Чат з Любком Дерешом

Початок 14 травня 2012 

12 Мая, 11:02 : yasia
Вопрос: Любко, чула, що один із ваших романів планували екранізувати. Це чутки чи правда? Якщо правда, то – який саме роман, чому саме він, хто працює над екранізацією, як рухається справа, і коли ми зможемо побачити кінцевий результат?
Ответ: Дасть Бог, до кінця 2012-го з’явиться екранізація роману «Культ». Це має бути комп’ютерна анімація.

12 Мая, 11:05 : yasia
Вопрос: Наскільки багато в ваших творах автобіографічного? Чи описане є більшою мірою ваша фантазія?
І чи буває так, що щось описане вами стає пророчим, тобто починає траплятися в вашому реальному житті?
Ответ: Мої твори біографічні виключно в інтелектуальному сенсі. Автор не може бути менш автобіографічним – у тому, що Петро каже про Павла, більше про Петра, ніж про Павла. Так і з автобіографічністю.
Іноді таке викривлення розуму відвідує мене, і мені зається, що написане збувається. Але, як радять старші, коли здається, треба хреститись.

12 Мая, 11:06 : yasia
Вопрос: Ви хотіли б, щоб ваші романи вивчали діти в школах в рамках обов”язкової шкільної програми, чому?
Наперед дякую за відповіді. Успіхів вам.
Ответ: В світлі сучасних змін до шкільної програми – ні, не хотів би. Хоча припускаю, що в якості покарання мені це може світити.

12 Мая, 11:11 : Оленка
Вопрос: Вітаю, Любомире)) У вас дуже гарне прізвище, що нечасто зустрічається… Чи цікавилися ви колись, звідки воно походить, що означає?
Ответ: Сивий кінь (або кобила) з угорської.

12 Мая, 12:45 : Илья Касьяненко
Вопрос: Любко, вы бы хотели стать массовым писателем? У вас слава писателя для молодежной аудитории, но если бы представилась возможность вы бы хотели променяли славу независимого автора, на почесть писателя, штампующего по несколько книжек в год, став тем самым популярней за границей?
Ответ: Іллє, так сталося, що не я визначаю рамки своєї літературної творчості. Слава мене цікавить мало – її різновиди мені цікаві не більше, ніж сорти конини для вегетаріанця.

12 Мая, 17:53 : yasia
Вопрос: Як оцінюють ваші твори батьки? І, взагалі, як ставляться до обраного вами письменницького шляху?
Ответ: Толерують. Цікавляться. Оцінюють. Загалом – підтримують.

12 Мая, 17:56 : fata morgana
Вопрос: Любко, по-вашому, цьогоріч буде “кінець світу”? Якщо так, то в чому він проявиться – у зміні світоустрою, природних катастрофах, або, можливо, в якійсь події, яку ми зараз не можемо уявити, але що однозначно примусить людей переглянути свій спосіб життя (у глобальному сенсі)?
І якщо так, то як особисто ви готуєтеся до цієї “події”?:)
Ответ: Я продовжую своє щоденне існування і не переймаюсь цим. Що, якщо мій кінець світу наступить на три дні раніше за загальний? Як мені підготуватися до нього? І чи варто перейматись? «Не було такого часу в минулому, коли б ти, Я, чи всі ці царі та воїни не існували. І ми завжди існуватимемо в майбутньому». Бхагавад Гіта.

12 Мая, 20:47 : Ліка
Вопрос: Любомире, якби вам замовили написати дуже «позитивний» біографічний твір про когось із сучасних українських політиків, наприклад, нашого главу держави, чи погодилися б ви? Так або ні – чому? А якби був дуже і дуже хороший гонорар за роботу?)))
Ответ: Тему продажу душі дияволу я вже відпрацював у романі «Голова Якова». 🙂 Більше це мене не цікавить.

12 Мая, 20:48 : Ліка
Вопрос: Чи буває таке, що хтось із друзів або приятелів розповідає вам щось про себе (випадки з життя, міркування тощо), а ви це потім використовуєте у свої творах без дозволу? Як на це потім реагують ті люди?
Ответ: Об’єктивно доведених випадків описування мною чужих таємниць немає. Необґрунтовані претензії траплялися, чим сильно мене дивували. Люди схожі один на одного більше, ніж вони думають. Тому часом трапляються казуси.

12 Мая, 20:49 : Ліка
Вопрос: Когось стимулює до більш досконалої роботи «кнут», когось – «пряник». А вас?)))
Ответ: Я люблю різноманіття у стосунках зі світом. 🙂

12 Мая, 20:49 : Ліка
Вопрос: Чи є для вас теми-табу, про що ви ніколи і ні за що не будете писати?
Дякую за відповіді.
Ответ: Заборонених тем немає, є заборонені прийоми. Наприклад, я вже писав, що відмовився від матюків. Так само мені не хочеться вдаватися до пропаганди насильства.

12 Мая, 20:57 : nimfa
Вопрос: Любко, скажи, чи буває таке, що хочеться втекти від усього й усіх кудись поближче до природи, усамітнитися? Якщо буває, то наскільки часто ти можеш собі дозволити піддатися такому бажанню? І таке бажання, по-твоєму, ця цілком природна річ або прояв слабкості, або щось інше?
Ответ: Поклик природи буває. Його не треба боятися. Просто щось всередині нас каже, що ми помираємо і нам терміново потрібна допомога. Але, будучи міськими, культурними та інтелектуальними, ми маємо 1001 пояснення щодо свого самопочуття, чому нам так важко і чому це життя так не дається. Просити про допомогу – не соромно. Бажання схоронитися на природі – це бажання врятуватися від наступаючої катастрофи, викликаної неправильними відносинами зі світом: неправильними відносинами зі своїм тілом, зі своєю сім’єю та суспільством. Однак природа не тільки ззовні, але й всередині. Коли ми турбуємося про внутрішню природу, тоді є гармонія із зовнішнім світом.

12 Мая, 20:57 : nimfa
Вопрос: Чи віриш ти у випадковість?
Ответ: Ні, я вірю, що ми чогось не розуміємо.

12 Мая, 20:58 : Чук
Вопрос: – Твоє ставлення до діяльності дівчат із FEMEN? Яке враження завдяки їм складається в іноземців про українських дівчат?
– Яким рисами характеру, на твій погляд, має бути наділена максимально наближена до ідеальної жінка? Бувають такі?:)
Ответ: – Я вважаю, що FEMEN, роблячи натиск на свою жіночність, поступово перетворюється на гурт чоловіків з персами. В іноземців від їх діяльності складається одне враження – що українські жінки доступні.
– Жінка має бути цнотливою, тоді в неї з’явиться відчуття власної гідності, тоді вона зможе зрозуміти, для чого вона створена, тоді вона перестане займатися не своєю справою і від цього відчує полегшення і стане щасливою.

12 Мая, 20:58 : 1234567
Вопрос: Любко, а як ви ставитеся до того, що незнайомі люди говорять вам “ти”? Ніколи не дратує панібратство?
Ответ: Не дратує. В кінці кінців, коли люди мені кажуть «ти», вони праві – я особа в однині.

12 Мая, 21:18 : Naira, Ternopil
Вопрос: Вітаю… Наскільки прибутково в нашій країні бути письменником? Ти живеш виключно письменницькою діяльністю чи працюєш також за фахом (здається, маєш економічну освіту)?
Ответ: Все залежить від ваших апетитів. Мої апетити збігаються з моїми доходами. Я визначився зі своїми життєвими задачами і віддаю себе повністю літературі.

12 Мая, 21:18 : гостя__
Вопрос: Шановний Любко, куди Ви зникали так надовго?:) Чому, якщо не секрет, Ви присвятили цей час?
Ответ: Був у собі. Займався самовихованням. 🙂

12 Мая, 21:20 : Тьомиккк
Вопрос: Запитання:
Чи схожі ВР та цирк, чим?=)
Будеш читати книжки Януковича?=)
Не хотів би податися в політику? Там наразі брак мислячих людей…
Ответ: ВР схожа на цирк, бо і там, і там маленьких крокодильчиків сильно б’ють, щоб вони красиво літали. ВР відрізняється від цирку тим, що в цирку крокодильчиків бачать всі, а у ВР – лише деякі.
Щодо книг Януковича – якщо Батьківщина скаже, що треба – буду.
Те, що в політиці не вистачає людей з розумом, ще не привід, аби ті, в кого він є, туди перлися.

12 Мая, 21:26 : Фан
Вопрос: вітаю, любко. цікавить твоя думка… євро для україни буде початком апокаліпсису? що насправді цей захід дасть країні? як думаєш, як воно буде віктору федоровичу на самоті у віп-ложі на матчах?))
чи плануєш сам відвідати матчі, чи під час євро краще триматися подалі від міст, що прийматимуть гостей?))
Ответ: Я думаю, всі якось переживуть цей чемпіонт – і Віктор Федорович якось переживе. Я направду мало цікавлюся футболом. Я знаю, що його вигадали попередники майянців, ольмеки, аби скеровувати долю свого племені. Так само мені важко судити, що цей чемпіонат дасть, а що забере, чи що вже забрав. У нас же ж країна-метаморфоза.
Я житиму, як і жив, як пряник у Пєлєвіна – «спокойный среди бурь».

12 Мая, 21:41 : polit_ua
Вопрос: Доброго дня, Любомире!!!
а) Ваша позиція у суперечці про героїв нашої країни. Навіщо в герої висуваються люди, які викликають тільки чвари та протистояння всередині суспільства? Кого б ви запропонували на роль героя?
б) Мовне питання в нашій країні – це політичні ігри чи справді привід для ворожнечі в суспільстві? Ваша думка?
Ответ: а) В герої висуваються недостойні для того, аби всі інші чіткіше зрозуміли собі, що означає «достойний». У країні до цього моменту не було такої єдності. Зараз вона поступово формується. Люди узгоджуються в тому, що вважати недостойним, а що – достойним. Коли цей процес завершиться, з’явиться справжній достойний. Його впізнають. Я гадаю, що на роль такого достойного мусить іти людина, яка будуватиме не світську, а релігійну державу. Як на мене, світські проекти себе скомпрометували в цілому світі. Світські лідери привели людей по цілому світу в ту цивілізаційну кризу, в якій ми зараз опинились. В Україні, згідно з даними журналу «Кореспондент», 71% людей вважає себе віруючими. В кого ще зараз такий рівень довіри серед політиків? Потрібно знайти істинного представника цього Верховного Кандидата і підтримати його.
б) Мовне питання – чисто спекулятивне. Людей розділяють і зближують цінності. Мова – лише інструмент їх вираження.

12 Мая, 21:43 : Ніна_Запоріжжя
Вопрос: Привіт)) Чи є щось, що проходить червоною ниткою скрізь всі твої романи? Щось, що видає в них саме Любка Дереша?
Ответ: Так, це фатальні фінали для жінок. Дарця Бохес, Дзвінка Олелько, Гоца Драла, не кажу вже про героїнь «Трохи пітьми» чи «Голови Якова». Усім їм довелось несолодко. Причини? Ще не встановлені. Про хід розслідування дізнавайтесь із нових книжок. Залишайтеся з нами.

12 Мая, 21:43 : Ніна_Запоріжжя
Вопрос: Як ти уявляєш свого читача? Який він? Чи змінився він від твого першого твору?
Ответ: Мій читач зараз зазнає мутації. Оскільки минуло п’ять років з часів останньої книги, всі ми змінилися – і я, і мої тексти, і читачі. Комусь нові твори далебі будуть не до смаку, хтось новий, навпаки, зацікавиться. Я гадаю (бо ще точно не відомо), що мій читач – це людина, яка розуміє, що найважливіше в житті – ставити запитання про призначення життя, про найвищу форму реалізації цього життя, про причину, яка стоїть за всіма іншими причинами. Це ті люди, з якими мені є про що поговорити. Не те, щоб я мав відповіді на всі ці запитання, ні, просто я – один із них.

12 Мая, 21:43 : Ніна_Запоріжжя
Вопрос: Що вважаєш своїм найбожевільнішим вчинком у житті?
Ответ: Пожиттєву віддачу прав на роман «Культ» видавництву «Кальварія».

12 Мая, 21:47 : Ksenia_
Вопрос: Як стати Богом і не розплакатись… Любко, невже шлях до відкриття в собі тієї божественної часточки є таким тернистим, складним, кам’янистим, що дуже складно не розплакатися?:)
Ответ: Якщо влізати через чорний хід – можна й розплакатись.

12 Мая, 23:40 : нікнік
Вопрос: як складаються відносини із більш старшими українськими колегами по перу, чи немає з їх боку зверхнього ставлення?
Ответ: Чи є зверхнє ставлення, чи його немає, це, на жаль, літературознавству невідомо. В українському літерраріумі катастрофічно бракує комунікації, особливо з представниками старших поколінь. Періодично цей брак комунікації між різними літературними угруповуваннями проривається в пресу зі словами «Та вони… на стипендіях… продали, значить, Неньку…» або «Та ці старі …, з якого дива вони не подохли там…». Все це – від недостачі спілкування і від недостатності навиків цього спілкування. Звичайно, живучи в гетто, чого тільки не подумаєш про колег по цеху. Чотири традиційні інтереси людини – їжа, секс, сон, захист (а що таке зверхність, як не захист?) – притаманні і літераторам.

12 Мая, 23:40 : нікнік
Вопрос: яку найабсурднішу і найсмішнішу плітку розпускали про тебе змі?
Ответ: Що я – вигадка Іздрика та Єшкілєва.

12 Мая, 23:41 : нікнік
Вопрос: чи планується випуск аудіо-книжок? не хотів б сам начитати? залюбки слухали б, ну, й читали б, звичайно..:)
Ответ: До аудіокниг маю слабкість. Планую зробити аудіоспектакль за мотивами «Голови Якова».

13 Мая, 10:10 : Сергій Р.
Вопрос: Доброго дня, Любку, як ти ставишся до того, що твої романи без твого відома розміщують в інтернеті, фактично позбавляючи тебе цим заробітку?
Ответ: Я сприймаю це спокійно. Анонімізація творів – природний процес в середовищі інтернету. І неминучий, до того ж. Точно так само як динозаври сучасного шоу-бізу заробляють основні гроші з концертів, не переймаючись піратством в інтернеті, я отримую основний дохід з твердих книжок. В кінці кінців, яка різниця, чи людина прочитає мою книгу в інтернеті, чи позичить її у товариша? Те, що має мені прийти, те прийде. Прибуток формується за допомогою більш складних чинників, ніж наявність чи відсутність піратства. На наших землях ці чинники часто позараціональні.

13 Мая, 11:23 : Світлана Зотова
Вопрос: Любомире, ви багато їздите Україною, презентуючи свої книжки. Де найтепліше приймають, де найбільш читаюча аудиторія?
Ви також багато подорожуєте світом. Що найекзотичніше вам доводилося куштувати?
Ответ: Зараз можу впевнено сказати, що літературна столиця України розташована в Чернівцях. Такого ажіотажу довкола літератури і літераторів, як у Чернівцях, такого масового відвідування презентацій та активної участи в читаннях я більше не зустрічав ніде.
Щодо екзотичної кухні… 🙂 То я з певного етапу перестав цікавитися кулінарними експериментами. Частково це пов’язано з вегетаріанським типом харчування, воно виключає можливість скуштувати бичі текстикули, смажених тарганів чи знамениті річної витримки тухлі яйця, які так полюбляють китайці. Найсмачніше, що доводилось куштувати в своєму житті – це їжа, яка була запропонована Господу в знаменитому храмі Джаганатха, що у Пурі, Індія.

13 Мая, 11:25 : екс-школярик
Вопрос: любко, ти підтримуєш ініціативу міністерства освіти про вилучення з обов’язкового вивчення в школі маленького принца, божественної комедії та низки інших класичних творів та вивчення натомість гаррі поттера тощо?
Ответ: Не підтримую, вважаю її абсурдною і злочинною перед прийдешніми поколіннями. Цінності, які розділяють автори нововключених творів, не придатні до споживання дітьми. «Баллада о прокуренном вагоне»? «Гаррі Поттер»? Несуттєві і другорядні речі, які дитина може відкрити для себе сама, не повинні вивчатися у школі.

13 Мая, 11:25 : екс-школярик
Вопрос: як ставишся до критики і критиканів?
Ответ: Найгіршу помсту, яку автор може заподіяти критикові – це стати його учнем. Критика – це нектарні потоки благодаті. Пиймо її, бо критики, беручи на себе наші прегрішіння, очищують нас.

13 Мая, 18:09 : Некто
Вопрос: Любко,
1) ви віруючий?
2) Якщо так, то до якої Церкви належите і чому саме до цієї?
3) Чому ви вживаєте матюки в своїх творах, і таким чином фактично пропагуєте їх, — адже в Біблії це прямо заборонено? Еф. 5:4: “Также сквернословие и пустословие и смехотворство не приличны вам, а, напротив, благодарение;”
Ответ: Пане Некто,
1) так, віруючий.
2) Належу до греко-католицької церкви, ширше – до християнства, ширше – до персоналістичного погляду на Господа як на Особу.
3) Під час роботи над останнім романом зрозумів, що матюки – зайве і практично всю обсценну лексику з роману видалив. Зараз вважаю, що вживати матюки невиправдано з точки зору екології.

14 Мая, 10:55 : Золя
Вопрос: Любку, чи не зникнеш ти знову на кілька років після “Голови Якова”? Над чим плануєш працювати далі?
Ответ: Зараз працюю над книгою оповідань, сподіваюсь на осінь закінчити. Також маю цікавість написати книгу для дітей – маю задум на фентезійний роман для дітей, продовження пригод Гані Грак.

14 Мая, 10:56 : ravlik
Вопрос: 1) в якому з українських міст ти почуваєшся найбільш комфортно? 2) чи зміг би ти постійно і з задоволенням мешкати в києві? 3) чи виникало колись бажання жити і працювати виключно закордоном?
Ответ: 1) Львів, Чернівці, Одеса. Серед них найкомфортніший – Львів.
2) Ні, уже перевіряв. 🙂 Велике місто створює великий шум.
3) Колись виникало, і ідеї дауншифтерства мені були не чужими. Наприклад, Індія, Єгипет, Шрі-Ланка виглядали досить привабливо. Однак є розуміння, що мої життєві задачі тісно пов’язані з Україною.

14 Мая, 10:56 : Yahol
Вопрос: Доброго дня, Любомире. У Ваших творах чимало містики. А скільки її насправді у Вашому житті, в чому вона проявляється?
Ответ: Містика – це спосіб дивитися на речі під певним кутом. Це певний спосіб мислення: не до-раціональний, а після-раціональний. Таке сприйняття не фрагментарне, воно тотальне.

14 Мая, 10:57 : Хачіко
Вопрос: «Голова Якова» – це черговий етап і роман у низці вже написаних та майбутніх ваших творів, чи він більш знаковий і змістовний, ніж всі попередні (саме для вас)?
Ответ: Як наразі, «Голова Якова» є найосмисленішим моїм твором (особисто для мене), як і найбільш концентрованим. Не відаю, як буде творитися мені далі, чи буде щось схоже. Цей твір стоїть для мене осторонь від звичного мого письма. Оскільки багато тем на цьому творі для мене закрилися, подальші шукання будуть відрізнятися і від нього.

14 Мая, 10:57 : Ганна Ульман
Вопрос: які музичні вподобання Любка Дереша?
Ответ: Зараз віднайшов у собі смак до гурту «Божичі». Люблю музику зі змістом, на вічні теми. Таку, де є людський голос, де тексти мають якусь розсудливість, а не лише говорять про почуття. Хочу поділитися з вами, якщо ви ще не чули, піснею «Божичів» «Помишляйте, человеци». Її можна знайти вільно в інтернеті.

14 Мая, 10:58 : swersa
Вопрос: Любку, як думаєш, чи не помилилася купка індіанців майя зі своїм пророцтвом щодо цього року?
Ответ: Згадується інтернет-мем: «Проживіть цей рік, як останній. З любов’ю, плем’я Майя». 🙂
Не знаю, swersa, я не провидець. Та й не так важливо це, буде той кінець чи не буде. «Не всі ми вмремо, але всі перемінимося». Якщо мислити себе як вічну, безсмертну душу, хіба може турбувати зміна одягу чи декорацій? Мені здається, до життя треба ставити інші запитання…

14 Мая, 10:58 : Qwww
Вопрос: Вітаю. Як ти, Любомире, ставишся до політиків у літературі? А до співаків, журналістів в політиці?
Ответ: Політики в літературі – це добре. Папір, як то кажуть, стерпить все. У протилежній ситуації в когось можуть не витримати нерви.

14 Мая, 10:59 : лайка
Вопрос: Як воно бути вундеркіндом?))) Когось таке звання розслабило б та посприяло б зірковій хворобі у найтяжчій формі. На тебе все це не подіяло – все той же Любко Дереш, тільки більш дорослий, осмислений, глибокий, і жодних “царських замашок”… В чому секрет?)))
Ответ: Дорога Лайко, ніякого секрету немає, тому що ніяких вундеркіндів не було. Гітлерюгенди – були, десять негринят – були, навіть діти капітана Гранта були. А вундеркіндів не було. З приводу свого життя я іноді почуваю себе, наче в анекдоті про Муму і Герасима, де собачка в кінці сама від здивування заговорила. Я не вірю в теорії винятковості, так само як і не вірю в маркетингові стратегії. Я вірю в Провидіння. А у Провидіння свої плани на кожного.

14 Мая, 11:00 : екс-школярик
Вопрос: дякую за відповідь. але якщо критика не з добрих міркування, а, наприклад, із заздрості? хіба слід ставати учнем такої людини?
Ответ: Не шукати ж серед критиків тільки тих, хто робить це з благих міркувань. Тоді це майже святі. В реальному житті таких людей одиниці. Трішки ядристого нектару від «чаятелів» не зашкодить. Як то кажуть, не з цукру зроблені. 🙂

14 Мая, 11:00 : Світлана Зотова
Вопрос: Любомире, дякую Вам за відповідь і увагу. Скажіть, а з чого почався вегетаріанський спосіб життя, що надихнуло, підштовхнуло?
А до Храму Джаганатха потрапили випадково, як турист, із цікавості? Як ставитеся до індійських віровчень?
Ответ: До вегетаріанства надихає тверда впевненість, що тіло є храм духа, і вносити у нього плоди насильства – це кидати виклик Богові.
До храму Джаганатха мав інтерес потрапити вже досить давно, бо знайомий з його історією спорудження. Та й загалом вважаю для себе корисним дізнаватися більше про давню культуру і духовність Індії, позаяк вона є джерелом мудрості і зразком відданої любові до Бога.
До індійських вчень ставлюся по різному, тому що вони самі – різні. Язичницькі культи поклоніння напівбогам мені не цікаві, це відносини зі слугами Єдиного, які мають прагматичний і функціональний характер. Моністичні традиції Індії, зокрема, персоналістські вчення, які говорять про Господа як про Особу, Абсолютного Суб’єкта, Волю, а тим паче як про Трійцю – значно цікавіші, поскільки виводять людину за рамки шкурних інтересів і змушують індивіда самовизначатися відносно вічності.

14 Мая, 11:00 : нікнік
Вопрос: )))) нічого ж собі вигадка!
Ответ: Зате мав нагоду відчути себе віртуальним. 🙂

14 Мая, 12:25 : Куралесв
Вопрос: Бросай курить, малчик! А вопрос такой: почему ты не хочешь, чтобы мы присоединились к ТС?
Ответ: Уже бросив, дядя. А звідки ви взяли, що я не хочу? Мене це питання мало хвилює, а мої бажання мало на цей процес впливають.
Джерело: Гаврєд

Залишити коментар

Filed under Дереш Любко

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s