була прозорою. Тому що на сьогоднішній день ми розуміємо, що політика для багатьох політиків – це чистий бізнес, вони заробляють гроші й інтереси країни їм байдужі.

Ілона Довгань: Щодо фінансування “Батьківщини”, ви знаєте цю ситуацію, що Генпрокуратура відкрила справи, ведуть слідства стосовно інвестування, стосовно фінансування виборів. Цікаво, чи не може така ситуація скластися, наприклад, з вашою партією, тому що про деяких ваших інвесторів ходять легенди і те, що ви вкладаєте гроші – у вас же теж бізнес за кордоном.

Віталій Кличко: Знаєте, гарантій у державі, коли нема закону, не може мати ніхто. Одне хочу сказати: у нас всі дії прозорі і нам нема чого боятися. Але всі ці чутки, що за нами стоять якісь інвестори, – це добродії розповсюджують чутки, що за нашою партією стоїть будь-хто, всі олігархи, і що Кличко на сьогоднішній день не є самостійною фігурою, а є тільки маріонеткою в руках олігархів. Одне хочу сказати: це брехня. Це так звані друзі поширюють ці чутки. Я публічна особа і знаю, що перебуваю під прискіпливим поглядом.

Ілона Довгань: Стосовно вашого бізнесу, більшість якого є за кордоном. Вам, до речі, через це і закидають, що той бізнес, який ви маєте, наприклад, у Німеччині, ці податки поповнюють німецький бюджет, що ви годуєте німецьких пенсіонерів, ветеранів Вермахту. Це просто так історично склалося, там краща інфраструктура, там краще розвивається ця галузь, чи ви не довіряєте українським законам? Як ви плануєте далі?

Віталій Кличко: У такому самому становищі 6 мільйонів українців, які не мають роботи в Україні і не можуть себе реалізувати, вони працюють за кордоном. Спитайте, на кого вони працюють – на Вермахт, на державу Польщу, Іспанію, Францію, Німеччину, Португалію. Будь-де вони працюють, тому що не можуть себе реалізувати тут, вони не можуть прогодувати свої сім’ї. Але повертаються сюди і везуть гроші, сплативши податки. Наше завдання – створити всі умови.

Брати Клички не виняток. Я поїхав за кордон, тому що я як спортсмен не міг себе реалізувати в цій країні – інфраструктури нема. І багато таких прикладів, я не один. І так сталося, і так залишиться, якщо не змінювати, якщо ми не будемо давати можливість українцям реалізовувати себе у себе на Батьківщині, а не шукати кращої долі десь за кордоном.

Так, я реалізував себе як спортсмен за кордоном, тому що там були всі умови. Так, я заробляв там гроші. Так, я платив за законом. Усе прозоро, і до мене ніколи не було ніяких питань: платив чи не платив.

Ілона Довгань: Чи можна це зараз зробити в Україні, чи просто вже тоді, коли ви зміните законодавство так, як вважаєте за потрібне?

 

Віталій Кличко: Боксерські бої? Знаєте, якщо люди будуть готові платити 100, 200, 300, 1000 євро за квиток, ми з Володимиром зможемо з великим задоволенням боксувати тут. Але, незважаючи на це, я впевнений, найближчим часом ми будемо втрачати гроші, але будемо боксувати і в себе на Батьківщині, і Володимир також буде боксувати. Але у нас, на жаль, на сьогоднішній день нема умов. Нема умов для того, щоб люди заробляли гроші і реалізовували себе. І тому вони шукають кращої долі десь за кордоном.

Ми зобов’язані зробити все, щоб малий і середній бізнес почувався захищеним, реалізовував себе.

Ілона Довгань: На вас покладають великі надії і пов’язують їх якраз і зі своїм майбутнім. Тому за вас віддали так багато голосів, що ви так пройшли відразу, з першого разу взяли досить високий відсоток, пройшли в парламент.

Віталій Кличко: Але добродії також казали, що це поразка Кличка, що це не ті проценти. Що нам тільки не клеїли: що спонсорами команди є якісь олігархи, всі – у нас були й ахметови, і пінчуки, і коломойські, і фірташі в найближчому середовищі. Тому хочу сказати, що, незважаючи на великий тиск і негатив, який вилили на нас за останні два тижні до виборів, 15% – це дуже хороший результат.

Ілона Довгань: Чи не боїтеся ви, що будете втрачати у рейтингах, оскільки зараз зростають рейтинги “Свободи”? Зацитую вам, наприклад, відомого політолога Дмитра Видріна, який сказав про те, що “УДАР зайняв нішу українських буддистів: ні в чому не беруть участь, ні на що не реагують, нікого не обзивають, ні на кого не нападають”. І всі тактичні успіхи зараз у Верховній Раді асоціюються зі “Свободою”. Вас це не ображає?

І ще зараз кажуть про те, що зростає запит на ідеологічні проекти. А у “Свободи” більш виражена ідеологія, принаймні вона більш зрозуміла для широкого загалу.

Про УДАР усе-таки кажуть, що це такий технологічний проект. Чи не боїтеся ви, що будете втрачати через це у рейтингах?

Віталій Кличко: На сьогоднішній день хтось там називає, що ми технологічні, але технологів за нами немає. Дійсно, сьогодні нам закидають, що дуже багато додає лідер партії, але у будь-якій партії лідер відіграє важливу роль. Та ми прийдемо до того, що зміна лідера не буде мати великих змін у партії, тому що ми хочемо стати партією не персоналії, партією не лідерського типу, а партією, яку підтримують українці, партією ідеології.

А наша ідеологія така: це європейська країна, де є закон, де кожен себе відчуває впевнено.

Ілона Довгань: Але “Свобода” радикальніша. Про УДАР кажуть, що він зараз себе повів м’якше, ніж від нього очікували.

Віталій Кличко: Дійсно, багато хто очікував, що Кличко буде себе агресивно вести в парламенті. Одне хочу сказати: якщо буде потрібно, то ми можемо вести себе агресивно, але ми прийшли в парламент працювати не кулаками. І впевнений, що ми зможемо довести свою силу думкою, переконати наших опонентів і реалізувати наші плани.

Не поділяю багато речей, які пропонує “Свобода”, зокрема те, що кожен повинен розмовляти українською мовою, що Україна – для українців

Ілона Довгань: Ви налаштовані на євроінтеграцію, це є у вашій програмі, ви постійно це підкреслюєте, що це ваша ідеологія. У ваших колег по опозиції, зокрема в тієї ж “Свободи”, є проблеми з тим же Європарламентом. Ви знаєте ці резолюції Європарламенту. У них є дуже багато принципів, які не однозначні в суспільстві. Наскільки вам по дорозі з цим усім?

Віталій Кличко: Ми різні партії, у нас різні програми, у нас зовсім різна ідеологія. Але якщо партії пропонують європейський шлях розвитку України, я впевнений, що з цими партіями ми можемо співпрацювати у цьому напрямку. Але ми різні, у нас різні напрямки. Я, наприклад, не поділяю багато речей, які пропонує “Свобода”, зокрема те, що кожен повинен розмовляти українською мовою, що Україна для українців.

Ілона Довгань: Але ви з трибуни говорите українською. Тобто ви не будете їх підтримувати в обструкції тих, хто виходить на трибуну і говорить російською, а вони кричать “Ганьба!”?

Віталій Кличко: Я не буду підтримувати їх, тому що кожен депутат є представником громади. У нас, в Україні, так історично склалося, що є території, де люди спілкуються виключно російською. Якщо людина не може говорити українською, вона повинна вивчати, вона повинна говорити, обов’язково повинна розмовляти державною мовою, якщо хоче бути держслужбовцем.

Але людина як депутат є представником громади, і ми не можемо вимагати в нього говорити іншою мовою, він усе своє життя говорив російською. Я українською також не розмовляв, я народився в Киргизії, жив у Росії, в Прибалтиці, в Казахстані – будь-де, але це потрібно і я освоїв це.

Але, хочу сказати відверто, я виріс з російською мовою, моя рідна мова російська. Я вільно розмовляю англійською, німецькою, сподіваюсь, що найближчим часом буду говорити більш файною українською. Це не питання. Ще раз хочу повернутись: мовне питання 31-е в опитуванні і його підняли для того, щоби мобілізувати електорат.

Ілона Довгань: Хочу ще раз уточнити стосовно європейських цінностей – того, на чому акцентуєте ви. Ви кажете: ті, які це поділяють, – нам разом, нам по дорозі. Але коли дійде до голосування цих речей у парламенті, у “Свободи” інші погляди, і там ви можете стати опонентами. Наприклад, я маю на увазі те, що говорить “Свобода” про кримінальну відповідальність за пропаганду гомосексуалізму. Не відомо, у що це може перерости.

От, наприклад, вони зробили погром, коли був кіноперегляд у “могилянці” оскарівського фільму “Харві Мілк”. Наприклад, у них є заборона абортів, відновлення смертної кари. В Європі до цього всього ставляться набагато толерантніше. Ви тоді можете стати опонентами.

Віталій Кличко: Я вже казав, що є багато речей, які сьогодні пропонує “Свобода” – це і внести знову графу “національність” у паспорт, і так далі ми можемо перераховувати, – ми це не підтримуємо. Немає значення, якої ти національності, якщо ти хочеш ідентифікацію, ти ніколи її не загубиш.

Ми можемо говорити про те, що стосується європейської інтеграції, що стосується європейських цінностей і європейського вектора розвитку нашої країни. Тут ми можемо разом співпрацювати. Це боротьба з корупцією, це боротьба зі зловживаннями, економічні реформи – у цьому напрямку ми можемо домовитися, можемо боротися разом, але ми різні партії за ідеологією і в деяких питаннях ми не можемо підтримувати один одного. Тому що ми різні. Якщо би в нас були схожі ідеології, схожі програми, нам не було б сенсу іти різними колонами і ми би об’єднались.

Ілона Довгань: А наскільки ви довіряєте своїм колегам по опозиції? Наскільки вам легко знаходити порозуміння?

Віталій Кличко: Ми розуміємо, якщо ми в опозиції, в меншості не будемо співпрацювати, не будемо координувати наші дії, ми будемо дуже неефективними. Ми повинні бути разом і повинні протистояти сьогоднішньому авторитарному режиму тільки разом, об’єднавшись.

Ілона Довгань: Чи пам’ятаєте ваше інтерв’ю в Познера?

Віталій Кличко: Так, пам’ятаю.

Ілона Довгань: Важко було?

Віталій Кличко: Знаєте, Познер такий гуру. Це вперше я був у нього на інтерв’ю. Не просто.

Найважливіше, що я можу інвестувати в своїх дітей, – це знання

Ілона Довгань: Одне з таких питань було, чи поділяєте ви, що треба вводити пільги для ветеранів УПА і Великої Вітчизняної війни, тобто Другої світової. Ви тоді сказали, що ті, хто одягнув форму, вони пофарбували себе в один колір…

Віталій Кличко: Це було інше запитання. Перше, Познер каже: “Як же, і воїни УПА, і воїни Червоної армії боролись за свою країну, у кожного було своє бачення, бачення своєї країни”. А потім – інше запитання: ” А як? УПА ж підтримувала фашистів”.

Я кажу: “Ні в якому разі. Якщо хтось одягнув німецьку форму, він пофарбував себе в ті кольори, які він одягнув. І весь світ ставиться до людей у фашистській формі однозначно, тут іншого питання немає. І моє ставлення таке саме”.

А що стосується обурення людей, ви можете собі уявити: так, вони воювали проти Червоної армії, пактом МолотоваРіббентропа в один час цих людей приєднали до системи, велику частину вислали в Сибір і так далі. Люди відстоювали себе, відстоювали свою Батьківщину, вони хотіли жити, і їх можна зрозуміти.

Але я впевнений, що у нас історія зможе розставити крапки. Та на сьогоднішній день багато політиків грають на цьому.

Ілона Довгань: А про пільги скажете все-таки якусь чітку позицію?

Віталій Кличко: Упевнений, що, якщо люди воювали, воювали за свою Батьківщину, то Батьківщина також повинна не забувати про цих людей.

Ілона Довгань: Чи ви вже готові до всіх складних питань і знаєте відповіді на них?

Віталій Кличко: Досвід – це найважливіше, що є в житті. Кожен раз ти отримуєш усе більше і більше досвіду. Але питань, у тому числі і неприємних питань, багато і не можливо підготуватись до кожного.

Ілона Довгань: Скажіть, будь ласка, скільки років вашому старшому синові?

Віталій Кличко: Буде 12.

Ілона Довгань: Ваші діти навчаються в Україні? І де ви плануєте, щоб вони отримували вищу освіту?

Віталій Кличко: Вони навчаються і в Німеччині, і в Америці, і в Україні. Тому що є мережа American International School, де одна і та сама програма. Я дуже вдячний, що можу використовувати цю програму і вони можуть навчатись у різних школах одночасно, переїжджаючи. Вони вільно розмовляють без акценту англійською, німецькою, російською, українською. Це подарунок, який я можу їм дати, тому що знати мови – це дуже важливо, це як ключ у майбутнє.

Де вони будуть здобувати освіту? На жаль, сьогодні вищі навчальні заклади в Україні не атестовані у світі. Отримання вищої освіти в Україні не дає тобі права працювати в усьому світі, тому що вона не визнана за кордоном. У мене є маленька мрія: я дуже хочу, щоб мої діти отримали вищу освіту в Yale, Columbia, Princeton, Harvard – у тих навчальних закладах, які можуть дати найкращу освіту. Це найважливіше, що я можу інвестувати в своїх дітей, – це знання.

Ілона Довгань: Запитання стосовно свят: які у вас плани? Де ви зустрічаєте Новий рік? Наскільки для вас важливо і пріоритетно у вашій родині святкування Різдва? Якісь традиції?

Віталій Кличко: Я обіцяв діткам поїхати в Діснейленд, у Walt Disney в Орландо у Флориді. І тому найближчим часом ми поїдемо на Новий рік святкувати це у Країну казок, чи Країну мрій, як кажуть: Disney World – я там був не раз, дорослі почувають себе там дітьми. Ми там зустрінемо Новий рік, а на Різдво повернемось в Україну.

 

Джерело: ТВІ

Залишити коментар

Filed under "2011-2013", Кличко Віталій

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s